Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Nascut Roman
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Pagini: 1, 2
secunda
Dragi romani biggrin.gif

ia veniti voi aici la adunare, ca tot e ziua de sarbatoare a Romaniei, sa stam la taclale nitelus rolleyes.gif

cum e fratilor cu mandria asta de a fi roman? mai exista? ce se intelege prin ea? foloseste la ceva? cuiva? cum sta treaba pana la urma cu patriotismul? mai exista?

hm, ce ziceti, ce ziceti? hmm.gif
Vraciul
Din pacate subiectul e mult prea sensibil pentru a ne putea situa intr-o pozitie sau alta. De aceea nici nu voi vota. Normal ca toti suntem tentati sa fim mandri, dar asta nu prea mai e o mare branza fiindca am cam vazut ce inseamna mandria fiecaruia dintre noi. Iesi afara din tara si te trateaza ca pe un nimic. Dar tie nu-ti pasa, fiindca esti mandru. Vii acasa si te jumulesc toti din toate partile, dar tie nu-ti pasa fiindca sunt romanii tai de care esti mandru. Daca ar fi sa gasesc motive pentru care sa spun ca ma simt mandru, acestea ar fi pentru caldura sufleteasca pe care romanul o are in comparatie cu alte popoare; bogatia spirituala si traditia acestei tari care ne va ajuta in primul rand sa intram in Europa chiar daca nu prea meritam; inteligenta si ambitia de care tinerii romani dau dovada la toate olimpiadele si concursurile internationale...
De ce nu ma simt mandru? De reprezentantii care dorm prin guvern si care se lafaie in tot felul de avantaje, indiferent de culoarea politica. De coruptia de la cel mai mic pana la cel din varf; de balacareala in care ne complacem si placerea absurda pe care o simtim numai la ideea ca ar putea sa i se imbolnaveasca capra vecinului, ca sa nu zic de cheful care s-ar trage in cazul in care ea ar mai si muri; de modul de a parea atoate-cunoscatori si jmecheri cand de fapt suntem superficiali si cu pluta...
Noi suntem romani/
Noi suntem romani... sad.gif
contraste
In tara la mine, sunt mandra, dar , uneori, peste hotare, mi-e rusine.
Pentru ca fara sa vreau, discutiile degenereaza.
Pentru ca nu mai stiu cum sa lamurasc "lumile" ca desi am unghii lungi, nu sunt vampir, ca desi am un boa la rochia de seara nu am jumulit nici o lebada, etc., etc. .....

Asa ca fa te rog si optiunea "ma indoiesc uneori".

Multumesc !
Eclectic
S-a mai discutat pe tema asta. Parerea mea e aceeasi. Nu poti fi mandru decat daca ai un merit. Si ce merit avem noi ca suntem romani ? huh.gif E o intamplare. Cred ca formula corecta ar fi "sunt bucuros ca sunt roman", nu "sunt mandru". Oricum, nu mi s-ar potrivi, mai ales dupa alegerile astea...
Antont
Nu mi-e rusine, dar sa zicem ca o sa fiu mindru cu adevarat cind o sa se faca curatenie generala ohyeah.gif

/si o sa se duca la devil.gif toti comunistii
xti
mandrie ? bucurie ? patriotism ? iuuuuuuu ce vorbe mari ... sunt mandru de ce si cum am realizat ... sunt bucuros ca traiesc - uneori, da' ca sunt roman ... singurul lucru de care eram mandru erau sportivii - cand castigau cate o medalie ... dar de cand nu se mai face sport decat pe bani ... mi-e sila ... adevarul e ca daca maine as avea ocazia as pleca fara sa uit inapoi.
secunda
carevasazica asa stau lucrurile....

nu am dat varianta de mijloc pentru ca nu exista asa ceva. ori esti, ori nu esti. ca si credinta. ori crezi, ori nu crezi. ca de e cutremur cred, ca de nu, nu.
de aceea trebuie sa stii in ce tabara esti. da sau nu.

