Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Melodii De Neuitat
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Muzica
Cla
hmm.gif Hmm... melodii de neuitat... sunt unele cantece care ne-au impresionat, de ce? doesn't matter...
Fiecare stie de ce... wink.gif
My best:
Deep Purple - Child in time
Led Zeppelin - Stairway to heaven
Santana - Samba Pa Ti
ZZ Top: Thank you + Jesus just left Chicago...
Oliver Shanti - Shaman
Rammstein - Engel
Molly Hatchet - The Journey...

So what, puneti ce v-a placut candva... wink.gif

edit: Ahaa... primul mozol pe "Omega - Pearls in her hair" spoton.gif
flori
Tombe la neige
Tu ne viendras pas ce soir
Tombe la neige
Et mon cœur s'habille de noir
Ce soyeux cortège
Tout en larmes blanches
L'oiseau sur la branche
Pleure le sortilège

Tu ne viendras pas ce soir
Me crie mon désespoir
Mais tombe la neige
Impassible manège
Tombe la neige
Tu ne viendras pas ce soir
Tombe la neige
Tout est blanc de désespoir
Triste certitude
Le froid et l'absence
Cet odieux silence
Blanche solitude
Tu ne viendras pas ce soir
Me crie mon désespoir
Mais tombe la neige
Impassible manège
Serenity
Faina ideea Cla thumb_yello.gif E adevarat, toti avem cateva piese care au avut sau au o anumita semnificatie si care au marcat un moment aparte in viata noastra. Totusi, eu cred ca ar fi mai interesant daca am si specifica de ce am ales piesele respective. Sa stie lumea ce e cu ele, ce-au insemnat pentru noi.. Pe mine, una, chiar m-ar interesa.. tongue.gif

On topic, ce-mi aduc eu aminte acum..

Maria Tanase - Butelcuta me.
Am mai spus, e singura melodie pe care adormeam atunci cand mi-o canta tata. Denaturati parinti am avut, sa ma bata Dumnezeu rofl.gif
Laura Stoica - Un Actor Grabit
E melodia cu care am reusit sa iau premiul cel mare si sa castig un lipici UHU la gradinita. Tin minte ca juriul a fost foarte impresionat (mai ales ca toti copii au ales cantecele gen "De ziua ta, mamico") si copilasii foarte invidiosi pe lipiciul meu laugh.gif
Jessica Jay - Casablanca
Asta imi aminteste de o excursie cu clasa printr-a IV-a, frumoasa amintire rolleyes.gif
Bon Jovi - Always
O noapte perfecta rolleyes.gif
LeeAnn Rimes - The Right Kind Of Wrong
Piesa asta o ascultam in draci pe vremea cand ieseam cu un tip dupa care eram innebunita dar care s-a dovedit destul de rapid a nu fi genul meu. Evident ca toata lumea mi-a spus mai direct sau mai pe ocolite ca nu ne potrivim si evident ca pe mine nu ma interesau deloc parerile lor tongue.gif
Depeche Mode - Enjoy The Silence si Helloween - Forever And One
Imi aminteste de cea mai mare iubire a mea sorry.gif Singura, daca stau sa ma gandesc.. blink.gif
Manau - Le Tribu De Dana
Ascultam melodia asta exact in momentul in care masina a derapat pe gheata si 1/3 din ea iesise deja peste marginea prapastiei. Asta se intampla exact dupa ce ramasesem inzapeziti pe munte vreo cateva zile.. In fine, e una din cele mai misto iesiri pe care le-am facut
Marc Cohn - Walking In Memphis
Imi aminteste de cel mai grozav tip pe care l-am cunoscut biggrin.gif

Of, o sa ma opresc aici.. Din lene, evident. Ar mai fi muuulte, mai ales ca exista cel putin o melodie care sa-mi aminteasca de fiecare vacanta, fiecare persoana..
