Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Leul Greu...modificari Ale Listelor De Preturi
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Afaceri si economie
Dark Angel
Ce ma sfatuiti sa fac in urmatoarea situatie:
Am o lista de preturi in euro
60 de articole,
un program de facturare si evidenta contabila,
lista de preturi e legata atat de pretul de intare in euro cat si de pretul de vanzare,
am mai multe liste de preturi in euro la care vand aceste produse si mai multe cursuri euro la care facturez
unul dintre clienti vrea lista de preturi in lei...
ceilalti in euro...

M-am apucat si am citit ce am gasit legat de subiect, postez mai jos...

Legea nr. 348 din 14.07.2004
publicată īn M.O. Partea I nr. 664 din 23.07.2004
privind denominarea monedei naţionale
Art.1.
(1) La data de 1 iulie 2005, moneda naţională a Romāniei, leul, va fi denominată astfel īncāt 10 000 lei vechi, aflaţi īn circulaţie la această dată, vor fi preschimbaţi pentru 1 leu nou.
(2) Denominarea reprezintă acţiunea de reducere a valorii nominale a īnsemnelor monetare.
(3) Leul nou va fi unitatea monetară naţională a Romāniei, denumită īn continuare leu, şi se va diviza īn 100 de bani.
Art.2.
(1) Īn conformitate cu prevederile art. 1, Banca Naţională a Romāniei va pune īn circulaţie noile bancnote şi monede īncepānd cu data de 1 iulie 2005.
(2) Actualele bancnote şi monede, respectiv leii vechi, vor avea putere circulatorie pānă la data de 31 decembrie 2006 şi vor fi acceptate la plată la valoarea calculată potrivit dispoziţiilor art. 1 alin. (1).
(3) După această dată, Banca Naţională a Romāniei va preschimba bancnotele şi monedele vechi cu cele noi, īn condiţiile stabilite prin reglementări proprii.
(4) Preschimbarea se va putea face pe o perioadă de maximum 3 ani, respectiv pānă la data de 31 decembrie 2009, la sucursalele Băncii Naţionale a Romāniei care desfăşoară activităţi de casierie şi la unităţile instituţiilor de credit autorizate să efectueze această operaţiune prin ordin al guvernatorului Băncii Naţionale a Romāniei.
Art.3.
Īn perioada de la introducerea noii emisiuni monetare pānă la data de 31 decembrie 2006, bancnotele şi monedele aflate īn circulaţie īnaintea datei de 1 iulie 2005, denumite īn continuare monedă veche, vor fi īnlocuite treptat cu bancnotele şi monedele din noua emisiune monetară a Băncii Naţionale a Romāniei, denumite īn continuare monedă nouă.
Art.4.
(1) Preţurile şi tarifele bunurilor şi serviciilor vor fi afişate atāt īn monedă veche, cāt şi īn monedă nouă, īncepānd cu data de 1 martie 2005 şi pānă la data de 30 iunie 2006.
(2) Sumele prevăzute īn contractele furnizorilor de utilităţi, aflate īn derulare la data de 1 martie 2005, precum şi facturile privind plata utilităţilor vor fi notificate părţilor atāt īn monedă veche, cāt şi īn monedă nouă.
Art.5.
(1) Bunurile, drepturile şi obligaţiile evaluabile īn bani, născute anterior datei de 1 iulie 2005, vor fi convertite conform raportului prevăzut la art. 1, īn toate cazurile īn care acestea fac obiectul unei operaţiuni de evaluare, de plată sau de constituire a oricărui alt raport juridic.
(2) Conversia īn noua unitate monetară, prevăzută la alin. (1), va avea loc conform situaţiei existente la data de 30 iunie 2005.
(3) Denominarea se realizează īn baza prezentei legi, fără a fi necesară o declaraţie īn acest sens din partea persoanelor autorizate.
(4) La data de 1 iulie 2005, Oficiul Naţional al Registrului Comerţului va īnregistra, din oficiu, denominarea valorii capitalului social şi a valorii acţiunilor/părţilor sociale ale persoanelor juridice īnregistrate şi va publica pe site-ul propriu lista acestora şi noile valori rezultate, alături de valoarea veche. Īn acest caz, publicarea īn Monitorul Oficial al Romāniei a modificării valorii capitalului social şi a valorii acţiunilor/părţilor sociale nu este necesară.
(5) Toate sumele īn monedă veche prevăzute īn actele normative emise anterior datei de 1 iulie 2005 se īnlocuiesc cu sumele īn monedă nouă, prin īmpărţirea la 10 000.
Art.6.
(1) Din data de 1 iulie 2005, persoanele prevăzute la art. 1 din Legea contabilităţii nr. 82/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, vor īntocmi situaţiile financiare atāt īn monedă veche, cāt şi īn monedă nouă, pānă la data de 31 decembrie 2005.
(2) Situaţiile financiare anuale pentru 2005 se īntocmesc īn monedă nouă, īn condiţiile stabilite prin ordin al ministrului finanţelor publice.
Art.7.
(1) Īncălcarea prevederilor art. 4 constituie contravenţie.
(2) Fapta contravenţională prevăzută la alin. (1) se sancţionează cu amendă de la 10 000 000 lei la 30 000 000 lei, exprimaţi īn monedă veche, şi se aplică persoanelor vinovate.
(3) Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor se fac de către organele de control din cadrul Ministerului Finanţelor Publice şi unităţilor subordonate, al Autorităţii Naţionale de Control şi Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor, precum şi de către personalul īmputernicit al primăriilor.
(4) Prevederile prezentei legi referitoare la contravenţii se completează cu dispoziţiile Ordonanţei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările ulterioare.