sincer am cautat ieri inainte sa deschid topicul dar nu am gasit un subiect asemanator...da-mi link, te rog.

revin.
cobra verde
Mandru ? Categoric NU ! Tara asta si compatriotii (in general), nu mi-au dat pana acum nici un motiv.
Mandria asta, in mare parte, se rezuma la momentele de glorie ale nationalei (cand a batut anglia), si cand se mai trezeste unul plecat afara ca ii e dor de romanica. Cat despre nationala , hehe, s-a dusssss. laugh.gif
TriRegnum
Am votat DA, sunt mandru ca sunt roman. Mereu in strainatate cand am vorbit am spus cu mandrie ca sunt roman (si daca nu eram nici 50% cu sange de roman, as fi spus ca sunt roman). Taiesc in Romania, sunt mandru de tara mea pe care o consider cea mai frumoasa...imi pare rau ca la conducere nu sunt romani adevarati, iubitori de tara si de locuitorii ei.
Imi pare rau ca este penuria in floare in tara noastra, astfel ca romanii merg in Occident si muncesc, caci nu au loc de munca aici si nu pot intretine familia, sau altii chiar fura facandu-ne natiunea de rusine, insa Occidentul ar trebui sa fie mai intelept si rusinea sa cada pe demnitarii nostri si nu pe noi ca popor.
cociuba
oamenii au trait pe aceste meleaguri de mii de ani, satul in care s-a nascut tatal meu e atestat documentar de pe la 1200, ani multi , foarte multi....................., oameni sunt vechi si inceti smile.gif
nu sunt mandru de Romania wink.gif , Dar sunt mandru ca sunt roman biggrin.gif
flori
OK. Ma simt datoare sa adaug si eu o replica deoarece ma simt foarte romanca (mai ales de cind am plecat din Romania) tinjesc mult de dor de tara , simt ca acolo sint radacinile mele si as vrea oricind sa ma intorc. Problema e ca atunci cind ajung acolo ma lovesc iar de aceleasi lucruri absurde pe care nu le-am inteles niciodata inainte de a pleca si care-mi produc asa o lehamite ca-mi vine sa plec in lumea larga! Multzumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat posibilitatea asta ,dar ma doare mult pentru cei care au ramas acolo la cheremul "fratilor lor" pe care i-au ales drept reprezentanti si aparatori si care de fapt cum au ajuns la putere uita care este scopul functiei lor, fara a intelege ca nici lor nu le va fi bine daca poporului pe care-l reprezinta nu-i va fi bine! Sper ca asta vor intelege viitorii politicieni si romanilor le va fi mai bine pentru a-si putea arata adevaratul lor suflet. Sint convinsa ca poporul din care fac si eu parte nu este asa cum pare si asta ma straduiesc sa-i conving pe toti cei cu care am ocazia sa discutam despre poporul roman si vor sa-mi demonstreze ca "Romania e o tara frumoasa pacat ca e locuita de romani" ma doare mult cind aud asta si as fi in stare sa-l bat pe cel care o spune numai ca bunul simtz nu-mi permite asa ca ma rezum la a aduce argumente in apararea bietilor romani care i-si accepta soarta pentru ca nu au incotro!
In final DORESC ROMANILOR DE PRETUTINDENI ASTAZI DE ZIUA NOASTRA UN VIITOR LUMINOS SI FARA GRIJI ASA CUM IL MERITAM PENTRU CA AM SUFERIT DESTUL! sint mindra ca sint romanca!
Ahriman
Sunt mandru ca sunt roman, insa uneori imi pare tare rau de tarisoara asta frumoasa de care-si bat unii joc, unii care ar trebui sa o protejeze si s-o duca pe culmile afirmarii si recunoasterii internationale! Pana cand nu vom intelege ca asta-i singura tara pe care o avem, nu ramanem decat cu mandria, si asta cu jumatate de gura afirmata...
xti
QUOTE
asa ca ma rezum la a aduce argumente in apararea bietilor romani care i-si accepta soarta pentru ca nu au incotro!