rebel
QUOTE (Serenity @ 21 Dec 2004, 12:30 AM)
Imi aminteste de cel mai grozav tip pe care l-am cunoscut biggrin.gif

Credeam că o să fie micul nostru secret .. sad.gif
Dani
"Careless whispers" - George Michael
"Always" - Bon Jovi
"Whats a Woman" - Vaya Con Dios
"I Dont Wanna Stop" - ATB
"Wicked Game"- HIM
"More Than Words"- Extreme
~~~~~> fiecare in parte imi aduce aminte de unele trairi mai puternice din viata mea si le ascult cu placere de fiecare data. thumb_yello.gif
Cla
Serenity - m-ai spart rofl.gif

De fapt, topicul iti apartine tie spoton.gif

Nu mai tin minte cine a cantat "My Serena"... (Sparks??) egal...

Liza Dalbello - Immaculate Eyes - > user posted image

Zucchero - My Love ... wub.gif sad.gif user posted image

ZZ TOP: Deguello: user posted image

She don't loves me, she loves my automobil... spoton.gif "Thank You" it's good enough... wink.gif

Aaah, apropo: de ce ZZ Top: "Cantonul lui Damian" 1978... am crezut ca mor cu rucsacu' in spate... Mamaaaa, si vine unu si zice: "Dupa 10 dealuri ati ajuns" rofl.gif
...superb... rofl.gif

Aha, inca una:

"SARACA INIMA ME'

Saraca inima me' (2X) / Iara-ncepe a ma dure, mai. (2X)
R: Hai hai, inima hai,
La multe rele ma dai
Hai hai, inima hai,
Pe din jos, pe dupa Rai.
Fost-am la doftor cu ea (2X)
La doftor si la potica si mi-or zâs ca n-am nimica.

Poticarasu mi-o zâs / Leacuri la inima nu-s.
La inima este un leac / Cetera si omu drag.
La inima este un tâfru / Cetera si omu' mândru.
Mai pretine, io si tu / Soha n-om vide' raiu'.
Fie raiu sanatos / Noi om bea mai pe din jos.
Aiba raiu sanatate, / Noi om bea mai pa de-o parte.
Noi in rai loc n-om ave?/Ca tare ne-o placut a be?
Loc in rai noi n-om primi/Ca ne-o placut a iubi...

cry.gif

QUOTE
Am mai spus, e singura melodie pe care adormeam atunci cand mi-o canta tata. Denaturati parinti am avut, sa ma bata Dumnezeu

Nu esti singura. Taica-meu m-a "alintat" cu "Corul Vanatorilor" din "Freischütz"... oh shit... rofl.gif
flu
Complicat subiect Cla tongue.gif

Purple si Zeppelin da... thumb_yello.gif + Uriah Heep - Lady in Black (astea 3 soseau la pachet)

Louis Armstrong - What a Wonderful World
Enigma - Return to Innocence
Doors - The End
Fats Domino - Blueberry Hill
Beck - Loser

devil.gif ...sunt prea multe... ma dau batut ph34r.gif
Cla
QUOTE (flu)
Purple si Zeppelin da...  thumb_yello.gif + Uriah Heep - Lady in Black

Uff... rolleyes.gif
Sa nu te dai batut... cu ce ai scris tu... cry.gif si multumesc smile.gif

Si totusi... cel mai fain concert incepe cu "Highway Star"... licklips.gif
Ovidius
Ufff ce greu imi e sa fac o selectie. Am o gramada de melodii de suflet.... cry.gif
Kingstone Town - UB40
Imi aduce aminte de clasa a 8-a cand am inceput si eu sa merg pe la chefuri
Compact - Un alt inceput
Ce mai cantam la chefuri melodiile de la compact...Teo Peter sa fii iubit acolo unde esti!
Dire Straits - Brothers in Arms
Ah ce bine era cand eram student si leneveam sau stateam la povesti cu colegii de camera ascultand Dire Straits. Sau cand faceam un poker cu muzica asta de betie pe fundal. Cred ca au fost cei mai frumosi ani din viata.
Bad Boys Blue - Have You Ever Had A Love Like This
...prima iubire...