Precizarile cu privire la leul greu:

Ministerul Finantelor Publice
Precizare din 10/12/2004
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 1247 din 23/12/2004
referitoare la unele măsuri care trebuie luate pentru punerea īn aplicare a Legii nr. 348/2004 privind denominarea monedei naţionale



--------------------------------------------------------------------------------

Īn vederea aplicării corespunzătoare a prevederilor Legii nr. 348/2004 privind denominarea monedei naţionale, persoanele juridice prevăzute la art. 1 din Legea contabilităţii nr. 82/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, vor lua următoarele măsuri privind:
A. Contabilizarea operaţiunilor, raportări contabile periodice şi situaţii financiare anuale
1. Īn perioada 1 ianuarie - 30 iunie 2005, persoanele prevăzute la art. 1 din Legea nr. 82/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, ţin contabilitatea īn lei vechi.
Pentru această perioadă registrele de contabilitate, formularele financiar-contabile, comune pe economie, cele privind taxa pe valoarea adăugată, precum şi alte registre, situaţii şi jurnale de evidenţă se īntocmesc īn lei vechi.
2. Raportările contabile semestriale la data de 30 iunie 2005 ale persoanelor prevăzute la art. 1 din Legea nr. 82/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, se īntocmesc īn lei vechi, la nivel de mii lei.
3. Situaţiile financiare anuale pentru anul 2005 se īntocmesc īn monedă nouă, la nivel de leu, fără subdiviziunile leului.
4. La data de 1 iulie 2005 persoanele juridice prevăzute la art. 1 din Legea nr. 82/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, realizează conversia īn lei noi a soldurilor iniţiale, a rulajelor şi soldurilor finale cuprinse īn balanţa de verificare la data de 30 iunie 2005.
Răspunderea pentru corectitudinea conversiei revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligaţia gestionării unităţii respective.
Īncepānd cu data de 1 iulie 2005 contabilitatea se ţine īn lei noi, denumiţi, potrivit legii, lei.
Operaţiunea de conversie se efectuează astfel:
- fie prin rotunjirea sumelor la ordinul sutelor, īn plus pentru valori mai mari de 50 inclusiv, respectiv īn minus pentru valori mai mici de 50, urmată de īmpărţirea la 10.000 (zece mii) a sumelor astfel rezultate;
Exemplu:
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Suma Rotunjire Īmpărţire Diferenţa de regularizatīn lei vechi la ordinul sutelor la 10.000 lei (īn lei noi)─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 1 2 = rotunjire 3 = 2/10.000 4 = (2-1)/10.000 la ordinul sutelor 274.532,35 274.500 27,45 -0,003235 274.751,65 274.800 27,48 +0,004835───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────



