Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Propunerea Indecenta [...]
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Intalniri Forumistice
Pagini: 1, 2, 3
nefertiti-old
Cred ca ajung si eu.
simonsays
mdeeaaaa ???? iti apara el .. SPATELE ?? mi se pare firesc... ohyeah.gif

ok, ultima strigare, se mai anunta cineva ? smile.gif
gonen
mai sunt aproximativ 4,30 ore
KodiaK
doice, stai linistita, gasesc eu cui sa il dau...oricum nush dc am scris inca un cd in plus rofl.gif
gonen
Kodiak, poti sa imi dai mie ecle CD!?
mdA!
a doua oara consecutiv. la ora la care voi va intalniti, eu sunt ingropata in hartii in redactie, proaspat venita de pe terewn si lucrand cu drag dar fara spor la o stire.
asa ca probabil nu va mai prind acolo, ca mai am niste tampenii de facut. mii de scuze. cred ca va trebui sa incetez sa mai spun ca vin pe undeva ca... n-am sanse.

astept insa rezultatul discutiilor. sper ca trasura sa se puna pe roate, si va asigur de umarul meu sanatos, de olteanca, la impinsul ei.

pupescus,
colectionara
Pana la urma ce facem, poll cu propunerile de pana acum?
Onix
Sunt suficiente pentru un poll?
colectionara
Pai sunt 2... smile.gif
Onix
O stiu pe cea cu spitalul si a ramas ca se va stabili si un loc pentru restul donatiilor (haine, jucarii), dar nu se ajunsese la o destinatie clara. S-a hotarat intre timp?
nefertiti-old
Eu cred ca putem discuta tot aici. Asadar, Nico a venit cu propunerea ca ceea ce adunam - bani si lucruri- sa le oferim unor micuti aflati la Spitalul Alfred Rusescu, din sectorul 2. Este vorba despre aproximativ 30 de copii cu varste de pana intr-un an, abandonati, care nu au pe nimeni. Mie mi se pare varianta cea mai buna, pentru ca acesti copii chiar au nevoie de diverse lucruri, pe langa afectiune, care e cel mai greu de oferit. Cum spuneam, nu au pe nimeni si, nefiind inca plasati intr-un centru de specialitate, ceea ce li se ofera este mult prea putin. Din ce am discutat aseara, am inteles de la Nico cum ca au mare nevoie de scutece (asta e, varsta wink.gif ), care sunt in general scumpe, hainute, jucarii si, pentru ca vin sarbatorile, un bradut. Sigur, totul in limita a ceea ce reusim noi sa strangem. Iar daca ne oprim la aceasta varianta, se mai pot face propuneri pentru ceea ce se va cumpara, in functie de fonduri.

O alta propunerea a fost a lui trustbyte, respectiv aceea de a duce tot ce colectam la o gradinita dintr-o comuna apropiata de Bucuresti, in ideea ca pe acolo sigur nu se inghesuie cei cu actele caritabile.

Deocamdata cam astea sunt ideile, plus linkurile care erau deja la acest topic. Daca cineva mai are propunerri, o poate face cat de repede, pentru a ne putea hotari. Eu ma pronunt pentru cea cu spitalul amintit. Sa vedem ce spune fiecare.
Onix
Speram sa luati in considerare propunerea lui Nico si ma bucur ca s-a intamplat asa.
In legatura cu alta varianta - eu am spus si aseara ca m-am apucat sa strang haine (toate sunt curate si in stare foarte buna), dar depasesc segmentul de varsta al copiilor de gradinita. As vrea sa gasim un loc si pentru ele.
nefertiti-old
Scuze, am uitat eu sa mentionez si asta. smile.gif In mod sigur, se va gasi o varianta si pentru ele si poate chiar se mai aduna. Astept sa mai spuna si altii ce cred, revin si eu mai incolo. mwah1.gif
solipso
La intalnirea din Maxx au aparut doua idei pentru destinatia fondurilor pe care le vom strange. Intre timp am mai aflat despre o actiune care consta in strangerea de bani, haine, jucarii pentru adapostul "Ioana".