Dan Zorila - din pacate nu mai stiu cum cheama melodia, dar versurile sunt asa:
Stinge lumina, si vino,
Mai aproape de mine sa iti simt
Bataia inimii fierbinti,
Stinge lumina, si vino, mai aproape
.........................................
Si focul in soba s-a stins
Si doua lacrimi s-au prelins
Pe obrazul tau aprins
..........de fericire

Leonard Cohen - Dance me to the end of love
Cla
QUOTE (Zorro @ 22 Dec 2004, 09:03 AM)
Imi aduce aminte de clasa a 8-a cand am inceput si eu sa merg pe la chefuri

Multumesc Zorro clapping.gif clasa a 8-a rofl.gif Eagles - Hotel California thumb_yello.gif
Timisoara: Pe Corso: Paloma Blanca de 3 ori la gramada pe casetofon, cu un ciorchin de gagici dupa noi... 1000 metri garduri... rofl.gif
edit: De Craciun mi-am luat colac... sa vezi acuma... spoton.gif
N.V.
Sunt multe piese de neuitat. Mentionez cateva melodii romanesti cu adevarat memorabile:
'Fata din vis' -> Compact;
'Invocatie'-> Phoenix; (si tot de la Phoenix?: 'Mugur de fluier', 'Timisoara', 'Negru-voda, 'In umbra marelui urs'. 'Strunga', 'Mica tiganiada', 'Anule, Hanule', 'Pasare Calandrinon')
'De va veni la tine vantul'-> Mondial;
'Fara cuvinte'-> Celelalt cuvinte;
'Piata romana nr 9', 'Ploaie in luna lui marte', 'Rar', 'Decembre'-> Nicu Alifantis
'Om bun'-> Dan Andrei Aldea;
'Vinovatii fara vina'-> Pasarea Colibri; ('Hanul lui Manuc', 'Laptaria lui Enache', 'Hanul izvorului nesecat', 'Miruna', 'Esarfa in dar', 'Strada Popa Nan', 'Lordul John')
'Pseudofabula'-> Rosu si Negru;
'Iluzia unei insule'... de fapt intreg albumul 'Secolul XX'-> Vali Sterian;
'La fereastra ta'-> Semnal M;
'Dama de pica'-> Mircea Vintila;
'Matraguna'-> Mircea Bodolan.
Si ceva mai recent... Ada Milea-> 'Ceausescu'
Serenity
Ete eu ma-ncapatanez sa spun si de ce! tongue.gif

Black - Wonderful Life Si-acum cand o ascult mi se pare ca se lumineaza camera (zau de nu mi se pare ca becul face dintr-odata mai multa lumina blink.gif). Imi place mult inca de pe vremea cand nu intelegeam o boaba din ce se spune in piesa dar mi se parea mie ca tipul care canta seamana tare bine cu un tip dupa care mi se aprinsesera mie calcaiele tongue.gif
doice
Glen Medeiros - Nothing's gonna chage my love for you
Primul videoclip pe care l-am vazut la TVR

Depeche Mode - Personal Jesus
Era in scoala generala si imi placea de un baiat care era "depesist" wub.gif

Guns'n'Roses - Knocking on Heaven's Door
Am dansat cu un tip ok iar la finalul melodiei m-a lasat pe spate si m-am lovit cu capul de calorifer blink.gif

Tina Turner - Simply the Best
Eu si tata dansand si cantand cand aveam vreo 14 ani biggrin.gif

Iris - Micul dejun al lui Bon si Somn bizar wub.gif
Am cantat melodiile astea cu cineva pe strada noaptea pe la 2 a.m.

