Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Filme Ciudate
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
Pagini: 1, 2, 3
ypsilonalpha
Ideea acestui topic mi-a venit atunci cind mi-am adus aminte de un film - bulgaresc, cred, de pe vremea comunismului - in care timp de o ora jumate nu se scotea nici un singur cuvint, actorii erau totalmente muti. Exista o hiriiala pe post de muzicas de fundal, dar atit. Mai sa fie! mi-am zis eu atunci, astia au inventat sonorul acu' 50 de ani si voi nimic?

Ziceti si voi ce filme ciudate ati vazut - ciudate din orice punct de vedere pe care-l considerati interesant.
Mistinguett
Ceva in genul asta, dar cu ceva dialog (poate citeva minute total pe parcursul filmului) este "Raul" (din cel care curge la vale biggrin.gif ) - productie China, premiat la Cannes cred. Am apreciat valoarea artistica, dar ia premiul pentru cel mai plictisitor film pana acum.

Categoria "ciudat" in general: Profesoara de pian - nici nu stiu ce productie e, belgian parca

8 mm - SUA - cateva scene care sant absolut "bolnave"
black ice
edit

dublu mesaj; sorry
black ice
in genul 8 mm e si Requiem for a dream. asemantor in sensul ca exista scene socante, altfel e diferit, are ca subiect drogurile...
Larissa
film ciudat?hmmm...........pai a milion dolar hotel ,requim for a dream,moulin rouge .........hehe numi aduc aminte acum mai exact wink.gif
ypsilonalpha
Bine, asa filme ciudate ar fi si Jumanji sau Money Train - pentru ca niciodata nu mi-am putut da seama daca sint comice sau dramatice. nici cal nici magar, cum se zice - nu-ti vine nici sa rizi, ca subiectele sint destul de serioase, da' nici nu te poti cufunda in dramatismul situatiei, ca vine nea Robin Williams si mai scoate o poanta din el ...
Tudy
Snatch blink.gif
black ice
Nu pot sa ma abtin de la a zice: super film! l-am vazut de curand la HBO si pot spune ca de mult nu am mai vazut un astfel de film. excelent!
Tudy
Cam asa am reactionat si eu cand l-am vazut prima data. E... "altfel"... Cam acelasi efect l-a avut si filmul Brazil la vremea lui... Sau Pulp Fiction... smile.gif
black ice
....sau Fight Club smile.gif
Tudy
...exact! cool.gif
loky
un film bolnav rau de tot :Freddy got fingered
Mistinguett
Mi-am adus aminte de un film mai ciudat care l-am vazut de mult:
Orlando.
L-a vazut cineva?

Uite ca am gasit si un link pentru el - e ciudatel dar bun, excelent vizual - costume, decoruri, imagine. Il recomand.

http://movies.yahoo.com/shop?d=hv&cf=info&...0197997&intl=us
Elle_G
pulp fiction, ciudat rau, desi l-as mai vedea de vreo cateva ori
genicon
Intr-adevar, pulp fiction este un film ciudat... sau prea "destept" pentru mine. La fel de ciudat si Fight Club - cel putin in ceea ce priveste finalul (sincer, nu ma asteptam) smile.gif
Si, pe locul trei, nu pot sa nu mentionez Ingerii (un film in care doi tipi ucideau in stanga si in dreapta toate persoanele corupte, capii mafiei si personaje dubioase. Presa, oamenii si politia nu stiau ce sa faca, cum sa ii considere - eroi sau criminali. In cele din urma scot din inchisoare un batran, mare criminal, infractor etc pt a le veni de hac, dar acesta este de fapt tatal lor si, in loc sa ii omoare trece la actiune de partea lor. Ceva de genul asta, numai ca mult mai imbarligat si... pot zice chiar frumos laugh.gif )
cristoi
Din pacate nu pot da date despre el...poate ma pun sa caut odata....da am vazut acu vre-o luna un film in care TOATA actiunea se petrecea intr-o camera in care povesteau 2 tipi. Dupa vreo trei sferturi din film a aparut si o tipa. care a luat si ea parte la discutii...
Asta mai mult de o ora si jumatate...Eu il consider ciudat.
Diana-Maria
Filme ciudate...mie mi s-a parut ciudat "Nascuti asasini"...
Mi s-au parut ciudate citeva dintre filmele lui Pedro Almodovar... Ciudate sint filmele lui Emir Koustourica ...
Ciudat e si filmul lui Trouffault, La Sirene du Mississippi- dupa care s-a facut un re-make cu Banderas si Jolie...dar slab in comparatie cu originalul...
cameron
Filmele lui D. Lynch sunt cam ciudate.
Twin peacks, Suflet salbatic, Catifeaua albastra
Pulp fiction, Fight Club, Armata celor 12 maimute..si lista continua..
Catalin
A vazut cineva Brazil?

