Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Nutritia Si Practicile Energetice
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Dincolo de Ratiune
Pagini: 1, 2
little1
Nutritia are un rol deosebit in practicile energetice - pentru ca la ele se refera forumularea "perspectiva samanica" (Samanism = lumea si fiintele sunt energie)

Practicile energetice sunt axate pe adunarea si folosirea energiei in scopuri bine stabilite.
Conform principiului yin si yang, pentru a putea umple ceva, mai intai trebuie sa inveti sa golesti.
Intestinele sunt, din punctul de vedere al praticilor energetice, locul in care putem stoca rezerve imense de energie.
Problema este ca locul respectiv este, in cursul vietii, incarcat cu tot felul de materii care lasa urme atat la nivel fizic, cat si la nivel energetic - este un loc aglomerat de materii nedigerate care stagneaza, gaze formate in urma proceselor de fermentatie si putrefactie, fel si fel de paraziti, bacterii nocive, virusi.
Este bine de stiut ca entitatile negative prefera sa se ataseze de locurile din organism neglijate. Mizeria fizica poate atrage si mizeria energetica.

Solutia taoistilor a fost dintotdeauna un program foarte riguros de purificari, la toate nivelele fiintei. Ei stiau ca pentru a putea schimba vechile obiceiuri, pentru a putea aduce lucruri noi in interiorul lor, este bine sa cureti mai intai locul respectiv.
Experienta lor milenara nu a ramas un dat care nu poate fi supus schimbarilor si interpretarii. Mereu, si-au adaptat cunostintele situatiei lor in lume, reusind ca, folosind cel mai mic impuls, sa poata obtine cele mai mari beneficii.

Procedeul "Colonic" poate fi desprins din experienta lor, ca fiind unul dintre cele mai directe si mai puternice.

Procedeul respectiv a fost folosit cu mult succes pentru a combate cauza principala a dereglarilor metabolice, hormonale, fiziologice si neuropsihologice de care sufera oamenii: pH-ul acid al corpului.

Aciditatea este atat cauza subponderabilitatii, cat si a hiperponderabilitatii.


saldora
probabil ca metoda necesita fonduri financiare deosebite smile.gif

'oamenii isi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi isi cheltuie banii ca sa-si recapete sanatatea' innocent.gif
Blakut
Eu mananc o singura data pe zi...
little1
QUOTE (saldora @ 21 Jan 2005, 08:48 PM)
probabil ca metoda necesita fonduri financiare deosebite smile.gif

'oamenii isi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi isi cheltuie banii ca sa-si recapete sanatatea' innocent.gif

cred ca se referea la medicamente...
si mai cred ca avea dreptate. daca ai o prietena sau cunostinta care lucreaza in farmacie, o sa iti spuna ca asa e !
eu ce am vazut de cand lucrez in farmacie, ma doare capul ! sunt foarte multi oameni dependenti de medicamente, scumpe foc !

cat despre cunoastere, pretul ei este mai mic in comparatie cu cel platit pentru necunoastere cool.gif
saldora
smile.gif ...sau macar sa cunoastem ceea ce stim!
bdl
QUOTE (Blakut @ 21 Jan 2005, 04:56 PM)
Eu mananc o singura data pe zi...

Si de ce nu-ti iei o slujba ? rofl.gif
little1
QUOTE (saldora @ 23 Jan 2005, 12:31 AM)
smile.gif ...sau macar sa cunoastem ceea ce stim!

ai dreptate !

cunoasterea doar cu mintea, si cunoasterea cu mintea, inima si corpul in unitate - sunt lucruri tare diferite
gypsyhart
@little1

Care este cauza "energetica" a ph-ului prea ridicat (sau prea scazut)?
Sa spunem ca ai reusit sa "cureti" organismul de anumite toxine. Cum faci sa nu le mai acumulezi in continuare? Ma intereseaza atat aspectele legate propriu zis de alimentatie, cati si cele legate de psihic/sentimente....
thunder
QUOTE (gypsyhart @ 22 Feb 2005, 03:23 PM)
Sa spunem ca ai reusit sa "cureti" organismul de anumite toxine. Cum faci sa nu le mai acumulezi in continuare? Ma intereseaza atat aspectele legate propriu zis de alimentatie, cati si cele legate de psihic/sentimente....

- simpu. Nu mai ingurgitezi acele alimente care contin acele toxine. smile.gif

- se spune ca esti ceea ce maninci si maninci ceea ce esti. Altfel spus, ezoteric vorbind, asta este o alta forma de a prezenta mecanismul subtil al legii oculte a REZONANTEI. Folosind o mincare care are o anumita frecventa de vibratie vei incepe sa ai in aura in mod preponderent acea frecventa de vibratie specifica mincarii folosite. Evident, avind acea vibratie, vei fi atras sa aduci in corul si aura ta acele mincaruri specifice acelei vibratii. Numai printr-o angrenare constienta si vizata poti iesi din acest ciclu.
saldora
QUOTE (iedera @ 1 Mar 2005, 08:00 AM)
Eu mananc o singura data pe zi... @Blakut
De ce? sad.gif O sa te imbolnavesti ! Simplu, nu? Asta vrei?

smile.gif de asta imi plac copiii! sunt spontani, inocenti si preocupati de binele celorlalti
little1
hello Gypsyheart, hello all,

aciditatea este cauza majoritatii deficientelor cu care ne confruntam astazi. omul era odinioara 50% acid si 50 % alcalin. insa acum e 20 % alcalin si 80 % acid. remediul este un stil de viata care sa contrabalanseze acest dezechilibru

atat starea emotionala cat si alimentatia in sine sunt factori acidifianti

poti manca foarte curat si totusi nu este suficient

poti manca naturist sau sa fii vegetarian convins, totusi, nerespectand anumite combinatii ale alimentelor, problemele continua sa apara

un modul extraordinar de bine inchegat a fost predat saptamana trecuta, in bucuresti. tao al nutritiei si purificarii. am incercat sa anunt pe toti, dar unele forumuri nu permit reclama. asa ca doar cei pe care ii cunosc bine au cunoscut asta

e.
saldora
QUOTE (thunder @ 1 Mar 2005, 03:34 AM)
- simpu. Nu mai ingurgitezi acele alimente care contin acele toxine. smile.gif
- se spune ca esti ceea ce maninci si maninci ceea ce esti.

