Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Am O Idee, Dar Nu Sunt De Acord Cu Ea
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Eclectic
barrie1982 : cica un om avea o idee
barrie1982 : dar nu era de acord cu ea
catalin : asta e banc?
barrie1982 : nu neaparat
barrie1982 : e o idee care mi-a venit
catalin : nu sunt de acord cu ea
barrie1982 : nici eu

Fragment dintr-o conversatie de pe messenger. Inainte de a-l posta, am obtinut acordul lui Catalin. smile.gif
Facem o analiza ?
Catalin
Domn'e, analiza este superflua... dialogul este exhaustiv... parerea mea.
Eclectic
Ai o justificare pentru afirmatia ta ? Si, daca da, esti de acord cu ea ?
Catalin
Am o justificare dar nu o juxtapun pentru ca nu sunt de acord cu ea.
Eclectic
Mi se pare o atitudine mai laudabila decat cea initiala, care mi s-a parut de-a dreptul persiflanta.
Catalin
Eu cred ca ai hiperbolizat semnificatia ei.
Eclectic
Totusi, problema e mai complexa decat pare. Daca e ideea mea, de ce sa nu fiu de acord cu ea ? Si, daca nu sunt de acord, a cui e ideea ? hh.gif
Catalin
Dar daca ai fi de acord cu toate ideile tale, n-ar iesi un haos generalizat? Una dintre calitatile esentiale omului este capacitatea de autocontrol manifestata opresiv asupra instictelor primare si dorintelor animalice nerafinate. In esenta, o idee poate sa apartina acelor subclase si atunci e normal sa nu fii de acord cu ea!
Eclectic
QUOTE
Dar daca ai fi de acord cu toate ideile tale, n-ar iesi un haos generalizat? Una dintre calitatile esentiale omului este capacitatea de autocontrol manifestata opresiv asupra instictelor primare si dorintelor animalice nerafinate.


Intrebare: Instinctele si dorintele sunt idei ? Pentru ca mi se pare ca faci o confuzie. De acord ca instinctele si dorintele de tipul celor enuntate de tine trebuie controlate, dar ele constituie idei ?
Catalin
In mod sigur constituie idei in acceptiunea generala conform careia ideea este unitatea de baza a gandirii conceptuale.
Eclectic
http://dexonline.ro/search.php?cuv=idee&source=

O sa te rog sa ne spui in care din definitiile oferite de Dex regasesti fie si indicii catre instincte.
Catalin
De exemplu " Reprezentare generală şi abstractă, care se formează în conştiinţa omului, despre un obiect sau despre un fenomen;".
Eclectic
Deci instinctul e o reprezentare formata in constiinta omului ? Nu prea cred.
Catalin
Evident ca instinctul e o reprezentare formata in constiinta! Tu ce zici ca este?
Eclectic
O sa te rog sa folosesti argumente mai valide decat "e evident ca...".
Ai facut o afirmatie, asa ca te rog sa o sustii. tongue.gif

Eu zic ca instinctul e un reflex inconstient.
Catalin
Instinctul e un reflex inconstient si o reprezentare formata in constiinta. Cele doua, desi antitetice, nu sunt antinomii.
Eclectic
Aici sunt de acord, nu sunt antinomii. Daca ar fi, ar avea aceeasi valoare de adevar. jamie.gif
Tu ai fost de acord cu afirmatia mea, conform careia instinctul e un reflex inconstient.
Tu cum argumentezi ca e o reprezentare formata in constiinta ?
Diana-Maria
Dom`le , io credeam ca numai ilustra mea persoana e-ntr-o dunga, dar nici voi nu sinteti departe !
rofl.gif
Apropos, batutul apei in piua e o indeletnicire productiva? tongue.gif
Catalin
Prin reducere la absurd:
1. Aceasta discutie e absurda.
2. 1=> pot sa zic orice.
3. 2=> instinctul e un reflex inconstient si o reprezentare formata in constiinta.
Eclectic
Atunci, prin reducere la absurd, ai dreptate. rofl.gif
Eclectic
QUOTE
Dom`le , io credeam ca numai ilustra mea persoana e-ntr-o dunga, dar nici voi nu sinteti departe !


De dunga sau cum ? rofl.gif

QUOTE
Apropos, batutul apei in piua e o indeletnicire productiva?