"bieti romani" ??? de-aia nu stiu sa munceasca ? de-aia fiecare incearca sa fure cat poate ? de-aia cand merg la munca, 95 % din ei asteapta sa treaca orele de program ? de-aia toti sunt disperati sa nu-si piarda scaunele si lovesc pe oricine se ridica sa puna mana pe el ? de-aia in astia 15 ani am avansat asa de mult ? de-aia sunt la conducere toti comunistii si simpatizantii acestora ? ce va ganditi cand vrea sa va ia nenea politistu' carnetu'?- oare nu ia spaga sa ma lase in pace sau pe cine sa sun sa-mi dea inapoi permisu'? cata lume asteapta 10m sa ajunga la cosul de gunoi sa arunce o hartie ? aveti dreptate ... toata lumea ... de-aia sunt asa curate orasele.
as vrea sa fiu mandru ... da' nu pot. romanasii nostrii trebuie sa se trezeasca ... isi merita soarta cu varf si indesat.
Blakut
Sunt mandru ca sunt roman. Chiar daca nu sunt mandru de toti romanii, sunt mandru ca eu sunt roman.

In ceea ce priveste coruptia si alte comportamente 'tipic romanesti' cum zic unii, ma abtin.

Si nu-mi place un lucru la cei ce nu sunt mandrii de tara lor, sau de faptul ca ei sunt romani: ii atrag pe toti jos, acolo langa ei. Adica dupa ce ca au o impresie proasta despre ei si cei din jurul lor, vor sa ma includa si pe mine in imaginea lor de cacao. Daca nu ai respect pentru romani si pentru tine, nu inseamna ca restul nu au.
(nu ma adresam nimanui de aici, vorbeam si eu la persoana a 2-a...)
Eclectic
Pentru Secunda:

http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?act=ST&t=2862&
colectionara
Eu am votat cu "nu" pentru ca nu sunt mandra, nu pentru ca mi-ar fi rusine. Sunt constienta ca sunt lucruri bune si lucruri rele in tara, tin cu tara, imi place sa vorbesc si sa scriu romaneste si sa ma plimb prin Carpati sau sa lenevesc in Vama Veche etc etc... dar nu simt ca am vreun motiv anume sa fiu mandra. Sunt pur si simplu romanca si asta nu e nici un blestem, nici o binecuvantare.
flori
"bieti romani" ??? de-aia nu stiu sa munceasca ? de-aia fiecare incearca sa fure cat poate ? de-aia cand merg la munca, 95 % din ei asteapta sa treaca orele de program ? de-aia toti sunt disperati sa nu-si piarda scaunele si lovesc pe oricine se ridica sa puna mana pe el ? de-aia in astia 15 ani am avansat asa de mult ? de-aia sunt la conducere toti comunistii si simpatizantii acestora ?


xti,
de-aia am spus si eu ca mi-e lehamete .... Dar hai sa nu-i bagam pe toti in aceiasi oala! Romanii nu sint toti asa ci sint fortati de imprejurari sa fie uneori asa, si daca te gindesti mai bine si te uiti prin jur nici altii nu sint mai breji ...poate mai favorizati de soarta!

PS."isi merita soarta cu varf si indesat." ESTI ROMAN?!!!
cobra verde
"Romania e o tara frumoasa pacat ca e locuita de romani" ma doare mult cind aud asta si as fi in stare sa-l bat pe cel care o spune numai ca bunul simtz nu-mi permite asa ca ma rezum la a aduce argumente in apararea bietilor romani care i-si accepta soarta pentru ca nu au incotro!"






