Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Dialoguri...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Clopotel
Draga Predatoru,
Am deschis aici acest topic pentru discutia inceputa la Arta Vizuala, caci acolo eram offtopic...
Am sa fiu sincer, pentru ca imi place modul cum intelegi sa porti discutia...
QUOTE
Ok...recunosc, m-am gandit de multe ori daca sunt nebun sau nu. Si am ajuns la concluzia ca nu sunt normal.Este un fapt.Uneori problemele de genul asta se numesc sadism sau masochism. Ai incercat sa te pui in locul lor, Clopotel? Ai incercat sa intelegi ce ii face pe ei sa simta placere in durerea lor sau a altora?

Nu, nu esti nebun... esti normal (desi poate nu ai vrea... imi cer scuze daca te dezamagesc smile.gif ), esti chiar un tip talentat...si ai mult potential. Nu spun asta ca sa te laud...este o constatate. Desi eu nu sunt artist plastic, am facut si scoala de arte plastice sectiile pictura si sculptura, si am cochetat si cu grafica. O umila parere as putea sa spun despre siteul tau pe care l-am vizitat putin.
Nu o sa cometez stilul de grafica, caci nu sunt nici critic de arta si nici vreun artist nu sunt, dar dupa parerea mea de amator esti un grafician bun.
Dar acum eu as vrea sa comentam mesajul si nu de calitatea graficii...
QUOTE
Daca eu desenez teme macabre, se intampla pentru ca pur si simplu m-am simtit in situatia de a mai adauga ceva la desen. daca crezi ca unele desene ale mele sunt macabre, spune-mi (chiar sunt curios cum le percepi)

De ex. la http://elfwood.lysator.liu.se/art/p/r/pred...u/pic2.jpg.html , mesajul pe care-l percep nu este tocmai cel pe care (cred eu) vrei tu sa-l dai. Sangele acela strica totul (parerea mea repet). Dar sa nu ma intelegi gresit, nu exagerez in sensibilitati gratuite. Sangele, care ar trebui sa fie punctul forte al definirii sentimentului, in opinia mea, nu este plasat bine si in cantitatile necesare... Nu stiu cum sa ma exprim mai bine, dar sper sa intelegi... Desi fata, elementul de gingasie si erotism nevinovat, se doreste a fi suportul, fundamentul mesajului, ...sangele..., elementul greu, de contrast, se doreste a fi elementul surpriza, de oarecare deruta, el se vrea a fi medalia de la gatul campionului, numai ca medalia nu-l acopera pe campion ci il pune oarecum in evidenta.... aici la tine e un pic pe dos... fata pune in evidenta sangele si nu invers... Eu zic ca acest fapt face ca mesajul sa fie estompat de aceasta exagerare necalculata, specifica unei firi putin zbuciumate (in sensul de bravada). Iar lacrima de sange este negarea negarii... ceea ce, zic eu, anuleaza mult din mesaj...
Sa revin la discutie...
Am incercat sa ma pun in locul lor...pentru ca, sincer, vreau sa inteleg ... ma intereseaza psihologia umana... Dar nu am inteles "ce ii face pe ei sa simta placere in durerea lor sau a altora". De aceea poate, in discutia cu tine, am sa ma lamuresc. Prin urmare...ce?!
QUOTE
Da...cunosc tipul de oameni care se distreaza astfel.Dar: nu pot sa nu observ intentia violenta pe acre ai avut-o la inceput. Felul cum ai spus-o m-a facut sa cred ca nu ar fi pentru prima oara. Eu unul nu as da in cineva...zilele trecute doi bagabonti m-au controlat de bani si l-au batut pe frate-meu.

Da... ai dreptate..., acum si atunci nu as fi lovit pe tipul acela... Intentia am afirmat-o ca fiind cea normala a oricarui om, deranjat intentionat... e adevarat ca am vrut si sa creez un oarecare echilibru brutal si imediat in ochii celor ce judeca asa ceva... si sa scot in evidenta faptul ca in astfel de cazuri nu poti sa ai un dialog cu acela, ci doar ori sa-i rabzi dambalalele ori sa treci la masuri radicale agresive: gen...americanii in Iraq... fara insa victime colaterale, decat doar vinovatul. smile.gif
QUOTE
Ce ar mai fi in stare sa faca? O groaza de chestii.
Din aceasta cauza am adus in discutie solutia extrema... ca sa nu mai existe surprize ... neplacute.
QUOTE
Este foarte posibil, insa mie NU imi plac petardele, dar imi plac desenele macabre facute bine. De cele mai multe ori cei cu probleme de ordin artistic sunt destul de afectati si complexati, si de multe ori timizi.Din moment ce au deja o ocupatie, care poate fi hobby sau profesie, inseamna ca au un grad de elevare sau cultura care le arata inutilitatea petardelor.