QUOTE
Si atunci, va chem si va rog, sa organizam impreuna o campanie de colectare de ajutoare pentru locuitorii azilului de noapte Casa Ioana.

Acolo locuiesc temporar persoane care si-au pierdut casa sau locuinta, de la copii de 10 ani pina la batrini, atit barbati cit si femei.

Orice lucru este binevenit, atita timp cit hainele sunt curate iar lucrurile se pot intr-adevar folosi.

Nu uitati nici de carti sau de alte materiale educationale.


Daca nu banii stransi, macar hainutele si jucariile sa le oferim acestui adapost.
simonsays
hai ca e un haos total ... 3 topicuri pe tema asta...

CE ALEGETI, oameni buni ??? mergem pe varianta propusa de Nico, si ultima, a lui Solipso ?

hadeti, dar HAIDETI AZI !!

Solipso, de unde ai aflat de adapostul "Ioana" ? ai un id de yahoo mesenger ? sau macar da-mi numarul tau de telefon pe PM, te rog.
doice
Eu sunt de acord sa dam banii stransi la spital iar lucruri si ce mai avem la "Ioana"
Onix
'Neata, oameni buni smile.gif
Stabilim astazi ce si cum? Mi se pare ok sa mergem pe cele doua variante de mai sus. O intrebare as avea: Pentru spital donam banii sau cumparam cele necesare? Nico ne-a spus de ce este nevoie.
gonen
Si eu sunt pentru varianta sa mergem pe propunerile lui Nico si Solipso

Daca reusim sa ne strangem astfel incat sa mergem sa donam si sange, "mai impuscam 1 iepure", ajutand spitalele cu ceva sange, fiindca astia sunt in criza mai tot timpul, iar bonurile de masa le folosim sa luam mancare care va merge la Casa Ioana.

P.S Despre casa Ioana am primit si un mail.
trustbyte
Eu nu cred ca e o idee buna sa dam banii cash la spital. Daca Nico a spus ce trebuie acolo, mergem la cumparaturi cu toti banii stransi.
Si cu lucruri si ce am mai cumparat, la Casa Ioana.
doice
corect trustbyte
nici eu nu sunt de acord sa le dam bani
cumparam si gata
simonsays
...uff... v-am zis ca stang banii si ma duc la cumparat...

Onix, da-mi si mie te rog numarul de telefon al lui Nico, pe PM
Onix
simon, am trimis.
Facem si o lista cu cei care vor sa ajute si contributia fiecaruia? Macar orientativ, sa stim pe ce ne putem baza.
trustbyte
mai bine stabilim o zi si un loc in care sa vina cei care pot sa contribuie, cu ce au.
cei care nu pot veni si vor sa contribuie, iau legatura cu unul din cei care sigur vin si in care au incredere.
solipso
Si eu sunt de acord cu Bogho. Ar trebui sa stabilim o zi in care sa ne intalnim sa dam banii si sa aducem lucruri. Poate mergem la Institutul de Hematologie tot atunci (e pe undeva pe langa Gara de Nord).
gonen
In weekendul asta pe la orele pranzului e OK?
trustbyte
e OK. sambata, pe la 11..
n-ar fi bine sa intalnim pe langa Regie? sa mergem in Carrefour la cumparaturi?
simonsays
aloha.. linisteste-te...

deci:
1. LISTA CU CINE VREA SA DEA BANI SAU BUNURI, va rog
2. dati-mi un PM cu numarul vostru de telefon (care nu a facut-o deja)
3. am vb cu Nico, o sa mergem la cumparaturi de pampersi si hainute pt bebe, se intereseaza ea la ce magazin
4. pt donatiile pt "Ioana", astept sa lamureasca situatia Solipso.
5. probabil ca ne vom intalni, o parte din cei care vor sa contribuie; cei care nu pot sa vina la intalniri, pot trimite mandat sau colet postal.
trustbyte
partea cu "probabil ca ne vom intalni" nu o vad bine...
eu nu dau bani sau altceva nimanui. merg in persoana.
sper ca se stabileste o zi de cumparaturi si tot atunci sa mergem acolo unde s-a hotarat.
simonsays
hah... ok dragule, vii la cumparaturi ... nici o problema... giizas.. unde am ajuns ...
trustbyte
n-am ajuns inca nicaieri, dar facem progrese... smile.gif

