Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Jurnalul Paginilor Nescrise...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2
Mihai
Ganduri, scrieri, amintiri din viata lui cactus veti putea citi in cadrul acestui Jurnal.

Lectura placuta! smile.gif
cactus
hiya.gif multzam...
deci, sa incepem sa citim paginile nescrise....
nu am nici o "pretentzie de coerentza in ceea ce oi scrie - daca oi scrie - si nici n-am chef de comentarii; dimpotriva... fiindca io mi-s un cactus de ala singur, care atunci cand se desparte, purtat de vanturi, de ai lui, devine simplu, cactus; isi instaleaza radacinile pe unde apuca si, etc.....life must go on.
Deci, cum ziceau poetzii, Cactus s-a nascut cu o lingura de argint in gura; lingura maaaaaare de tot; familie de peste 100 de ani in urbe, stiuta, cunoscuta, etc; etc.
Numai ca, intre timp, fata aia vesela si plina de voiosie, numita Soarta, o facut sa se lase de un razbel. Maaare, destul de lung, deloc vesel, si cu urmari. Mama - in lagar la Krivoj Rog si etc.....
Am uitat sa va spun ca mama lu Cactus a fost o femeie mai mult decat frumoasa. Nu pentru ca a fost mama lu Cactus. OK; Cactus a mai avut (si mai are) si o sora, cu ani mai mare decat el (PE SE - acuma ascult Green Fields - revin la asta); cu ani in urma, cand am rasfoit un album vechi cu poze am ramas crucit de ce sora frumoasa am avut ....vazand-o cu ochi de "matur" ( roflmao.gif ) Prostu - adica eu; Dar nici macar nu se putea compara cu mama noastra...Ma rog; aradenii, o stiu.
Revad cu ochii mintzii crampeie din copilarie - locuiam undeva intr-un loc select al targului si eram la gradinitza - si revad (si-i singura amintire) cand mama a venit sa ma ia din parc si am fugit in bratzele ei; avea o rochie plisata dintr-un material cu flori mari de tot pe fond alb. OK. A fost si asta. Dupa aia imi mai amintesc aceeasi perioada din copilarie cand, cam de aceeasi varsta fiind, tata m-a dus la spital ca sa o vad pe mama pentru ca, dupa ce m-am nascut, a facut un cancer...Si, tot atunci, am fugit in bratzele ei...Amintiri din copilarie
Curios, nu le-am uitat. Stiu ca i-am dus nishte lamai ca altceva in anii 50 nu se gaseau...
Da´ am fugit in bratzele ei....Si m-am simtzit bine...
OK; trec amintirile - oare trec ? revin si la asta.....
Atunci, doctorii i-au dat 7 ani de viatza; s-au inselat; a trait mai mult; a murit in ziua in care am implinit 16 ani...Avea 47 de ani...Nu comentam...
Din clipa aia Cactus a fost singur.
Nu pentru ca nu ar fi gasit iubire si compasiune...Deloc. A fost singur pentru ca nu a gasit la nimeni lungimea de unda pe care sa se acordeze...(PeSE - printre altele - am invatzat si 11 ani pian; am avut acasa si pianina si pian....nu-i de ras; dimpotriva). Revin la lingura de argint - aia amintita mai sus; acuma si-a produs reactzia; perfida; tampita si cu urmari ireversibile si in nici un caz cele asteptate...
Cam asta ar fi prima parte.
Multzam - Mihai.....Daca o fi sa mai fie, revin. Daca nu, atunci nu am gresit cu nimic numindu-l "Pagini nescrise"....
Pacat. Este o melodie - canta chiar acuma - "Lonely Table Just For One"...

Nasol maaaa
Pa , neamule...

+
cactus
Sa nu uitam - Thorn Birds - Coleen Mc Culogh (?) - nu mai stiu; dar, oricum, totdeauna ne calauzeste coloana sonora a lu´ Henri Mancini - dar numai aia care se refera la Drogheeda....Asta pentru fundal la jurnal - daca o mai fi...

Cum i-am zis odata (din proprie prostie si necaz) lu´Vornicus, odata, da´nu-mi apartzin cuvintele "cine n-a cunoscut setea si truda ascunse intr-un bulgare de sare, sa stea la o parte" (I.Teodoreanu - da´ n-are importantza). Vornicus m-a iertat; viatza a asteptat sa spun asta....(maaaaare tarfa si Viatza....)
milimetru
Hei! ohmy.gif

Acu', dacă tot ţi-ai deschis un jurnal (pe care n-ai de gînd să-l scrii, bag seamă! huh.gif ) se cheamă că te-am prins la înghesuială smile.gif

Ma, maa, maaa ... eşti unul dintre cei mai surprinzători oameni de pe han, pentru mine, maaa! Cînd să te iau de hazos, pac trînteşti o melancolie de zile mari. Cînd să zic că ai căzut în butoiul cu melancolie, poc, mă trezesc cu tine mai haios ca niciodată. Cînd să cred cîte ceva, hop, se răstoarnă situaţia! Hmm. Cum să nu fie pe o lungime de undă unică (singură...) cactus în atare situaţie? Cine să priceapă (sau şi mai şi, să înţeleagă) un astfel de om?

