Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cel Mai Important Moment Din Istoria Civilizatiei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Cronica Timpului
yronick
Propun sa discutam asupra celui mai imoprtant moment din istoria civilizatiei in mod obiectiv aducand argumente pentru parerile voastre.

Melcucu
Nu vreau sa fiu "Gica contra" dar nu cred ca exista un sinur moment in istoria civilizatiei care sa fie cel mai important...nu cred ca poti aseza intr-un top evenimentele istorice dupa importanta...fiecare este important iar daca unul dintre aceste evenimente lipsea...lumea azi nu mai era asa cum o stim...era asltfel...
cred ca suntem suma tuturor intamplarilor si experientelor din viata noastra...fiecare isi aduce un mic aprt ca sa ne formeze si cred ca acest lucru este valabil pentru fiecare individ in parte dar si pentru intreaga omenire.
nefertiti-old
QUOTE (yronick @ 30 Jan 2005, 10:43 AM)
Propun sa discutam asupra celui mai imoprtant moment din istoria civilizatiei in mod obiectiv aducand argumente pentru parerile voastre.

Nu cred ca exista un singur asemenea moment. Daca vrei, insa, poti propune tu un moment din istorie, caruia sa ii fie pusa in discutie importanta, altfel nu vad cum ar fi posibila o dezbatere.
contraste
Oricare ar fi, propune-l tu.
Mihai, sau moderatorul, va rog poate puteti voi sa bagati um "o" la istorie !
Asa, corect, multumim !
Cla
S-a nascut civilizatia in Istria? poate tocmai in orasul ala cu P... pe care nu-l putem scrie aici?? unsure.gif
Eu stiam parca ceva de Gondwana, Pangeea, Africa... dunno.gif
yronick
Cand am deschis subiectul ma gandeam la un moment care a marcat istoria civilizatiei in asa masura incat fara acel moment, astazi nu am mai fi fost ceea ce suntem.

QUOTE
Daca vrei, insa, poti propune tu un moment din istorie, caruia sa ii fie pusa in discutie importanta, altfel nu vad cum ar fi posibila o dezbatere.


Renasterea, pentru ca atunci s-au pus in valoare calitatile umane pierdute din Grecia Antica, momentul culminand astfel cu sfarsitul celei mai negre epoci din istorie, crudul Ev mediu.

Revolutia Franceza, pentru ca Europa absolutista a fost socata de rasturnarea vechilor traditii politice bazate pe "Gratia Divina"("Statul sunt Eu" - Ludovic al XVI-lea), si a dus la o mare confruntare intre cei ce doreau sa-si mentina vechile valori si Franta.

Revolutia industriala, pentru ca a insemnat o crestere economica si demografica fara precedent in istoria civilizatiei, atunci cand s-a trecut de la productia caracterizata prin predominarea muncii manuale si prin diviziunea amanuntita a muncii în cadrul atelierului la productia de masa bazata pe munca mecanizata.

Deh, cam astea cred ca ar fi principalele momente care ar fi contribuit la progresul civilizatiei.
Puteti propune spre dezbatere un moment poate anterior Renasterii care sa fi facilitat aparitia ei, sau oricare altul care sa fi avut o influenta pozitiva asupra progresului omenirii.
Dualist
Cred ca momentul in care omenirea si-a inceput drumul spre Empireu.
Endgegner
In mintea mea de tzaran mi-am pus de 100000 de ori intrebarea...si raspunsu o fost intotdeauna:focu' cand s-o descoperit...ca fara foc...nu-i fum unsure.gif

FIREEEEE - I seek you to burn....zicea Tandala cand mai mergeam la snooker si vroia sa mai pufaie o tzigara
flori
Au fost multe momente cruciale in istoria omenirii dar eu personal cred ca cele mai importante si fara de care civilizatia ar fi aratat sigur altfel astazi au fost inventarea bombei atomice si infringerea lui Hitler.
ilie
tipografia (tiparul).
exergy33
Salut

Ca o parere ..poate faptul cind unui i-a venit ideea ca sunetele articulate pe care le scoate din gitlej s-ar putea arata prin semne. Semnele pe care le-au scrijelit pe stinci, le-au imprimat pe tablite de lut sau le-au scris pe hirtie..
Fara ei nu puteam sta (fiecare pe unde apuca pe pamintul asta rotund) in fata calculatorului si nu ne-am putu fi spune atitea unii altora,
Internetul este un mizilic in comparatie cu alfabetul.
Omul pesterilor sau al padurilor a zis "sa fie alfabetul..si se facu lumina"

exergy33
carrad
profu' meu de greaca din facultate zicea ca au fost mai multe asemenea momente:

- descoperirea focului...mare lucru, dom'le!
- agricultura;
- roata;
- alfabetul

aaa....si eliade zice ca toate s-au schimbat cand omul a adoptat pozitia bipeda, ocazie cu care a schimbat si axa de raportare la lume, adaugand de fapt, una....asadar, pe langa stanga-dreapta, fata-spate, s-a ales si cu axa sus-jos...
dar poate nu la asta te gandeai...totusi, mi se pare ca nimic din ce traim acum nu ar fi fost posibil fara ca omul sa se fi ridicat in 2 picioare!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.