Toni Braxton - Unbreak my heart
Desi nu sufeream dupa cineva atunci traiam melodia la intensitate maxima unsure.gif

Metallica - Until it sleeps
Asa m-am simtit mult timp sad.gif

edit:
Colinde de Craciun de Hrusca
Cineva vroia sa-mi dea CD-ul cadou de Craciun santa.gif santa1.gif
Cla
QUOTE (N.V. @ 23 Dec 2004, 12:51 AM)
'Invocatie'-> Phoenix; (si tot de la Phoenix?: 'Mugur de fluier', 'Timisoara', 'Negru-voda, 'In umbra marelui urs'. 'Strunga', 'Mica tiganiada', 'Anule, Hanule', 'Pasare Calandrinon')

Mamaaa, ce mi-ai facut... Phoenix, macar stiu la noapte ce ascult... rolleyes.gif + Pasarea Rock wink.gif
QUOTE (Serenity)
mi se parea mie ca tipul care canta seamana tare bine cu un tip dupa care mi se aprinsesera mie calcaiele

That's my girl... tongue.gif
QUOTE (doice)
Guns'n'Roses - Knocking on Heaven's Door  Am dansat cu un tip ok iar la finalul melodiei m-a lasat pe spate si m-am lovit cu capul de calorifer blink.gif

Asta da adevarat knock rofl.gif
La disco de la liceu: Led Zeppelin: Dazed And Confused... Dazed de numa', cantecul dura juma' de ora... rofl.gif

edit: Am ascultat Invocatie + tot albumul "Cantofabule"... WOW!! Multumesc si nu numa aia, albumul "Timisoara" also... si "Mugur de fluier"... sad.gif

Serenity: Cu Until it sleeps ma spargi, dar cu "The Unforgiven 2?"... doesn't matter, OZZY : Tomorrow

Ach ja: Peter Maffay din Brasov... ioi...
Serenity
De Phoenix m-am gandit ca nu mai e cazul sa spun dar acum ca tot ati adus vorba, pur si simplu nu ma pot abtine.. Desi am mai spus de o mie de ori, pe la 4 ani am gasit printre discurile cu povesti - Mugur de fluier (in vreo 2 sau 3 exemplare blink.gif), Cantafabule, Mesterul Manole si Secunda 1 a lui Mircea Baniciu si de-atunci le-am ascultat in disperare. Pe vremea aia cel mai mult m-a atras Secunda 1 si Mesterul Manole probabil pentru ca avea coperta viu colorata ohyeah.gif In fine, ideea e ca am crescut cu muzica lor si cu vocea lui Baniciu asa ca e normal sa fiu moarta si-acum dupa ei wink.gif Mi s-a parut incredibil cand am aflat ca vine Phoenix in concert aici (unde nici macar Bamby nu au ajuns rofl.gif) si am avut norocul sa ajung si la concertul lui Baniciu din Timisoara.. asa ca, ce mai, i'm one lucky girl biggrin.gif

De pe Secunda 1 cel mai mult imi placeau la vremea respectiva Balada Dragostei, Secunda cea fara de batranete si fara de moarte si La-nceput de Drum.

user posted image

user posted image Canarul, Vremuri, Floarea Stancilor, Nebunul Cu Ochii Inchisi.

N-a tinut mult pasiunea mea pentru ei. Am mers apoi la scoala si destul de recent i-am redescoperit. Acum, pe langa cele de mai sus care au ramas in topul preferintelor, piesa mea preferata de la ei e Mugur De Fluier in competitie cu In Umbra Marelui Urs. Am auzit la colega unei prietene de la Tm o varianta la Mugur De Fluier cantata impreuna cu un cor, cred. Suna demential.. rolleyes.gif Daca stie cineva despre ce vorbesc si o are, raman pe veci datoare.. pls.gif

Edit: Si daca tot e sa ne aducem aminte de melodiile care ne-au ramas noua in minte si suflet o sa ma spovedesc pana la capat si-o sa recunosc ca mie si-acum imi sunt foarte dragi unele melodii populare (I'm a weerdo, i know.. tongue.gif). La mine in casa se asculta multa muzica populara inainte, taica-miu fiind un mare nostalgic si iubitor al satului (tzaran laugh.gif) iar mama cantareata asa ca, normal, era imposibil sa nu ma 'afecteze' si pe mine intr-un fel sau altul..