Cactus, dragă, io-ţi spun deschis: nu-s ardelean, nu ştiu cine este Thorn Birds, n-oi fi ştiind nici alte alea şi oi fi înţelegînd şi mai puţine... Dar te urmăresc pe han (cînd te văd) pentru că eşti mereu interesant şi surprinzător, maa..

Pa neamule! biggrin.gif

ps: ţine minte că ai spus că vei mai reveni... la unele chestii... wink.gif
cactus
Deci, o alta pagina nescrisa....
Revin la anii adolescentzei, a primei priviri adresate cuiva (era "EA"), la tenisul jucat la clib, zilnic, la prima tzigara furata din sertarul in care tatal meu pastra tzigarile "pentru oaspetzi" - pe vremea aia erau Camel - fara filtru de alea bune din anii ´60 . Sa revin la primii fiori pe care mi-i trezea colega cand intra in clasa ? Prostii; adica ei eram prost. Aveam aceeasi varsta si eram cu mult prea tanar pnetru ea. Dar a tzinut ani multzi -din clasa 5-a pana in clasa 12 - a....Am mai zis - io mi-s capricorn...Sa mai povestesc despre prima noapte mai adevarata decat Adevarul ? Totzi am trecut si am parcurs acest drum. A fost frumos, a fost frugal, a fost degeaba.....nu stie cactus
Dupa aia au inceput sa treaca anii marilor nelinishti. Oare au trecut ?
S-a lasat cu o admitere ratata la medicina la Tms (mama voia sa ma vada medic; mie nu mi-a placut). Normal ca am picat si am facut cunostintza cu armata. Interesant - am fost la companie de cercetare. Am facut cercetare de toate felurile si apoi s-a hotarat ca inclusiv noi trebuie sa "cercetam" si Transfagarasanul. L-am cercetat. Am vazut buldozer prabusit in prapastie; care-i problemul ? Pronto a venit unul nou, cu buldozerist cu tot ca ala...
Am facut cu 1 buc. ranga si 1 buc tarnacop drumul de la cabana lu "ala" de la lacul Balea pana la Balea Cascada - drum bun de parcurs cu buldozeru...Intre timp m-au si operat pe coloana vertebrala...bla ; bla; am 2 vertebre deplasate bine merci...si asa opr sa si ramana....
Si dupa aia m-am infuriat si m-am dus si am plans la tata ca m-am saturat de porcaria aia si s-a rezolvat ca in ultimele cateva luni de armata am facut si o sc. militara la Tms. una de intendentza - a fost interesant - macar pentru ultimele trei-patru luni. Si dupa aia am terminat cu armata. Locatzia era in Arad, asa ca, atunci cand ne-au lasat acasa, a trebuit sa ies de pe usa cazarmii, si sa-mi vad orasul. Si asta am facut. Am iesit de pe poartea cazarmii, mi-am pus valiza jos si am stat pe ea si m-am intrebat - io ce fac acuma ?
Concluzia a fost ca trebe sa ajung la un taxi si sa merg acasa- Asa ca am ajuns la un taxi si i-am spis ceva de genul "stitzi, eu sunt Dan F fiul lui F. si vreau sa ajung acasa"; Si m-a dus. Normal ca tata a platit; ca io eram lefter...
Dupa aia am facut faculta de istorie-filosofie la Cluj; am terminat-o cu media 10 (asa scrie pe diploma) Dar asta NU a facut din mine un om mai destept. Eventual, cu ceva mai mult inteligent...
Si a facut un om mai singur decat eram deja...
Gata cu pagina asta. .....
Poate ca Mihai nu ar face nimic rau daca ar anula jurnalu asta...



Este suficient pentru o pagina nescrisa ?????
cactus
asta e o pagina nescrisa.... cry.gif cry.gif
cactus
Jurnal cu pagini nescrise ce-asteapta cuvinte sa descrie vise nespuse...despre viata, bucurii si durere, sperante, asteptari si..
..si totusi dragostea-i un trandafir, pe care de-l culegi te-mpung spinii.
Daca il lasi afara in gradina, cind neagra noapte vine,
inima-ti plinge, se rupe in tine
si visele parca-s prea dure atunci.
Si-atuncea in bezna alergi in gradina, si-n goana ta mare il prinzi si-l iubesti.
Si-a ta bucurie e fara de margini si-ti spui fericirea ea e a mea, s-a ivit!
Si-l stringi in gradina si inima-ti bate, tic tic, tot tic tic.
Si - l duci in casa si-abia la lumina vezi rana ce-n palme tu nu ai simtit.
Dar singele curge si spini se-arata
si-apoi...... un abis...
Ce bine era acolo-n gradina...
Si totusi acum trandafirul uscat e pus la gunoi, el, cel fara vina.
O dragoste biata, erai prea frumoasa, de ce te-ai uscat ?
durerea ta-n mine, pe veci ea ramine
...o vaga amitire..
cactus
pagina nescrisa a unor sentimente ?