Da saracii , micutii neajutorati !
drunk.gif
O natie isi merita conducatorii, romanii un popor de lasi, de betivi, o corcitura indoielnica ce se ghideaza dupa trei dictoane care definesc perfect locuitorii acestor "meleaguri mirifice" (bleahhh):
-capul plecat sabia nu-l taie;
-lasa ca e bine asa , putea sa fie si mai rau;
-isi face omul treaba cu el. 6.gif 6.gif 6.gif 6.gif 6.gif 6.gif 6.gif
Eclectic
Aceiasi oameni care il admira pe cioban ca-i spune mioritei ce sa faca dupa moartea sa, in loc sa puna mana pe topor si sa incerce sa se apere. mad.gif
Blakut
Mai, eu nu ma consider nici las, nici lenes, nici betiv. Ma rog, poate un pic betiv, dar nu are nici o relevanta.

(iar miorita e prost inteleasa; nu inseamna sa te lasi omorat.)
flori
cobra verde ai dreptate intr-o oarecare masura multi romani sint asa dar ne-am intebat oare de ce? este lipsa de educatie , si asta nu de acum ci de mult timp in urma ! de ce nu este romanul educat? pentru ca interesul celor de sus este ca poporul sa traiasca in ignoranta, in betie,cu manele si telenovele si astfel ei pot face ce vor, ca oamenii nu au timp sa-i judece! ba chiar uita si ca n-au apa si mincare se complac in lene si mizerie, si daca ar munci mai mult ar fi platiti dupa masura muncii ? este o tactica folosita din timpuri stravechi pentru a stapini si asupri.
cobra verde
de ce nu este romanul educat? pentru ca interesul celor de sus este ca poporul sa traiasca in ignoranta, in betie,cu manele si telenovele si astfel ei pot face ce vor, ca oamenii nu au timp sa-i judece! ba chiar uita si ca n-au apa si mincare se complac in lene si mizerie, si daca ar munci mai mult ar fi platiti dupa masura muncii ? este o tactica folosita din timpuri stravechi pentru a stapini si asupri.


Daca ar munci mai mult ar avea mai mult si ar fi si distrasi de la "ocupatiile" zilnice. Eu ma dezic de majoritatea compatriotilor mei. Nu ma intereseaza , nu ma regasesc in ei....


Isi merita soarta , l-au suportat 40 de ani pe ceausescu fara sa zica passs, si cand l-au dat jos , au facut-o pentru ca asa au vrut altii. E de neinteles. Pe mine statul m-a ajutat pana acum cu b.i si certificat de incorporare sub steagul falnic al patriei.
Multumesc divinitatii ca nu am avut nevoie de nimic de la el si ii compatimesc pe cei care traiesc din mila lui.
axel
QUOTE (cobra verde @ 3 Dec 2004, 12:53 AM)
de ce nu este romanul educat? pentru ca interesul celor de sus este ca poporul sa traiasca in ignoranta, in betie,cu manele si telenovele si astfel ei pot face ce vor, ca oamenii nu au timp sa-i judece!

Eu ma uit in jur (in aceasta secunda virtual: pe han) si vad o gramada de romani educati. Asa ca generalizezi un pic gratuit. Iar daca te referi la omul de la tzara care voteaza cu cine-i spune primarul, sa stii ca ti-ar trebui o vizita in SUA, in statele acelea rosii, in care red-neck-ul e foarte mandru de tara lui, desi nu a vazut niciodata o alta, si ai sa vezi ca mentalitatile nu difera prea mult. Asa ca fiecare tara are masa ei de manevra electorala.


QUOTE
Daca ar munci mai mult ar avea mai mult si ar fi si distrasi de la "ocupatiile" zilnice. Eu ma dezic de majoritatea compatriotilor mei. Nu ma intereseaza , nu ma regasesc in ei....

Observ ca ai o parere extrem de buna despre sine.


QUOTE
Isi merita soarta , l-au suportat 40 de ani pe ceausescu fara sa zica passs, si cand l-au dat jos , au facut-o pentru ca asa au vrut altii.