1985, Robert de Niro... foarte ciudat film, n-ai zice ca-i american wink.gif
angi
filme ciudate... am vazut ceva filme japoneze in special cele ale lui Akira Kurosawa, m-au impresionat Yume (Vise) si Dodeskaden (sunetul trenului in japoneza) si mai era unul dar nu mi-l mai aduc aminte... mi se pare Ploaia Neagra

Alt film ciudat, Cutit in apa, un film polonez din '62
OaltaDiana
Alearga Lola alearga(Rennt Lola in original) - Tom Thicker
Cainele andaluz si Varsta de aur - Luis Bunuel
Eu sunt Adam -Dan Pita
si ar mai fi, dar doar pe acestea mi le amintesc acum.Intamplator se numara printre filmele mele preferate
andreea159
Filmul se cheama "Lola rennt" in original... Cat despre filme ciudate, am vazut Inseparabilii, cu J. Irons, la polul pozitiv, iar la cel negativ, ultimul film al lui Kubrick, "Eyes Wide Shut"; Cred ca sunt tampita, ca n-am inteles mare lucru. Si ar mai fi "A Clockwork Orange" (Portocala mecanica), tot de Kubrick, film care insa mi-a placut f. tare!
motzart
da 'Profetiile omului molie?',sau 'Event Horizont',i love that movie.
Figaro
Categoric Europa lui Lars von Trier!!! Copiat si de americani in (penibilul) Nascuti asasini.

Tot von Trier cu Dancing In The Dark, un film dedicat lui Bjork. In rest... universul lui Paolo Passolini...Kubrick cu Portocala mecanica si Odiseea spatiala 2001...

Ar mai fi o lista destul de lunga.
andreea159
Am uitat de "Reservoir Dogs"...
kristina
Mie, ciudat, mi s-a parut mult trambitatul "The Hours" care parca a castigat si ceva premii Oscar. Filmele care candideaza pentru Oscar mi se par putin iesite din comun si asta nu pentru ca as iubi genul comercial. Dar parca nu reusesti sa fii pe aceasi lungime de unda cu regizorul.
sugarfree
the 1 million dollar hotel cu mel gibson si milla jovovich.plin de simboluri si de personale mai mult decat ciudate.
adaptation,cu nicholas cage in dublu rol.ingrozitor rol,trebuia sa ma fortzez sa-mi spun ca joaca numai,si ca in rest este cool si sexy
menthoru'
filme ciudate ?? hmmm.... Nascuti asasini, Blair Witch Project 1&2 si o maaaare porcarie la limita satanismului in regia si scenariul celor de la Rob Zombie: Casa celor 1000 de cadavre.
GExGE
Requiem for a dream - Eu zic ca nu e un film ciudat, desi este in film foarte diferit, unul deosebit.

Sa va povestesc in ce imprejurari l`am vazut eu:

Eram la un chef ... m`am distrat cu prietenii mei .. am baut ... am mancat .. etc ... muzica ... etc etc ... si spre final un prieten ma invita pe mine si inca vreo 3 la el la firma sa vedem un film, zice el f interesant. Am fost de acord .. am luat o sticla de sampanie (o pusesem eu deoparte, exact sub scaunul meu) si am plekat spre firma. Pe drum ne spunea despre ce e vorba .. ca nu e de actiune ... nici dragoste si tra la la ... Am deschis sampania, a dat drumu` la film. La finalul filmului
pot spune ca nimeni in timpul filmului abia daca a scos un sunet si am ramas cu ochii atintiti asupra monitorului si in timpul genericului (5-6 min). Si un lucru important: sampania a ramas neatinsa !

Oricum un film superb ! Merita vizionat !
GExGE
Run Lola Run - inca un film interesant ... dar de data asta recunosc .. e oarecum ciudat intr`o oarecare masura wink.gif smile.gif wink.gif !!!
axel
Mulholland Drive parca le intrece pe toate!
bufnitza
requiem for a dream l-am vazut, n-as zice ca ciudat, dar mi-a placut.
the ring ciudat rau de tot, dar si acela mi-a placut
dog soldier nu prea am inteles mare lucru din el
28 days care mi-a placut
ar mai fi citeva dar acum nu-mi vin in minte...
cameron
Uitasem de un film .. care poate nu se incadreaza la categoria ciudatenii.. dar la o prima vizionare asa mi s-a parut..
Indestructibilul cu Bruce Willis si Samuel L. Jackson.
GExGE
Inca un film la fel de ciudat ca Requiem for a dream: Trainspotting ;p acelasi subiect .... numai ca finalul este unul fericit !
trecatoru
destul de multe filme ciudate amintite aici, dar vad ca nimeni nu a amintit de "Magnolia" , ce parere aveti?
black ice
Un film oarecum ciudat am vazut zilele trecute pe HBO: Memento.
E.B.E.
Mulholland Drive