Sunt o picatura de ploaie strivita intre pleoapele tale grele de visuri. Sunt un gand hoinar, ratacit in parul tau, roua diminetii tarzii incendiate de soare, secunda boaba de nisip cazuta in clepsidra fara de sfarsit.Sunt firul de iarba peste care treci acum grabita, sunt frunza pe care o tii ingandurata intre degete!Sunt raza de soare care iti mangaie privirea, sunt ultima silaba pe care as dori sa o rostesti inainte de a visa si primul tau gand... Iubita mea, ochii tai deschid spre mine universuri, zambetul tau ma imbata de o betie cereasca. Atingerea ta e pentru mine curcubeul, sarutul tau... sfarsitul unei lumi si nasterea alteia. Iubita mea esti vis si... durere...Daca viata mea ar fi o clipa petrecuta alaturi de tine, nu mi-as dori alta. Te mai astept o viata...

to be continued...
cactus
......continuare la ??? (ganduri ???)

Din toate lacrimile care au curs candva, au crescut trandafiri, din care in fiecare zi am cules cate unul. Si in fiecare zi mi-am adus aminte de "spinii" pe care acestia ii aveau. Dar la vederea frumusetii lor, am uitat de fiecare data...Am cules pentru prima oara un trandafir alb, pe care spinii nu-l uratisera inca si puritatea lui s-a oglindit in viata mea... Am cules apoi un trandafir rosu, fara de care gradina mea n-ar mai fi ramas aceeasi. Atunci am inteles ce inseamna "iubirea" si tot atunci... l-am intalnit pe "el"... Fara sa vreau, am simtit cel de-al treilea trandafir; ale sale petale galbene, cum se scuturau una cate una in mana-mi cazuta in cautarea dragostei "lui" zadarnice... Am simtit cum trandafirul cu petale transparente se scutura, iar fiecare petala cadea una cate una, ca fiind lacrimile mele... Am cautat in zadar sa gasesc in imensa "gradina" orice alt trandafir, pentru ca toti se uscasera. Atunci am cules fara sa vreau, pe ultimul, acela violet, care inca nu se ofilise. Doar o petala aruncata, a alunecat grabita pentru a pecetlui despartirea noastra...Acum "gradina" este goala si vantul "alearga" de la un capat la altul pentru a da fila cu fila viata mea si pentru a "matura" petalele cazute...

cactus
tot crampeie de ganduri ale noptzilor de veghe...
Vantul imi fura o lacrima,... e lumina trecutului, iar ochii tai ca doua licariri de stele... caldura mainilor... O clipa si apoi, nu mai conteaza...Marea ingana cuvintele tale rostite odata care acum s-au dispersat in negura uitarii... In noaptea asta, te simt un pic mai aproape de mine... Vantul bate, primii fulgi de nea imi mangaie fata, ma simt tot mai slabit cand te stiu departe de mine... Luna ingana si ea cuvinte magice, parca rupte de realitate, cuvinte ce se regasesc parca in adancul sufletului meu...Fara tine ma simt pe un drum fara sfarsit,... Un drum care parca nu se mai termina niciodata...Incerc sa merg mai departe, dar totul mi se pare un abis... in care ma tot afund si oricat as incerca sa ma inalt, simt ca nu mai am scapare...

---to be continued---

cactus
Deeeeeci o alta pagina - scrisa ? nescrisa ? nu stiu...

Scrisoare la rece pentru roata intzepenita a destinului.


Draga roata,

Iti scriu evident in disperare de cauza dat fiind faptul ca de ani de zile te-ai intepenit de tot. Ar trebui sa-ti amintesti si tu din cand in cand ca esti rotunda in concluzie binevoieste te rog si iesi din amorteala in care ai intrat. Refuz sa cred ca tot ce mi-a fost harazit in viata are forma unui cerc "in colturi" (altfel nu vad de ce refuzi cu atata inversunare sa te invarti, asa cum fac de altfel suratele tale).
M-am saturat de starea ta vesnic inerta, anosta, impotmolita in cele mai insignifiante gropi peste care, intre noi fie vorba, eu as avea taria sa trec - insa NU MA LASI TU!.
Asadar, am tras concluzia ca uleiul cu care te-am uns pana in prezent nu ti-a priit, ba dimpotriva, se pare ca-ti provoaca alergii, asa ca m-am decis sa cumpar ulei ultrarafinat de masline. Am sa te ung dimineata, la pranz si seara asa cum ii sade bine unei roti cu pretentii. Am sa-mi cheluitesc si ultimul banutz pentru a-ti oferi tie tot confortul de care constat ca ai nevoie. Am sa-ti cumpar cele mai sofisticate creme, uleiuri fine, alifii parfumate, in speranta ca ai sa iesi din amorteala daca nu maine, macar in urmatorii 10 ani. Am sa-mi pun la bataie toata energia mea, am sa-mi neglijez sanatatea, am sa lupt cu toata taria si forta care ma mai anima in ciuda eforturilor tale de a ma reduce la Zero.

Acestea fiind spuse, iti adresez draga roata rugamintea de a raspunde afirmativ doleantelor mele. Cu drag, cactus
cactus
idee pentru o alta pagina...