- fie prin īmpărţirea sumelor la 10.000 (zece mii), urmată de rotunjirea zecimalelor sumelor astfel obţinute la a doua zecimală (banul), prin adaos sau lipsă, astfel: suma rezultată īn urma īmpărţirii ce depăşeşte 0,0050 lei noi inclusiv se rotunjeşte la 0,01 lei noi, iar suma mai mică de 0,0050 lei noi se rotunjeşte la 0 (zero) lei noi.
Exemplu:
─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Suma Rezultat Suma Diferenţa de regularizatīn lei vechi īn urma īmpărţirii īn lei noi (īn lei noi) īn urma rotunjirii──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── 1 2 = 1/10.000 3 = rotunjirea 4 = [(3*10.000) - la a doua zecimală 1]/10.000 131.475,28 13,147528 13,15 +0,002472 261.735,28 26,173528 26,17 -0,003528────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────



Operaţiunea de conversie se realizează şi pentru soldurile cuprinse īn balanţele de verificare a conturilor analitice, urmărindu-se concordanţa dintre valorile īnscrise īn contul sintetic şi cele īnscrise īn conturile analitice.
Īn situaţia īn care valorile obţinute īn urma conversiei valorilor din balanţele de verificare a conturilor analitice la 30 iunie 2005 conduc la denaturarea semnificaţiei economice a acestora, există posibilitatea ca valorile soldurilor din balanţele de verificare a conturilor analitice să reprezinte numere cu mai mult de două zecimale rezultate din operaţiunea de conversie.
Īn cazul elementelor ale căror valori provin din mai multe componente de calcul, conversia se efectuează fie asupra valorilor rezultante, fie asupra componentelor avute īn vedere la determinarea acestora, īn funcţie de necesităţi (de exemplu: īn cazul stocurilor, componentele preţ unitar, valoare).
Creanţele şi datoriile faţă de terţi convertite sunt supuse verificării interne şi pot face obiectul confirmării/informării pe baza extraselor soldurilor debitoare şi creditoare ale conturilor de clienţi şi alţi debitori, respectiv furnizorii şi alţi creditori, īn vederea punerii de acord a sumelor rezultate ca urmare a conversiei. Se poate proceda īn acelaşi mod, inclusiv īn cazul datoriilor către bugetul de stat şi către alte bugete.
Regularizarea diferenţelor rezultate din conversie
1. Diferenţele rezultate din conversia elementelor de activ şi a celor de pasiv se preiau īn contul 473 "Decontări din operaţii īn curs de clarificare".
La data de 31 decembrie 2005, eventualul sold al contului 473 "Decontări din operaţii īn curs de clarificare" se trece la cheltuieli sau venituri, respectiv īn conturile 658 "Alte cheltuieli de exploatare" sau 758 "Alte venituri din exploatare", după caz.
2. La instituţiile publice, diferenţele rezultate din conversia elementelor de activ şi de pasiv se preiau īn debitul sau creditul, după caz, al conturilor: 702 "Finanţare de la buget privind anii precedenţi şi alte surse", 528 "Venituri din anii precedenţi şi alte surse", 337 "Fonduri cu destinaţie specială", īn funcţie de modul de finanţare a instituţiilor publice.
B. Documente justificative şi financiar-contabile
1. Potrivit art. 4 alin. (1) din Legea nr. 348/2004, preţurile şi tarifele bunurilor şi serviciilor vor fi afişate atāt īn moneda veche, cāt şi īn moneda nouă, īncepānd cu data de 1 martie 2005 şi pānă la data de 30 iunie 2006. Afişarea se face la locul de expunere a bunurilor şi, respectiv, de prestare a serviciilor sau, īn cazul furnizorilor de utilităţi, la casieriile acestor unităţi.
2. Facturile emise de furnizorii de utilităţi īn perioada 1martie-30 iunie 2005 se īntocmesc īn lei vechi, cu prezentarea totalurilor de plată atāt īn lei vechi, cāt şi īn lei noi.
Prin furnizori de utilităţi se īnţelege acei agenţi economici care prestează servicii sau livrează bunuri de utilitate publică, cum sunt: furnizarea energiei electrice, termice, a gazelor naturale şi a apei, canalizarea, telefonia fixă şi mobilă, transmisia de programe TV şi radio şi alte servicii similare.
3. Īncepānd cu data de 1 iulie 2005, facturile şi toate documentele justificative şi financiar-contabile se īntocmesc īn lei noi.
De asemenea, registrele de contabilitate, registrele privind T.V.A., precum şi orice alte registre sau jurnale īntocmite de persoanele prevăzute la art. 1 din Legea nr. 82/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, se īntocmesc īn lei noi.