Fals. In primul rand nu l-au suportat pe ceausescu 40 de ani, ci numai 25, in al doilea rand au fost nenumarate momente in care un individ sau un grup de indivizi a spus passs, si a/au platit amarnic, de multe ori cu viata.
flori
Tu nu erai printre cei care l-au suportat pe ceausescu si n-ai zis piss? de ce vorbesti despre romani ca si cum tu nu erai unul dintre ei ? Eu eram pe acolo si daca am zis piss am fost marginalizata si persecutata si chiar mi-am pierdut "prietenii" si tot n-am rezolvat nimic. si in ziua de azi daca se trezeste cite unul sa zica ceva, ce face multimea? trece pe linga el si se uita ca la circ dar nimeni nu se implica pt ca au "treburi mai bune" de facut si apoi de ce sa-si aprinda paie-n cap nu? asta inseamna ca romanilor le este bine, doar ca le place unora sa se plinga asa pe din dos si eventual sa cerseasca mila! ca vezi doamne sintem din Romania sorry.gif dar daca stam si analizam mai bine tot mai bine o duc romanii pina la urma, cind e vorba de distractie si bautura au un chef nebun si-o tin tot intr-o veselie chiar daca nu se omoara ei prea tare cu munca!
cobra verde
@ Axel citezi aiurea.
Romania mea nu e Romania voastra.
De ce n-am facut nimic ? Nu aveam inca varsta discernamantului.
Cei care au luat pozitie ? Minoritatile sunt zdrobite repede intr-un sistem dictatorial. Restu' dormea , asculta manelele vremii sau era intr-o perpetua euforie bahica.
axel
QUOTE (cobra verde @ 3 Dec 2004, 01:39 AM)
@ Axel citezi aiurea.

E doar o iluzie.


QUOTE
Romania mea nu e Romania voastra.

Oare?


QUOTE
De ce n-am facut nimic ? Nu aveam inca varsta discernamantului.

Stii cati ani aveam eu in '89? 11. Si aveam varsta la care il uram pe Ceausescu si il vroiam mort, dar nu aveam varsta la care puteam sa influentez in vreun fel ceeace se intampla in jur din punct de vedere social si politic.


QUOTE
Cei care au luat pozitie ? Minoritatile sunt zdrobite repede intr-un sistem dictatorial.

Debate-ul tau e lipsit de continut. Mai intai afirmi ca oamenii au fost nepasatori, iar acum recunosti ca cei care s-au revoltat au fost zdrobiti de catre sistem. Ar fi bine sa-ti gasesti o pozitie totusi. Radicalismul nu e atat de sexy cand e unul flotant.


QUOTE
Restu' dormea , asculta manelele vremii sau era intr-o perpetua euforie bahica.

Nu, te inseli. Multi din acest "restul" ascultau Vocea Americii si Romania Libera si sperau la vremuri mai bune in care sa nu mai fie asupriti de comunisti.
Mistinguett
Poate ca lipsa de mandrie e marea problema a poporului roman. Poate cu un pic de mandrie nationala s-ar face ceva constructiv. Cu un pic de iubire de tara poate in 10 ani s-ar face mult mai mult decat s-a facut in ultimii 15.
Se apropie o aniversare care mie imi insangereaza inima in fiecare an. Daca exista cineva care simte rusine pentru starea in care se afla Romania acum, dupa 15 ani, inseamna ca exista si o urma de mandrie innabusita undeva in suflet. Paradoxal, dar altfel e doar indiferenta (care e mai rea decat toate).
xti
QUOTE
PS."isi merita soarta cu varf si indesat." ESTI ROMAN?!!!


da sunt ... dar sper din toata inima ca nu pentru mult timp ... nu o sa neg niciodata ca sunt roman ... o sa fiu pana mor ... dar asta nu inseamna ca ma mandresc cu asta.

nu mai stiu cine spunea de persoana a 2a ... sorry n-am retinut ... poate tu esti in aia 5% wink.gif

Justice
NU sunt mandru ca sunt roman.