Ceasul nu s-a oprit dar orele
nu se mai văd marcate
pe cadranul timpului
ce stă pe loc, în contemplare.

Perspectiva nu s-a pierdut
dar obiectele nu se mai văd
delimitate pe întinderea pură
a spatiului - cel fără de nume.

Totul este la locul său ca altădată
desi totul nu mai înseamnă nimic
când se pierde în spatiul fără de timp,
în timpul fără de spatiu...



cactus
hiya.gif asta este cu adevarat pagina nescrisa - pana schimb pixu si oi scri-o....
ca asha-s io, ficior fain si cactus mishi de tot spoton.gif
cactus
am pix nou asha ca am gasit ceva fain de tot...

Voiaj celest

Zbor lângă zâmbetul dulce al iluziei,
Patima zborului angelic cu funii albastre
Îmi dădea odată putere.
Zbor cu noaptea ale cărei degete de cristal
Ating infinita negură si creează stele,
Stele ce îmi dăruiesc lumina sufletului.
Zbor cu ghirlanda de aur ce înghite
Universul si îl transformă într-un Soare,
Ale cărei raze îmi inspirau siguranta.
M-am prăbusit odată cu regatul noptii,
Si nu am mai zburat niciodată de atunci.
Îmi doream mereu să fiu călătorul secolului,
Să însotesc visele oamenilor,
Să le înteleg dorintele,
Să le alung durerile,
Cosmarul meu a devenit realitate
Când am uitat cine sunt cu adevărat...
Când mi-am lăsat umbrit sufletul
De ghearele malefice ale Haosului.
Am realizat identitatea-mi
Atunci când coboram de pe dealurile visării,
Si am zărit oglinda care reflecta
Un înger când am privit-o,
Iar aripile pierdute în negură.
Le-am salvat si le-am dăruit îngerului.
Si oglinda reflecta un chip necunoscut,
Cel al sufletului meu.
cactus
Curioasa pagina...

Si desi am devenit sau doar am fost,
Sunt sau doar raman,
Voi deveni sau doar voi muri,
mic sau doar nimic,
Unul, Intr-una, un singur eu,
Tot am putut sa spun ceva,
Si am existat, si inainte si dupa,
Mereu...
cactus
material pentru pagina urmatoare...

Spring departs.
Birds cry
Fishes' eyes are filled with tears


An autumn wind
More white
Than the rocks in the rocky mountain.


by Basho Matsuo (1644 ~ 1694)

Povesti ce cuprind visări fără sfârsit
Sunt stele căzătoare pe văzduhul tuturor,
Si lumini ce străbat milenii de răsărituri
Sunt dorinte de a împrăstia petale de anotimpuri.
cactus
Material pentru aceeasi pagina...urmatoare...

As vrea sa fiu o stea sa stralucesc numai pentru tine, sa ma transform in ploaie, sa cad usor peste trupul tau fierbinte, apoi sa ma evapor, s-ajung din nou in cer sa le zic ingerasilor cat de mult te iubesc....
....Si poate că vaporii care ajung în cer se transformă în lacrimile ingerilor ... care le prindem în palmele noastre când avem inspiratzia sa ni le deschidem
cactus
Deci,
Se pare ca Dumnezeu si Ingerii nu permit ca intre noi sa existe vreo relatie de un fel sau altul...
In viata mea m-am luptat de cateva ori impotriva Divinitatii si am pierdut. Dovada ca Divinitatea exista si eu nu mai am putere sa ma opun Ei.
Dar, Divinitatea nu ma va putea opri sa port in suflet, in minte si sa am in fatza ochilor singura Icoana careia m-as putea inchina.
Si itzi mai doresc ca acela care va ocupa un loc important in viata Ta sa iubeasca gemenii aia minunatzi si superbi cel putzin la fel de mult cum ii iubesti Tu.
Dar, iubirea nu are grade de comparatie. Este sau nu este.....

Si ca sa termin de tot in limba mea materna....
Eine Träne auf der Wange der Zeit..... das war alles.....
cactus
Sa mai deschid o pagina ? Ar fi scrisa cu lacrimi; azi am plans...prima data dupa multzi, foarte multzi ani....Si cred ca o sa vreau sa ma imbat; nu vad logica, dar se pare ca-i bine din cand in cand...Una peste alta, astazi m-am certat iar cu Doamne-Doamne; normal ca El face totdeauna ceea ce vrea El; dar o face pe lacrimile mele; io, Cactus, care nu stia ce-i aia sa plangi; azi am plans....Idiotu´ de cactus..Mai revin la pagina asta cand o sa-mi revin...
cactus
ceva de genul ăsta - după o noapte albă de tot...
Se scurge peste timp
Finalul...
Îi simt răceala acută
Ce se înfiripă treptat
În piele
Când, peste tremurul delicat
Se lasă un întuneric discret
Şi viu.

Aproape am închis ochii...