E normal sa-ti placa desenele facute bine, cui nu-i plac.... dar eu pun in discutie normalitatea faptului ca-ti place macabrul. (Vorbesc la modul general, m-am referit la tine doar ca exemplu... nu e nimic personal). Vezi tu Predatoru, eu cred ca tendinta spre macabru (care este asimilat cu raul), este un fel de alunecare, o deviere a unor oameni, si cu cat alunecarea e mai mare cu atat acesti oameni devin mai teribilisti. La inceput poate parea nostim... "waw... e cool"... dar azi asa, maine asa, poimaine poate mai mult, si ajungi sa traiesti prin acest macabru, ajungi sa-l consideri ceva firesc, normal. Am vazut oameni, care traind de tineri in acest mediu, se imbraca si poarta tot felul de lucruri macabre (cap de mort, diverse obiecte de cult etc), geci negre de piele cu capete de mort si capse cat mai mult, in camerele lor au peretii tapetati cu tot felul de postere care de care mai morbide si sangeroase... si deci avand acest mediu in jur (de buna voie si acceptandu0l) ajungi sa gandesti si sa te comporti astfel, sa consideri asta normal...
Am vazut odata, pe cineva care isi taia cu cutitul pielea de pe brat si de pe burta, si se distra cand ii curgea sange. Nu stiu ce era in mintea lui, dar cred ca nu ar avea mari retineri sa faca acest lucru si altui om (intotdeauna lipsit de aparare) si sa considere ca si aceluia ii place asa cum ii place lui.... Ori aici deja, avem de-a face cu alt lucru... foarte grav... De la gand la fapta nu e decat un pas, mai ales cand esti sub influenta unor sentimente puternice cumulate, uneori cu diferite "intaritoare" (droguri, alcool etc).
Sunt de acord ca gusturile sunt diferite si nu se discuta... dar exista niste limite...impuse in primul rand de un bun simt natural.
Cand alegi o tema, un artist, fie el si in devenire, in primul rand se gandeste la mesaj. Eu zic ca este o decizie importanta, chiar cu un pic de responsabilitate, ce fel de mesaj dam: pentru viata sau pentru moarte. De ce crezi tu ca s-au interzis mesajele antisemite?! Crezi ca nu au existat oameni carora le facea placere sa ucida si sa persecute evrei, tiganiii etc? Oho.. foarte multi? A tinut cineva cont de gustul lor?!
Dar inca odata... iti trebuie o motivatie deosebit de puternica cand alegi, ca om normal si responsabil, nesuferind de nu stiu ce afectiuni, sa alegi o tema macabra in locul uneia de "viata", asta e parerea mea... desigur o simpla parere...
Si ... pana la urma cui te adresezi?.... ce stare vrei sa dai? .... care este profilul psihologic al admiratorilor operei tale? Vrei sa-i vindeci sau sa-i adancesti si mai mult in boala?

PS. Ca tanar la 17 ani (pentru ca si eu am avut aceasta varsta, si deci as putea sa te inteleg) ai avea justificarea prin aceea ca incerci sa atragi atentia asupta talentului tau, prin faptul ca incerci sa sochezi. Si eu am avut aceasta tendinta, recunosc, dar cu cat iti revi mai repede din starea aceasta vei avea un mai mare avantaj, caci o grafica benefica intotdeauana patrunde mai adanc in sufletul omului si ii da o stare de calm si liniste, decat una macabra de care iti dai si tu seama ca nu poate influenta decat pe unii tineri dezorientati.

QUOTE
Acum, sper ca explicatiile mele au fost destul de stiintifice si de complete, precum si pe gustul tau.Poate ca ar trebui sa nu ma mai bagi in categoria "acelora". Eu nu fac parte din nici o categorie.Si acum sa ma prezint: Predatoru, 17 ani.
Am facut psihologia anul trecut de liceu si incerc sa pun in practica ce am invatat.

Este minunat... ma bucur pentru tineretea si entuziasmul tau... si pentru faptul ca pot sa stau la taclale cu tine, mai uitand si eu de batranetile mele (32 ani). Iti urez mult succes, si sa pui in practica cat mai multe lucruri invatate, in slujba vietii si al frumosului natural...

