Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Proiectul Montauk
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Dincolo de Ratiune
Pagini: 1, 2
little1
Multe din cunostintele referitoare la spirit sunt de mult folosite de armata. De curand au intrat si in politica. Se pare ca si lumea sportului beneficiaza de sprijinul lor
Cei care au auzit de experimentele privind armele psihice - eventual cei care au citit cartea "Proiectul Montauk" sunt invitati la o mica barfa

PS: Pentru cei care inca nu au aflat, armele atomice sunt demult depasite - cu cat o arma este mai complexa, cu atat este mai vulnerabila
gio19ro
Aceasta carte a fost tradusa si tiparita in Romania de membrii MISA.
Au vrut sa invite si pe cativa din eroii carti dar autoritatile americane le interzic acestora sa paraseasca SUA.
Blakut
Hmm. Sua nu interzice nimanui sa plece, nu are voie si nu ar face-o. Sa fie oare atat de prosti incat sa se lase demascati de m?

Am cautat pe net date despre chestia asta (montauk) dar nu am gasit decat site-uri cu relatari, nu si site-uri cu explicatii. (peste tot se zice ca e cu sua, conspiratie, bla bla, dar nimeni nu explica cum functioneaza aparatul, iar eu nu sunt dispus sa cred chiar tot ce se scrie pe net, iar pe o carte tradusa de m nu as pune mana sa o citesc pentru ca nu am incredere).

Din cate am inteles guvernul sua a incercat (unii zic ca a si reusit) sa realizeze calatoria in timp.

O nava de razboi s-ar fi teleportat de la philadelphia la montauk in timp (si spatiu). Dar cum s-a facut asta nimeni nu zice, iar ca sa cred trebuie sa inteleg cum s-a facut.
Catalin
QUOTE

Multe din cunostintele referitoare la spirit sunt de mult folosite de armata.


Lucrezi in armata? sau de unde stii?

QUOTE

De curand au intrat si in politica.


Ma tem ca esti in urma. In politica erau folosite de cand... s-a inventat politica! smile.gif

QUOTE

Se pare ca si lumea sportului beneficiaza de sprijinul lor


Da, a fost si un film. "Fantoma lui Barba Neagra" se chema, parca, nu mai tin minte exact.

QUOTE

PS: Pentru cei care inca nu au aflat, armele atomice sunt demult depasite


Hmm, te face sa te intrebi de ce nu-i lasa incolo pe coreeni cu armele lor atomice... e o conspiratie, probabil. Ideea e tocmai sa sugereze ca armele atomice sunt importante cand de fapt ele sunt cu mult depasite... nu? rolleyes.gif
Blakut
Probabil vroia sa zica altceva. Armele nucleare nu prea sunt folositoare cand le are toata lumea si tu ai creier. Cine e fraier sa le foloseasca, cand asta inseamna sinucidere? Desi in cazul coreei partea cu creier nu prea functioneaza, nici partea cu sinuciderea nu prea ii misca pe asiatici... rolleyes.gif
axel
Armele nucleare nu-s deloc depasite.
A avea putere strategica inseamna a avea putere, chiar daca probabil nu vei folosi niciodata acele arme. Asa ca cel mai inteligent lucru (cand esti un guvern), daca reusesti sa nu fii penalizat de celelalte guverne prin embargouri & stuff, este sa faci rost de arme nucleare.
gio19ro
QUOTE (Blakut @ 30 Nov 2004, 05:10 PM)
Sua nu interzice nimanui sa plece, nu are voie si nu ar face-o.

rofl.gif Corect! spoton.gif SUA e imperiul binelui, acolo e ca-n povesti. rofl.gif
little1
Parerea mea este ca cu cat o arma este mai sofisticata, cu atat este mai usor de defectat. Psihochinezie thumb_yello.gif In sensul asta recomand cartile lui Ovidiu Dragos Argesanu, care, desi scapata pe alocuri, dau info interesante thumb_yello.gif
Apropos, a citit cineva ?

Proiectul Montauk mi-a dat fiori cand am citit cartea respectiva. Ceva imi spune mie ca nu e doar fairytale. Am observat ca Dan Bozaru a colaborat - nu stiam ca face parte din Misa, stiam doar ca e prof de yoga... figures !

Seria Montauk continua, cu alte carti

remember
este shi un film cu relatarile celor care au scris cartzile,shi am fost destul de bulversat atunci cand l-am vazut!nu credeam ca asha ceva este posibil,dar acum imi este mai clar cum este situatzia!
Cla
QUOTE (Catalin @ 30 Nov 2004, 04:17 PM)
QUOTE

Se pare ca si lumea sportului beneficiaza de sprijinul lor

Da, a fost si un film. "Fantoma lui Barba Neagra" se chema, parca, nu mai tin minte exact.