Romania, roman, si de tot ce mai cuprinde aceasta familie lexicala, imi este o MARE scarba. Ne meritam soarta pe deplin. Noi ne-am facut-o cu mana noastra, asa ca....dupa fapta si rasplata. Mai tragic e ca ne facem in continuare rau singuri.....in final totul se rasfrange asupra noastra.
Cum s-a ajuns aici ? O sa dau un singur exemplu reprezentativ :
Comunistii au distrus niste valori de aur ale acestei tari....oameni, si creatiile acestora. Arestau persoane nevinovate, pentru niste lucruri neinsemnate.....dar cum putea un om cult sa explice niste termeni, de filozofie de exemplu, unor ofiteri inculti care habar nu aveau despre ce este vorba si nici nu ii interesau. Ii trimiteau direct la inchisoare si ii puneau sa doarma in paturi contaminate de TBC-isti.
First partidul de dreapta i-au torturat pe comunisti, apoi dupa instaurarea comunismului si venirea lor la putere, a urmat razbunarea.

Ideea: ne-am mancat intre noi...ceea ce facem si in ziua de azi. Modelul de "fiecare pentru el" este in floare.
Mai in gluma, mai in serios: Daca as fi pentru o zi presedinte as da tara pe nimic ori Germaniei, ori Frantei etc.
Am fost si suntem un popor barbar, chiar daca acum mai rafinat ca inainte. mad.gif
xti
QUOTE
Daca as fi pentru o zi presedinte as da tara pe nimic ori Germaniei, ori Frantei etc.

nu la francezi please ... ca-si adus branza aia puturoasa si rrrrrrrr alea oribile laugh.gif
Blakut
QUOTE
Am fost si suntem un popor barbar, chiar daca acum mai rafinat ca inainte.

Daca te consideri barbar du-te in pestera. Eu nu ma consider barbar.
calfa
Au mai existat cel putin doua dezbateri despre mandria de a fi roman, ambele cred ca s-au incheiat neplacut.

Sper ca noua dezbatere sa ramana in parametrii respectului pentru celalalt, moderatiei, ...

Pozitia mea in privinta "mandriei" asteia este nepolarizata, nu pot fi mandru sau ne-mandru de ceva la care eu nu am putut contribui, eu nu mi-am ales parintii, natiunea, ...

Pe de alta parte, recunosc ca sunt sensibil si la conationalii care ne fac de ras prin diferite locuri ale tarii sau ale lumii, la fel cum sunt sensibilizat si de imnul national cantat pentru gimnaste, la Olimpiade. De exemplu.

Gandind la rece, raman la parerea ca a discuta despre mandria de a apartine unei natiuni nu isi are rostul.

Dar, noi toti suntem inca influentati de tiparele culturale, si printre ele este si o astfel de mandrie (sau lipsa ei). Noi toti nu am putea trai daca nu am apartine niciunui grup, si ceva ne impinge spre partizanat atunci cand se discuta despre grupul nostru in comparatie cu un altul. Cam asta cred eu.
Justice
QUOTE (Blakut @ 7 Dec 2004, 02:54 PM)
QUOTE
Am fost si suntem un popor barbar, chiar daca acum mai rafinat ca inainte.

Daca te consideri barbar du-te in pestera. Eu nu ma consider barbar.

Dupa cum am zis.....suntem barbari intr-un mod mai rafinat ( sau metaforic vorbind daca vrei ) . Si nu imi amintesc sa fii jignit pe cineva in mod special de pe acest forum, asa ca te rog sa pastrezi invectivele pentru tine. Nu te-a considerat nimeni pe tine personal barbar so chill out.