Cand nu mai consumi un produs, la nivel fizic are loc un salt (analogia cu tabelul elementelor - numarul de electroni de pe ultimul strat de valenta da informatii despre element), dar acest salt fizic este un efect al saltului spiritual.


little1
modificarile care au loc la nivelul alimentatiei se reflecta in personalitatea si caracterul omului

insa lucrurile sunt putin mai complexe decat par la prima vedere

orice aminoacid care este scos din nutritie trebuie inlocuit cu un "aminoacid" de alta natura

intra in discutie nutritia energetica: inlocuiesti hrana fizica cu hrana non fizica

o hrana pura poate fi la fel de toxica pentru corpul fizic daca partea legata de problemele emotionale nu este rezolvata - motiv pentru care tao crede ca este bine sa incepi cu a curata emotiile, respectiv corpul sufletesc, si apoi corpul fizic, prin purificare, respectiv nutritie



saldora
QUOTE (little1 @ 1 Mar 2005, 09:38 PM)
o hrana pura poate fi la fel de toxica pentru corpul fizic daca partea legata de problemele emotionale nu este rezolvata

hrana pura poate deveni "toxica" doar daca mananci asa mad.gif sau asa cry.gif sau te gandesti la aspecte negative... alimentatia se face, de fapt, pe trei nivele: fizic, emotional-mental si spiritual.
gypsyhart
little1
Tot nu am īnţeles care este relaţia dintre acea aciditate/alcalinitate a organismului fizic şi partea nonfizică din om. Nişte exemple n-ar strica....
little1
hello G.,

cred ca saldora a reusit sa redea esenta raspunsului la intrebarea ta. daca vrei sa detaliez, suna cam asa:

Teorie: pH-ul salivei, secretia de pepsina din stomac, secretiile pancreatice - toate raspund stimulilor emotionali. se pare ca sunt setate de mama natura sa functioneze in parametri buni DOAR atunci cand mancarea este primita cu recunostinta si emotii bune

Teorie nr. 2 (asta poate o sa va shockeze): v-ati gandit vreodata cum au parte mortii de mancarea data de pomana ? ei bine, se pare ca gandul asupra lor, atunci cand savurezi hrana, le trimite un impuls de energie buna, cu care ei, saracii, se hranesc
Atunci cand mintea iti zboara aiurea in timp ce mananci, energia pe care o primesti prin mancare se duce unde se duce mintea. Stii cum se spune: unde e mintea ta, acolo este si energia ta...

Practica: ceea ce cunosc eu sunt doua formule: surasul interior

"iubeste-te pe tine insuti, si iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti"

si practica binecuvantarii

"Iisus a luat painea, a binecuvantat-o si a spus: Luati mancati etc"


rolleyes.gif
little1
... insa la fel de importante, la acest nivel, sunt combinatiile alimentare... este mult de vorbit pe tema asta, si va pot spune doar la ce sa fiti atenti. restul, va rog sa cautati voi. sorry.gif
saldora
QUOTE (little1 @ 2 Mar 2005, 04:41 PM)
Atunci cand mintea iti zboara aiurea in timp ce mananci, energia pe care o primesti prin mancare se duce unde se duce mintea. Stii cum se spune: unde e mintea ta, acolo este si energia ta..

biggrin.gif daca am fi cu totul atenti la ce mancam, in scurt timp, obisnuinta mestecatului ar disparea..
gypsyhart
oka. multumesc!
little1
QUOTE (saldora @ 2 Mar 2005, 07:23 PM)
QUOTE (little1 @ 2 Mar 2005, 04:41 PM)
Atunci cand mintea iti zboara aiurea in timp ce mananci, energia pe care o primesti prin mancare se duce unde se duce mintea. Stii cum se spune: unde e mintea ta, acolo este si energia ta..

biggrin.gif daca am fi cu totul atenti la ce mancam, in scurt timp, obisnuinta mestecatului ar disparea..

ai fost prea finuta data asta, zau, nu am inteles rolleyes.gif
bdl

v-ati gandit vreodata cum au parte mortii de mancarea data de pomana ? ei bine, se pare ca gandul asupra lor, atunci cand savurezi hrana, le trimite un impuls de energie buna, cu care ei, saracii, se hranesc
Hombre,
Nu vreau sa fiu circotas, dar daca inteleg eu bine de aici le trimite un impuls de energie buna, cu care ei, saracii, se hranesc tu sustii ca mortii se hranesc?
se pare ca gandul asupra lor, atunci cand savurezi hrana
Tu chiar "savurezi " hrana cind te gindesti la o persoana decedata?
saldora
QUOTE (little1 @ 4 Mar 2005, 08:27 PM)
QUOTE (saldora @ 2 Mar 2005, 07:23 PM)
biggrin.gif daca am fi cu totul atenti la ce mancam, in scurt timp, obisnuinta mestecatului ar disparea..
ai fost prea finuta data asta, zau, nu am inteles rolleyes.gif

little one> mai detaliat
BlackClaw
E binevenit un regim alimentar, fara junk food, dar in zilele noastre cu greu se poate tine. Exista si alte metode de purificare a aurei, de eliminare a rezduurilor energetice...Cu toate astea, lucrul la nivel energetic trebuie ajutat shi prin actiune la nivel fizic. Cand corpul e lasat sa reactioneze normal shi cand sunt percepute semnalele, se poate deduce cat shi ce ar trebui sa se manance la un moment dat. Cu alte cuvinte, nu e neaparata nevoia unui regim almentar, dar trebuei sa ascultam de mesajele transmise de catre organism. astfel, daca ne plac mancarurile sarate e semn ca ducem lipsa de iod etc.....
little1
mesajele transmise de corp sunt ale corpului doar atunci cand omul este in contact cu sine insusi - iar asta inseamna practica

in general, "poftele" se transmit by air, foarte usor

un exemplu: sunt fast-food-uri care nu permit personalului sa guste din ceea ce prepara. pofta personalului radiaza pe o raza destul de mare, si trece la clienti, care, oprindu-se doar pentru un suc, se trezesc ca incep sa comande nu stiu cate portii de junk food

inca: seara se trezesc "poftele". multi oameni mananca mult seara, nu pentru ca le-ar fi foame, ci pentru ca simt acest imbold, din partea "organismului". e o retea...

E
little1
@bdl

dincolo de faptul ca faci haz mereu, mie mi se pare ca esti un fel de cautator
eu incerc sa formez un anumit tip de gandire, care sa ajute omul sa inteleaga ca fara practica intelegerea este superficiala

dezbarerile "oul sau gaina" pierd cel mai pretios timp: timpul acum, care este cel mai important, pentru ca e singurul in care poti "face".

E.

PS: daca-mi vei spune ca e dificil, este, stiu. dar poti avea fara a face ?
thunder
- raspund aici unui mesaj primit in PM, evident, cu acordul autorului. smile.gif

QUOTE
Am mai atins oarecum subiectul la topicul despre "Nutritie si practici energetice"...
Vreau sa te intreb, ce metode de purificare energetica cunosti tu.

- exista mai multe metode specifice fiecarei structuri a fiintei si chiar gradate in functie de nivelul de purificare la care esti si cel de trezire spirituala.

- nu pot prezenta decit vag anumite tehnici si metode specifice corpului fizic, dar care au totusi un rol purificator si la nivel energetic.

- dimineata se curata limba cu o lingurita de impuritatile care apar pe limba in timpul somnului

- din cind in cind, sau pt. anumite intervale de timp, depinde de la caz la caz, se poate face tehnica vamana dhaothi, pe romaneste, un fel de inghite apa si apoi o dai afara.

- din 4-5 saptamini sau mai mult sau mai putin, depinde de problemele pe care le are fiecare, se face o tehnica care ajuta la eliminarea toxinelor din intestinul gros. Nu e clisma, caci nu se baga apa pe jos, ci se bea. Se bea intr-un anume fel, amestecata cu o anumita cantitate de apa, se fac anumite miscari ... ma rog, nu intru in detalii. Purificarea la acestea doua din urma nu tinteste numai fizicul, ci si subtilul. Ultima chiar f. f. puternica datorita puternicei purificari fizice pe care o produce.