Dispoziţii tranzitorii
Valorile īnscrise īn facturi şi alte documente emise īn lei vechi anterior datei de 30 iunie 2005 şi primite după data de 1 iulie 2005 vor fi convertite īn lei noi, īn temeiul art. 5 alin. (1) din Legea nr. 348/2004. Īn această situaţie pot fi efectuate confirmări de solduri, după caz.
4. Īncepānd cu data de 1 iulie 2005, agenţii economici care sunt obligaţi, potrivit legii, să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale vor elibera clienţilor bon fiscal şi, la cerere, factura/factura fiscală īn lei noi, indiferent dacă plata se efectuează īn moneda veche sau īn moneda nouă.
5. Pe tot parcursul perioadei īn care moneda veche are putere circulatorie, respectiv pānă la data de 31decembrie 2006, registrul de casă se īntocmeşte īn monedă nouă.
Soldul registrului de casă se prezintă īn monedă nouă.
Prezentarea componenţei soldului de casă se face īn funcţie de structura numerarului existent, respectiv moneda nouă şi moneda veche, după caz.
6. Sumele prevăzute īn bugetele instituţiilor publice şi ale altor instituţii, potrivit legii, se transformă īn moneda nouă prin īmpărţirea la 10.000, iar sumele rezultate se rotunjesc īn lei.
7. Īncepānd cu data de 1 iulie 2005, instituţiile publice au obligaţia prezentării bugetelor şi a listelor de investiţii īn moneda nouă la unităţile Trezoreriei Statului la care īşi au deschise conturile, īn vederea efectuării operaţiunilor de īncasări şi plăţi.

Cum fac eu listele alea de preturi?-...ca-mi creste par alb!!!
________________
Achernar
Pai ce vrei sa faci, mai exact ? Nu inteleg problema.
Dark Angel
laugh.gif pai noua lista de preturi vreau s-o fac...corect din prima...si sa nu-mi strice stocul fizic sau cel valoric, adaosul comercial din program...lista aia e linkuita la intregul program!!!
Achernar
Din cate-am inteles ar trebui sa fie furnizate niste fisiere update pentru programele astea de facturare. Sau programe noi, nu stiu exact. Programul ar trebui sa recalculeze intreaga baza de date de indata ce prinde de veste ca s-a facut 1 iulie. Pana atunci insa leul greu practic nu exista si deci tot ce inseamna contabilitate se bazeaza pe leii actuali (vechi). Eu cel putin asa am inteles ca se pune problema.
Dark Angel
Nu...trebuie sa apara in paralel ( oare o trebui sa facturez si in lei vechi si in lei noi???)
Eu cred ca ar fi mai bine sa trec direct la leii noi...insa daca aia imi platesc in lei vechi cum sting debitele??? Si cursul BNR al euro va face referire la leul nou sau si la leul vechi...pt. ca am nevoie de cursul valutar.
dead-cat
cind s-a trecut de la DM in €, pe perioada de 3 ani, intre '99 si '02 toate facturile, etc. contineau suma in DM si sub inca o data in €.