Cam astea mi-au ramas mie in memorie: Radu Mamii, Radule; Cand Oi Zice-Odata, Hai!; Dor De Mama pe care atunci cand o auzeam incepeam sa bocesc in asa hal incat nu stiau ai mei ce sa se mai faca cu mine (Maria Lataretu). Sanie Cu Zurgalai (Maria Ciobanu). Bun Ii Vinu Ghiurghiuliu; Ciuleandra; Ma Dusei Sa Trec La Olt si majoritatea cantecelor Mariei Tanase mi se par memorabile.. De Butelcuta Mea sa mai zic? laugh.gif

user posted image
Aramis
ATB - we belong
vara lui 2003, o vara absolut perfecta smile.gif
celine dion - a new day has come
aprilie 2002, Arad, olimpiada nationala
live - forever may not be long enough
in toata perioada in care a trebuit sa ma pregatesc pentru nationala, eu de fapt pandeam melodia asta pe VH1
faithless - addictive
al 2-lea partial, iar trebuia sa invat si eu ascultam non-stop melodia asta rolleyes.gif
sarah connors - skin on skin
Un vis frumos
gloria gaynor - i will survive
O dupa-amiaza plina de rasete, la Costinesti in 2004, alaturi de 2 baieti deosebiti.

Mai sunt, numai ca acum nu mai imi amintesc nici una tongue.gif Voi reveni biggrin.gif
Mickydutza
the righteous brothers - "Unchained melody"... mi-aduce aminte de gimnaziu smile.gif
"lambada"....asta si cu "emeneaito" mi-aduc aminte de toate excursiile prin care am fost si de toate chefurile fiindca erau nelipsite
apoi vine Johnny Logan - "Hold me now"...cel mai fain blues daac vreti sa stiti parerea mea...si cea mai buna melodie de ascultat la sfarsitul unei relatii biggrin.gif , asta sau "hit the road jack" ohyeah.gif

si ca tot au venit sarbatorile de iarna, nu putem uita... Wham- "Last Christmas"

santa1.gif
Eclectic
QUOTE
Acum, pe langa cele de mai sus care au ramas in topul preferintelor, piesa mea preferata de la ei e Mugur De Fluier in competitie cu In Umbra Marelui Urs.


Alo ? Iar ai baut ? laugh.gif Era "In umbra marelui URSS". wink.gif
love2climb
Scorpions-Still loving you wub.gif
Intr-o noapte m-am trezit ascultand aceata melodie.Era chef in apartamentul de de-asupra si intr-un final am reusit sa adorm si eu,dar m-a trezit melodia asta.De atunci e preferata mea. tongue.gif
Compact-Fata din vis
Prima data am auzit-o la Academia vedetelor,cand cantau “vedetele” la karaoke.Nu mai stiu exact,dar cred ca Botezatu canta(sau cel putin a incercat sa cante)piesa asta. Am intregistrat-o cu reportofonul si o ascultam non-stop pana mi-am facut rost de originalul cantat de Compact.In acea perioada a inceput pt mine nebunia cu Compact. O prietena mi-a facut o caseta cu ei si e caseta pe care am ascutat-o cel mai mult dintre toate pe care le-am avut.
Guns N’Roses-November rain
“When I look into your eyes
I can see a love restraind”
“’Cause nothin’ lasts forever
And we both know hearts can change
And it’s hard to hold a candle
In the cold November rain”
“So if you want to love me
Than darlin’ don’t refrain
Or I’ll just end up walkin’
In the cold November rain...”
“So never mind the darkness
We still can find a way
‘Cause nothin’lasts forever
Even cold November rain.”

...ce mi se mai potrivesc versurile astea...
Zdob si Zdub-Doina haiducului
-mereu imi aduce aminte de zilele(si noptile)petrecute la munte...
„Si cum imi place sa dorm
Noapte-n padure la foc...”
„Liber ii sufletul meu
Libera-i inima mea...”

