Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Anaglife
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Arta Vizuala
icarus
Mai intai definitia din dictionar...
anaglifa
1. sculptura in (baso)relief.
2. procedeu stereoscopic prin care se obtin imagini în relief.
3. desen al unui corp geometric in doua culori (rosu si albastru) care, cu ochelari speciali, da imaginea unui corp în relief.

(<fr. anaglyphe)

Anaglifele (in sensul 3, dar eu am in vedere si fotografiile stereoscopice realizate prin acest procedeu) pot fi extrem de spectaculoase. Dar sunt destul de putin cunoscute la noi, din cate am observat cautand pe Internet. Va propun un loc in care sa postam anaglife sau adrese ale unor pagini cu si despre anaglife.

Pentru inceput, cateva link-uri:
Alpes_Stereo: photos en 3D, anaglyphes des Alpes
anachrome.com
3d-mania.de
Stereoscopic Art & 3D Photography

Sper doar sa mai fie cineva la han care sa aiba acei ochelari speciali care nu sunt de fapt foarte speciali sau scumpi... smile.gif Majoritatea imaginilor care se gasesc pe Internet sunt pentru ochelari cu filtru rosu la ochiul stang si cyan la ochiul drept.

Astept contributii. smile.gif
contraste
A fost acum vreo 20 de ani in urma editat un astfel de manual pentru geometria in spetiu , cu ochelarii aferenti. Era buna treaba pentru elevi !
icarus
Da, stiu. Am mai primit raspunsul asta. Nu mai ai ochelarii? smile.gif Eu unul n-am avut niciodata probleme cu vizualizarea figurilor geometrice in spatiu. Dar unele din pozele din site-urile pe care le-am dat au reusit sa am impresioneze, altfel decat fotografiile... normale.
contraste
Manualul se adresa elevilor din anii gimnaziali.
icarus
Pai... multumesc pentru informatie. Dar nu esti off-topic? dunno.gif
icarus
Eagles of New York.
icarus
Creatie personala. Prima. smile.gif
surzi
rolleyes.gif other masterpieces?



user posted image
surzi
user posted image
icarus
Incredibil, este cineva interesat de topicul meu! dance.gif laugh.gif
welcome.gif

masterpieces... vor mai fi. tongue.gif
axel
QUOTE (surzi @ 3 Apr 2005, 06:56 PM)
rolleyes.gif other masterpieces?



user posted image

I object smile.gif
Distanta dintre rosu si cyan este constanta, indiferent de distanta dintre camera si obiect.
In plus, distanta dintre rosu si cyan este exagerat de mare...
axel
QUOTE (icarus @ 2 Dec 2004, 12:40 AM)
Sper doar sa mai fie cineva la han care sa aiba acei ochelari speciali care nu sunt de fapt foarte speciali sau scumpi... smile.gif Majoritatea imaginilor care se gasesc pe Internet sunt pentru ochelari cu filtru rosu la ochiul stang si cyan la ochiul drept.

Se gasesc pe internet relativ ieftin. Pretul variaza si in functie de cantitati, si pretul total mai este afectat si de costul transportului.
De ex. am intalnit cu 0.4$/bucata, vandut la 50 de bucati + transport. Sau 1$/bucata, set de 7 bucati (daca imi aduc aminte corect) + transportul.
axel
http://www.3dphoto.net/

3D photos around the world. Asa ca candva imi voi lua inima'n dinti si voi gasi eu ce sa fac cu restul de 6 sau restul de 49 de ochelari wink.gif
icarus
QUOTE (axel @ 5 Apr 2005, 12:41 AM)
QUOTE (surzi @ 3 Apr 2005, 06:56 PM)
rolleyes.gif other masterpieces?

I object smile.gif
Distanta dintre rosu si cyan este constanta, indiferent de distanta dintre camera si obiect.
In plus, distanta dintre rosu si cyan este exagerat de mare...

I object to your objection tongue.gif

Cu modestie, desigur, cred ca 'masterpiece' era de fapt poza mea... sorry.gif laugh.gif

Si pentra ca tot veni vorba, am facut-o cu ajutorul unui program numit Callipygian 3D.
Pe situl lor se gaseste si un tutorial pentru realizarea de anaglife cu o camera foto digitala obisnuita.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.