Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Invatati-ma Sa Iert
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
simona_ciubancan
Salut !!!
Am o mare problema: imi doresc cu adevarat sa iubesc. Insa ca sa iubesc trebuie sa iert. Eu nu stiu sa iert. In ce consta iertarea? Cum sa fac ca sa iert? Ce este de fapt iertarea? Invatati-ma sa iert.
Ovidius
Incearca sa-l intelegi pe cel ce vrei sa-l ierti. Daca reusesti asta, iertarea vine de la sine. smile.gif
skysurfer
Pai depinde ce iti doresti cu adevarat: vrei sa ierti ceva ce consideri tu ca ar trebui iertat sau vrei sa ierti ceva care ti se pare de neconceput? Pare cam ciudat dar sa ma explic.
In principiu ar trebui sa accepti mai usor sa acorzi iertarea atunci cand consideri ca persoana si situatia respectiva merita acest lucru si nu faci altceva decat sa urmezi cursul obisnuit al lucrurilor. Exista undeva pe Han un topic asemanator, insa nu se refera si la a invata sa ierti. A spus excelent Zorro, primul lucru e acela de a intelege persoana pe care vrei sa o ierti. Adica sa te pui in locul ei. Tu te-ai ierta pe tine intr-o asemenea situatie?Vrei sa iti spun cum m-am schimbat eu in ultimul timp, insa mai ales in ultimii ani cand am cunoscut iubirea vietii mele? Eu iertam atat de greu pe cineva, incat se fereau de mine si chiar mi se ascundeau lucruri tocmai pentru ca stiau ca eu nu prea iert. Acum am ajuns la 180 de grade. Iert aproape orice. Cum am reusit? Am vazut ca poate nu trebuie sa vad totul chiar atat de negru, poate mai sunt si ceva culori. E adevarat ca te simti ranit mai ales de persoanele la care tii, si totusi trebuie sa tii cont de faptul ca atunci cand ii ierti deja esti deschisa spre sinceritate, spre rezolvarea problemelor. A refuza sa ierti pe cineva te face inflexibil/a si ai mai multe sanse sa ti se ascunda lucruri si sa pierzi evenimente importante.
Daca ai totusi de iertat o persoana sau o situatie de neconceput, atunci pune in balanta: cam cat pierzi tu daca ramai inflexibila si refuzi a ierta?sa zicem ca te-a inselat partenerul. Intreaba-te si intreaba-l care au fost motivele, cum de s-a ajuns la asa ceva, cu ce ai gresit tu si daca chiar nu poti sa ii oferi circumstante atenuante inseamna ca intr-adevar e una dintre acele situatii in care nu poti si poate ca nici nu trebuie sa ierti.
Trebuie sa tii cont insa ca aceasta parere vine din partea cuiva care poate ca are mintile cam aburite de amor de cativa ani de zile si care ar fi in stare actualmente sa ierte orice persoanei iubite. Eu am putut sa o cer in casatorie abia in momentul in care mi-am dat seama ca i-as ierta orice, eu care daca ar fi flirtat cu altcineva ii dadeam si papucii si cizmele cu totul...
Asta e omul se schimba si cred ca invata sa ierte, cel putin in dragoste, atunci cand isi intalneste iubirea vietii pt care ar fi in stare sa sacrifice orice.
Vornicum
QUOTE (simona_ciubancan @ 6 Dec 2004, 12:23 PM)
Salut !!!
Am o mare problema: imi doresc cu adevarat sa iubesc. Insa ca sa iubesc trebuie sa iert. Eu nu stiu sa iert. In ce consta iertarea? Cum sa fac ca sa iert? Ce este de fapt iertarea? Invatati-ma sa iert.

Daca te intrebi daca trebuie sau nu sa-l ierti si intrebi alte persoane cum sa ierti inseamna ca nu-l iubesti.
Cand iubesti nu-ti petreci timpul intrebandu-te : Sa-l iert, sa nu-l iert...
Asta nu-i iubire. Dupa parerea mea esti cam egoista , nu esti indragostita cu adevarat. Vrei ca doar tu sa fii fericita.

Si ti-ai gasit tocmai bine locul la Han unde sa intrebi de iertare si sentimente nobile.
Trimite forumistului numit Mihai ( il gasesti la Reclamatii impartind suspendari ) un pm. Te va ajuta, sunt sigur. Are o inima mare.

Iti dau un sfat din experienta mea de viata : Daca ti-a gresit odata nu ierta, sigur iti va gresi si a doua oara. Doar a fost iertat, nu? wink.gif
Tear
Pune-te in locul celui/celei pe care vrei sau trebuie s-l/s-o ierti. Intreaba-te de ce a procedat asa, care a fost conjunctura in care a procedat asa. Apoi intreaba-te cum ai fi facut tu in locul lui/ei, in aceleasi conditii. Si vei intelege si/sau ierta. De fapt, trebuie sa-ti clarifici prioritatile din sufletul tau : ce e mai important inainte de toate : sa iubesti sau mai intai sa ierti si apoi sa iubesti ? Daca iubesti deja, nu se mai pune problema. Ei, dar daca nu iubesti sau nu esti sigura de asta, atunci e mai greu. Atunci fa ceea ce am spus la inceput. Si nu uita : a ierta inseamna a uita ! Succes !
Zed
A gresii e omeneste , a ierta , este divin .