Eyes Wide Shut

The Others

Black Cadillac (care e aiurea...)

si or mai fi ele altele...
FaiLuRe
cubul 1&2
ghinionista
willard
fargakos
Cu riscul de a ma repeta, raman la concluzia ca filmul Gothika e tare ciudat si ca nu si-a meritat reclama.
axel
Gothika... mai mult un film prost decat un film ciudat... l-am vazut acum cateva luni si nu-mi mai aduc aminte mare lucru, dar stiu ca am pierdut timpul cu el.
E.B.E.
Eu asa de fain am putut dormi pe Gothika... nici nu va imaginati smile.gif Ca si pe Underworld de altfel...
Iason
Divine Intervention - un film palestinian despre viata in Ierusalim
Adaptation cu Meryl Streep si Nicholas Cage- un film genial
Hudsucker Proxy cu Tim Robbins- filmat intr-un mod f ciudat, mi-a placut
Brazil -aceeasi atmosfera ca in cel de mai sus
Lola Rennt mi-a placut f mult
Hable con ella - fara a fi ciudat in sine, filmul te face sa te gandesti la moralitate intr-un mod realmente bizar







grobber
Dark City, Adaptation, Blair Witch:

Imi spune si mie cineva daca filmul Blair Witch e pe bune sau e regizat, pentru ca inca nu stiu sigur? Pe carcasa casetei video scrie "Starring:" si urmeaza doar 3 nume, chiar ale celor 3 studenti care au disparut (am verificat pe site-ul Blair Witch). Daca e doar o gluma, atunci e una macabra de tot..
menthoru'
imagineaza-ti ca nu vindeau filmul celor care au murit (desi nu e exclus in USA). imagineaza-ti ca nu lansau partea a doua a filmului. opreste-te din imaginat.
e facatura tot, insa e super tare.
flu
Ideea proiectului "Blair witch" e oki. Adica: actori putini (daca pot fi numiti actori, la felul in care presteaza), fonduri mici, cistiguri mari (pentru fondurile mici implicate in proiect), o idee de publicitate noua (cred) si interesanta (vezi ca am gasit caseta unor tineri care au fost papati de bau-bau, le-am facut site...).

Insa filmul in sine e cam execrabil, doi crizati si o isterica care se plimba printr-o padure... "unde-i harta?", "cine a pus pietrele alea acolo?", "ne-am ratacit!!!!","ce s-a auzit?", "tu esti de vina, ba tu, ba tu, ba el, ba eu, ba ea"... hh.gif yikes.gif vai ce m-am speriat, n-am mai putut dormi trei nopti la rind dupa filmul asta.

grobber
Sunt sigur ca nu ai vorbit serios despre chestia cu dormitul, dar hai sa fim seriosi: e super original filmul. Ma refer la idee. In plus, jocul actorilor mi s-a parut destul de autentic (ca dovada, intrebarea mea de mai sus smile.gif), ca sa nu mai vorbesc de modalitatea de filmare (camere libere si toate alea). Poate sunt eu mai naiv, si din cauza asta am crezut ca e pe bune, dar e cu siguranta filmul cel mai aproape de "pe bune" din cate am vazut vreodata, si am vazut multe...
menthoru'
chiar asa. stie careva bugetul si incasarile la "Blair Witch Project" 1&2 ?
grobber
De "The Ring" ce spuneti? Nu e chiar ciudat, dar e destul de neasteptat (ma refer mai ales la sfarsit).

Chiar daca Blair Witch e pe bune sau nu, cei care l-au realizat sunt, oricum, bolnavi: intr-unul din cazuri, ar insemna ca au gasit caseta celor disparuti si au vandut-o pentru profit propriu, ceea ce mi se pare ohmy.gif; in celalalt caz, au regizat ceva folosindu-se de informatii in cel mai macabru mod (v-am spus de chestia cu "Starring:" dupa aceea urmand exact numele celor disparuti).

Se pot gasi informatii despre Blair Witch (nu doar filmul, ci toata chestia) pe Net (Google and stuff).
menthoru'
Yeah, "The Ring" e unul dintre preferatele mele. Super tare si jur ca nu ma asteptam la final. E o chestie d-aia fatalista: YOU CAN"T STOP IT, NO MATTER WHAT!
Ahriman
Dar de "Signs" ce ziceti?
Si "House of 1000 Corpses" poate fi catalogat la filme ciudate. cry.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.