Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cat De Departe Ati Calatorit?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Natura si Turism
Mistinguett
Care a fost cea mai lunga calatorie care ati facut-o? si ati repeta experienta?

Pentru mine, 26 de ore pe avion pina in Singapore. Nu sant sigura ca as mai face-o inca o data, cel putin pana nu uit cat de crunt a fost.
SORIN

Pana la Lima, Peru si nici nu mai tin minte cat de lunga a fost, dar acum as face-o din nou!!! Calatoria a fost nasoala
( mai ales zborul cu Avianca Colombiana ) dar excursia a fost de neuitat.
Oana
Cea mai lunga calatorie a fost un drum de 16 ore cu masina din Michigan pana in Florida, am trecut prin Ohio, Kentucky, Tennessee, Georgia. Mi-a placut calatoria, desi e cam obositor cu masina, e fain sa vezi statele US, fiecare are specificul lui.
Vegas2002
Pt. mine sint de ajuns cele 5 ore de avion din Vegas la New York,iar de acolo alte 8-9 pina in Europa.Ca sa nu mai pun orele de asteptam intre zboruri si diferentele de fus orar biggrin.gif
De fiecare data cind calatoresc spre Europa,imi trebuie cite o saptamina ca sa-mi revin,asa ca......,imi ajung aceste ore de drum!!!
rolleyes.gif rolleyes.gif
Mistinguett
Sorin, inainte sa te duci in Peru, ai citit cumva Profetia de la Celestine? cool.gif
Si mi-ar place sa povestesti cate ceva despre Peru, poate creezi un alt subiect daca e necesar?
Gabriel
Pentru mine cea mai lunga calatorie a fost ..9 ore jumate cu trenul ..Bucuresti - Deva. Pe ruta Brasov-Sibiu. La intoarcere am facut mai putin , dar drumul a fost mai frumos..pe Bumbesti - Livezeni. Cu adevarat unic !

Cel mai departe am calatorit in Ungaria si in Bulgaria. Din pacate eu nu ma pot lauda cu alte tari straine. unsure.gif Inca ! tongue.gif
bdl
Cea mai lunga si cea mai cumplita.
Gara Virteju(linga Bucuresti,iesirea din drumul Alexandriei) pina la gara Motatei.
5 zile si 4 nopti a durat cu marfarul. Insoteam 3 masini blindate cu citiva militari pt paza. Bineinteles ca nu au avut vagon tip corp de garda, asa ca ne-am lafait intr-ub vagon de marfa cu paie pe jos. Cel mai nasol era in triaje, cind dadea drumu la vagoanele noastre de pe cocoasa si ne izbeam de noua garnitura la care ne lipeau.
SORIN
Salut Mistinguett!!

Am citit doar introducea din novele lui Redfied si am lasat-o balta imediat.

Slabiciunea mea a fost inca este natura.

Pana gasesc albumul din Peru ( prefer sa postez doar poze facute de mine si nu gasite pe web ) uite aici o poza facuta acum vreo 6-7 ani.

Vulcanul Villa Rrica din rezervatia naturala a " umbrelelor "...Paraguas pe spaniola castejana.

Revin

Sorin.
Mistinguett
Sorin, daca aveai rabdare sa treci de primele 2 capitole ale "profetiei..." ai fi ajuns si la partea cu natura. wink.gif Recomand cartea intotdeauna cu avertismentul ca incepe ca un roman foarte prost, dar devine interesanta pe parcurs.

DA, cauta albumul si poate si le insotesti si cu amintiri de calatorie.

bdl, ai toata simpatia mea pentru acea calatorie.
ypsilonalpha
18 ore cu trenul de la Bucuresti la Bratislava. Si apoi inca 18 ore retur. De fapt asta a fost si cea mai "indepartata" deplasare a mea in strainatate.
black ice
Cele mai indepartate tari pe care le-am vizitat au fost Franta si Grecia. Cu masina in amandoua, aprox 2000km fiecare, pentru Franta, doua zile cu oprit in Germania pe timpul noptii iar pt. Grecia 3 zile, 2 pe uscat, una pe vapor. Superb a fost pe vapor....am intalnit delfini odata....excelent...

Era sa uit, da, sigur ca voi repeta experienta...de fapt, am si repetat-o deja de cateva ori biggrin.gif
genicon
Ultima calatorie a mea a fost si cea mai lunga, totodata prima tara straiana pe care am vizitat-o. Este vorba de Austria - Viena. Un oras superb, extraordinar, mirific... Poate o sa reusesc sa scanez niste poze facute acolo, sa vedeti minunatie smile.gif
Dar, sa revin on-topic - drumul (dus) a durat 26 de ore, in felul urmator: vreo 5 ore Severin - Bucuresti, cu pauza de vreo ora jumate in gara din Buc, apoi 21 de ore non-stop in tren Bucuresti - Viena, cu o oprire de aprox o ora in Budapesta (nu am coborat din tren ca nu aveam ce vedea in gara la ora 3 dimineata, cat era ceasul atunci blink.gif )
SORIN
QUOTE (genicon @ May 3 2003, 11:41 AM)
Ultima calatorie a mea a fost si cea mai lunga, totodata prima tara straiana pe care am vizitat-o. Este vorba de Austria - Viena. Un oras superb, extraordinar, mirific...


Cu adevarat Austria e superba. Cel putin mie mi-a placut cel mai mult din toata Europa.

In 99' timp de 19 zile am parcurs-o in lung si lat si din pacate in ultima saptamana ( la Viena si pe defileul Dunarii Albastre ) am ramas fara aparat photo...doar camera de luat vederi.

Te asteptam cu descrieri si imagini din Viena si Dunare pe care mai mult ca sigur ca o indragesti.

Una de la Innsbruck.....
SORIN

Salut Genicon !!!

Cineva pe aici ne-a promis niste poze si descrieri despre Viena.....Il cunosti cumva??

Asteptam

Sorin.
escu
Pe Marele Zid Chinezesc. Memorabil!!!
escu
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.