De multe ori capul spune una si inima alta . It's compromise that moves us along si uneori se merita sa le faci .

Off -T !

Vornicum , iar ai fost la taiat de lemne?!
secunda
Nimic nu-i usor pe Pamant
Chiar roua este sudoarea privighetorilor
Ce-au ostenit toata noaptea cantand...L. Blaga

chiar tu ti-ai raspuns draga Simona! mwah1.gif
asadar, daca iti doresti cu adevarat ceva, depunde orice efort si indeplineste-ti visul!
doar singura tu vei stii cum sa pasesti mai bine, acolo, in sufletul tau gasesti mereu raspunsul bun.

putem sa iti dam o mie de cai de a ierta, dar e in zadar daca tie ti-e frica de a pasi.
invata care e calea ta stand la sfat cu inimioara si sufletelul tau!

si vino iar aici sa ne spui incotro te indrepti!
pash.gif

si desigur, han.gif
Marcus
Daca nu ierti, atunci ce rasplata astepti?

QUOTE
Daca ti-a gresit odata nu ierta, sigur iti va gresi si a doua oara. Doar a fost iertat, nu? 

NU! Fiecare om merita o sansa, pentru ca, asa cum a spus si Zed, a gresi e omeneste. Important e sa-si dea seama ca a gresit, sa doreasca sa se indrepte si sa nu repete aceeasi greseala.

QUOTE
("simona_ciubancan")
Insa ca sa iubesc trebuie sa iert

Ca sa ierti trebuie sa iubesti...
halcyon_lll
QUOTE (simona_ciubancan @ 6 Dec 2004, 12:23 PM)
Salut !!!
Am o mare problema: imi doresc cu adevarat sa iubesc. Insa ca sa iubesc trebuie sa iert. Eu nu stiu sa iert. In ce consta iertarea? Cum sa fac ca sa iert? Ce este de fapt iertarea? Invatati-ma sa iert.

Total gresit. Nu trebuie sa ierti. Niciodata. Uiti, dar nu ierti.
Predatoru
Ce rai suntem , Halcyon !!!
rescriptibil
Cineva celebru, nu-mi mai aduc aminte acum cine spunea ca iertarea este sinonima cu intelegerea. Nu poti ierta numai ce nu poti intelege. Asa ca incearca sa vezi motivatia celuilalt. Sigur exista una.
Vraciul
Eu cred ca problema nu se pune daca ierti, ci cum ierti. Pentru ca aici se gaseste acel prag sensibil prin care unul dintre parteneri incepe sa piarda din personalitate. Consider ca iertarea nu trebuie sa fie condusa de elementul "dragoste cu de-a sila". Dimpotriva, daca persoana care a gresit a avut ocazia in timp sa-ti cunoasca slabiciunile si caracterul, iertarea nu-l va schimba, ci iti va aduce tie si mai multa umilinta.
Din pacate avem prea putine elemente de care sa putem tine cont in acest context. Daca e vorba de o greseala banala, dar care pentru tine a cazut extrem de dureros, incearca sa intelegi imprejurarile in care ea a fost facuta, si iarta pur si simplu. Noi nu stim ce s-a intamplat de fapt? Te-a inselat? S-a intalnit cu niste prieteni si s-a imbatat ca un porc? A avut o iesire violenta fata de tine sau cineva drag tie care te-a zdruncinat complet? Este dependent de droguri? A capatat blenoragie de la cine stie ce fufa in timp ce relatia voastra parea frumoasa? Iata cate intrebari in timp ce raspunsul lipseste. Poate ne mai dai si ceva detalii. Oricum, ideea in genere acceptata este ca iubirea cere reciprocitate, iar atunci cand motivele de a ierta se succed cu prea mare frecventa, eu zic sa-ti cauti alt partener caruia sa-i daruiesti iubirea.
contraste
Sa te ierti pe tine in primul rand nedandu-ti alte noi necazuri.
Asta este iertarea.
Vornicum
Daca tot se vorbeste despre iertare vreau sa vorbesc despre iubire.
E dificil sa iubesti! Trebuie sa te gandesti in fiecare minut la ea, sa o suni cel putin de 2 ori / zi / mobil.
Esti obligat sa o tii de mana cand va plimbati, sa o saruti ori de cate ori se uita ca si catelusul la tine.
Si mai trebuie sa zici de cel putin o data / zi Te Iubesc.
Mi se pare cam multe atributiile iubitului. Poi nu-i mai bine cand te intalnesti cu ea sambata seara , o duci la Disco, stai o ora acolo si apoi o duci acasa la tine sa vedeti un film, ceva?
Si sa o revezi abia sambata viitoare sa repeti figura... Mi se pare mai comod, nu trebuie sa o ierti sau sa te ierte.
Zic si eu asa, poate nu zic bine ...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.