Oriunde exista exceptiile, deci si in cazul Romaniei sunt destule exceptii.
Blakut
Eu nu injectez. wink.gif

Nu cred ca e bine sa generalizam... stii cum se spune, oricat de rau o duci, important e sa fii multumit de tine si sa ai incredere in tine. ASta se poate aplica si la un popor?
Mrs. Rogers
Eu sunt mandra ca sunt romanca smile.gif
milimetru
QUOTE (secunda @ 1 Dec 2004, 01:57 PM)
nu am dat varianta de mijloc pentru ca nu exista asa ceva. ori esti, ori nu esti.

Aşa deci... Ce-mi place mie atunci cīnd lucrurile sīnt clare şi fără echivoc blink.gif

Sīnt mīndru că sīnt romān. E īncurajator pentru mine să spun asta: am găsit un motiv plauzibil să fiu şi eu mīndru de ceva tongue.gif

Şi pe deasupra şi faptul că votul meu echilibrează balanţa mīndriei şi ruşinii (iaca: 12-12!) nu e de ici de colo. Am mai dat prin votul meu o şansă mīndriei naţionale, nu mi-am lăsat patria la greu!... biggrin.gif
Felina
Topicul asta m-a pus pe ganduri.
Nu stiu ce sa raspund... blink.gif
nefertiti-old
Io cred ca mie mi se cam rupe ca-s romanca... hh.gif
Felina
QUOTE (nefertiti @ 6 Jul 2005, 06:18 PM)
Io cred ca mie mi se cam rupe ca-s romanca... hh.gif

Uite, io locuiesc acum in Irlanda si de multe ori imi e putin jena sa spun ca-s din romania, atunci cand ma intreaba cineva. Dar in acelasi timp sunt si mandra ca-s romanca, imi e tare dor de tara mea si vreau din tot sufletul sa devina o tara mai civilizata si mai locuibila. Asta inseamna ca-mi pasa, nu? Si daca-mi pasa, inseamna ca sunt si patrioata, nu? Analizez de multe ori si fac comparatii intre Irlanda si Romania, sa vad de ce astora le merge asa bine si noua nu. Si incerc sa invat cat mai mult de aici ca sa pot aplica intr-o zi in Romania.

Dar intrebarea ramane tot fara raspuns... blink.gif
MIA
QUOTE (axel @ 3 Dec 2004, 04:13 AM)
Stii cati ani aveam eu in '89? 11. Si aveam varsta la care il uram pe Ceausescu si il vroiam mort {...}

Mă īntreb cine naiba nu-l ura sau măcar detesta pe nea Nae īn '89. rolleyes.gif

Oricum problema de "a te simţi māndru că eşti X" nu ar fi pusă aşa obsesiv şi cu un pic fie de disperare fie de masochism dacă nu s-ar fi lansat şopārliţa cu "nu reuşim Y pentru că suntem romāni ...". Īn rest cred că pentru romānii din Romānia mai ales - vorba lui Nefertiti - e cam fix irelevant că-s romāni. E aşa ... cam o stare de fapt. Poate ăia din diaspora sunt mai īn măsură să spună ce şi cum. smile.gif
mutulica
am o mandrie, a mea, ca roman.
peste tot pe unde am umblat nu am avut o problema sa spun ca sunt roman, si sa ma mandresc cu asta

si totusi... am un gust amar, cind vad ca ai nostri conationali nu se pot intelege intre ei, si ca prefera sa isi infiga cutite in spate si sa se caciuleasca in fata strainilor
Cla
QUOTE (mutulica @ 6 Jul 2005, 08:50 PM)
si totusi... am un gust amar, cind vad ca ai nostri conationali nu se pot intelege intre ei, si ca prefera sa isi infiga cutite in spate si sa se caciuleasca in fata strainilor

