Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Las' Ca Merge Si-asa ! Lozinca A Trecutului ?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
calfa
Cred ca in randul "blestemelor" de pe capul nostru, al romanilor, unul evident este cel al lucrului de mantuiala.

Inclin sa cred ca putem gasi destule cauze istorice (printre care lipsa unei traditii a constructiilor trainice si estetice in acelasi timp). Dar nu cred ca putem stabili foarte usor si foarte corect cauzele. Desi, ar fi poate interesant ...

Mai degraba as fi interesat sa discut ce sanse sunt sa scapam de acest ... spectru.

Si daca ma gandesc bine, pot spune ca in ultimul deceniu sunt unele semne ca macar o parte din Romania evolueaza ... corect*.

Din pacate putem vedea zilnic si pe strazi si la televiziuni destule mostre de ... treaba facuta de mantuiala. Poate ca in acest moment cei ce "ajuta" aceasta inertie sunt in primul rand ... mediocrii Romaniei.

Poate ca evolutia spre Europa, infuzia de experiente "out-of-country" ale celor ce muncesc in Vest pentru a se intoarce in Romania, schimbul corect* de generatii dinspre "dinozauri" catre tinerii entuziasti, profesionisti, care chiar vor sa-si faca la cele mai inalte standarde meseriile pentru care s-au pregatit ...

... poate ...

Ce credeti, se poate ? smile.gif

___________
*corect = termen greu se definit cu precizie biggrin.gif
milimetru
Cred că sīntem īn plin relativism al termenilor aici. "Mediocritate" şi "lucru de mīntuială" sīnt nişte termeni alunecoşi. La fel de alunecoşi ca şi "corect". Corect? smile.gif

Iată, după mintea mea, un exemplu de relativitate a percepţiei: Palatul Parlamentului nu este un lucru de mīntuială, deşi aparţine unei epoci de tristă amintire. Īn schimb refacerea carosabilului autostrăzii Buc-Piteşti de acum vreo cīţiva ani a fost lucru de mīntuială. Cineva ar putea zice, pe baza acestor constatări, că altădată se făceau lucruri mai bune decīt acum...

Eu cred că lucruri de mīntuială se vor tot face. Şi cred că vom scăpa de spectrul lor (dacă acesta există cu adevărat) atunci cīnd treaba făcută la un standard acceptabil vor covīrşi pe celelalte. Şi mai cred că sīntem pe un drum bun.

Părerea mea! smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.