...cu genialul Peter Ustinov rofl.gif
little1
QUOTE (remember @ 17 Dec 2004, 01:23 PM)
este shi un film cu relatarile celor care au scris cartzile,shi am fost destul de bulversat atunci cand l-am vazut!nu credeam ca asha ceva este posibil,dar acum imi este mai clar cum este situatzia!

unde ai vazut filmul respectiv ?
remember
la un prieten,dar nu am reushit inca sa-l copiez!dar daca vrei sa-l vezi,tzinem legatura!
little1
hello, ma intereseaza cum se numeste filmul respectiv, si cum poate fi gasit... in rest cred ca ma voi descurca, si multumesc pentru intentie

E.
bdl
Am vazut un site.... care descrie pe larg toate ...chestiile alea.... f interesant.... si banuiesc ca tot ce scrie acolo e adevarat....nu inteleg de ce la sfirsitul fiecarei pagini se face reclama la acea caseta ...care costa destul de mult totusi.... daca totusi e vorba de o conspiratie... de ce vor sa faca bani din asta....
Pare ceva intre dosarele x si zona crepusculara...in sfirsit, daca si unu de la misa a partocipat la traducere, e treaba serioasa.... toate pozele sint neclare.... iar intr-una apare o banala antena radar... dar nu, e antena T....
Perseverati fratilor, perseverati.... perseverenta e benefica......citeodata da un scop in viata...
remember
denumirea era Proiectul Montauk......cam atat iti pot spune,dar nu stiu daca circula,ca este destul de naucitoare!succes in gasirea ei!
cociuba
remember
QUOTE
la un prieten,dar nu am reushit inca sa-l copiez!dar daca vrei sa-l vezi,tzinem legatura

si tot remember un pic mai jos
QUOTE
denumirea era Proiectul Montauk......cam atat iti pot spune,dar nu stiu daca circula,ca este destul de naucitoare!succes in gasirea ei!

acuma nu mai poti face rost de ea de la prietenul tau...caci si eu as fi interesat de ea rofl.gif
acuma pe bune wink.gif
remember
mai,cociuba,da esti tare la luat in zeflemea.... thumb_yello.gif ,si chiar cu toate astea,daca am sa fac rost de film,am sa va anunt! thumb_yello.gif la stilul tau,nu este suficient acel film,pt ca tu vrei demonstratii stiintifice.....ori in filmul respectiv,sunt doar destainuirile unora care au participat la experimentul Montauk....dar in alta ordine de idei,tu in ce domeniu al stiintei zici ca faci cercetari? thumb_yello.gif
Blakut
Eu nu vreau destainuiri. Omul e slab si se insala. Vreau sa stiu cum a functionat sandramaua.
cociuba
QUOTE
si chiar cu toate astea,daca am sa fac rost de film,am sa va anunt!

te rog sa faci rost de el , mai ales ca ai spus ca il are un prieten , eu am rabdare... wink.gif

QUOTE
....dar in alta ordine de idei,tu in ce domeniu al stiintei zici ca faci cercetari?

nu fac cercetari in nici un domeniu,ma consider liber cugetator hh.gif

acum revenind un pic la seriozitate , cu siguranta exista arme secrete de care noi nu am auzit, dar e putin probabil ca ele sa fie de acest tip...cineva spunea ca armele nucleare sunt suficiente eu cred ca gresea: Armele nucleare actuale sunt mai mult decat suficiente...deci la ce sa-ti trebuiasca alte bazaconii... wink.gif
IO
QUOTE (cociuba)
nu fac cercetari in nici un domeniu,ma consider liber cugetator

Ia zii, n-ai locuit pana de curand intr-o casa maaare, cu vedere la parculet si multi militari prin preajma? brow.gif

PS. Plus ca ai un zambet familiar.
remember
QUOTE (Blakut @ 20 Dec 2004, 06:39 PM)
Eu nu vreau destainuiri. Omul e slab si se insala. Vreau sa stiu cum a functionat sandramaua.

QUOTE
dar unii sunt puternici si nu se inseala!!!!! thumb_yello.gif
Blakut
Desigur, dar nu ai de unde sa stii ca tocmai ei sunt aceia. O conspiratie buna nu se cunoaste. Cu alte cuvinte, daca stii de ea, nu este o conspiratie.

Nu cred ca au calatorit in timp, daca era posibila calatoria s-ar fi aflat. Comunitatea stiintifica nu doarme.