totul trebuie sa fie transparent. cu cat suntem mai multi de fata la cumparaturi si cand se merge la copii, cu atat mai bine.
"probabil ne.." iti suna bine? biggrin.gif


simonsays
coane.. eu sint la un pas sa imi bag picioarele... si in limba romana... si in treaba asta in care de fapt nu se inghesuie nimeni, desi gura e mare .... deci .. nu mai stiu ce suna bine sau nu ...
trustbyte
eu zic sa nu o mai lalaim si sa vedem ce iese.

afla de la Nico la care magazin gasim lucruri pentru bebelusi la preturi acceptabile.

sambata, dam strigarea, la o ora fixa. cine vine, bine cine nu, nu.
mergem la cumparaturi si apoi la spital.



gonen
Bai, ia, hai calmati-va.


Eu propun ceva de genul:

Pas 1. Ne intalnim sambata, ora 11, in zona Garii de Nord, cei care doresc sa merga sa doneze si sange
Pas 2. Jonctiunea cu cei care vor sa merga si la cumparaturi se poate face sambata, orel 12-13 (in functie de cat dureaza donarea de sange) si se merge in Carrefour la cumparaturi. Nu are rost sa mergem intai la cumparaturi, fiindca avem nevoie si de bonurile de masa ce se pot obtine in urma donarilor de sange.

trustbyte
sa se stie ca e optionala donarea de sange.
poate unii nu vor sa faca asta, din diferite motive.
ramane ora 13 pentru mers la cumparaturi, da?
eu sunt acolo. smile.gif

oricum, ne auzim pe telefon sambata.
gonen
QUOTE (bogho @ 7 Dec 2004, 01:00 PM)
Ne intalnim sambata, ora 11, in zona Garii de Nord, cei care doresc sa merga sa doneze si sange

nu zise nimeni ca e obligatoriu donarea de sange!
qiu

Salutare,

Eu o sa strang bani de la colegii de facultate si prieteni tot pentru o initiativa caritabila, si ma voi gandi daca sa ne unim sau nu eforturile - pana una alta, eu vreo 10 zile nu o sa am timp de organizare (noi vom face cumparaturile cam pe 20 dec), iar pe aici este vraiste biggrin.gif.
simonsays
deci practic qiu iese din ecuatie... sau mi se pare doar mie ?

ok, in principiu ramane sambata, ora 1 (13.00) pt a merge la cumparaturi.

pana la urma facem doua operatiuni ? adica
1. pampers si hainute - Nico
2. haine si ce se mai pot strange pt copii mai mari de 5 ani
?
pt ca am inteles ca deja exista asa ceva (punctul 2), plus ca mai exista donatori.
trustbyte
QUOTE (bogho @ 7 Dec 2004, 01:19 PM)
nu zise nimeni ca e obligatoriu donarea de sange!

asta si subliniam, bogho. ca e optionala donarea. smile.gif

edit: qiu, e cam tarziu pe 20. asa zic eu... sambata, ramane atunci?
icarus
http://club.neogen.ro/cluburi/?c=CumDonezSange

Din cate scrie acolo (si mi se pare ca are sens smile.gif ) e cam tarziu sa mergem la ora 11 la donat sange. Si pentru donare locul cel mai bun de intalnire ar fi la Piata Victoriei, pentru ca Institutul de Hematologie este in apropiere. In plus, nu stiu daca e deschis sambata (dar putem afla).
Eu propun sa ne intalnim vineri dimineata la 7:30 la Piata Victoriei, cei care vor sa doneze sange. Iar sambata direct la cumparaturi...
YoyoMan
Pot sa pun si eu ceva? Si se poate sa nu va suparati? Chestia cu donarea de sange nu imi place. Nu stiu de ce. Nu imi place. Imi suna a exces de zel. Nu stiu. Inca odata. Sa nu va suparati pe mine.

