Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Scuze Din Partea Lui Viorel!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie > Ecclesia
vio16
Dragii mei dupa cum vedeti intradevar sint nou pe acest forum si imi cer scuze caci intrarea mea a cam fost stingace si ori cum va multumesc de <<BUN VENITUL >> ce l-am primit cit despre religia din care fac parte este religia martorilor lui Iehova , o religie pe care vad caci multi o combat si nu le place!In ori ce caz azi sunt multe religii si confesiuni si important este caci toti trebuie sa intelegem caci religiile sint facute de oameni si nu religiile ne aduc mintuirea ci credinta noastra si prin credinta in fata lui Dumnezeu o sa ajungem mintuiti!Fiinca ori unde citim in Biblie se axplica ;caci credinta te face sa fii mintuit si faptele!!Si acest lucru ne este explicat chiar prin cuvintele din Evrei 11 cu 1 la40!Intradevar dupa cum am gasit scris unii ma cunosc si spun ca pun intrebari multe si chiar intrarea am facut-o cu o intrebare si fiinca vad caci sinteti procupati cu alte subiecte si intrebari si e greu ca sa primesc raspuns si la intrebarea pusa inainte ,nu o sa pun alte intrebari si daca intradevar voi vedea caci e timp si pentru intrebarea ridicata de mine si prezinta interes o sa ma-i revin !pina atunci la toti va doresc succes in deszbaterea subiectelor voastre si discutiile sa va fie conduse de sfatul intelept al sfintelor scripturi ce sint bazate pe intelepciunea ce vine de sus fiinca in Iacov 3 cu 17 la 18 ne explica calitatile ei si la ce stare ne ajuta ca sa ajungem !!Cu stima si respect pentru fiecare viorel!!!!
axel
Acum am reusit sa citesc acest topic, desi intentia am avut-o mult mai devreme, dar problemele nu m-au lasat.
Axel mesajul tau e off-topic, iar ca moderator nu consider ca astfel de mesaje promoveaza unitatea.

Daca VIO16 doreste sa spuna ceva, cred ca ar fi bine sa i se raspunda frumos si la obiect mai ales (fara comparatii de genul mesajul tau seamana cu acela...).
OMU'BUN
Toate cāte vă vor zice vouă, faceţi-le şi păziţi-le; dar după faptele lor nu faceţi, că ei zic, dar nu fac. [Matei 23:3]

Probabil pentru tine, Axel, lumea incepe si se sfarseste cu cei pe care tu ii accepti in jurul tau. Restul ie prosti. Faptul ca eu sau altul facem o oarecare diferenta intre tine si Viorel nu are nici cea mai mica importanta. Fiecare dintre voi are un drum pe aceasta lume si in mod sigur un tel de atins. Ca unul are o directie iar altul alta, ca drumurile voastre nu au nimic in comun, ca el este credincios lui Dumnezeu, iar tu celor care va ridicati singuri statui (Axel&Catalin) (eu in locul lui Mihai va executam de mult daca nu renuntati la sigla, deci e clar ca sunt la fel de... sensibil ca si tine si nu ma mandresc sa spun asta!), ca omul asta e abia venit pe-aici si nu se cade luat "in primire" in felul acesta, ca Forumul Ecclesia este dedicat exclusiv crestinilor de diferite confesiuni. Ateii si personanele care critica aceasta religie sunt rugate sa foloseasca forumul de Religie si pe cel de Filosofie , pentru tine e doar un anunt imbecil scris de cineva care isi da importanta... Toate astea nu inseamna absolut nimic. Am spus-o dintotdeauna si-am s-o repet pentru cei care n-au inteles mare lucru in viata asta: in spatele fiecarui nick se ascunde un om. Cu sensibilitatile lui, cu trairile lui, cu emotiile lui. Unul isi exprima ideile cursiv dar rece, altul cu oarecare greutate, dar transmite un mesaj bland, unul se da zmeu in tot ceea ce scrie, dar in societate sau familie este un complexat, unul e ateu iar altul e credincos dar fiecare lupta la fel de mult pentru convingerile sale si tot asa si tot asa. Concluzionand, ramane o singura idee: cel ce se crede demn sa judece pe altul (pentru convingerile sale sau pentru modul in care se exprima) in primele clipe de dupa mesajul de "Bun venit!" nu cred ca se face demn de comunitatea in care traieste si il accepta asa cum este.

Viorel, bine-ai venit printre noi. Nu te rog sa-l ierti pe Axel intrucat sunt convins ca nici n-ai avea ce. Unii copii de la tara simt nevoia sa se dea grozavi fata de cineva in trecere prin fata portii lor; rad fara un motiv real, spun vorbe urate iar mai apoi arunca si cu pietre. Stai linistit. Bucurestenii au o vorba: "Ce, ba, ti-ai luat strada?" Sfatul meu: aduna-ti bine gandurile si scrie cu curaj, fiindca din randurile tale razbate o teribila stare emotionala. Aici nimeni nu rade de nimeni (imi pare rau de exemplul de mai sus, dar te asigur ca nu e relevant pentru acest forum). Si eu cred in Dumnezeu si nu mi-e rusine s-o spun. Nu strigand in gura mare sau lipindu-mi afise cu citate din biblie. Cred fiindca asta simt in fiecare clipa. Si am multe motive sa ma cred un norocos!
TriRegnum
Omule Bun iti multumesc ca ai luat atitudine inaintea mea, sincer cu oboseala si emotia prin care trec zilele astea ma cam darama, sau ma fac sa reactionez mai putin bine.

