Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:FALIMENTUL?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Afaceri si economie
cociuba
totul merg bine, sau poate doar ti se pare dar intr-o zi te trezesti ca nu mai poti plati facturile, si cu groaza realizezi ca ai gresit undeva, firma ta se indreapta spre faliment... blink.gif

1.ai trecut prin asa ceva?
2.ce ai facut pentru a o redresa?
3.ce ai invatat?

primul raspuns am sa-l ofer eu wink.gif
1.da, de 2 ori
2.am incercat sa ma focalizez pe activitatea care da profit, sa renunt la toate cheltuielile nenecesare, si sa stopez anumite plati pana la redresare
3.-ca e necesar sa aleg parteneri cu grija wink.gif
-ca filele cec imi provoaca cosmaruri sad.gif
-si ca o pot lua din nou de la capat... thumb_yello.gif
axel
Falimentul este rau doar pentru creditori (banci in general) spoton.gif
cociuba
rofl.gif ohyeah.gif
actionmedia
Am raspuns cu da nu pentru ca as fi declarat oficial falimentul vreunei afaceri ci pentru ca am extins falimentul si la finantele personale si am inregistrat unele perioade in care am avut greutati si pe care le pot considera flimentare.

1. Prima situatie falimentara a fost FNI. Poate parea ceva banal dar nu este chiar asa. FNI a fost pentru mine o afacere. Am investit inca de prin 1996 cand putina lume stia de acest fond si inca nu isi facea reclama. Pe atunci eram student si invsteam putini bani dar am multiplicat investitia de vreo 2 ori si m-am si bucurat de bani (adica i-am cheltuit). In 1999 mi-am facut un plan de investitii pe 3 ani pentru a-mi cumpara o casa. Imi facusem un calcul foatre bine pus la punct si urma ca in 3 ani sa acumulez suficient capital pentru a-mi cumpara o casa. Investeam cam 50 $ pe luna. Va dati seama ca dupa prabusirea fondului, planul meu si afacerea in sine s-a dus de rapa.

2. A doua situatie falimentara e mai complicata. A fost prima data cand am renuntat la locul de munca pentru a munci pe cont prorpiu. M-am "asociat" cu niste prieteni si aveam 50% din profitul net realizat de mine (in urma contractelor incheiate). In aceeasi perioada incercam sistemul Amway. A durat cam 6 luni aceasta aventura si in final abia aveam bani sa-mi platesc chiria si sa imi cumpar de mancare. De produs produceam foarte putini bani in schimb cehltuielile au fost foarte mari si nu au fost cheltuieli aiurea, unele au fost investitii, dar aceste investitii s-au dovedit a fi proaste, nu mi s-au intors niciodata.

3. A treia situatie "aproape" falimentara s-a produs dupa ce am parasit a 2-a oara un loc de munca pentru a face afaceri pe cont propriu. De data acesta aveam o firma si dupa 3 luni de inactivitate am prins un contract care credeam eu ca ma va scoate din anonimat. Eh pana la urma a fost o cacealma. Nu am facut decat un miiic profit pe care l-am papat foarte repede pentru ca nevoile personale erau mari. Si mi-am dat seama ca fara un capital solid nu pot sa continui pe cot propriu. Nu am asteptat sa intru iar in impas financiar asa ca m-am reangajat.

Acum pregatesc o noua incercare. Poate cine stie asta ar putea fi reusita. ohyeah.gif
cociuba
chestia pe care eu am inteles-o e ca trebuie sa continui, iar poate ca si din experientele proaste inveti, sau poate numai din astea wink.gif
pana la urma potul de 1mil$ va veni si la noi rolleyes.gif
axel
actionmedia, nici una din cele 3 situatii amintite de tine nu se incadreaza la faliment, ci sunt pur si simplu situatii paguboase.
Falit inseamna, dupa dictionary.com, urmatorul lucru:
QUOTE
bank·rupt n.
Law. A debtor that, upon voluntary petition or one invoked by the debtor's creditors, is judged legally insolvent. The debtor's remaining property is then administered for the creditors or is distributed among them.

