Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Propunerea Indecenta [...]
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Intalniri Forumistice
Pagini: 1, 2, 3
simonsays
am vorbit cu Nico... maine la ora 13 ma suna sa imi zica unde a gasit un magazin cu hainute pt copii ... sa merem sa cumparam de acolo; intalnirea de sambata, de la ora 13, se va face undeva in zona respectiva; deci maine vom sti unde ne intalnim sambata.
gonen
Pentru cei care vor sa doneze sange:
1. daca nu au mai donat niciodata,tre' mai intai sa faca toate analizele si sa se prezinte cu respectivele rezultate la centru de colectare a sangelui.
2. cei care sunt donatori, insa nu au donat niciodata la centrul din Bucuresti, tre' mai intai sa aduca adeverinta de la ultimul centru de donare la care au fost (asta se intampla cu mine azi. adica sangele meu e bun pt cei din Craiova, insa la cei din Bucuresti nu)
simonsays
QUOTE (bogho @ 9 Dec 2004, 12:31 PM)
adica sangele meu e bun pt cei din Craiova, insa la cei din Bucuresti nu

pai mi se pare corect.. ce facem aici, ne incurcam sangele ?!?! rofl.gif

birocratia o sa ne doboare, nu bolile, necazurile, sau alegerile....
mdA!
hopa! dar au luat-o la vale discutiile, nu gluma. de cand n-am mai intrat ...

din nefericire, cred ca pot numai sa va insotesc la donare. o data pentru ca nu am timp de analize, si a doua ca data trecuta cand am vrut sa donez.. s-a apucat tanti asistenta sa ma cantareasca. si cand a vazut ca am 10 kile in minus.. mai sa ma scoata in suturi afara din cabinet. Are cineva bilutze de plumb? devil.gif
deci, mai ziceti-mi o data, ca eu is cam ametita azi - ne vedem vineri sau sambata pentru banuti?

solipso
Eu am mai donat sange si nu a fost nevoie sa le duc analizele. Ei le fac oricum acolo.
gonen
QUOTE (solipso @ 9 Dec 2004, 12:05 PM)
Eu am mai donat sange si nu a fost nevoie sa le duc analizele. Ei le fac oricum acolo.

Eu fusei azi acolo, pe Dr. Felix. si le spusei ca sunt donator constatn dar la centrul din Craiova im cerura adeverinta de acolo.
cum nu am asa ceva vrusei sa fiu un nou donator, insa imi cerura adeverinta medicala. Stiu ca ar trebui sa face ei analizele, fiindca in Craiova asa s-a intamplat, nu am fost nevoit sa aduc asa ceva. (tind sa cred ca dna respectiva nu prea avea chef pe la orele lui 7 sa stea dupa mine)
KodiaK
Eu nu stiu dak reusesc sa ajung sambata asta la intalnire. Oricum am sa particip cel mai probabil cu haine si poate jucarii.
Diana-Maria
Madam Bran de la Centru, Bogho, se plingea in vara ca duce lipsa de donatori...
gonen
Exact ce spuneam si ieri, nu a avut chef de mine, fiindca azi impreuna cu 2 colegi donaram sange, fara sa ne ceara vreo adeverinta.
simonsays
deci m-a sunat Nico; zice ca ar fi bine sa cumparam maine hainute pt copii din Niro; insa nu stiu daca ala mai e deschis la ora aia ... ramane sa ma mai sune; pampersi si ce mai e cumparam din Carefour; ea e cu masina, si ne transporta pana acolo si inapoi; bine ar fi sa ne vedem undeva in zona Obor, in jur de 12 jumate; cine vine pana la urma ? confirmati acum, va rog !
gonen
eu o sa vin insa nu promit ca o sa stau prea mult, deoarece mai avem o actiune de genul asta si cu cei de la Birou, si maine sau duminica o sa trebuiasca sa vin pana la serviciu.
Dar o sa vin maine la 12 - 12:30 la Obor.
Eu zic sa ne intalinim in parculetul de langa obor. acolo la fantanile arteziene!
trustbyte
eu vin...
simon, sa-mi dai si mie un PM cu numarul tau de telefon.
simonsays
maine, sambata, in fata magazinului Obor, la MacDonald, la ora 13.00 (mai devreme nu se poa, din cauza de orare incompatibile)

bogho, vrei sa vin eu mai devreme, sa iau banii, daca nu poti sa stai pana la 13 ?

gonen
Simion cred ca o sa pot sta pana pe la orele lui 13, biroul meu e in zona Iancului, deci n am mult de venit. insa daca poti veni la orele lui 12 poate ca ar fi mai bine.
simonsays
sorry.gif hai fa un 12 jumate... laugh.gif
gonen
acum incepem sa negociem orele? rofl.gif
12:15! rofl.gif

Hai ca o sa vin la orele 12:50-13.00, ca nu o sa moara astia de le birou daca ii las 1-2 ore singuri, desi sunt cam nebunatici ei asa de felul lor. rofl.gif
solipso
Iata ce mi-au raspuns de la Casa Ioana:
QUOTE
Multumesc mult pentru raspuns si ma bucur ca ati raspuns pozitiv la aceasta solicitare.