Am si eu mandria mea si nu am uitat de unde am venit.
Totusi, cateodata crezi ca tembelesti cand vezi cum se poarta unii romani cu altii in diaspora.,
Fiecare vrea sa stea mai bine (financiar), se chinuiesc sa invete dialectul local (ce penibil, ca nu reusesc), ca cica nu ar mai fi depistati... (asta e un rās amar...) rofl.gif
MAI!! Ori zic ca sunt romān, ori imi tin gura. Dar in asa fel, ca sa nu ma inteleaga nimeni!.
Sau invers, daca zic ceva ca lumea, sa stie ca sunt din Romania.
La noi sunt destui, nu-i bai, dar daca stau de vorba despre manele in metrou, nu mai raman calm. Ori le bag o pastila sa-nghita, ori o sterg. Depinde de chef.
Cel mai mult imi place daca dau peste niste ciobani si la coborāre le bag una... sa le vezi mutrele... rofl.gif
Maria Luiza
Care ar fi problema cu "popor barbar"? Si suedezii tot popor barbar sint!Si altii!
dudau.lx.ro
sincer ...eu sunt mandru ca sunt roman (mai ales dupa un an de stat in anglia).
cat despre ideea ca,romanii ar fi lenesi...nu i-ati vazut pe englezi....
astia cand vin la un nou loc de munca nu intreaba ce sa faca......(cand sunt pauzele).
Cat despre "popor barbar"... blink.gif ohmy.gif ...tre sa va uitati la englezi....
beau ca porci de la 11 ani , se bat pe strada,autobuz,tren....nu conteaza...se drogeaza.....si se imnultesc fara sa gandeasca.....plus nu au nici o treaba cu jobul.
Din 7 zile cele mai superbe zile sunt joi seara,vineri seara,sambata seara......directia .....PUB jamie.gif drool.gif drool.gif drool.gif
pentru ei 39 de ore sunt de ajuns.....de ce sa munceasca mai mult?!
nu mai au timp sa bea .
asa ca da ...SUNT MANDRU CA SUNT ROMAN.
thumb_yello.gif
Chiar daca nu ne aruncam gunoiul unde este normal, chiar daca furam.....
Astia suntem.......
Dar acum dupa bac-ul de anu acesta imi este teama ca o vom lua pe modelul englezesc........
A si un alt argument de ce sunt mandru.
Avem aceea fire a noastra ...suntem ospitalieri.
asa ca ....exact cum le spun si englezilor care ma intreaba ce parere am despre tara lor.....
Este ok , dar nu mi-as creste copii aici.....
parerea mea
later Si din acest motiv mai sunt mandru
mutulica
tocmai am avut o revelatie
sunt mandru ca m-am nascut roman, si cind sunt afara din tara tin steagul sus

problema e ca acasa... am oarece probleme de comunicare si intelegere cu propriul meu popor
dudau.lx.ro
QUOTE (mutulica @ 12 Jul 2005, 08:14 AM)
tocmai am avut o revelatie
sunt mandru ca m-am nascut roman, si cind sunt afara din tara tin steagul sus

problema e ca acasa... am oarece probleme de comunicare si intelegere cu propriul meu popor

adevar graiesti....dar eu am avut aceasta revelatie cam cu 10 luni in urma/// wink.gif biggrin.gif
mutulica
eu o tot am de vreo 10 ani... cam de 2x pe an...
dar tot incerc sa ma mint ca nu e asa
dudau.lx.ro
biggrin.gif
inseamna ca nu ai incercat de ajuns......
tongue.gif
stii ai mei aveau o vorba cand aveam o problema la scoala..
"nu exista nu pot ...exista doar nu vreau" devil.gif
nefertiti-old
QUOTE (dudau.lx.ro @ 12 Jul 2005, 09:32 AM)

"nu exista nu pot ...exista doar nu vreau" devil.gif

Asa imi spunea mie profa de mate, brrrrr... laugh.gif
mutulica
si asa si este... nu ca n-as putea sa ma invat minte odata... dar nu vreau
de ce? pt ca speranta moare ultima
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.