- mai sint si alte metode, dar tine de un anume grad de "avansat" de initiere si capacitate de purificare anterioara si nu pot intra in detalii. Dupa mai mult timp de practica fizica si de purificare, se pot practica si exercitii de pranayama, care au si ele un puternic rol purificator si dinamizator, insa NUMAI sub directa indrumare a cuiva de specialitate. Este TOTAL interzis sa faci pranayama in afara acestei indrumari, sau sa exagerezi, sau sa faci inainte de a avea o cit de cita purificate nadisurile. Scopul principal al purificarilor de orice fel este acela de a purifica structurile fiintei de impuritati si a debloca anumite circuite energetice subtile. Nadisurile sint citeva milioane la numar si se "intortocheaza" intr-un mod divin integrat in jurul corpului fizic, intr-un sistem complex de nadusuri. Prin ele circula energia subtila si "alimenteaza" diferite zone ale acestui sistem de nadisuri, chakrasuri si chiar si zonele fizice corespondente. De ex. nadisurile care trec prin zona ficatului alimenteaza cu energie subtila ficatul si zona respectiva. Proasta sau slaba functionare sau chiar blocajele energetice din acea zona pot produce diferite perturbari si chiar boli ale ficatului sau/si zonelor aferente cit si asupra functiilor acestora. O alta sursa de perturbare este dezechilibrul de tot felul la nivelul circulatiei energiilor prin nadisuri sau/si chakre. Purificarile de tot genul ajuta la deblocarea zonei si la armonizarea energiei si circulatiei ei. Dpdv ocult, aceasta purificare a nadisurilor atrage dupa sine o mai buna circulatie a energiilor in acele nadisuri si chakre si la trezirea si dinamizarea lor ... ceea ce in faze avansate conduce la aparitia diferitelor puteri paranormale. Din acest motiv, se stie precis ce tipuri de exercitii sint necasare si ce energii sint vehiculate in cazul obtinerii si manifestarii unor puteri paranormale. Purificarea acestor nadisuri si chakre conduce la purificarea intregii aure energetice si la schimbarea nivelului de constiinta, deci la diferite trepte de trezire spirituala. O fiinta sfinta are o aura deosebit de pura si elevata.

QUOTE
Pot sa spun in ce ma priveste ca de cativa ani mi'am schimbat anumite obiceiuri alimentare, am facut de curand o cura de dezintoxicare prin reflexoterapie, si la nivel fizic sunt relativ "curat".

- te cred, stiu ce spui. In timp, vei vedea ca se poate si mai mult de atit. smile.gif

- ceea ce putini oameni (profani) stiu e ca fiecare aliment, planta, etc are o anume rezonanta subtila aparte. Din acest motiv in diferite boli se indica diferite plante medicinale, sau alimente. Printr-o alimentatie inteligenta si initiatica poti schimba nu numai un destin, ci si o viata. Sint de ex. boli care apar datorita excesului de alimente de tip YIN. Sint boli care pot fi tratate doar prin alimentatie. Sint alimente care sint deosebit de toxice pt. corpul fizic. Unele sint deosebit de impurificatoare pt. corpurile subtile. Din acest motiv, un prim pas pe calea putificarii este eliminarea din "meniu" a alimentelor, bauturilor si substantelor impurificatoare. Dupa care urmeaza etapa purificarii grosiere, a corpului fizic, apoi a nadisurilor impreuna cu fizicul ... si apoi o purificare din ce in ce mai subtila si rafinata a tuturor structurilor ce "imbraca" spiritul. Tocmai aceasta purificare si "limpezire" a acestor structuri ne scoate la lumina/suprafata SPIRITUL ETERN din noi. Poate ca unii au inteles de ce acest tip de prezentare ezoterica nu are nimic comun cu misticismul, cu tipologia religioasa, etc ... ci este un sistem "tehnic", logic, rational si stiintific chiar. smile.gif D'aia se si preteaza ca si "adjuvant" la alte cai si religii, dar si ca sistem de sine statator.

QUOTE
Simt insa ca exista anumite...cum sa le zic, aspecte interioare care se cer deasemenea "curatate" de mizerii. Si a sosit momentul pentru aceasta actiune.

- pt. asta e nevoie de o integrare intr-o scoala initiatica unde sa primesti tehnici in mod gradat, pe care sa le aplici gradat si sub atenta indrumare a cuiva de specialitate. Cauta ce te atrage si iti este specific personalitatii tale. Sint scoli si tehnici mai complete si rapide si cu un grad inalt de spiritualizare, dar si altele mai putin. Cauta si vei avea parte de acea scoala pt. care karma ta si zestrea ta spirituala este pregatita. Succes !

QUOTE
Multumesc pentru atentie!

- si eu pt. incredere smile.gif
thunder
QUOTE (little1 @ 2 Mar 2005, 06:41 PM)
Teorie: pH-ul salivei, secretia de pepsina din stomac, secretiile pancreatice - toate raspund stimulilor emotionali. se pare ca sunt setate de mama natura sa functioneze in parametri buni DOAR atunci cand mancarea este primita cu recunostinta si emotii bune

- sint in conexiune una cu alta, dar totusi nu sint chiar atit de dependente. E vorba practic de rezonanta, legea rezonantei. In momentul in care maninci, focalizarea atentiei, a energiei si "muncii" corpului este orientata catre stomac. Daca ai o stare generala proasta, cu niste energii predominante negative, perturbatoare, in mod automat sint directionate si o parte din energiile alimentelor catre acel tip de energii predominante, deci iti amplifici acel rau cu acea energie a alimentelor in loc sa o lasi sa se duca unde e nevoie de ea si unde ar canaliza-o corpurile subtile in mod obisnuit.

QUOTE
Teorie nr. 2 (asta poate o sa va shockeze): v-ati gandit vreodata cum au parte mortii de mancarea data de pomana ? ei bine, se pare ca gandul asupra lor, atunci cand savurezi hrana, le trimite un impuls de energie buna, cu care ei, saracii, se hranesc

- realitatea e alta. Cind se face pomana, preotul realiuzeaza in fel de ritual prin care "consacra" (directioneaza) energia subtila a alimentelor de la pomana catre sufletul celui decedat. El va beneficia de acea energie in modul caracteristic situatiei in care se afla in acel plan (lume) astral, pt. a depasi anumite obstacole (a se studia si textul bardo todol) si depasi anumite nivele energetice si de constiinta. In cazul in care cel caruia i se face pomana este viu, dar cei care o fac nu stiu asta, la acela ajunge si energia, dar e posibil sa ajunga si mirosuri/gusturi ale acelei mincari de pomana. smile.gif Cunosc un astfel de caz, povestit de altcineva, e adevarat. smile.gif

- poti face si singur o asemenea consacrare a mincarii cuiva, fara sa fie nevoie de preot, dar nu e indicat pt. starea ta de vitalitate, mai ales daca faci asta in mod repetat.

- lipsa energiei din alimentele de la pomana face ca sa circule vorba: "cu mincarea de la pomana nu te saturi" ... pt. ca ii lipseste exact acea componenta subtila.

QUOTE
Atunci cand mintea iti zboara aiurea in timp ce mananci, energia pe care o primesti prin mancare se duce unde se duce mintea. Stii cum se spune: unde e mintea ta, acolo este si energia ta...

- da, oarecum, dar nu toata.

