Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Testoasa
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Animale de companie
gio19ro
Cine stie cum se intretine si cu ce se hraneste o broasca testoasa de uscat?
Serenity
Ai o broscuta gio19ro? rolleyes.gif Eu nu stiu foarte multe despre intretinerea testoaselor pentru ca nu am avut niciodata una, insa intr-o vreme chiar ma batea gandul sa-mi iau asa ca m-am informat cat de cat. Din ce mai tin minte stiu ca daca ai posibilitatea ar fi bine sa te ocupi putin mai mult de acvariul in care sta. Adica pe langa pietroiul pe care sa stea si apa din acvariu nu ar fi rau sa ii asiguri un spatiu suficient de mare deplasarii, o sursa de ultraviolete artificiala, etc. Daca ai loc ii poti amenaja acvariul cu pamant + nisip si un bazin cu apa. In privinta hranei, depinde de specia testoasei (daca e vegetariana tongue.gif , omnivora sau carnivora). In cazul celor omnivore, li se pot da fructe (cirese, zmeura, struguri, banane, mere, etc.), legume (salata, varza, morcovi, cartofi, s.a.m.d) si chiar produse de origine animala (carne, branza, cascaval).
A, si era sa uit.. majoritatea broastelor testoase hiberneaza. Un prieten chiar s-a speriat, nu stia de ce nu se mai misca broscuta.. de ce sta mereu in acelasi loc, de ce are o pelicula pe ochi laugh.gif
Jazz
Gio,
Ar fi bine sa te interesezi cat traieste si cat de mare creste ca sa stii daca poti sa ii asiguri conditiile necesare pentru si mai tarziu. wink.gif

Uite ce am gasit pe internet:

-capacitatea tancului trebuie sa fie de cel putin 40 gallons biggrin.gif
-ii trebuie o arie uscata cu pamant
-o lampa
-temperatura trebuie sa fie in jur de 30 grade in timpul zilei si in jur de 22-25 in timpul noptii
-scaderile drastice in temperatura le afecteaza sistemul imunitar
-apa din bazin nu trebuie sa fie de la robinet, clorina si fluorul din apa afecteaza ph-ul
-nu se folosesc bucati de lemn in bazin, favorizeaza cresterea bacteriilor si a mucegaiului, daca broscuta se apuca de treaba la ros lemne, poate avea probleme intestinale blink.gif
-ii trebuie un adapost facut din pietre in care sa se retraga in caz ca se satura de atentie wink.gif
-daca e crescuta intr-un mediu sanatos, poate trai in jur de cateva decenii

ps-daca mai gasesc nou ceva iti spun. spoton.gif
gio19ro
QUOTE (Serenity @ 5 Dec 2004, 02:41 PM)
Ai o broscuta gio19ro? rolleyes.gif Eu nu stiu foarte multe despre intretinerea testoaselor pentru ca nu am avut niciodata una, insa intr-o vreme chiar ma batea gandul sa-mi iau asa ca m-am informat cat de cat. Din ce mai tin minte stiu ca daca ai posibilitatea ar fi bine sa te ocupi putin mai mult de acvariul in care sta. Adica pe langa pietroiul pe care sa stea si apa din acvariu nu ar fi rau sa ii asiguri un spatiu suficient de mare deplasarii, o sursa de ultraviolete artificiala, etc. Daca ai loc ii poti amenaja acvariul cu pamant + nisip si un bazin cu apa.

Hmm, e vorba de testoase de uscat. Din astea ce se gasesc si prin Campia Romana ori Dobrogea. Nu cred ca le place apa, de asta intreb. Nu vreau una de acvariu.

Stiu ca hiberneaza, un prieten a avut una ce nu s-a miscat mai mult de un an asa ca a dus-o inapoi in natura. Cand era deranjat din locul ei, se misca putin pt a se reaseza in pozitia de dormit.
gio19ro
QUOTE (Jazz @ 5 Dec 2004, 03:02 PM)
daca e crescuta intr-un mediu sanatos, poate trai in jur de cateva decenii

ps-daca mai gasesc nou ceva iti spun. spoton.gif

Pai de asta imi si doresc o testoasa, pt ca e un animalutz de companie pe viata sau, ma rog, aproape o viata de om. thumb_yello.gif
Jazz
QUOTE (gio19ro @ 5 Dec 2004, 03:19 PM)
Hmm, e vorba de testoase de uscat. Din astea ce se gasesc si prin Campia Romana ori Dobrogea. Nu cred ca le place apa, de asta intreb. Nu vreau una de acvariu.


Gio, thumb_yello.gif
in toate materialele (demne de atentie) care le-am gasit am citit ca au nevoie si de un bazin pentru balaceala. Pentru bazin e de preferat apa de izvor (poate cea minerala plata unsure.gif ).


gio19ro
Hmm, pai prin uscaciunea de Baragan sau Dobrogea, pe unde le-am intalnit.... n-am vazut strop de apa.

Stiu ca astea ce se gasesc prin pietele si magazinele noastre prefera apa si de asemenea cresc destul de mult. Testoasa care mi-o doresc nu creste foarte mult si niciodata nu le-am intalnit pe langa apa, cu exceptia zonei in care m-am nascut unde am vazut cateva si pe malul raului.

Edit: prietenul asta al meu a avut una peste un an de zile si n-a mancat nimic si nici de miscat nu se prea misca, asa ca el n-are experienta sa-mi povesteasca ceva.
surzi
[QUOTE]majoritatea broastelor hiberneaza.....

unsure.gif acu imi dau si io seama de ce-a murit Tzestosu meu.... cry.gif l-am crezut bolnav si l-am stresat sa se miste pana a muritttttttttt hh.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.