Probabil ca au incercat altceva si nu le-a mers.
Vreau sa stiu cum functiona masinaria. Pana atunci nici o marturie nu ma poate convinge: degeaba exista marturii daca nu se poate calatori in timp.
cociuba
io jamie.gif
remember
ei,tu .....Blakut!si ce daca nu crezi tu ca se poate calatori in timp......crezi ca schimba cu ceva situatia?sunt sigur ca nu!eu cred ca sunt deja posibile aceste calatorii,dar treaba lor ce fac cu ele!si cu comunitatea stiintifica,fii si tu mai serios!tu nu stii de secrete de stat?e ca si cum eu as avea o masina de facut bani.....crezi ca ma laud la toata lumea?fii sigur ca nu am s-o fac!astea sunt secretele.........toate cele bune thumb_yello.gif
Blakut
Cum nu s-au pastrat atatea secrete: vezi energia atomica, nu se pot pastra multe altele.

Crezi ca se poate calatori in timp? Cum. Daca poti sa-mi explici cum, pe baza caror aparate, e ok. Altfel, si tu, ca si mine ne dam cu parerea. Nu am zis ca nu se poate calatori in timp in acel sens. Vroiam sa zic ca nu cred ca putem noi acum.

Daca un film e de ajuns sa te convinga... e rau de tot. Un film te poate convinge de existenta unui lucru, pe cand o intreaga argumentatie nu te poate convinge contrariul.

Mai e o chestie: ai vazut ce usor ii poti face pe oameni sa creada existenta unui lucru? Mai greu e sa-i faci sa creada ca un lucru nu exista. Omul e dispus sa creada ca ceva exista, invers nu.

Oricum, astept nu un film, ci o discutie mai interesanta despre asta. Marturiile nu valoreaza nimic pentru mine, pentru ca eu sunt interesat de fenomen, nu de existenta, inexistenta sau conspiratia din spatele lui.

Daca nu stiai nu toti oamenii de stiinta traiesc in baze militare ca in filme. yikes.gif
remember
dar sa stii ca se cunoaste un caz,cand un vapor a ajuns in preajma unei insule,si locuitorii acelei insule nici nu au bagat in seama acest vapor,desi stii si tu ca este destul de mare!acei oameni nu stiau ca axista asemenea lucruri,si de asta nici nu au vazut vaporul!dar ,ai dreptate,un film nu te poate convinge....dar sunt o multime de dovezi,si fapte care sustin aceasta teorie!experimentul Philadelphia,este un caz,care desi contestat de unii,existenta lui este sustinuta de acei oameni care au participat la experiment!si sunt chiar cazuri cand unii oameni mergeau intr-un loc,si vedeau locul respectiv cum era el pe la 1600,asta fiind un caz ptrecut la noi,in Sibiu.sau despre deja-vu.....sau de parintele Pelegrino Erneti,care a facut impreuna cu 12 fizicieni un aparat care inregistreaza audio si video ceea ce s-a petrecut acum multi ani,ajungand si in vremea lui Iisus!P Erneti a spus ca deocamdata omenirea nu este pregatita pt o asemenea revelatie!daca ai sa studiezi stiintele orientale,adica yoga,ai sa vezi ca aceste calatorii sunt realizabile! thumb_yello.gif toate cele bune! thumb_yello.gif
Dani
@Remember : ceea ce relatezi tu sunt decat niste marturii. Poti sa le crezi sau poti sa nu le crezi. Ideea este ca nu se dau date concrete in legatura cu acest proiect.
Pana nu exista o dovada clara ca o astfel de "masinarie" sau "tunel al timpului" ar putea fi pus in practica e cam greu de crezut...
Blakut
Pentru el dovezi inseamna marturiile unui singur om. wink.gif Geniala faza cu filmatul lui Iisus. Daca nu poti sa explici cum s-a facut, marturia lor cade.
remember
dar sunt sigur ca daca te preocupa aceste subiecte,ai sa cauti sa raspunzi la intrebarea daca se poate..........sau vrei sa o fac eu?sunt perfect de acord cu teoria calatoriilor in timp,pt ca am inteles,dupa ce am studiat ceva in acest domeniu..........iar sa demonstrez eu aceste lucruri,nu are sens!daca vreti cu adevarat sa intelegeti aceste aspecte,sunt sigur ca veti cauta prin tot netul.........ar fi usor sa stai acasa si sa-ti demonstreze cineva toate lucrurile posibile.......dar este necesar sa depuneti efort in aceasta directie! spoton.gif thumb_yello.gif cat despre aparatele respective,ele exista chiar daca voi credeti sau nu credeti.........
Blakut
Pe net gasesc lucruri care se contrazic. Nu poti sa ai incredere in net. In schimb am citit carti. Si nu am gasit nicaieri decat explicatii pur teoretice, improbabile, pe care nimeni nu le putea pune in aplicare.
remember
sa inteleg ca tu vrei sa calatoresti in timp?
Dani
QUOTE
cat despre aparatele respective,ele exista chiar daca voi credeti sau nu credeti.........