VIOREL
Esti binevenit la Han, eu te-am rugat sa treci confesiunea pe topicul Sa ne prezentam pentru ca asa e regulamentul, aici toti il iubim pe Cristos indiferent din ce confesiune/religie facem parte. Daca ai vreo problema, nedumerire poti sa intrebi, si cu siguranta altii iti vor raspunde....
Nu ai de ce sa iti ceri scuze, nu ai ofensat pe nimeni.





[as mai scrie, dar mi-e teama de oboseala, de starea de nervozitate pentru cele ce vor urma...wow sunt atat de emotionat cand ma gandesc cum va fi viitorul, sper ca bun, desi impulsivitatea mea, temperamentul coleric sau sangvinic probabil imi va face unele mici probleme la inceput]


Moderator al Forumului Ecclesia,
TriRegnum
vio16
Da asa este dragii mei in spatele fiecarui nic name se gaseste o personalitate si fiecare are o stare de emotie si exprimare diferita!Si intradevar motivele de expunere ale fiecaruia sint justificate prin vorbirea,gindirea si scrierea subiectelor dupa modul sau de concepere si de gindire !Dar sa nu uitam caci fiecare prin expunerea si descrierea fiecarui subiect nu facem alceva decit sa ne descriem noi insine cine sintem !Si toate aceste discutii ne descopera mentalitatea si personalitatea noastra a fiecaruia fara ca sa ne dam seama!Intradevar nu e bine sa ne criticam si nici sa ne dorim raul ci sa incercam sa ne respectam prin raspunsurile noastre si sa ne incurajam la lucruri pozitive si constructive fiinca astfel putem sa ajungem la un numitor comun si o sa demonstram ca intradevar fara sa tinem cont de religiunea in care sintem ,dorim sa invatam legile divine si sa le aplicam in vietile noastre zilnice!Fiinca ap.Pavel prin cuvintele din coloseni 3 cu 12 la 17 ce ne explica?Avem timp ca sa deschidem biblia si sa meditam asupra continutului acestor versuri ?Si ce putem noi sa intelegem dupa ce meditam asupra lor?Poate chiar ne vor face sa ne gindim bine daca le putem pune in practica in vietile noastre ,zilnic,NU?Iar acum dragii mei va salut cu psalmul 92 cu 1 la 15!Cu stima si respect pentru toti ce ajung sa citeasca acest subiect,viorel!!!
1,618033
Viorele, te rog mult de tot, incearca sa pui si virgule. Stiu ca simti precum scrii, insa pentru ca si noi sa simtim precum citim ce scrii tu, e musai sa scrii mai incet, si neaparat cu virgule. In rest, ca de obicei, iti multumesc pentru citatele din Biblie.
Totusi, nu e necesar sa scrii un topic nou despre tine, te poti prezenta pe scurt la "Sa ne prezentam", vezi ca e subiect deja deschis tot aici. Apoi poti continua sa scrii, banuiesc, la "Martorii lui Iehova". Si sa si citesti... smile.gif

Triregnum, ti-am scris pe PM.
vio16
1,6 ,Multumesc de sfat si ce sa-ti spun ,tu crezi caci daca eu as vedea greselile nu as dori ca sa le corectez?Poate trebuia ma-i intii sa mi termin cursurile gramaticale si de expresie si apoi sa intru la acest forum si apreciez ideia ta de a ma transfera la martorii.ro fiinca poate ei nu vor fi asa sensibili ca unele persoane de aici !In ori ce caz daca cineva ma vede cu o defectiune sau ma-i slab pregatit in numite lucruri si citeste biblia poate cuvintele ap.Pavel din romani 15 cu 1la2 sa-l ajute la ceva ,fiinca el spune;Noi ,care sintem tari,sintem datori sa rabdam slabiciunile celor slabi si sa nu ne placem noua insine. 2-Fiecare din noi sa placa aproapelui,in ce este bine in vederea zidirii altora!Deci fratele meu de credinta daca analizezi continutul acestor versete o sa intelegi caci daca veizi la cineva o slabiciune ,trebuim ca sa ne ajutam ,CA SA PUTEM ZIDI PE CEI CE NE ASCULTA ,CITESC SUBIECTELE.Fiinca de fapt prin subiectele deschise si afisate aici ce dorim sa facem ?Filipeni 4 cu 8 ce spune?Si tot ap.Pavel prin versetele din 2 timotei 2 cu 24la 26 ,cum ii explica luiTimotei ca <<ROBUL DOMNULUI SA FIE?>>Cu stima si respect fratele meu te salut cu proverbe 15 cu 23 la 33!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.