Nici nu se compara cu arsul gazului. smile.gif)
Catalin
QUOTE (Diana-Maria @ 28 Jan 2005, 12:42 AM)
Dom`le , io credeam ca numai ilustra mea persoana e-ntr-o dunga, dar nici voi nu sinteti departe !
rofl.gif
Apropos, batutul apei in piua e o indeletnicire productiva? tongue.gif

Eu am afirmat inca din start ca discutia este superflua. Sigur, nu stiu daca sunt de acord cu catalogarea ei in mod brutal ca "batut apa in piua" si, cat timp nu s-a definit "productivitatea" intrebarea mi se pare tendentioasa! jamie.gif
calfa
QUOTE (Barrie @ 28 Jan 2005, 01:04 AM)
Daca e ideea mea, de ce sa nu fiu de acord cu ea ? Si, daca nu sunt de acord, a cui e ideea ? hh.gif

Asta e o intrebare cheie ! smile.gif
Diana-Maria
Dragilor, atita timp cit nu e productiva si profitabila, e batut apa in piua... parerea mea!
Nu am avut intentia sa fiu brutala. wink.gif
gonen
Dar, poate ca discutia e si productiva.
Daca unei persoane ii vine o idee si apoi nu mai e de acord cu ea!? Ce face?

In primul rand ca discutia e amuzanta. Iar, de obicei, ceea ce ne amuza, ne relaxeaza. Cand suntem relaxati, lucram mai bine. Deci suntem productivi! Deci acesta discutie e productiva! jamie.gif rofl.gif ohyeah.gif
Diana-Maria
Quod Erat Demonstrandum ! ohyeah.gif
cactus
QUOTE (Barrie @ 28 Jan 2005, 12:47 AM)

QUOTE
Apropos, batutul apei in piua e o indeletnicire productiva?

Nici nu se compara cu arsul gazului. smile.gif)

...sau cu frecatul mentei... sau cu batut campii cu gratie...
Eclectic
Pana la urma, a cui e ideea mea ? hh.gif
Catalin
Barrie, ideea nu e a ta, nici a copiilor tai. Ci a urmasilor urmasilor tai. jamie.gif

Intreaba-te nu ce poate face ideea pentru tine, ci ce poti face tu pentru idee!

O idee mica pentru un om, un gand urias pentru omenire.
Eclectic
Da' tu ai baze stiintifice pentru ceea ce spui ? Macar vreo carte, ceva ?
Am un vis. Visez ca, intr-o zi, fiecare va avea o idee cu care sa nu fie de acord, fara a se mai intreba a cui este.
Catalin
Ideea este doar o iluzie, una foarte persistenta, insa.
Eclectic
Ma, da' tu mai ai multe idei ? Eu am una singura, fixa, si nici cu aia nu sunt de acord. rofl.gif
Catalin
Cele mai de pret idei se gasesc fara a le gandi.
Eclectic
Frumos spus. Ai parafrazat o idee inteleapta. smile.gif
Catalin
Pt fanii Dune:

Sa nu gandesc. Ideea ucide mintea. Ideea este moartea marunta, purtatoarea desfiintarii totale. Voi infrunta ideea. O voi lasa sa treaca peste mine, prin mine. Si, dupa ce va fi trecut, imi voi intoarce ochiul interior si voi privi in urma ei. Pe unde a trecut ideea nu va mai fi nimic. Voi ramane doar eu.

Pt fanii Fundatia:

Ideea este ultimul refugiu al incompetentilor.
Eclectic
Si pentru fanii Parazitii:

Imi plac berile,
nu verile,
strang averile,
pe noi nu ne conduc femeile,
doar IDEILE
ne fac sa fim
alcoolizati din vin.
Eclectic
Ooooooooooooooooooooffffffffffffffffff, viata mea,
Of, ideea mea,
Of, degeaba plang,
Ca plin de idei mai sunt.

Iubesc ideea, cand e idee...

De multe ori ma-ntreb oare cat o sa mai tina
Cate idei or sa plece si-or sa vina
Poate e un drum gresit
Cu idei ce le-am gandit.

Eclectic
Gandul si ideea mea sunt o valoare
Si idei ca fata mea nimeni nu are.
Copii frumosi ca ai mei nu sunt pe lume
Si ma mandresc cu ei, ca sunt plini de idei.
Catalin
Manele si hip-hop la un loc... ce IDEE!
Eclectic
Las' ca faceam noi d-astea pe pajiste, in Sighisoara, printre punkeri suparati ca l-a batut cineva pe Castraveti.
Oare l-o fi batut dupa un schimb de idei sau nu ?

rofl.gif rofl.gif rofl.gif
gonen
QUOTE

Manele si hip-hop la un loc... ce IDEE!


asta o fi ideea cu care nu era de acord!?
Eclectic
Pai, daca nu eram de acord cu ea, n-o mai puneam in practica. Nu ? Deci alta e. Se pare ca nu am doar o idee. ohyeah.gif
gonen
pai ar trebui sa publici si ideea aia. sa vedem. noi suntem de acord cu ea!? rofl.gif
Eclectic
Nu sunt de acord.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.