@ remember : ce dovezi ai pentru a sustine aceasta afirmatie ? (excluse marturiile unor martori).

Extraordinary claims require extraordinary EVIDENCE.
remember
nu am vreun interes sa demonstrez aceste lucruri!stiti si voi...<CAUTA SI VEI GASI>,asa ca este necesar sa cautati,daca vreti sa gasiti thumb_yello.gif pt mine situatia este in ordine!cred ca se poate calatori in timp,cred ca sunt si aparate pt aceste calatorii........asta pt ca se poate calatori in timp si fara acele aparate!voua vi s-a petrecut vreodata sa stiti exact ca un anumit eveniment se va petrece?mie mi sa petrecut!problema este ca voi trebuie sa va demonstrati ca aceste calatorii in timp se pot realiza,sau ca ele nu se pot realiza!succes thumb_yello.gif
remember
mie mi-am demonstrat ca se poate calatori in timp.
Catalin
QUOTE

nu am vreun interes sa demonstrez aceste lucruri!


Asta suna a vulpea si strugurii...
Blakut
QUOTE
<CAUTA SI VEI GASI>,asa ca este necesar sa cautati,daca vreti sa gasiti

mai degraba crede si nu cerceta in cazul tau.

QUOTE
nu am vreun interes sa demonstrez aceste lucruri!


QUOTE
mie mi-am demonstrat ca se poate calatori in timp


hmmm...


Cum se calatoreste in timp? De ce nu apar paradoxuri?
remember
sunt sigur ca daca vreti demonstratii,puteti afla usor asta,ca doar intrati pe net!Einstein a demonstrat teoretic,prin teoriile sale,si practic prin experimentul Philadelphia!asa ca referitor la demonstratii,aveti pe cineva care va poate face aceste demonstratii!ca sa nu mai vorbim de ceea ce afirma yoghinii,prin conceptul de Akasha... thumb_yello.gif
Bralgei
Bravo cui a deschis acest topic.
Proiectul Montauk pleaca de la experimentele proiectului Invizibility - sau ceva de genul acesta care reusit fiind se va denumi Proiectul Rainbow. Numele de Proiectul Philadelphia este impropriu si se datoreaza doar locatiei navei (home base) ce era ancorata in golful Philadelphia (USS Eldrige).
Von Neumanm si Tesla se i-au la cearta din cauza factorului uman si va rezulta esecul sau succesul, nu se va sti cu exactitate .
Totul e stopat aparent si apoi aceste enperimente se transforma in Proiectul Montauk.
Cine vrea sa afle poate sa citeasca multe materiale...dar sa le citeasca printre randuri.

Eu pot sa va spun doar ca timpul si spatiul este relativ iar calatoria in timp ca si calatoriile prin canale spatio-temporale sunt posibile. Totul tine de energie. Asta e tot.

Succes si voua.

B

Blakut
dar cand intreb de o teorie clara, de formule, nimeni nu mai stie deodata nimic. Einstein nu a demonstrat calatoria in timp. Daca a facut-o sa imi spui si mie in ce carte.
bdl
nu am vreun interes sa demonstrez aceste lucruri!stiti si voi

rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Problema e daca poti sa demonstrezi omule, nu daca vrei.... da oricum, apreciez sinceritatea....
Cred ca ar fi util daca ai putea arata cum ti-ai demonstrat tie calatoria in timp.... rofl.gif
Daca nici asta nu vrei sa o faci, io sincer consider ca ne aburesti.... si ca nu esti decit o copie palida al ui thunder....
Vad ca si tu ai inceput sa tamiiezi cu yoga in sus si in jos la orice discutie...
remember
daca cineva nu poate sa creada ceva mic,crezi tu ca el va putea sa creada ceva mare?daca te incurci cu lucruri marunte,cum poti tu sa le faci fata celor mari?asa ca ar fi bine sa vedem mai clar pe unde suntem...ceea ce am zis,ar putea fi o teorie usoara,ca sa scap cu fata curata din situatie,dar sunt sincer! thumb_yello.gif iar cu demonstratia lui Einstein,cred ca este suficient experimentul Philadelphia...dar pe google de ce nu cauti?
Blakut
Cu google nu gasesti demonstratia teoretica, cu formule si toate celelalte. Nu o gasesti pentru ca nu exista.
remember
si daca iti va demonstra cineva cu tot ce vrei tu,formule,combinatii,teoreme......cu ce va schimba aceasta,viata ta?vei dormi mai bine noaptea?ai sa ai realizarea vietii tale?sau te vei cosidera mai intelept?dupa demonstratia respectiva,ce va urma?un alt subiect foarte important,cum ar fi reancarnarea,sau existenta lui Dumnezeu?practic,te ajuta cu ceva aceasta demonstratie?fara ea nu poti trai?am cam multe intrebari,asa-i Blakut? cunoasterea teoretica trebuie sa merga umar la umar cu realizarea practica..........altfel ai sa fii unul care stie cat in luna si in stele,dar nu poate sa mestece o bucata de paine.........
Blakut
Din ploaia de intrebari aiuristice, care arata ca te-ai si enervat, inteleg ca vrei sa stii de ce imi trebuie mie teoremele si demonstratiile? Fara o baza teoretica, nimic din ce spui tu nu poate exista, oricat de mult ai vrea. Da, ma va ajuta pe mine, pentru ca voi cunoaste mai mult.