QUOTE
Practica: ceea ce cunosc eu sunt doua formule: surasul interior

- minunata tehnica. Stiai ca o poti face si la unison cu alte fiinte, fie de linga tine fie la distanta ? smile.gif
Zed
thunder ,
QUOTE
In cazul in care cel caruia i se face pomana este viu dar cei care o fac nu stiu asta, la acela ajunge si energia, dar e posibil sa ajunga si mirosuri/gusturi ale acelei mincari de pomana.


mellow.gif Cum se poate sa faci pomana unui viu ?! E cat se poate de macabru .
axel
QUOTE (thunder @ 28 May 2005, 04:05 AM)
- lipsa energiei din alimentele de la pomana face ca sa circule vorba: "cu mincarea de la pomana nu te saturi" ... pt. ca ii lipseste exact acea componenta subtila.

Eu zic ca nu-i nimic subtil in chestia asta: este o anti-invitatie pentru unii care au tendinta sa bage-n ei ca porcii...
little1
thunder,

precizarile facute de tine sunt interesante, multumesc

surasul interior ? da, minunata tehnica. a aparut un VCD cu practica, in limba romana. cand nu am chef de practica, este de mare ajutor

mt
thunder
QUOTE (Zed @ 28 May 2005, 01:23 PM)
thunder ,
QUOTE
In cazul in care cel caruia i se face pomana este viu dar cei care o fac nu stiu asta, la acela ajunge si energia, dar e posibil sa ajunga si mirosuri/gusturi ale acelei mincari de pomana.


mellow.gif Cum se poate sa faci pomana unui viu ?! E cat se poate de macabru .

- nu e nimic macabru, e doar o realitate oculta. Acea persoana era plecata la razboi, si a fost dat disparut. Rudele au crezut ca e mort, dar el era inchis, la rusi. El a povestit dupa ce a venit acasa ca in acea perioada simtea miros si gust de sarmale din "senin". smile.gif
thunder
QUOTE (axel @ 28 May 2005, 01:33 PM)
QUOTE (thunder @ 28 May 2005, 04:05 AM)
- lipsa energiei din alimentele de la pomana face ca sa circule vorba: "cu mincarea de la pomana nu te saturi" ... pt. ca ii lipseste exact acea componenta subtila.

Eu zic ca nu-i nimic subtil in chestia asta: este o anti-invitatie pentru unii care au tendinta sa bage-n ei ca porcii...

- de ce nu faci tu experienta asta pe pielea ta, sa nu mai dai vina pe altii. Eventual fa si un experiment. Consacra (daruieste) TOATA mincarea si bautura (energia subtila a acelei hrane) pe care o maninci mamei tale, timp e o saptamina (daca rezisti o saptamina, daca nu, te opresti cind nu mai poti sa rezisti). Vezi cum te simti tu in saptamina asta si cum se simte ea. Succes !
user
ati vorbit de rezonanta alimentelor... care si ce rezonanta au ? eu de exemplu cand am salata verde simt nevoia s-o halesc pe toata biggrin.gif

dar de pure sau imipure ? de unde stim care sunt bune pt noi si care nu ?

PS, offtopic: ati auzit de Stelian Fulga ? cica te dezintoxica rapid cu niste tratamente naturiste. dar cautand pe net am gasit un articol din Gardianul in care ziceau ca omul este escroc sad.gif
thunder
QUOTE (user @ 31 May 2005, 03:40 AM)
ati vorbit de rezonanta alimentelor... care si ce rezonanta au ?

- deocamdata exista o impartire a alimentelor dpdv YIN YANG. Exista carti care cuprind aceasta impartire. Cei pe tarabe, daca mai exista ...

QUOTE
eu de exemplu cand am salata verde simt nevoia s-o halesc pe toata biggrin.gif

- inseamna ca esti "ierbivor". jamie.gif Macar sa ajungi la un regim vegetarian si este un prim pare pas catre alegerea unui regim pur si curat si catre purificarea aureri si corpului fizic. Mari oameni sint si au fost vegetarieni.

QUOTE
dar de pure sau imipure ? de unde stim care sunt bune pt noi si care nu ?

- cine cauta gaseste. Probabil ca au facut unii si altii anumite teste, mai mult sau mai putin empirice. Ca si fiinta unica, trebuie ca sa ai si dezvolti o relatie directa si nemijlocita cu natura. Cind vei avea o relatie cit mai directa si pura, organismul tau iti va spune EXACT ce ai nevoie, iar Natura te va conduce in acele ipostaze in care sa poti obtine alimentele de care ai nevoie in a aduce armonia si sanatatea in fiinta ta.

- cind nu ai o relatie pura, apare pervertirea simturilor si poti sa interpretezi ca "nevoie" ceea ce e de fapt o pervertire, o atractie "irezistibila" catre ceva ce nu iti face bine, in schimb face "bine" unor entitati care se hranesc cu elementele subtile componente ale acelor "alimente". Astfel, apare un soi de "relatie" stranie de interdependenta intre tine si acele entitati. Pt. ca ele sa obtina acea energie, te impulsioneaza sa le folosesti, catre bine lor si raul tau si al fiintei tale. Nu intru in detalii, dar dau citeva "alimente" care intra la acest capitol:

- tutunul, carnea, cafeaua, drogurile, alcoolul ...

- impurificarea e de mai multe forme, incepind de la cea mai grosiera, aceea a corpului fizic, pina la impurificarea corprurilor (structurilor) subtile ale fiintei, in speta nadisurile, dar nu numai ele. Chiar si corpul mental poate fi impurificat, de unde si expresia de: "minte impura", "minte intetosata", "greu de cap", etc.

QUOTE
PS, offtopic: ati auzit de Stelian Fulga ? cica te dezintoxica rapid cu niste tratamente naturiste. dar cautand pe net am gasit un articol din Gardianul in care ziceau ca omul este escroc sad.gif

- nu cunosc personal detalii despre el sau tratementele oferite de el, dar daca cineva are detalii, il rog sa le ofere aici in tipic. Merci.

- off topic: cit despre gardianul, e bine sa se stie ca e o fituica ce apartine SRI-ului si altor organizatii oculte malefice ce nu au interesul sa promoveze adevarul, spiritualitatea si autenticul. Daca aceasta fituica denigreaza pe cineva, este posibil ca in proportie de cel putin 90% din ce scriu aceia sa fie minciuna ordinara, iar acel subiect sa fie taman invers de ce vor "gardienii" sa transmita publicului. Cit despre ce spun ei despre Stelian F si tratamentele lui, am putea discuta si analiza si cintarii cu "cartea" in mina si cu alte surse mult mai veridice decit o fituica de trei lei precum gardianul. O astfel de analiza ar putea demonstra, a cita oara, ca la gardianul se minte si este un "organ" de manipulare in masa si rapindire de minciuni si discordie.
little1
thunder, despre sare ce stii ? cred ca este folosita in ocultism, nu ?

dar zaharul ? din coliva, ma refer... biggrin.gif

intrebarile sunt legate de ce ai spus despre entitati.

pe de alta parte, cred ca doar cultivand o relatie stabila si puternica cu tine insuti, poti sa iti dai seama ce e bun si ce nu e bun pentru tine...

cu tine te impaci cel mai bine - asta ar fi idealul
thunder
QUOTE (little1 @ 1 Jun 2005, 07:20 PM)
thunder, despre sare ce stii ?