presupun ca va fi la fel, vei factura si in lei vechi si in lei noi.
Dark Angel
asta cu marci mi+o amintesc, noi avem si transport international si facturam in valuta...
ilie
Intre Martie-Julie trebuiesc afisate ambele preturi (leu nou, leu vechi). Dupa 1 iulie numai lei noi, dar incasezi si lei vechi.
Contabilitatea se face in ambele nou/vechi pana in 2007. Ei asa au prevazut dar cred ca se va grabi chestia, in functie de evolutie.
In Euro nu poti tine contabilitate sau facturi, decat daca te-a autorizat BNR.
Cucu Mucu
Din cate am inteles eu, nu promit ca sunt 100% adevarate, mai trebuie verificate din inca o sursa oficiala:
- se intocmeste gestiune dubla pana la sfarsitul anului 2005;
- adica 2 registre de casa, 2 NIR, implicit, dubla facturare: in vechi si in noi;
- cel mai important: daca ai m,agazine, trebuie sa cumperi noi case de marcat, deoarece la cele vechi nu se poate opera in moneda veche. Pretul mediu la o astfel de casa este in jur de 50 milioane, si de la 31 dec. 2005, daca nu ti le-ai amortizat pe cele vechi, nu o mai poti face.
actionmedia
Sugestia mea ar fi sa faci o noua lista de preturi, in lei grei. smile.gif Deja pe euro si pe dolar nu prea mi poti sa tebazezi mult, iar inflatia nu mai este asa mare, poti face ajustari semestriale de preturi.

Mai greu este sa alegi un curs optim. Eu zic sa iei un curs mediu. Poti sa treci pe noua grila de preturi chiar din martie (cand trebuie afisate preturile in lei vechi si lei noi) Si cred ca nu mai ai nici o bataie de cap.
Pana in iunie iti reglezi contabilitatea facuta pe sistemul vechi (banuiesc ca daca ai preturi in euro folosesti di proforme) si apoi iti mai raman cel mult exceptiile (plati intarziate daca e cazul, etc.)

Si pe mine ma bate gandul ca din martie sa merg pe preturi in lei si sa renunt definitiv la valuta pentru ca mai rau ma incurc.
ilie
Tu daca ai Export de servicii (transport) nu iti trebuie afisare de preturi in moneda Leu.
Ai tarife, si contracte negociate pe baza de contract, in moneda agreata: Euro sau USD.

Insa pentru afacerile desfasurate in RO tre sa ai afisaj in cele 2 monede Leu.
de ex:
Tarif per km:
1 Leu Greu/km sau 10.000 Lei Vechi/km
Dark Angel
Una dintre firme se ocupa de transport...dar nu e traba mea sa-mi bat capul cu afisarea preturilor. Cealalta firma e responsabilitatea mea, aceasta comercializeaza art. pt. servirea mesei din mat. plastic.Practic eu nu afisez preturi nicaieri( nu am magazin propriu), trebuie sa pun la dispozitia Selgros ( 7 magazine) si Nestle( alte 8 firme) o lista de preturi in euro, lei vechi si lei noi...problema e ca exista un singur program de gestiune computerizat, cum fac eu programelul asta sa inteleaga ce vreau de la el( la Selgros folosesc doar preturi in lei), la Nestle facturez la cursul euro la BNR din ziua livrarii.
Sunt tare curioasa cum ar trebui sa arate lista asta de preturi astfel incat sa nu-mi zapaceasca programul si sa indeplineasca toate cerintele prevazute de lege!
ilie
Tiparesti o pagina cu preturile tale maximale in cei 2 lei si o lipesti pe perete la tine.
Dark Angel
That simple... rolleyes.gif
ilie
rolleyes.gif
actionmedia
Mai avem doar 4 luni si ceva pana la aparitia leului greu. Nu am vrut sa mai deschid inca un subiect pe tema asta din moment ce era deja deschis unul, asa ca m-am hotarat sa postez aici problema mea si sper ca flower sa fie de acord.