PS... sper sa realizezi ca nu incerc sa-ti fac morala ...nu incerc sa te judec sau altceva de acest gen... nu am nici un fel de drept in asta....
Clopotel
Draga Predatoru,
Astazi am avut mai mult timp sa-ti vizitez site-ul, si sa citesc si cateva comentarii. Ieri nu am apucat sa vad decat vreo 2-3 desene...
E cool smile.gif
Mi-a placut desenul acesta http://elfwood.lysator.liu.se/art/p/r/pred...nmagic.jpg.html. Este cel mai pe gustul meu.
As avea o mica sugestie sa-ti fac la acest desen, nesemnificativa insa, dar daca esti interesat pe PM...
Mult succes in continuare!
axel
Si cand trecem de stadiul de monolog?
Clopotel
Draga Axel,
vestea proasta pentru tine este ca in acest topic mesajele in care nu spui nimic nu ti se contorizeaza ... asa ca ... te chinuiesti degeaba..

PS... Am scris doua mesaje (cu cele mai bune intentii...) adresate lui Predatoru... poate o sa raspunda el candva, daca va dori...dar daca vrei sa spui si tu cate ceva constructiv esti binevenit...smile.gif
Vornicum
rofl.gif

Sunt offtopic pe un topic de offtopic

hh.gif

PS: "Umil servitor la Han" ?!? You gotta' be kiddin'! santa1.gif
Clopotel
Fratilor, eu am deschis topicul acesta pentru a continua o discutie cu Predatoru, deoarece acolo unde incepusem discutia deveneam offtopic.

Vornicele, tu ai spus ca el este offtopic, nu eu... eu am spus ca nu spune nimic.... ceea ce e cu totul altceva... (asa ca rasul tau spune multe...)

Am crezut ca am nimerit aici intr-o zona linistita, dar se pare ca m-am inselat.. sad.gif

Pe de alta parte imi dau seama ca voi chiar aveti nevoie de vreun ajutor, caci va legati de toti fara motiv, dar eu nu sunt in stare sa v-il dau. Pot doar sa ma rog pentru voi... In schimb daca va deranjeaza ca am inceput o discutie cu Predatoru, imi cer iertare...n-am vrut sa va necajesc...
Numai bine...

PS... Oricum se pare ca Predatoru nu mai vine asa ca indraznesc sa rog moderatorul sa stearga acest topic... Multumesc si scuze pentru deranj...
secunda
Draga Clopotel,

suna frumos si zglobiu glasul tau, dar nu te supara ca ai nimerit intr-o multime unde e atata freamat si se nasc atatea zgomote.

scrisoarea daca e pentru o persoana si doar pentru ea, atunci trebuie adresata printr-un mesaj privat acesteia si cu siguranta va ajunge la ea in liniste si pace, purtand nestirbit tonul si intonatia cu care a fost realizata.

nu te supara asadar ca suntem mai galagiosi iar uneori mai ne impingem usor din umeri unii pe altii... caci asa e in poiana, e veselie si glumele se tin lant chiar de subiecte serioase... totul devine aici zambet si ....imagineaza-ti un loc unde ai parte de o libertate nestingherita de rigiditatea cadrului formal...

hai, nu te supara ci, din contra... zambeste si tu celor ce ti-au prins in treacat privirea si gandul caci scrisoarea e inca nemototolita si plina de aceeasi frumusete de la inceput.

intotdeauna ceea ce arati lumii devine vulnerabil ... mai ales atunci cand arati o parte din tine.
dar, si sa mori de singuratate e prea greu...

hai...

sa dialogam.... despre... ?


imbratisand cuvantul catre tine,
mwah1.gif
Vornicum
QUOTE (secunda @ 9 Jan 2005, 01:21 PM)
nu te supara asadar ca suntem mai galagiosi iar uneori mai ne impingem usor din umeri unii pe altii... caci asa e in poiana, e veselie si glumele se tin lant chiar de subiecte serioase... totul devine aici zambet si ....imagineaza-ti un loc unde ai parte de o libertate nestingherita de rigiditatea cadrului formal...


Niciodata secunda n-a fost mai precisa in afirmatii asa cum e acum.
mai ne impingem usor din umeri unii pe altii...
Aici fac o precizare: uneori e o inghionteala in Poiana mai ceva ca la vanzarea de virgine ţapene.
Poiana e cu adevarat locul de fraze istete si cu triplu inteles. Dar mai e si locul unde cel care acum 15 min a glumit are chef sa fie romantic si profund. Atunci trebuie sa i se acorde respectul cuvenit si sa nu fie bruiat. Daca nu i se acorda spatiul necesar si este placat in mod brutal si inutil trebuie sa se ia masuri. Si cei care iau masurile aici sunt poienasii , aka cei care se ratacesc zi de zi prin poiana. Sper ca m-am facut inteles... nu vreau sa ma repet degeaba spoton.gif

Mihai
Sunt curios cate mesaje va fi nevoie sa sterg pana veti avea bunul simt sa puneti capat discutiei stupide ce o purtati.
secunda
Mihai a inceput sa jigneasca.... clar...te-ai plictisit sa faci pe omul cel diplomatic juggle.gif
Mihai
Stupid=Lipsit de sens.