- se foloseste in bucate, ca in poveste. smile.gif

QUOTE
cred ca este folosita in ocultism, nu ?

- nu neaparat in ocultism, dar se cunosc anumite efecte purificatorii pe care sarea le are asupra aurei si energiilor pertubatoare.

QUOTE
dar zaharul ? din coliva, ma refer...  biggrin.gif

- recomand mierea sau zaharul invertit. smile.gif

QUOTE
intrebarile sunt legate de ce ai spus despre entitati.

- mai concret ...?

QUOTE
pe de alta parte, cred ca doar cultivand o relatie stabila si puternica cu tine insuti, poti sa iti dai seama ce e bun si ce nu e bun pentru tine...

- cautarea launtrica este motto-ul multor cai spirituale, insa e necesarea si "ancorarea" de aspecte exterioare care te pot ajuta in cautarea si regasirea interioara. Alimentatia de ex. este una dintre aceste "ajutatoare exterioare" prin care se poate aduce nu numai sanatatea, ci si purificarea si elevarea spirituala.

QUOTE
cu tine te impaci cel mai bine - asta ar fi idealul

- smile.gif la final, te impaci cu toata Manifestarea, cu TOTUL. Pina atunci, macar sa avem o stare de sanatate cit mai perfecta. smile.gif
axel
QUOTE (thunder @ 31 May 2005, 03:15 PM)
Mari oameni sint si au fost vegetarieni.

Ai putea da exemple?
axel
Mesaj editat. Am observat ca iti este greu sa te abtii de la atacuri la persoana. Avand in vedere ca ai fost avertizat deja atat public cat si prin PM, de aici inainte insistenta in acest tip de interventie, respectiv altele care nu respecta ideea acestui subforum de a evita "comentariile malitioase", poate duce la banarea de pe acest subforum pentru o o perioada mai mare sau mica de timp.

QUOTE
- recomand mierea sau zaharul invertit.
Ce e ala si unde se vinde?
thunder
QUOTE (axel @ 3 Jun 2005, 12:06 PM)
QUOTE (thunder @ 31 May 2005, 03:15 PM)
Mari oameni sint si au fost vegetarieni.

Ai putea da exemple?

vegetarieni faimosi

Editat:

CITIVA LACTO VEGETARIENI FAIMOSI

Pitagora, Platon, Socrate, Empedocle, Ovidiu, Seneca, Plutarh, Crysostom, Clement din Alexandria, Leonardo da Vinci, Tolstoi, Sir Isaac Newton, Milton, Sir Isaac Pitman, William SHakespeare, Jean Jacques Rousseau, Bob Dylan, Voltaire, Benjamin Franklin, Charles Darwin, Richard Wagner, William Booth, Henry David Thoreau, Alexander Pope, Rabindranath Tagore, H. G. Wells, George Bernard Show, Gandhi, Albert Schweitzer, Albert Einstein.
thunder
QUOTE (axel @ 3 Jun 2005, 12:14 PM)
QUOTE
- recomand mierea sau zaharul invertit.
Ce e ala si unde se vinde?

Zahărul invertit, inofensiv pentru organism

Se ştie că zahărul rafinat nu este prea sănătos pentru organism. De zeci de ani se caută un īndulcitor artificial care să-l īnlocuiască īn alimentaţie. Obţinut prin semisinteză şi format dintr-o singură substanţ㠖 zaharoza, zahărul creează mari probleme de asimilare, organismul fiind "programat" să digere şi să asimileze numai combinaţiile complexe şi naturale de zaharuri existente īn fructe. Este suprasolicitat pancreasul, care īşi reduce astfel secreţia de insulină generīnd diabetul şi este afectată sinteza unor hormoni direct implicaţi īn coordonarea activităţii sistemului imunitar. Astfel, prin consumul de zahăr, organismul este predispus la infecţii, la răceli şi gripe, la sclerozarea timpurie şi fragilizarea vaselor de sīnge.
Pentru a fi metabolizat, zahărul este mai īntīi invertit īn interiorul corpului, ceea ce necesită mult calciu, care se preia din oase, dinţi, unghii şi păr. Aşa se ajunge la osteoporoză.
Pentru a se evita pierderea de calciu, iar zaharoza să devină inofensivă īn organism, chiar şi īn cazul diabeticilor, nutriţioniştii recomandă utilizarea zahărului invertit īnainte de a fi consumat. Pentru o astfel de operaţiune, este nevoie de 1 kg zahăr tos, 150 ml apă, o linguriţă rasă de sare de lămīie şi un vas emailat (īn nici un caz inox sau a aluminiu). Se pun toate ingredientele īn vas, se fierbe totul la foc iute şi se amestecă puţin cu o lingură de lemn. Invertirea zahărului durează 10 minute. Fierbīnd īn clocote, zahărul se transformă īntr-o compoziţie limpede ca uleiul sau ca mierea, iar pe marginea vasului se adună o spumă īnchisă la culoare, care se strīnge cu lingura de lemn şi se aruncă.
Īn ultimele 2-3 minute de fierbere trebuie să fim atenţi ca siropul din vas să nu se īnchidă la culoare. Pentru aceasta vom micşora intensitatea focului. Cīnd este gata, zahărul nu mai face spumă şi are consistenţa unei smīntīni mai subţiri. Se lasă la răcit puţin şi cīnd este călduţ īncă, se strecoară prin două straturi de tifon şi se toarnă īn borcane curate.
Se foloseşte īn loc de zahăr īn ceai, cafea, lapte sau prăjituri. (C.I.)

http://www.evenimentul.ro/local/article/80...aseArticle.html
axel
QUOTE (thunder @ 3 Jun 2005, 02:41 PM)
QUOTE (axel @ 3 Jun 2005, 12:06 PM)
QUOTE (thunder @ 31 May 2005, 03:15 PM)
Mari oameni sint si au fost vegetarieni.

Ai putea da exemple?

vegetarieni faimosi

Editat:

CITIVA LACTO VEGETARIENI FAIMOSI

Pitagora, Platon, Socrate, Empedocle, Ovidiu, Seneca, Plutarh, Crysostom, Clement din Alexandria, Leonardo da Vinci, Tolstoi, Sir Isaac Newton, Milton, Sir Isaac Pitman, William SHakespeare, Jean Jacques Rousseau, Bob Dylan, Voltaire, Benjamin Franklin, Charles Darwin, Richard Wagner, William Booth, Henry David Thoreau, Alexander Pope, Rabindranath Tagore, H. G. Wells, George Bernard Show, Gandhi, Albert Schweitzer, Albert Einstein.

Nu. Ai inteles gresit. Ma interesa o lista de oameni mari (nu neaparat faimosi), si sa-mi spui care e vegetarian si care este nevegetarian, ca sa-mi fac o idee cat la suta ar fi vegetarieni.
axel
QUOTE (thunder @ 3 Jun 2005, 02:48 PM)
Zahărul invertit, inofensiv pentru organism

Se ştie că zahărul rafinat nu este prea sănătos pentru organism. De zeci de ani se caută un īndulcitor artificial care să-l īnlocuiască īn alimentaţie.[...]