Mai tresar doar
La vederea unor raze intense
Desprinse dintr-un
Absolut atins
Şi un
Jurământ rostit.
iniya
imi cer scuze daca te supara prezenta mea in locsorul tau din poienita biggrin.gif ...dar vreau sa-ti daruiesc ceva:

mie mi-a placut fooooaaaaarrrttttttttttteeeeeeeeeeee mult biggrin.gif este o imagine care simbolizeaza faramitura de viata care se colaceste in trupul cald si primitor al mamei; este minunat; nu are legatura cu ce ai scris pana acum...dar vreau sa tzi-o draruiesc(sa-ti mai rolleyes.gif ziua)

lore mwah1.gif
cactus
celelalte vor fi nescrise...gol, pustiu...
iniya
promit sa nu-ti mai scriu! mi-as dori ca dupa acest mesaj sa se termine cu PAGINILE NESCRISE; ai atatea de spus ........si tu o stii mai bine decat mine....

Imi va fi dor de ochii tai,
de blandele-ti priviri,
de vorba ta,
de zambetu-ti curat...
Tu ma privesti mereu
si parca niciodata,
ca si intaia data,
iti spun: "Sunt eu".

Tu-ncerci sa ierti,
Incerci sa uiti...
Se poate ierta
ce se poate uita?
Sau poate, crezi ca mai e timp
pentru regrete?
Mai este timp pentru romante,
cuvinte si nuante,
de flori care mor
in inimile noastre?
Mai e timp pentru lacrimi amare,
ce curg in mainile noastre
facute caus?
Nu. In van cu ochii muti
privesti. In van tu cauti
mana mea,
ce cuprindea
obrazul tau,
desi acum, cand imi lipsesti,
simt ca imi apartii
mai mult.



poezia este frumoasa ; ti-am trimis-o sa-ti incalzeasca sufletul; esti un om superb; continua sa scrii; necitit
nu vei fi iar 'deosebit' este numele tau thumb_yello.gif

m-am roit; nu mai scriu nimic in locsorul tau; intentia mea a fost alta; sper ca ti-am furat un sweetsmile. altfel; prezenta meu pe pagina asta este nula....
cactus
nu vrea sa mearga retzeaua, asa ca acum imi citesc paginile nescrise si o adaug pe ultima....

Dear Sweetheart,
it´s just the time to let you know that I still love you so; I remember your kisses and every time you held me tight; and , most of all, I remember the good times that we had each time. I´m going to close now, sweetheart, and try to go on without you; it wasn´t my wish but you decided this way. I´ll bless the Angels to follow your path and be with you ; but, before we take our own ways, just let me tell you this….
Te-am luat de mana catifelata si fierbinte si ti-am tinut-o tare de tot si te-am plimbat pe potecile padurii plina cu copaci cu frunze verzi , de la verdele deschis primavaratec la verdele cel mai profund si cel mai matur al Naturii insasi si te-am dus in poiana plina cu maci rosii, salbateci, de camp, cu petale fine ca si privirile tale, , de un rosu mai pur decat culoarea cantata de poetzi si de o finete care nu poate egala senzatia pe care am trait-o cand am atins pielea trupului tau. Ne-am plimbat, mana in mana, pe poteci nestiute si am ascultat ciripitul pasarelelor cuibarindu-se a somn si, atunci, cand s-a lasat seara, te-am strans in bratze si as fi vrut sa te sarut. Si ti-am strigat numele spre inaltul cerului si Cerul, si Ingerii, si norii si vantul mi-au auzit strigatul si ti-au primit numele alaturi de Ei si din numele Tau au cazut pe pamant maci rosii, si flori de liliac, si flori mai frumoase si mai colorate decat natura insasi, si Flori si am cules petalele acestor flori si le-am strans la pieptul meu si mi s-a intiparit in trup si in suflet durerea ca totul a fost doar un vis, vis in care durerea a devenit definitia voluptatii, a iubirii celei mai profunde si celei mai fara de viitor…si-mi voi purta pasii pe aceleasi poteci nestiute de nimeni numai de amintirile mele si, poate, ca odata voi revedea macii rosiide camp cu petale mai fine decat un vis si voi retrai visul trairii alaturi de Tine…

candva....undeva ????????????????????
cactus
o alta pagina - suna frumos - brava cui a scris-o...
Ca sa inveti a iubi
Trebuie sa-ti planga sufletul
Departe de cuvinte
Departe de oameni
Sa imbratisezi visele plimbandu-te prin ele
Sa te dezbraci de tot si sa te pierzi cu totul
Si,asa fara nume,gol sa te plimbi
Intr-o dupa-amiaza tarzie,
Sa te infurii pe verile in care
Te plimbai pe nisipul moale
Sa nu ai intrebari de pus
Si pasii tai sa-ti rasune in minte
Si sufletul tau sa se plimbe fara tine
Pasii tai,mangaierile,stelele noptii
Sa se trezeasca la viata
Simtindu-te gol in strafundul marii.
Ca sa inveti a iubi
Trebuie sa te simti liber
Ca un copil ce viseaza
Fara sa-i fie teama
Ca nu-si va implini visele niciodata
Atunci va veni vara
Care va desena pe nisipul moale,
Fara frica de viitor,
Pasii tai si ai lui
Atunci vei intelege – ai invatat sa iubesti.
iniya
iarasi indraznesc cu umila mea preazenta sa-ti tulbur cu o poezie care eu am descoperit-o acum ceva timp locsorul din poienita sorry.gif ; stiu ca iti plac versurile; este calda si plina de sentiment...........e putin 'rautacioasa'......mie mi-a placut....... devil.gif ......sper sa nu suparishi cu ea........... biggrin.gif


Patima si dor,ura si pacat



Parca asa goala cum eram,

Privind in ochi-ti tristi speram

Sa vezi ca parca imi vine bine

Cu capu` asa pe piept la tine.