Ok! Nu va bagati picioarele. Nu va enervati. Despre care sambata e vorba? Eu am crezut ca e de Craciun toata actiunea... unsure.gif
icarus
Eu vreau sa donez sange ca sa aflu ce grupa sanguina am. smile.gif Plus ca sangele donat s-ar putea sa ajute pe cineva mult mai mult decat banii... Nu prea este excel de zel pentru ca nu necesita cine stie ce efort. Si e optional... smile.gif

BTW am mai gasit niste informatii pe Net.
gonen
Personal nu consider ca doanrea de sange e un exces de zel.
Eu nu donez sange doar acum ci fac chestia asta cam o data la 3 luni. Oricum voi dona sange in perioada asta.

QUOTE

Poti dona sange la Institutul de Hematologie de pe str. Dr. Felix (zona Piata Victoriei, in Bucuresti), dimineata (in jurul orelor 7).

Sa nu uiti sa mananci dupa asta fructe, sa bei multe lichide (se recomanda cofeina - nu, mai bine nu bei coca cola tongue.gif), si mai ales vinul rosu... si carne la gratar...

Si primesti si o bonificatie: 2 zile libere de la serviciu, 1 bon de masa de 300.000, reducere la abonamente RATB si Metrorex 50% timp de 2 luni
simonsays
ok, in afara de voi, cine mai vine, sau vrea sa participe cu ceva ? vreau nume...

barrie si doice imi vor da bani vineri.. din pacate, ei nu pot veni sambata
bogho
icarus
marcus - trimite ceva, vom vb la telefon ce si cum
solipso
eu
trustbyte

ATAT ??
gonen
parca ziceau mai multi ca se baga!
trustbyte
poate n-au aflat toti..n-au citit inca...
poate ar trebui sa le trimitem un PM unsure.gif
Onix
Contributie: doi (posibil trei) saci cu haine - am precizat deja ca sunt curate si in stare foarte buna. Vreau sa vorbesc zilele astea cu Nico sa vedem daca cele pentru copii sunt ok pentru cei mai marisori de la spital. Restul probabil vor ajunge la Casa Ioana. Nu ati spus daca treceti si pe acolo sambata.
Nu promit ca ajung la intalnire; in cazul in care nu pot, rezolv cumva astfel incat sa primiti lucrurile.
genicon
Nu vreau sa par viteazul de dupa razboi, dar daca as fi stiut din timp, m-as fi bagat cu cea mai mare placere. Insa acum sunt in severin si nu revin in Bucuresti pana dupa 9 ianuarie... Voi incerca totusi, poate reusesc ceva...

Edit: @Simon: Da-mi pls un pm in care sa-mi amintesti maine sa intru pe messenger, sa vorbim.
simonsays
..te dau in pm...adica iti dau un pm... auzi, nu e mai bine sa te sun ? laugh.gif

ok.. acum il sun pe Solipso...

..l-am sunat... deci: la ei la fuckulteu, in urma unei "sesizari" ( ohyeah.gif a dreaq limba de lemn...) facute de cineva de la "Ioana", oamenii s-au gandit sa stranga cate ceva ... nu au strans mult, dar .. intentia conteaza (am inteles ca e vb de obiecte, nu de bani). cam care e concluzia: care cine are de dat ceva pt acest adapost, o poate face oricand, in cursul saptamanii asteia sau urmatoarea - as vrea ca operatia sa se desfasoare sambata viitoare; pana atunci Solipso va vorbi cu doamna aceea de la adapost, sa vedem si cati copii sint acolo... poate luam si ceva dulciuri, din banii care ii strangem simbata asta; este ok, ce ziceti ?

Onix, propunerea de mai sus iti raspunde la intrebare ? smile.gif hainele pe care le-ai strans... pt. ce categorii de varsta sint ?
Onix
'Morning, Simon smile.gif
E perfect sambata viitoare. Hainele sunt o serie pentru 7-11 ani si altele ceva mai maricele, poate pana in 20 (cu aproximatie).
simonsays
'morning ? e inca noapte la mine in cap ... laugh.gif

bun, sa vedem acum ce ne zice si Solipso ...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.