Poti sa ne spui prin ce difera chimic zaharul normal de zaharul invertit (sau fiert, conform procedeului de fabricatie numit de tine)?
thunder
QUOTE (axel @ 3 Jun 2005, 08:07 PM)
QUOTE (thunder @ 3 Jun 2005, 02:48 PM)
Zahărul invertit, inofensiv pentru organism

Poti sa ne spui prin ce difera chimic zaharul normal de zaharul invertit (sau fiert, conform procedeului de fabricatie numit de tine)?

- as putea, dar nu vreau. Fa o experienta directa. Maninca si bea timp de o saptamina sau o luna alimente si bauturi numai cu zahar si pe urma aceiasi perioada numai cu zahar invertit.
thunder
QUOTE (axel @ 3 Jun 2005, 08:03 PM)
Nu. Ai inteles gresit. Ma interesa o lista de oameni mari (nu neaparat faimosi), si sa-mi spui care e vegetarian si care este nevegetarian, ca sa-mi fac o idee cat la suta ar fi vegetarieni.

- ideile, problemele, alegerile si limitele tale.
axel
QUOTE (thunder @ 4 Jun 2005, 08:32 AM)
- as putea, dar nu vreau.

Este un mod "misterios" de a spune nu pot?
axel
QUOTE (thunder @ 4 Jun 2005, 08:36 AM)
QUOTE (axel @ 3 Jun 2005, 08:03 PM)
Nu. Ai inteles gresit. Ma interesa o lista de oameni mari (nu neaparat faimosi), si sa-mi spui care e vegetarian si care este nevegetarian, ca sa-mi fac o idee cat la suta ar fi vegetarieni.

- ideile, problemele, alegerile si limitele tale.

Atunci ar fi frumos sa admiti ca ai facut o afirmatie nefondata wink.gif
thunder
Zaharul

Zaharul este unul dintre alimentele cele mai studiate si mai contestate de medicina, fie ea clasica ori naturista. Fiind un aliment foarte concentrat, el uzeaza pur si simplu anumite organe. Pentru un organism adaptat de milioane de ani sa se hraneasca cu zaharuri complexe din fructe, miere, cereale si legume, ingerarea unei ciocolate sau a altor dulciuri concentrate este un adevarat soc, care produce dezechilibre in lant:
-zaharul strabate cu usurinta intestinul subtire ajungand in sange, unde provoaca o stare de hiperglicemie;
aceasta va determina o stare de excitare fizica si nervoasa;
-pancreasul alertat peste masura, secreta mai multa insulina decat normal, ceea ce are ca rezultat scaderea zaharului din sange sub medie, asa incat in scurt timp se instaleaza o stare de hipoglicemie;
-ficatul isi face datoria si transfera o parte din rezervele sale de glucide in sange.

Aceste alternante deregleaza intreg metabolismul si, in timp, obosesc si uzeaza organismul (mai ales pancreasul), epuizand in acelasi timp sistemul nervos. Chiar daca organismul uman are o mare capacitate de adaptare, si suporta o vreme aceste fenomene, mai tarziu, insa, apar probleme de sanatate. Iata care sunt principalele tulburari:
-pancreasul suprasolicitat se deregleaza, normalizand tot mai greu glicemia, ceea ce duce la diabetul zaharat, cu toate consecintele sale cumplite: de la orbire la tulburari circulatorii majore ori boli cardiace fatale. In Romania se estimeaza ca peste sase sute de mii de oameni sufera, in diferite stadii, de diabet.
-sistemul imunitar este partial inactivat vreme de cateva ore dupa ingerarea zaharului printr-un lant de procese hormonale prea complexe pentru a fi descris aici. Aceasta duce la o expunere periculoasa si inutila la gripa, boli de plamani, infectii urinare si intestinale, rinita, sinuzita etc.
-lipsa de calciu se instaleaza si ea cu timpul, mai ales daca consumul regulat de zahar in diferite forme este insotit si de un stres puternic.
-caria dentara apare la 94% din populatia care consuma produse cu zahar (de sase ori mai mult decat in urma cu 200 de ani, inainte de descoperirea zaharului). Cauza nu este, asa cum se credea acum zece ani, faptul ca zaharul si dulciurile favorizeaza dezvoltarea bacteriilor pe dinti, ci perturbarea unui lant de procese metabolice ale calciului.
obezitatea se instaleaza frecvent la marii consumatori de dulciuri. Acest lucru se produce, desi zaharul nu este atat de bogat in calorii pe cat se crede, dar are "darul" de a perturba echilibrul hormonal, ceea ce duce la cresterea apetitului si la dezvoltarea in exces a tesutului adipos.
-se dezvolta celulita, aspectul respingator de coaja de portocala, ca rezultat al dereglarii schimbului de substante.
-o serie de alte boli cum ar fi: reumatismul, anemia, astenia, degenerescenta osoasa, cancerul, scleroza multipla, sinuzita si rinita cronica, tulburarile hormonale se agraveaza ca o consecinta a consumului de zahar si se retrag ca prin farmec o data ce am renuntat la el. o serie de alte boli cum ar fi: reumatismul, anemia, astenia, degenerescenta osoasa, cancerul, scleroza multipla, sinuzita si rinita cronica, tulburarile hormonale se agraveaza ca o consecinta a consumului de zahar si se retrag ca prin farmec o data ce am renuntat la el.

Iata de ce va propunem sa renuntati doar pentru o perioada, sa zicem o luna, la zahar, pentru a verifica in practica efectul miraculos al renuntarii la otrava alba, cum "alinta" naturistii occidentali zaharul.

Cel mai potrivit inlocuitor natural al zaharului este mierea de albine, un amestec foarte complex de zaharuri naturale, un produs viu, care contine substante special facute sa ajute organismul sa asimileze fara probleme acest aliment. In perioada de vara-toamna, un inlocuitor si mai bun sunt fructele proaspete. Sucurile, salatele de fructe, fructele sunt o adevarata relaxare pentru organism, ducand la normalizarea glicemiei, la reglarea functiilor pancreasului, la rafinarea gustului, precum si a perceptiilor olfactive. Iarna, fructele uscate: stafidele, smochinele, curmalele, caisele deshidratate etc. sunt un excelent inlocuitor al zaharului. Ele sunt foarte dulci, foarte bogate in zaharuri (aproape 80% din masa lor), dar sunt mult mai usor de suportat de organism fata de zaharul alb.

Mentinerea echilibrului in ceea ce mananci este cheia succesului pentru o masa sanatoasa.

http://www.wellness.ro/articole/zaharul.htm


RAFINAREA

Pentru a intelege mai bine paradoxul reprezentat de rafinare este bine sa stim care este definitia atribuita acestui termen de Dictionarul Explicativ al limbii romane: rafinare=proces tehnologic prin care se indeparteaza impuritatile din unele substante (alcool, uleiuri, zahar etc) in scopul imbunatatirii calitatii lor. Folosita la scara mondiala in procesul de industrializare a alimentatiei, rafinarea este adesea o metoda nociva al carei rezultat este saracirea si alterarea alimentelor.

Prin rafinarea diversor vegetale este obtinuta o gama variata de produse alimentare. Cele mai folosite (la care se vor face principalele referiri) sunt zaharul, uleiul si faina alba Introducem in acest capitol si faina alba in spiritul definitiei pe care o ofera DEX-ul rafinarii (a curata un produs de impuritati -!!!!) si a imaginii clasice pe care o au taratele si painea neagra drept alimente pentru porci.