Iar discutia ce am sters-o nu avea sens... rolleyes.gif
mememe
Predato desenele sunt dragute doar proportiile si perspectiva nu prea ....le nimeresti in rest multa multa munca si numai bine
Vornicum
QUOTE (Mihai @ 11 Jan 2005, 04:58 PM)
Stupid=Lipsit de sens.

Iar discutia ce am sters-o nu avea sens... rolleyes.gif

Sefu' , corect e "discutia pe care am sters-o".
Amu' sa nu-mi fie cu suparare... tongue.gif
Ori de cate ori ma pun rau cu Mihaita, imi tot face cate ceva.Ce bine ca nu's fata...

VORNICUm va saluta pe toti! sa bem drajii mei rofl.gif
Mihai
QUOTE
Amu' sa nu-mi fie cu suparare...

Sa nu-ti fie, mai verifica gramatica, e de ajutor... wink.gif

QUOTE
Ori de cate ori ma pun rau cu Mihaita, imi tot face cate ceva.

Oricand incalci regulamentul. Si cred ca mesajele si topicurile lansate in ultimul timp au contribuit la incalcarea regulamentului...
Vornicum
Putem sa generalizam si sa extindem subiectul avand in vedere titlul topicului. Adica sa purtam cate unu un dialog cu altu de pe aici. Un fel de "dami-o mie , na-ti-o tie". Se subantelege din start ca nu e permisa cearta, care este. nonono.gif
Intra unu si-l provoaca pe altu. Sa exemplific: Io Vornicum il provoc la o discutie simpatica si nonviolenta pe .... sa zicem... Omu_Vexx . E simpatic si super de gasca. Ar fi un dialog simpatic. Fara cearta sau moderator. Subiectul se poate alege de comun acord. Poluare sau contraceptie...
Am dat doar un exemplu. Poate fi oricare.
Coool , shai?

__________
Dom'le , uneori sunt prea istet, si pe mine ma sperie ce idei am rofl.gif
Eclectic
Daca aveai putin bun simt, nu te bagai intr-un topic deschis cu un rost anume.
In al doilea rand, moderatorii sunt foarte utili. Tu zici ca nu se va ajunge la jigniri, dar asta nu e o garantie. Cata vreme nu se ajunge la invective, nu cred ca ai de ce sa te temi de actiunea moderatorilor.
Vornicum
Daca aveai putin bun simt, nu te bagai intr-un topic deschis cu un rost anume
Daca aveam bun simt eram acum in Spania la cules de capsuni si ma scaldam in apele marii vesnic albastre.

Alo, alo sunt eu Picasso
Si nu-ti raspund la iesemes. laugh.gif

axel
Vornicum, hai sa purtam un scurt dialog. Tu erai de fapt cobra_verde?
Vornicum
Cand am intrat prima oara pe Han eram Patricianus, nick adus de pe alt forum, unde am avut ceva discutii aiurea cu doi administratori fara orizont spiritual bine conturat si am hotarat ca nu merita sa fac risipa de idei pe acolo . Dupa 2 saptamani , mi-am ales nickul acesta care ma reprezinta pe Han. De atunci nu m-am mai gandit sa mi-l schimb . Sper, domnule guns'n'roses (solo version), ca te satisface raspunsul meu. Daca cel pe care l-ai aminit matale acolo are macar pe jumatate din ideile mele, atunci cand va trece pe aici o sa-l primesc ca pe un prieten.

PS: Use your ilussions.
axel
QUOTE (Vornicum @ 15 Jan 2005, 03:12 PM)
alt forum, unde am avut ceva discutii aiurea cu doi administratori fara orizont spiritual bine conturat

Vad ca tu ai o parere buna despre ei. Ma intreb ce parere au ei despre tine rolleyes.gif
Predatoru
Ma bucur ca putem sa vorbim aici...
Mihai...sorry da strici toata distractia...
Predatoru
Clopotel...nu trebuie sa imi spui tu ca nu sunt nebun. Nu era o incercare de a gasi o explicatie la ceea ce simt. Eu chiar sunt nebun, si nu mi-e rusine sa recunosc...e o constatare...din punctul meu de vedere, nebunii sint superiori. Fara ofensa, oameni buni. Eu sunt un nebun Inferior, daca vreti.
Mrs. Rogers
QUOTE (Mihai @ 10 Jan 2005, 12:32 PM)
Sunt curios cate mesaje va fi nevoie sa sterg pana veti avea bunul simt sa puneti capat discutiei stupide ce o purtati.