Adica tu realizezi ca nu poti face fata la datoriile care le ai si spui ca gata, esti falit. Anumite bunuri iti vor fi luate si vor fi vandute (parca se numeste ca esti scos la mezatz), iar banii (+eventualii bani care ti-au mai ramas prin conturi) vor fi impartiti la creditori. Prin lege, nu au voie sa-ti ia decat anumite bunuri. Si dupa acest proces, tu nu mai ai datorii. Acesta este in principiu Chapter 7. Exista si alte variatiuni pe tema asta (Chapter 11 si Chapter 13), nu vreau sa intru in detalii (e 6AM!).
Conceptul (bankruptcy) este, din cate stiu eu, foarte vechi, existand de cand exista creditori.


Pot sa adaug ca primul tau exemplu seamana cu caderea actiunilor pe tehnologie din SUA in 2001: o gramada de oameni au pierdut niste bani care de fapt nu i-au avut niciodata si de fapt nici nu existau.



Apropos de faliment, pana nu ajung la credit limit pe CC-uri de 100K$, nu intentionez devil.gif
actionmedia
QUOTE (axel @ 3 Jan 2005, 01:56 PM)
actionmedia, nici una din cele 3 situatii amintite de tine nu se incadreaza la faliment, ci sunt pur si simplu situatii paguboase.

Ai dreptate si tocmai de aceea am facut precizarea la inceput ca:
QUOTE
Am raspuns cu da nu pentru ca as fi declarat oficial falimentul vreunei afaceri


Sa zicem ca era vorba de pragul falimentului. Dupa fiecare din cele 3 situatii, au fost creditori care nu si-au mai vazut banii de la mine, dar pentru ca nu era o situatie oficiala, si nu era vorba despre bani multi nu s-au mai obosit sa ii recupereze. De fapt dupa ce m-am redresat, unele datorii mi le-am platit. Altele s-au prescris devil.gif
axel
QUOTE (actionmedia @ 3 Jan 2005, 03:25 PM)
QUOTE (axel @ 3 Jan 2005, 01:56 PM)
actionmedia, nici una din cele 3 situatii amintite de tine nu se incadreaza la faliment, ci sunt pur si simplu situatii paguboase.

Ai dreptate si tocmai de aceea am facut precizarea la inceput ca:
QUOTE
Am raspuns cu da nu pentru ca as fi declarat oficial falimentul vreunei afaceri


Iar eu fac precizarea ca conceptul nu are nici o legatura cu a face afaceri. Si nu are nici legatura cu a fi in buda financiar. Poti fi tare in buda, dar fara datorii. Conceptul are legatura strict cu conceptul de credit (imprumut). De aceea este atat de raspandit "personal bankruptcy".

QUOTE
Sa zicem ca era vorba de pragul falimentului. Dupa fiecare din cele 3 situatii, au fost creditori care nu si-au mai vazut banii de la mine, dar pentru ca nu era o situatie oficiala, si nu era vorba despre bani multi nu s-au mai obosit sa ii recupereze. De fapt dupa ce m-am redresat, unele datorii mi le-am platit. Altele s-au prescris devil.gif

De asta era bun falimentul pentru ei. Macar fiecare ar fi primit cate ceva.


P.S: si nu exista am dat pe jumatate faliment, sau pe 3 sferturi. Ori dai, ori nu dai!!!
actionmedia
QUOTE (axel @ 3 Jan 2005, 03:21 PM)
Iar eu fac precizarea ca conceptul nu are nici o legatura cu a face afaceri. Si nu are nici legatura cu a fi in buda financiar. Poti fi tare in buda, dar fara datorii. Conceptul are legatura strict cu conceptul de credit (imprumut). De aceea este atat de raspandit "personal bankruptcy".

Ba are legatura cu afacerile. Ceea ce spui tu este o varianta simpla de faliment. Poate aparea faliment in afaceri si fara sa iei credite prorpriuzis de la vreo banca. Din momentul in care ai luat marfa de la un furnizor si pana cand ai platit-o se cheama ca furnizorul te crediteaza. Daca un client iti plateste un avans pentru o lucrare se cheama ca te-a creditat. Tu ca persoana fizica daca investesti niste bani in propria firma, se cheama ca ai creditat firma respectiva.