Printr-o analiza la rece asupra efectelor unor alimente obtinute prin rafinare, cum ar fi zaharul rafinat, uleiul rafinat, faina alba, se va putea intelege ca definitia este extrem de deplasata, iar "impuritatile indepartate" reprezinta valoarea nutritiva a alimentelor si echilibrul lor natural, care odata distrus poate cauza efecte dureroase asupra organismului.

Nici pe departe nu se poate vorbi despre "imbunatatirea calitatii lor", ci despre o alterare a "calitatii lor", singura "imbunatatire fiind la nivel cantitativ".

Zaharul rafinat

A. Alaturi de faina alba acest aliment alcatuieste ceea ce s-ar putea denumi fara exagerare otrava alba. Ca si in cazul fainii albe, prin rafinare, zaharul este complet saracit fiind eliminate vitaminele, mineralele si fibrele. Prin consum constant, zaharul rafinat obliga organismul sa furnizeze suplimentar vitamine (mai ales din complexul B), de asemenea crom, magneziu si zinc absolut necesare procesului de transformare a glucozei in energie.
Dincolo de faptul ca incarca organismul cu noi sarcini saracindu-l de anumite elemente vitale, el nu este in intregime asimilat de catre organism favorizand aparitia obezitatii si a diferitor (alte) boli. Mai mult, zaharul rafinat afecteaza si absorbtia unor minerale (cromul si zincul) prezente in unele alimente consumate.
De asemenea, fiind extrem de concentrat el lezeaza organele digestive, pe care le obliga sa prelucreze o cantitate de energie ce nu o pot suporta. Astfel, el trece imediat in sange - prin intestinul subtire - provoaca hiperglicemie, ceea ce obliga pancreasul sa produca in exces insulina si deregleaza anumite functii ale organismului; efectul fizic este invers celui asteptat, in sensul ca omul nu castiga energie (dupa cum se crede eronat datorita valorii energetice ridicate a zaharului), ci pierde energie din pricina luptelor din interiorul organismului si devine obosit sau agitat.
Organizatia Mondiala a Sanatatii recomanda eliminarea completa a zaharului rafinat din alimentatie.
B. Stiindu-se efectele negative ale zaharului rafinat, industria alimentara a nascocit substituentii zaharului, pentru a oferi o alternativa celor "certati" cu zaharul. Paradoxul fenomenului il reprezinta faptul ca multi substituenti sunt mai toxici decat zaharul rafinat. Cel mai nociv dintre ele este aspartamul (E 950 si E 951), care "ajuta" la provocarea peste 70 de tipuri de boli mortale.
O intrebare este iminenta: odata cu recunoastera efectelor negative ale zaharului inlocuirea lui cu ceva si mai toxic se datoreaza ignorantei producatorilor, sau unei lacomii nascute de "pragmatismul" si idealul de a creste profitul si cifra de afaceri specifice bussiness man-ului?
Oricare ar fi raspunsul, el tradeaza o iresponsbilitate vicioasa.
C. Mierea de albine este alternativa zaharului ce nu ridica nici o problema, nici un risc, ci reprezinta o binecuvantare pentru organism. Termenul "inlocuitor" al zaharului este impropiu pentru miere deoarece mierea a fost candva inlocuita de catre zahar, producerea mierii pierzand foarte mult teren odata cu importul masiv de zahar din Indiile de Vest (sec. al XVII-lea).
D. Dar si in cazul mierii pot aparea probleme grave:
- poate fi falsificata;
- asemanatoare cu mierea de albine sunt comercializate unele produse in compozitia carora intra variabil 20-30% miere de albine; de aceea consumatorului trebuie sa fie atent pentru a fi sigur ca a cumparat miere de albine pura si nu miere de albine amestecata cu glucoza sau alte substante ce au efecte negative asupra organismului;
- pentru a pastra limpezimea pretiosului aliment ce se pierde odata cu normala cristalizare a lui, mierea poate fi incalzita periodic; unii producatori apeleaza la aceasta metoda pentru ca se vinde mai usor, multa lume considerand ca mierea limpede este superioara celei cristalizate. Supusa unei temperaturi ridicate mierea mai pastreaza aproximativ 30% din propietatile sale, enzimele fiind distruse, in general, prin tratament termic. Cristalizarea mierii nu este decat un semn al faptului ca ea este naturala.

http://aqvarius.ro/domniacantitatii1.htm#zahar

CARNEA

Carnea este cel mai periculos aliment indiferent cum ar fi tratata, iar atitudinile celor ce incurajeaza consumul ei sunt atitudini inconstiente, nascute din obisnuinta de a considera carnea drept benefica si necesara organismului si din presupusul ei gust delicios (in realitate fiind un gust al mortii, "camuflat" de multitudinea de condimente folosite pentru a fi preparata).
Despre carne si efectele ei dezastruase asupra organismului se pot scrie sute de pagini atat din perspectiva stiintifica, cat si din perspectiva spirituala, filozofica sau religioasa. Ar fi multe de spus, dar pentru a prezenta carnea si efectele ei asa cum sunt in realitate, e suficient sa amintim doar urmatoarele:
- consumul carnii este posibil printr-un act criminal (ceea ce ar trebui sa dea de gandit)
- viata animalelor nu este justificata de nevoia omului de a consuma "delicioasa" carne; ele traiesc pentru ele insele ;
- este alimentul cu cele mai multe toxine in compozitia lui;
- digestia carnii se realizeaza foarte greu cu costuri enorme pentru echilibrul organismului, iar in partea teminala a intestinului uman, unde carnea isi depaseste termenul de digestie, ea intra in putrefactie. In intestin exact in zona sensibila, tranzitul carnii este insotit de o flora de putrefactie;
- bacteriile intestinale provoaca putrefactia bolului alimentar, situatie ce permite infiltratia substantelor toxice in vasele sangvine, iar pentru a le elimina, organismul este nevoit sa cedeze o mare cantitate de energie, aspect ce poate influenta negativ atat fizicul cat si psihicul consumatorului;
- substantele care nu sunt asimilate in timpul digestiei se pot fixa creand premizele aparitiei unor tumori, mai ales de origine cancerigena; multi specialisti afirma ca prin consumul de carne nu se face altceva decat sa se alimenteze celulele canceroase;
- carnea este principalul generator de acid uric (compus produs de metabolismul nucleoproteidelor, prezent in cantitati foarte reduse in sange); cu alte cuvinte acidul uric este un produs rezidual (excretoriu), extras de rinichi din circuitul sanguin, trimis catre vezica urinara si eliminat impreuna cu ureea sub forma de urina. Ar mai trebui spus ca o bucata potrivita de carne contine in medie 0,9072 grame de acid uric, iar organismul uman nu poate elimina intr-o zi mai mult decat 0,5148. Dar ceea ce este paradoxal este ca gustul carnii este dat de acidul uric.
- carnea franeaza sinteza vitaminelor B12 ceea ce genereaza in primul rand aparitia anemiei.
- contine foarte multe bacterii de putrefactie (germeni din colon). In lucrarea "Veriga lipsa din curriculum medical care este chimia alimentara in relatia ei cu chimia organismului", Dr. Jay Milton Hoffman explica cauzele acestui fenomen: "Atunci cand animalul este viu procesul osmotic din colon impiedica bacteriile de putrefactie sa intre in organismul animalului. Cand animalul moare, procesul osmotic dispare si bacteriile de putrefactie migreaza prin peretii colonului in carne. Acestea inmoaie carnea." Alti specialisti, A.W. Nelson, bacteriolog la Sanatoriu si Spitalul din Batlle Creek, si citat de multi alti doctori, afirma ca: "Bacteriile din carne sunt identice cu cele din balegar si sunt mai numeroase in anumite feluri de carne decat in balegarul proaspat. Toate tipurile de carne se infecteaza cu bacterii din balegar in timpul taierii si numarul lor creste cu cat carnea este pastrata mai multa vreme."
- animalele imprima in carne dintr-un punct de vedere energetic (informational) tot ceea ce simt in momentul mortii; aceasta informatie a spaimei, a terorii este transferata in organismul celui ce mai devreme sau mai tarziu va consuma respectiva carne; "mecanismul" se intelege foarte usor, realizand ca intre alimente si organism exista un proces de comunicare.