Mihai, un adimistrator nu poate sa-si perimta sa scrie asa ceva . smile.gif
Pot sa-mi iau adio de la functia de moderatoare , da? smile.gif
Mihai
QUOTE
Mihai, un adimistrator nu poate sa-si perimta sa scrie asa ceva.

Imi displace sa repet, si am mai raspuns unei observatii asemanatoare. Dar pentru tine fac o exceptie... jamie.gif
Discutia (pe care ulterior am sters-o) era stupida, fiind lipsita de continut... Totodata, daca spui despre o discutie ca e stupida nu rezulta ca si persoanele implicate in cadrul discutiei au aceasta... calitate. biggrin.gif Asadar, nu este un atac la persoana, iar... epitetul 'stupida' este cel putin bland pentru mesajele ce le-am sters de aici cu ceva vreme in urma.

Pe de alta parte, exista pe undeva vreun manual care spune ce poate si ce nu sa-si permita un administrator? Daca da, transmite-i autorului respectiv ca... a sa carte are anumite erori. wink.gif

QUOTE
Pot sa-mi iau adio de la functia de moderatoare , da?

Legatura cu topicul fiind...? unsure.gif Poate vei deveni chiar administator. tongue.gif
Catalin
QUOTE

Discutia (pe care ulterior am sters-o) era stupida, fiind lipsita de continut...


Dupa cum o spui, ar parea ca vrei sa sugerezi ca o discutie este stupida ori de cate ori este lipsita de continut. Asta este stupid, fara a fi lipsit de continut.
Mihai
In loc sa-ti faci autodedicatii in semnatura referitoare la statui mai bine deschideai DEX-ul... rolleyes.gif

Stupid = Lipsit de sens, de raţiune, de conţinut; absurd.

Consider discutia incheiata, prefer sa discut cu persoane care macar sa cunoasca sensurile cuvintelor... chiar daca nu sunt intelectuali. ohyeah.gif
Catalin
Un pahar gol este lipsit de continut fara sa fie stupid. O foaie alba este lipsita de continut fara a fi stupida. Si asa mai departe... unii, insa, probabil ca nu citit altceva decit dexonline din moment ce la fiecare discutie (stupida, recunosc) simt nevoia sa apeleze la acea sursa de autoritate.

(P.S. Nu era autodedicatie, era din partea Omului Bun)
Mihai
QUOTE
Dupa cum o spui, ar parea ca vrei sa sugerezi ca o discutie este stupida ori de cate ori este lipsita de continut.

QUOTE
Un pahar gol este lipsit de continut fara sa fie stupid.

Discutii, pahare goale... hmm.gif
Porumbeii aia chiar asa pot sa dauneze? sad.gif

Oricum, multumesc pentru replica ce m-a convins... Daca prima data am considerat a fi doar o neatentie, acum... e clar. Si o continuare a discutiei ar fi in mod sigur inutila, probleme de genul asta nu se rezolva prin dialog. rolleyes.gif
Clopotel
Iar eu va rog sa nu va mai certati pe un topic deschis, cu sudoarea fruntii, de mine...
Ce-i aici... sat fara caini.... Sa stiti ca va reclam pe toti.... yeah.gif
cipdecip
Nimeni nu e perfect , nici macar dumnezeu...wink.gif
Eu zic sa fumati cu totii pipa pacii . Cearta este pentru politicieni si copii mici. Eu cand m-am inscri la Han am crezut in niste valori...
Mrs. Rogers
Dupa ce am citit explicatia lui Mihai am inteles ce a vrut sa spuna. Si are dreptate in sensul ca noi asociem cuvantul romanesc stupid cu cel englezesc . Un administrator trebuie sa fie foarte diplomatic si sa nu foloseasca epitete negative pe cat posibil si pana acum Mihai exact asa a fost . Asa ca hai sa nu mai obosim omul smile.gif
mutulica
deoarece forumul de stiri e inchis ma gindesc ca pot sa imi bag remarcile rautacioase la dialoguri
nu vroiam decit sa mentionez ca s-a deschis sezonul de arat cu miguri... supersofisticata masina de arat a incercat insula mare a brailei, dar se pare ca pilotul a fost orbit de un coleg care venea din fata si a nimerit pe la baraganul...

cei de la ministerul agriculturii spuneau ca procedeul e destul de scump, deoarece costul pe metru patrat e cam ridicat in conditiile in care nu se asigura uniformizarea solului dupa operatie
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.