Ideea este urmatorarea. Este absolut clar ca se vor taia 4 zerouri din coada leului si ca leul vechi si cel nou se vor folosi in paralel. Diferenta este ca tot ce acum este sub 10.000 lei vechi se va numi ban si nu leu si cel mai probabil va fi sub forma de monede.
Intrebarea mea este cum va arata moneda etalon? Cum va arata leul? Vom avea oare moneda de 1 leu sau bancnota de 1leu?
In U.E. exista moneda de 1 Euro din cate stiu eu.
In S.U.A. exista bancnote de 1 Dolar.
Ce va fi in Romania moneda sau bancnota sau amandoua?

Precizez ca ma refer strict la 1 leu nu si la celelalte.

Pana acum informatiile sunt ambigue si cred ca e normal sa se pastreze oarece secret. Mai intai s-a spus ca va fi bancnota apoi din alte surse am aflat ca vor fi monede de 1 leu. Nu stiu ce sa mai cred.

In aceste zile imi fac un plan de afaceri si pentru acest plan este foarte important daca ce forma va avea unitate etalon numita leu. Va fi bancnota, va fi moneda? rolleyes.gif

Stie cineva raspunsul sigur?
dead-cat
google is your friend
QUOTE

[...]
Bancnotele leului greu vor fi de 1, 5, 10, 50, 100 si 500 lei, ultima avand o valoare de peste 120 euro. Pe bancota de 500 lei, adica 5 milioane in leul actual, va fi tiparit chipul poetului Mihai Eminescu. Noile cupiuri vor fi tiparite tot pe suport de polimer, deoarece sunt mai greu de falsificat, mai rezistente si mai igienice. Cupiurile de 1 leu si de 5 lei vor fi singurele care nu vor fi imprimate in relief.

De la 1 iulie 2005 va incepe sa circule si subdiviziunea leului - banul. Emisiunea monetara va cuprinde monede de 1, 5, 10 si 50 de bani. "Credem ca aparitia monedei de 1 ban va face ca aceasta sa fie efectiv utilizata", a spus guvernatorul BNR. Pe de alta parte el a afirmat ca "noile monede si bancnote vor mai mici decat cele actuale, ceea ce va insemna ca vor fi mai usor de pastrat si de utilizat, iar costurile de tiparire vor fi mai mici decat cele aferente emisiunilor monetare pe actuala moneda".Noile banconte vor fi prezentate in primul trimestru al anului viitor.
[...]


leu-hirtie
ban-moneda
Dark Angel
Corect.
Vizitati www.bnr.ro pt. detalii.
Si noul leu va avea codul RON in loc de ROL cum e acum.
actionmedia
Multumesc.

Banuiesc ca siteul BNR este cea mai buna sursa de informatii.
Ceea ce m-a facut sa imi pun intrebarea asta este un articol dintr-un ziar central in care se vorbea de 1 leu moneda. Si daca nu ma insel am auzit asta si pe la TV. De aici am tras concluzia ca se cam balbaie chestia asta.

Prezentarile de pe siteul BNR le stiu de mult timp. Dar ma gandeam ca poate s-au facut modificari de ultima ora, neactualizate pe site.

Parerea mea este ca leul ar trebui sa fie moneda si nu bancnota dar nu sunt eu in masura sa dau indicatii.
abis
Ati vazut leii grei?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.