Nota mea: acest asa zis proces de comunicare este de fapt rezonanta care se manifesta intre aceste "alimente" si fiinta care le ingurgiteaza, de unde si proverbul: "esti ceea ce maninci si maninci ceea ce esti".
little1
sunt cateva lucruri care merita discutate:

- zaharul si mierea sunt foarte diferite ca si compozitie, dar aciditatea este asemanatoare - este cu dus si intors

- carnea nu este cea mai mare problema, ci amestecurile nepotrivite intre alimente, care pot aparea si la vegetarieni; sunt unele scoli spirituale care afirma ca intreruperea consumului de carne poate sa-l faca pe un om aerian si usor de manipulat. Pentru unii oameni poate sa fie o binecuvantare, pentru altii nu. E o problema de temporizare.

- sarea este folosita in ritualurile de purificare, apropo de discutiile referitoare la artele martiale, de luptatorii Sumo, din Japonia. De asemenea este folosita in exorcizari, pentru ca se pare ca are puterea de a atrage energii negative...

Eu prefer sa ma documentez mereu, indiferent de nivelul la care sunt. Este o vorba care spune ca nimic nu sta pe loc, si cine s-a oprit, pica.

thunder
QUOTE (little1 @ 5 Jun 2005, 07:35 PM)
sunt cateva lucruri care merita discutate:

- tocmai de aceea, o sa le iau pe rind, incepind cu sfirsitul. smile.gif

QUOTE
- sarea este folosita in ritualurile de purificare, apropo de discutiile referitoare la artele martiale, de luptatorii Sumo, din Japonia. De asemenea este folosita in exorcizari, pentru ca se pare ca are puterea de a atrage energii negative...

- nu se pot face exorcizari cu sarea decit de mica amploare, in comparatie cu alte metode si ritualuri spirituale. Vezi mai jos motivatiile acestei afirmatii.

- fenomenul de posedare are doua importante conotatii. Motivatia si cauza ... si elementele subtile energetive care permit, favorizeaza si intretin fenomenul de posedare.

- cauza: fiintele posedate in prinul rind se afla in aceasta situatie pt. ca ai au facut anumite greseli karmice in trecut, fie in viata respective fie in alte vieti anterioare. Deci cauza subtila este karma negativa de acest tip. Cauza mai grosiera este o exacerbare a elementelor subtile receptive, de tip YIN, ce poate merge chiar si pina la stadiul de mediumitate si chiar acela de posedare, partiala sau totala. In acest context, una sau mai multe entitati malefice "ocupa" structurile subtile si chiar si cea fizica, preluind controlul partial sau total.

- componenta energetica: prezenta in aura acelui posedat a unor energii malefice corespunzatoare entitatilor care il poseda, energii care sint "rodul" trezirii si dinamizarii in fiinta (structuri subtile) a unor focare de energie malefica, care permit, atrag si sustin prezenta si manifestarea acelor energii in aura celui posedat. Pe baza acestor componente energetice are loc fenomenul de posedare.

- sarea are o compozitie cristalina de un anume tip ce ii favorizeaza "receptarea" energiilor subtile si inmagazinarea lor. Din acest motiv, se foloseste sare ca si element de "descarcare" a energiilor malefice si perturbatoare din aura, dupa care acea sare TREBUIE aruncata intr-un riu, sau apa curgatoare, dupa caz, daca nu aveam asa ceva in apropiere, se arunca la WC dupa care se trage apa. A NU se arunca acea sare sau apa cu sare in WC-urile inchise, cum sint cele de la tara, de la case. O modalitate de a actiona in acest sens este introducerea miniilor (in special a palmelor) intr-o anumita cantitate de sare (ATENTIE!!!, doar sare GRONJOASA). Dupa ce are loc descarcarea energetica, care poate dura citeva secundea sau minute, functie de cantitatea de energie perturbatoare prezenta in aura, pina cind simtiti o eliberare si armonizare si linistire cit mai plenara. Daca nu se obtine aceasta, si inca mai simtiti tensiuni, trebuie aruncata acea sare si pusa alta in locul ei. A NU SE FOLOSI acea sare la mincare sau in alte scopuri. Cine face totusi aceasta este un INCONSTIENT si un IGNORANT si va plati pt. greseala cu voie sau fara voie pe care o face.

- sarea elimina o parte din energiile malefice ce "tin legata" entitatea malefica de cel posedat, dar daca "legatura" e mai puternica si are in spate o karma negativa grea, cumplita, sarea nu poate elimina aceasta problema, motiv pt. care e necesar preotul cu har sau alte metode initiatice puternice. Sint demoni si tip de karma negativa pe care nici preotii nu pot sa le elimine, caci nu sint pregatiti launtric pt. asta si nici metodele lor nu sint "suficiente". Asta e valabil in special in cazul fiintelor care au facut mari, grele si grave greseli/pacate (mai ales) in alte vieti. In cazul acestora e nevoie de o operare oculta la nivelul karmei, iar asta nu e permis decit MARILOR INITIATI si Fii ai lui Dumnezeu, evident, NUMAI cu ACORDUL lui Dumnezeu.

- un alt aspect legat de acest subiect al fenomenului de posesiune si legat si de topic, este folosirea unei alimentatii PREPONDERENT YANG, care va facilita echilibrarea energiilor YIN YANG din fiinta si diminuarera si chiar eliminarea fenomenului de mediumitate si receptivitate excesiva si chiar pe acela de posesivitate. In paralel cu aceasta trebuie purificate structurile subtile prin tehnici initiatice adecvate si trezite elemente si focare de energie benefice, divine, superioare, care vor "inchide" si "ingheta" manifestarea focarelor malefice din fiinta. Bine e absenta raului si raul e absenta binelui ... iar dpdv energetic, energiile malefice arata o lipsa a energiilor benefice si viceversa. E ultra necesara si purificarea corpului fizic, alaturi de un regim alimentar adecvat, cu alimente preponderent YANG.

QUOTE
Eu prefer sa ma documentez mereu, indiferent de nivelul la care sunt. Este o vorba care spune ca nimic nu sta pe loc, si cine s-a oprit, pica.

- de acord. smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.