FNI a fost pentru mine o afacere. Eu am creditat afacerea respectiva cu niste bani preconizand ca in 3 ani sa se multiplice pana la un anumit nivel. Prin urmare se poate spune ca am dat faliment, iar principalul creditor am fost eu.

axel
QUOTE (actionmedia @ 3 Jan 2005, 04:47 PM)
Ba are legatura cu afacerile. Ceea ce spui tu este o varianta simpla de faliment. Poate aparea faliment in afaceri si fara sa iei credite prorpriuzis de la vreo banca. Din momentul in care ai luat marfa de la un furnizor si pana cand ai platit-o se cheama ca furnizorul te crediteaza. Daca un client iti plateste un avans pentru o lucrare se cheama ca te-a creditat. Tu ca persoana fizica daca investesti niste bani in propria firma, se cheama ca ai creditat firma respectiva.

Imi pare bine ca macar indirect recunosti ca nu are legatura cu a face sau nu afaceri, ci cu a fi creditat, oricine ar fi acel creditor (de aceea am afirmat mai devreme ca in general, creditorii sunt banci, dar conceptul nu se limiteaza doar la ele): furnizor, client, banca, etc.

QUOTE
FNI a fost pentru mine o afacere. Eu am creditat afacerea respectiva cu niste bani preconizand ca in 3 ani sa se multiplice pana la un anumit nivel. Prin urmare se poate spune ca am dat faliment, iar principalul creditor am fost eu.

Da. Si cel care ar fi trebuit sa dea faliment a fost FNI (creditatul), nu tu, creditorul!!!
actionmedia
QUOTE (axel @ 4 Jan 2005, 02:59 AM)
QUOTE
FNI a fost pentru mine o afacere. Eu am creditat afacerea respectiva cu niste bani preconizand ca in 3 ani sa se multiplice pana la un anumit nivel. Prin urmare se poate spune ca am dat faliment, iar principalul creditor am fost eu.

Da. Si cel care ar fi trebuit sa dea faliment a fost FNI (creditatul), nu tu, creditorul!!!

FNI ca si institutie era doar un mediu in care imi defasuram afacerea, daca vrei o piata. Afacerea FNI era desfasurata de mine era o afacere neinregistrata. Eu puteam sa decid oricand sa ma retrag de pe acea piata dar nu am facut-o. Prin urmare atunci cand piata a disparut, au disparut si investitiile mele.
Clopotel
Falimentul? - un rau necesar

Cu permisiunea voastra am sa-mi spun si eu parerea...
In primul rand, in functie de legea falimentului dintr-o tara, daca legea este avantajoasa, falimentul nu este chiar asa rau...

Pe de alta parte, daca avem de-a face cu un faliment "natural" atunci este posibil sa piarda si actionarii si creditorii.
Daca insa falimentul este calculat, atunci de regula pierd creditorii, in speta bancile, asa cum spune Axel. Dar si acest risc, bancile de regula il au sub control, adica se incadreaza intre anumite limite...
Evident ca, de regula, la falimentele calculate, actionarul principal, desi oficial este compatimit, in culise el este super multumit devil.gif
Dark Angel
Iata un subiect care...a cam dat faliment... laugh.gif
cociuba
foarte spiritual flower wink.gif

axel daca cunosti cat de cat sistemul american am sa te rog sa oferi mai multe informatii...

in romania se poate intra in faliment daca exista datorii de peste 5000 euro, exista si la noi administrare speciala, etc
ilie
1. da, de 4 ori. nu in sensul definitiei, dar a trebuit sa pun bani si sa le inchid, altfel erau falimente conform definitiei.
2. au fost diverse zbateri, dar nu prea convingatoare la unele, la altele domeniul/locatia/momentu nu erau ok.
3. cam cum se intampla lucrurile in afaceri, dar si in viata.
am devenit mai pragmatic, dar si stoic.
ca pot incepe si maine de la zero, fara nici o problema.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.