Daca nu poti sa demonstrezi, sau nu stii, da-te la o parte si lasa-l pe unul care stie.
Catalin
QUOTE

iar cu demonstratia lui Einstein,cred ca este suficient experimentul Philadelphia...


Sper ca iti dai seama ca nimeni nu stie exact ce s-a petrecut acolo... deci in nici un caz nu poate sluji drept demonstratie a ceva anume. hh.gif
little1
cred ca este cumva identic cu teoria conspiratiei: daca tinzi sa crezi in asa ceva, mereu vei gasi dovezi care vor sprijini aceasta teorie... daca ti se pare apa de ploaie, apa de ploaie va fi.

marele "neajuns" al teoriei relativitatii este ca formuleaza realitatea in termeni relativi. cele cateva constante ale miscarii elaborate de fizicieni sunt si ele work in progress


cred ca forumul "Dincolo de ratiune" se refera la faptul ca subiectivitatea are o mare pondere in alcatuirea a ceea ce noi numim "Realitate", ca realitatea si subiectivitatea interactioneaza undeva dincolo de nivelul "interpretare a datelor obiective".

Adica, mai pe romaneste, avem puterea de a influenta "Realitatea"

Asa ca, o concluzie: pozitivismul "stiintific" e off-limits !
Catalin
QUOTE

marele "neajuns" al teoriei relativitatii este ca formuleaza realitatea in termeni relativi.


Serios? pai daca ai vreo idee mai buna te asteapta un premiu Nobel. biggrin.gif

QUOTE

cele cateva constante ale miscarii elaborate de fizicieni sunt si ele work in progress


Adica? crezi ca e ceva neclar in viteza luminii in vid, de exemplu?

QUOTE

cred ca forumul "Dincolo de ratiune" se refera la faptul ca subiectivitatea are o mare pondere in alcatuirea a ceea ce noi numim "Realitate", ca realitatea si subiectivitatea interactioneaza undeva dincolo de nivelul "interpretare a datelor obiective".


Nu avem nevoie de un subforum special ca sa intelegem ca realitatea si subiectivitatea interactioneaza dincolo de datele obiective. Asta e o tautologie rezultata din opozitia obiectiv-subiectiv.

QUOTE
Adica, mai pe romaneste, avem puterea de a influenta "Realitatea"

Asa ca, o concluzie: pozitivismul "stiintific" e off-limits !


Wow, cum ai ajuns de la prima propozitie la a doua?
skysurfer
Am gasit de ceva timp acest link
teleportare. Am ramas cumva uimit. Si ei la fel. Asa incepe sa se contureze un cadru fragil care ar putea explica calatoria in timp si spatiu. Pe de alta parte abia astept sa se publice si ultimile descoperiri referitoare la antimaterie de catre CERN. Si asta pentru ca ar explica nu numai faptul ca se poate ca ceva sa apara din nimic, la fel ca si omul, dar atunci s-ar putea folosi aceasta sursa de energie si pentru alte experimente care o sa ne dea noua bataie de cap.
Catalin
Pt skysurfer:
QUOTE

When physicists say "teleportation", they are describing the transfer of key properties from one particle to another without a physical link.


Nu teleporteaza particule ci doar proprietati ale lor. De fapt, ca sa fim mai exacti, teleporteaza diverse stari cuantice intre atomi. Dar e esential ca la inceput sa avem doi atomi! unul in locul de plecare si altul in locul de sosire.
Blakut
Tocmai ma pregateam sa citez acelasi lucru.

Se transmite informatia, nu materia.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.