Tu te insurai a doua zi

Si nu indrazneai a-mi spune,

Dar eu simteam....ceva va fi...

Cineva imi soptea dintr-o alta lume.



Tu m-ai iubit din prima clipa

A intilnirii noaste de destin

Si parca iti purtai pica

Si parca erai tot,un chin.



Prea tirziu sa fugi,

Prea tirziu sa stai,

Tirziu sa m-alungi,

Tirziu sa ma ai...



Ma stringeai la piept

Ca pe viata ta...

Neputindu-mi spune sa nu mai astept

Mirele, dupa nunta sa.



Noaptea aceea in mine a adunat

Patima si dor,ura si pacat.

Toate strinse au fost intr-un sarutat.

Ultima ta noapte de... ,,neinsurat``.

.................
Kitty
E superba iniya thumb_yello.gif ...asa de frumos mi-ar placea mie sa scriu...poeziile mele nu-mi plac tongue.gif Poezia lui Cactus m-a inspirat s-o scriu eu pe cea din jurnal... wub.gif
cactus
Pescuita de undeva; dureros de reala...

Mircea Cărtărescu
--------------------------------------------------------------------------------
Când ai nevoie de dragoste

când ai nevoie de dragoste nu ţi se dă dragoste.
când trebuie să iubeşti nu eşti iubit.
când eşti singur nu poţi să scapi de singurătate.
când eşti nefericit nu are sens să o spui.

când vrei să strângi în braţe nu ai pe cine.
când vrei să dai un telefon sunt toţi plecaţi.
când eşti la pământ cine se interesează de tine?
cui îi pasă? cui o să-i pese vreodată?

fii tu lângă mine, gândeşte-te la mine.
poartă-te tandru cu mine, nu mă chinui, nu mă face gelos,
nu mă părăsi, căci n-aş mai suporta încă o ruptură.
fii lângă mine, ţine cu mine.

înţelege-mă, iubeşte-mă, nu-mi trebuie partuze, nici conversaţie,
fii iubita mea permanentă.
hai să uităm regula jocului, să nu mai ştim că sexul e o junglă.
să ne ataşăm, să ajungem la echilibru.

dar nu sper nimic. nu primeşte dragoste
când ai nevoie de dragoste.
când trebuie să iubeşti nu eşti iubit.
când eşti la pamânt nici o femeie nu te cunoaşte.
cactus
Tzie....

Cât de uşor mi-ar fi fost
Să nu-ţi fi ştiut privirea
Ca pe un cer fardat cu stele,
Cât de uşor mi-ar fi fost
Să fiu eu steaua printre ele,
Cât de uşor mi-ar fi fost
Să nu fi primit însemnul
Aproape uitat al inimii
Ce-o credeam adormită şi
Cât de greu mi-ar fi fost
Să nu fi aţipit nervii
Din cuvintele ce-mi zornăie-n degete.

Cât de uşor mi-ar fi fost
Să-ţi fi durat statistic
Caligrafia frumuseţii
Cu care te expui ca o inconştienţă,
Cât de uşor mi-ar fi fost
Logodită cu primul tău surâs
Suspendat de genele mele albastre,
Cât de uşor mi-ar fi fost
Să te fi înlocuit cu un corp ceresc
Care să mă îmbete de apropiere şi
Cât de greu mi-ar fi fost
Să fi trăit fătă acest cenzurat vis de iubire.
iniya
raspuns pentru ....'el' rofl.gif

Ce singuratate
sa nu intelegi intelesul
aunci cind exista inteles

Si ce singuratate
sa fii orb la lumina zilei,-
si surd,ce singuratate
in toiul cintecului



cactus
QUOTE (iniya @ 27 Feb 2005, 11:32 PM)
raspuns pentru ....'el' rofl.gif

Ce singuratate
sa nu intelegi intelesul
aunci cind exista inteles

Si ce singuratate
sa fii orb la lumina zilei,-
si surd,ce singuratate
in toiul cintecului

pentru "el" nu mai exista raspuns dar versurile-s minunate...
cactus
This is what I found out the last days...My life have taught me one vital thing and that is: I came into this world alone. I shall leave it alone. And, if I have to live in it alone, so be it! I contend to live it in peace with myself.

cactus
In loc de epilog ?????????????????? Oh, God, please don´t let it happen...

