Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Despre Pfa-uri
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Afaceri si economie
Evolving
Avand in vedere ca acesta este primul meu post, as vrea sa profit de ocazie si sa va salut pe toti! Am dat ieri de voi, din intamplare, cand cautam niste raspunsuri privitoare la PFA-uri si m-am hotarat sa-mi fac si eu cont aici. Am vazut ca multi de aici vorbesc despre afaceri din experienta si m-am gandit ca poate o sa gasesc si eu niste raspunsuri la intrebarile pe care le am.
Mi-am luat legea 300/2004 care reglementeaza infiintarea PFA dar nu reusesc sa inteleg niste lucruri... De exemplu, de ce CAEN-ul la care face referire legea 300/2004 (anexa 1 la lege) nu este la fel cu cel valabil pt SRL-uri? De exemplu, daca eu vreau sa vand spatiu publicitar pe o pagina de net ca PFA, ce cod CAEN trebuie sa aleg? Daca aveam un SRL, probabil era dejuns codul 7440 dar in cazul PFA ce trebuie sa aleg?

[edit] Scuzati exprimarea din titlu... nu stiu de ce am scris "PFA-uri" in loc sa scriu simplu "PFA" smile.gif [/edit]
Cla
Nu conteaza, Evolving. Noi toti scriem prostii, si esti welcome.gif la Han! flowers.gif

No vezi? am mancat un"a" rofl.gif
Diana-Maria
Evolving, du-te la Camera de Comert si Industrie din orasul /sectorul tau. Exista acolo personal spelcializat care sa te indrume.


Activitate principală :
6420 - Telecomunicații

Obiecte secundare :
7222 - Consultanță și furnizare de alte produse software
7230 - Prelucrarea informatică a datelor
7440 - Publicitate
Evolving
Multumesc pentru primire si pentru raspunsuri!
Diana, tocmai codul 7440 este problema smile.gif El nu apare in anexa 1 la legea 300/2004 si nu inteleg de ce.
Diana-Maria
Pai, ca de obicei,cei care fac legea habar nu au cu ce se papa netu` si nici nu intreaba macar...
Totusi trebuie sa se poata...
han.gif Evolving !- si de la mine !
thumb_yello.gif
Cla
Scuze, it's just me.
ilie
Acesti oameni au scos anumite coduri si de la PFA si de la firme, deci nu mai sunt valabile anul asta, si nu le mai poti capata. de ex. agent de asigurari. Cine a avut autorizatie e bun acolo, dar altii noi nu mai apar.
Ei zic ca fac in asa fel sa ne aliniem la normele UE.
Dar tu poti evita asta, iti faci PFA , cu obiect de activitate comisionare, marketing, etc. Si apoi faci contracte cu vanzatorii de spatii respectivi.
Diana-Maria
Freeman,cunosc pe cineva in Grecia care are PFA si face exact ce vrea Evolving... daca era sa se alinieze legislatia, ar fi trebuit sa se poata...
Ramin la parerea mea ca uneori legea e facuta de neaveniti ! hh.gif
Evolving
Freeman, vanzatorul de spatii publicitare voi fi chiar eu. Adica voi vinde spatiul de pe pagina mea... Ma gandeam sa ma folosesc de codul 7487 (alte activitati de servicii prestate in principal intreprinderilor). Ce parere aveti?
Diana-Maria
Eu cred ca e ok.
In fond nu e vina ta ca au fost superficiali !
Doar platesti taxe si impozite pentru activitatea ta...
ilie
Evolving: S-ar putea sa mearga.

Diana-Maria: Eu ma refeream la o situatie concreta pe care am constatat o chiar in ianuarie. Sau poate angajatii de la primaria orasului Bucuresti nu prea cunosc legislatia cu care lucreaza... (nu ar fi o surpriza...din pacate).
Diana-Maria
Draga Freeman, din pacate eu n-am intilnit inca functionar public pus la punct informtional... mai tragic e ca, de multe ori, cetateanul stie mai bine... cry.gif
Iar daca nu stie, ii trebuie nervi tari si mult timp de pierdut !
mad.gif
carpatic
Evolving, publicitatea de felul asta poti s-o vinzi sub forma de "servicii informatice", "servicii internet", etc. si in contract poti scrie sub titlul generic anterior "gazduire banner publicitar", "punere la dispozitie spatiu publicitar" sau ceva similar care descrie serviciul pe care il oferi. "Publicitate" poate sa fie vanduta si ca altceva. wink.gif
Nu e cazul sa te stresezi prea mult cu codurile CAEN la nivel de amanunt, cel putin nu la nivel de PFA, dar daca vrei sa fii sigur pune cat mai multe care sa acopere potentialele variante.
Si Diana are dreptate, du-te la CCI locala la o consultanta.
ilie
Diana-Maria,
din pacate ai mare dreptate...si eu, de atatia ani, ma lovesc de faptul ca eu stiu mai mult decat ei, sau inaintea lor, si nu e normal...pentru ca d'aia platim impozite: sa stie, sa ne indrume, etc.
Sa vezi tu balamuc cu UE...ca vine legislatia mintenas si ce o sa se intample la 1 ian 07!
Am vazut ce balamuc si scandaluri s-au produs in Ungaria, Cehia si Polonia, unde firmele erau instruite cu 6 luni inainte, de catre autoritati, fiecare pe domeniul lui, ce trebuie sa faca, ce nu...si tot i-a bulversat rau, amenzi, falimente, inchideri...
Ce o fi la noi ....? cand nici nu stiu legislatia Romana, d'apai aia UE care e si stufoasa si noua pentru noi, e scrisa altfel (ca mod de abordare)....macar bine ca o se termine cu mentalitatile tipic comuniste odata cu asta.

cred ca am cam luat-o pe aratura ...cam offtopic, scuze.
Diana-Maria
Freeman, daca vrem sa facem ceva, mai intii trebuie sa ne informam singuri, ca de la functionarii publici care mai sint si platiti din paralele noastre, eu nu ma astept la nimic bun.
Cind o sa vina sorocul cu intratul in UE o sa ma apuc sa ma documentez serios, ca altfel nu am nici o sansa... cry.gif
E jale cu ,,J" mare !
ilie
Asa este. Or sa faca bani buni cei care isi fac firma de consultanta pe diverse domenii, referitor la integrare; in specal pentru firmele mici si mijlocii, dar si pentru firmele mari romanesti, nu multinatonale.
Diana-Maria
Adica o sa trebuiasca sa platim pentru niste informatii pe care e musai sa le primim gratis, ca oricum sint platite de noi aceste servicii prin taxe si impozite...
Tipica treaba de-a noastra !
cry.gif
ilie
Las' ca nici legislatia actuala nu o primesti gratis...tre sa platesti daca ai nevoie de ea...nu?
Diana-Maria
Ma refeream la informatiile pe care functionarii publici ar trebui sa ni le furnizeze, ca asta le e meseria. ohyeah.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.