Cargo-Toamna-ma linisteste piesa asta.
Duran Duran-Ordinary World
“But I won't cry for yesterday, there's an ordinary world,
Somehow I have to find.
And as I try to make my way, to the ordinary world...
I will learn to survive.”

Metallica-Nothing else matters
„Life is ours ,we live it our way”
„Forever trusting who we are
no nothing else matters”

-recunosc ca aceste versuri m-au ajutat sa-mi recapat increderea in mine...Si piesa asta imi aduce aminte de un prieten foarte drag... smile.gif
Bon Jovi-It’s my life
„It’s my life
It’s now or never...”

-ma binedispune si ma determina sa-mi traiesc viata asa cum stiu eu mai bine.Si asta si fac...

cipdecip
Ma intreb cum poate o melodie sa ma "afecteze" asa de mult , De cateva zile ascult aproape non stop cry.gif Aerosmith - Dream on
Cla
Yeah!! thumb_yello.gif "Dream On" is cool... nu stiu de ce, dar intotdeauna o asortez cu "Victim Of Changes" - Judas Priest.
Anyway, am fost la Mamaia candva, cred ca in '97, toata ziua auzeai "Lambada", "Coco Jambo" si "Party in Transylvannia" tongue.gif
Totusi, cea care m-a doborat cel mai rau pe vremea aia a fost piesa lui Ioan Gyuri Pascu, nu stiu cum ii zice, dar:

"C-asa-mi vine cateodata, doruuuule..." Ma gandeam la taica-meu cry.gif

Dar am compensat-o imediat cu "Mi-am luat colac" si "Gizzy", m-am pus pe un Jet-Ski si da-i... dance.gif

Am salvat si pe un est-german de plictiseala, l-am luat cu mine pe valuri... saracu', l-am facut fata palida rofl.gif rofl.gif
ramona
Tudor Gheorghe "Dona Clara"
Ugly Kid Joe "Cats in the cradle"
Van Morrison "Brown eyed girl"
Annie Lenox "Walking on broken glass"
Bob Marley"One love"
Janis Joplin "Mercedes Benz"
Tracy Chapman "Give me one reason to stay"
Vaya con Dios "Just a friend of mine"
Manu Chao "Clandestino"
Blur "Song 2"
Anouk "Nobody's wife"
Guano Apes "Open your eyes"
thumb_yello.gif
love2climb
Cum de-am uitat?!? frusty.gif
Iris-Vis pierdut
mogaldeatza

The Doors- Away From Sun
Duran Duran - Ordinary World
Dire Straits- Money for nothing, Brothers in Arms
Ducu Bertzi- Focul vanat, Daca tu
Nicu Alifantis- Apa Marii
Cargo -Ploaia
Vama Veche- Vama Veche, V.S.T
Taine Folk- Cantec uitat de lume
Eric Clapton -Crossroads, Layla
Tom Jones- It's not unusual
Valeriu Sterian- Cantec de leagan
Phoenix- Nebunul, Muguri de fluier

MiRcIoX
Interesant topic...Morrissey - November spawned a monster , Radiohead - Creep , Bon Jovi - Always (primul sarut rolleyes.gif ) , Blink 182 - I miss you si Stay together for the kids , Bob Marley - no woman no cry , Good Charlote - boys and girls , Nirvana - Where did you sleep last night... etc. etc. 35.gif
flori
BALADA lui Ciprian Porumbesc...este un minunat balsam pentru suflet! wub.gif
Emil Condor
QUOTE (flori @ 15 Feb 2007, 11:34 PM)
BALADA lui Ciprian Porumbesc...este un minunat balsam pentru suflet! wub.gif

Doar ce am ascultat-o, circa 10 minute în urmã! Cu adevãrat, foarte relaxantã!
Acum mã delectez cu Rapsodia Românã - George Enescu.
yronick
Jenifer Rush - Power of love wub.gif
Within Temptation - See who I am
Ombladon feat Raku - Egali din nastere

Si lista poate continua...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.