Amurg de iubire - Stefan Hrusca

Pentru florile
Care inca nu le-ai primit
Pentru frunzele
Ce toamna in parul tau le-a-mpletit
Pentru visele
Ce inca nu ti s-au implinit
Eu, eu sunt vinovat
Eu, eu sunt vinovat

Pentru vorbele
Care inca nu le-ai rostit
Pentru stelele
Ce noaptea in parul rau le-a-mpletit
Pentru ochii tai
Ce inca au ramas umeziti
Eu, eu sunt vinovat
Eu, eu sunt vinovat

Pentru clipele
Care inca nu le-am trait
Pentru noptile
In care ploaia ne-a unit
Pentru sufletul
Ce inca nu ti l-am daruit
Eu, eu sunt vinovat
Eu, eu sunt vinovat

shi asta...

Magda Isanos

Eu nu regret

Eu nu regret povestea de iubire,
dar e nespus de trist si de ciudat
sa simti c-asemeni unui fir subtire
ceva frumos din tine s-a sfarmat.

Si nu mai stiu anume ce, si-anume cand,
caci toate ca-ntr-un vis s-au petrecut
de-ti vine sa pornesti, de altii intreband
de-au fost aievea cele ce-au trecut.
cactus
Inca o pagina ? Nu-s destule ????

Vii şi iarăşi pleci

Eşti ca adierea vântului de primăvară,
ce-mi mângâie obrazul în zorii dimineţii.

Eşti precum roua pe firul fraged de iarbă verde,
ce dispare când soarele răsare.

Eşti asemeni secundei,care se scurge în clipa
când iţi spun :"Te iubesc".

Şi toate acestea ... eşti ...
pentru că vii şi iarăşi pleci.
iniya
pufosule... sad.gif ....am furat pentru tepisorii tai pesimisti...mohorati..si morocanosi...tareeeeee tristi..o floricica din buchetul stupfuos smile.gif ...al primaverii rolleyes.gif ..sper sa-ti placa ....


"Vanturile lui martie
firmamente inghetate ale iernii
care sufla mustatile pisicilor
de zapada luata de pe camp.
Caldura rasare din sanul
pamantului sa intalneasca
razelor soarelui
in cer
si ocheste sangerii infloriti,
glicina, caprifoiul,
si gloria de dimineata
sa semnaleze inceputul
primaverii.

Culoarea vietii
este verdele.
Odata ce s-a scuturat
campul de iarba moarta
dintr-o data rasare
o mare de viata poaspata.

Verde, verde;
Te vreau verde.
Verde de viata.
Verde pentru reinviere.
Verde pentru iubire.

Stejarii
parfumeaza aerul
cu mirosul intepator
al prolificului lor polen.
Veveritele
ies din vizuinele lor de iarna
si cauta mancare proaspata.
Pasarile preiau comanda cerului.
Bufnitele, soimii, ciocanitorile,
cardinalii si gaitele
umplu tacerea goala
lasata de iarna
cu sunetele distinctive
ale vocilor lor unice.

Serenada posomorata
a greierilor
strapunge intunericul
noptii
ca un contrapunct melodic
al cantecelor pline de viata
ale pasarilor.

Verde, verde;
Te vreau verde.
Verde de viata.
Verde pentru reinviere.
Verde pentru iubire.

Viata celebreaza
trecerea a inca unei ierni.
Dragostea este in aer.
Peste tot viata infloreste.
Lumea este asa cum ar trebui sa fie.
Primavara este anotimpul
reinvierii;
anotimpul
iubirii.

Anotimpurile se schimba
si viata merge mai departe.
Acest an este diferit de precedentul;
si totusi atat de asemanator.
Primavara este timpul
caldurii
al vietii.
Primavara este anotimpul
reinvierii
al dragostei.

Verde, verde;
Te vreau verde.
Verde de viata.
Verde pentru reinviere.
Verde pentru iubire."




rolleyes.gif
hug.gif
cactus
Ieri, printre altele, m-am plimbat pe strazi si printr-un parc; am strabatut alei dezolante si pustii si cu urme de zapada murdara si frunze demult cazute. Si acolo in parc am auzit regretele plangand. Erau regretele mele, ale parcului dezolant si pustiu, ale copacilor tristi, ale aleilor murdare si ocolite de pasii acelora care le strabateau plini de iubire...nu stiu; stiu doar ca regretele plang...
cactus
am pescuit-o si-i un fragment de unu Sorin Grad...Da-i taaaare adevarata.

"Printre cuvinte
Fără preludii începe acest text,
Metafore absurde... n-are nimic în rest,
Un joc de cuvinte cu rima întoarsă,
Umbre fără statui pângărind piata...

Îmi îmbăt versurile cu cerneală albastră,
Dar seva li-i tot incoloră,
Rânjesc ca niste sâmburi de ruină
Din cimitirul ultimei lumi posibile,
Zadarnic paradis fără urme de sens.
..................................................."

cactus
Deeeeci sa continuam...

Încă te zăresc...
Rătăceşti întâmplător
Pe lângă filele pline de cuvinte
Din volumul needitat
Al unei vieţi.

Nimic nu te abate...
Nici cursul haotic al existenţei,
Nici precizia gândurilor.
Chiar şi după ce
Îmi întorc chipul,
Mai aud o ultimă strigare
A umbrei tale;
Ce acum zăboveşte
Între filele volumului,
Lăsând indiciul
Rătăcirii tale.
cry.gif
cactus
Primite de la Schana, de departe...dar atat de adevarate...merita o pagina nescrisa....

