Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Calitatea Blank-urilor Cd-r, Cd-rw, Dvd-r, Dvd-rw
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Software, Hardware si Programare
Mihai
Ce marci de CD si DVD blank-uri folositi pentru scrierea de fisiere?
Am utilizat pana in prezent Verbatim, TDK, Samsung, Tevion, eProformance, Raxon, Sky. Cel mai bine ma inteleg cu Verbatim si cu TDK. smile.gif
De curand am cumparat si un set de CD-uri distribuite de Aro (Metro). Stiti cumva cine le produce?

Care considerati ca este cea mai buna alegere (calitate/pret) in cazul unui blank CD / DVD (ce marca)?
FaiLuRe
DVD writer n-am asa ca nu-ti pot spune ce blankuri is mai bune, insa la CD-uri, eu folosesc, pentru filme si mp3, ceva ieftin si, deocamdata, bun, marca PRINCO. Insa daca vreau sa scriu ceva important, cum ar fi un OS sau alte softuri, atunci aleg TDK sau Verbatim. Si Sky am folosit mai demult pentru CD-Audio, si merg ok. Cat despre eProformance sau TraxData, am auzit ca-s varza asa ca nu le-am folosit. Adica demult demult foloseam TraxData, ca atunci erau bune.
YoyoMan
Ok. E clar ca TDK si Verbatim sunt cele mai bune. Cu toate astea - mie mai imi place Memorex! Nu am avut neplaceri cu nici un Memorex pana acum. Si Traxdata sunt bune. thumb_yello.gif
bufnitza
Folosesc TDK la dvd , si cam orice la CD , prefer Sony si Traxdata . Eu nu am avut probleme cu traxdata .
YoyoMan
Da, dar Sony mi se par cele mai proaste de pe piata. Parerea mea wink.gif
Arktu
Am luat o data 40 de CD-R Memorex si 20 mi s-au bulit deja fara a intra intr-o unitate de citire. Am crezut ca e de la writer dar nu a fost asa... Iar Traxdata... mai rau de atat. In schimb am un TDK Reflex de 8 ani care merge asa de bine ca nu imi vine sa cred...
Endgegner
La CD-uri folosesc numai Sony, la DVD-uri TDK si Samsung. Am ramas la DVD-urile aste ca erau recomandate de NEC si pusca si in DVD-Player.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.