Oana Blaghi

Ce înseamnă a fi viu!

Când tu plângi eu îmi sterg lacrimile
Pentru ca puterea ce-ti străbate simturile
În care mă pierd,
Să te îmbrace, să mă ocrotesti.
Cartea cu suspine asezată ca un tablou tăcut
Pe podeaua plecării, îsi arată copertile...
Coperti cu temeri, cu glasuri si clipe.
Copertile inexistente dar reale,
Ce-ti îmbracă vitrina spartă.
Te întorci cu frunzele înecate
Spre mine si realizez că
Sunt jos, dar si sus...
Sunt acolo, dar si aici...
Sunt trist, dar si vesel,
Pentru că mi-am înăltat mâinile spre Cer
Si am strigat!
Plutesc peste mine si de jos îmi zâmbesc,
Mă uit într-un colt si văd inima ruptă,
Privesc într-altul si văd sufletul obosit,
Iar în jos trupul
Si în sus pe mine.
Îmi înalt mâinile spre Cer
Si strig!
...Acum stau din nou
În fata vitrinei sparte si văd
când eu plâng tu îti stergi lacrimile
pentru ca eu să zbor departe.......
saldora
salve cactus!

Vis vegetal

cactus
QUOTE (saldora @ 10 Mar 2005, 09:10 PM)
salve cactus!

Vis vegetal

sorry.gif flowers.gif flowers.gif mwah1.gif
cactus
De-as putea rupe tacerea dintre noi !
Dar cum sa ceri iernii flori de mai ?
Diana-Maria
Lipeste-ti nasul de geam, ca in copilarie, si ai sa intelegi ca si in florile de gheata se ascunde foc si mistuire...
cactus
QUOTE (Diana-Maria @ 15 Mar 2005, 10:43 AM)
Lipeste-ti nasul de geam, ca in copilarie, si ai sa intelegi ca si in florile de gheata se ascunde foc si mistuire...

Gândurile - cuvinte
cuvintele - frunze ale copacilor
frunzele - lacrimile copacilor
ce planse sunt aleile parcului,
toamna...
Yvonne
Tepos rau...dar tot nu poti ascunde floarea din dosul spinilor.

Si buna ziua si sper sa nu ma intep intrind asa nepoftita in zona ta.
cactus
Nu-ş ce m-a apucat cu poeziile; poate ca-i o boala ...Tre să merg la vraci; da' n-am în zonă. De la blocul meu şi pe geamul de la birou se vede numa cimitiru' . Pe bune...

Degringoladă-n gânduri,
Cuvinte fără rânduri,

Oglinzi fără argint -
Fără motiv, zâmbind.

Regrete ne-nţelese,
Reproşuri tot mai dese,

Destin lipsit de formă
Surâs, flori, cântec, noimă;

Senzaţii, sentimente,
Deliruri permanente.

Lumini sfidându-şi umbra,
Zboruri şi ploi deasupra -

Sensuri pe care-ncep
Să nu le mai percep...

(bluespring - fain nick şi-a ales...Nu-i din ograda asta)
cactus
Interesant...

Te rog... mai mută-odată norii
Cu ochii tăi, firimituri de rouă;
aşterni cearşafuri albe peste trecutu-mi gri
În sinea mea, sunt sigur că tu ştii
că-n jurul meu cu lacrimi încă plouă,
dorinţele-mi de la-nceputul vremii... hh.gif

Cei trei mari naivi de pe Pământ au fost: Iisus Hristos, Don Quijote şi eu

@ dificila - ştii bine că tu nu deranjezi...
cactus
Idee...necuvinte scrise inaintea plecarii - habar n-am; inca nu stiu...

Plecand,
Eu am lasat acolo raiul vietii mele
Plecand spre zarile de vise spumegande
Si-am esuat in nesfarsite teoreme
Cu ipoteze false si cu visari extreme
Destul !
Incep s-alerg...zadarnic, caci totul e pierdut...
In locul ce-mi fusese odata paradis
Acum vd doar cenusa, iar fumul e in soare...
Nu-mi cauta-n lacrimi indepartatul vis
Cand imprejuru-mi nu e nici urma de vreo floare...
Invins, eu strang cenusa in pumnul inclestat,
Iar lacrima imi cade greoaie pe pamant...
Incerc sa-mi amintesc ce oare am visat...
Dar cerul imi refuza aripile de vant.
Yvonne
...valul acela esti tu.
...tarmul acesta sint eu.
Intre noi
si nisip...
si sare...
si perle...


Scuze ca intru nepoftita,daca deranjez nu mai fac.
Diana-Maria
Nu stringe pumnul mult prea tare,
In palma ta, o pasare rasare !
E Phoenix re-nviind din amortire,
Cu aripa tintind spre nemurire !

Pufosule, fi tare maaa ! mwah1.gif hug.gif

Difi, wub.gif teposu e Pufosu`si-i baiat fain !
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.