Colectarea cadourilor va fi facuta in urmatoarele moduri:
1. La noi la sediu oricand (mai putin duminica) intre orele 08,30 - 18,00. Pentru ziua de samabata doar trebuie sa ma anuntati daca doriti sa treceti ca se va gasi cineva de la noi care sa fie la sediu.
Noi le colectam si pe data de 22 decembrie (ultima noastra zi de munca) le ducem la Casa Ioana.
Adresa noastra este:
Str. G-ral Grigorie Ipatescu nr.14
sector 2
Bucuresti.
Adresa se afla langa strada Olari, unde se afla inainte primaria sectorului nr.2. Se intra din Calea Mosilor.
Numerele noastre de telefon sunt:
021 2529835
021 2529841
0722 922 423 - al meu personal.

2. Mergeti dumneavoastra - personal - la Casa Ioana , la urmatoarea adresa: Soseaua Oltenitei nr.39/41.
Adresa se afla vis-a-vis de Scoala de Politie.
Pachetul puteti sa-l predati unui asistent social si ... poate faceti cunostinta si cu locuitorii acestui azil, sa le mai ridicati moralul ... Se vor bucura foarte mult.
Numarul lor de telefon este: 332 63 90.
Intrbati ori de Ian (daca vorbiti engleza) ori de Cristina.
Iar programul lor este de la 09.00 - 17.00.
Este bine sa anuntati inainte ca veniti.

Indiferent de modalitatea prin care veti ajuta, va multumim mult.

Va multumesc inca o data pentru promptitudinea cu care ati raspuns si va doresc o zi placuta,
Adela


O sa fac tot posibilul sa ajung si eu maine la intalnire.
icarus
Si eu. smile.gif
simonsays
Bun, deci a ramas maine, sambata, ora 13, in fata la MacDonalds la Obor. Facem cumparaturile pt copiii de la spitalul de care a zis Nico.

Pacat de cei multi care s-au extaziat de "propunerea indecenta".
simonsays
cotizanti (ordinea e aleatoare):

barrie, doice, genicon, bogho, solipso, trustbyte, icarus, nico, si cu voia domniilor voastre, eu.

(sper ca memoria mea second-hand nu mi-a jucat feste... sa uit pe cineva ...)

s-au luat hainute de copii (25 de costumase complete) din magazinul Obor, si pampersi din Carefour.

din pacate, sint racit copt, si nu am putut merge cu trustbyte, nico si icarus la spital la copii... astept de la ei impresii.
genicon
Imi pare rau ca nu sunt in Bucuresti, mi-ar fi placut placere sa merg si eu. Imi pare bine, totusi, ca am putut sa ajut miscarea. smile.gif La cat mai multe actiuni de genul asta sau, si mai bine, la cat mai putine persoane care sa necesite ajutor!
Onix
Solipso, te voi ruga sa ne tii la curent (cu eventualele schimbari de plan) pe cei care venim sambata viitoare. smile.gif
Tuturor celor care ati participat ieri la actiunea cu spitalul clapping.gif
Nico
Multumiri tuturor celor ce au participat la aceasta actiune!

Dupa cum a scris si Simon am fost sambata la cumparaturi si am ajuns la spital cu 27 de costumase ( se pare ca initial am numarat noi gresit) si 2 box-uri de pampers. Ne-am straduit sa fie si frumoase si la un pret acceptabil. Copiii au fost foarte fericiti sa ne vada si cand am plecat au inceput toti sa planga. sad.gif

Acum nu mai am timp sa scriu dar promit sa va trimit pe PM (din motive de confidentialitate nu le pot pune pe site) poze cu ei imbracati in hainutele noi. smile.gif

EDIT: Am trimis pozele pe PM, sper ca m-am priceput si au ajuns la toti cei care au participat.
Diana-Maria
Nico, vreau si eu poze, te rog!
achamot2003@yahoo.com
Multam frumos!
BRAVO, DRAGII MEI ! mwah1.gif hug.gif
genicon
Eu, unul, am primit si am vazut. Cel mai bine se observa fericirea pe fata copilului din dreapta. Foarte frumos!
doice
Multumesc pt poze mwah1.gif
Sunt super. Imi pare bine ca le-am facut o bucurie si ca ati cumparat niste hainute asa de frumos colorate biggrin.gif

ps
Ne vedem la anu' pe vremea asta, nu ? biggrin.gif
simonsays
dragilor, pt actiunea care speram sa se intimple sambata asta.. eu nu mai pot sa va ajut .. sad.gif sint racit cobza, am concediu medical pana sambata (stia madam doctor ce stia cand a inclus si ziua asta ... de ex. in clipa asta sint la servici, ca mureau astia fara mine .. cry.gif ), si nu prea pot nici sa scot varful nasului din casa... asa ca va rog sa se ocupe altcineva de organizare ... sad.gif scuze ... cry.gif

Onix
Simon, pai se poate? Te doboara pe tine o raceala? cry.gif Lasa ca trece mwah1.gif
Eu zic ca deja ai facut foarte multe in ceea ce priveste organizarea smile.gif Pentru sambata o sa vorbim toti cei care mergem si...rezolvam, doar suntem "copii destepti", nu-i asa?
gonen
QUOTE (Onix @ 14 Dec 2004, 04:03 PM)
Simon, pai se poate? Te doboara pe tine o raceala? cry.gif Lasa ca trece mwah1.gif

simion si sambata trecuta era racit cobza. insa probabil ca acum s-a agravat prea tare.
Simion, Insanatosire grabnica! spoton.gif
simonsays
sint varza... acuma ca o sa trec pe antibiotice, o sa fie si mai nasol; ca pana acum, ca sa nu mai imi dau seama ca am febra, si ca mi-e rau (si ca sa ma vindec, imi sugeram eu laugh.gif ), ma tratam cu palinca.. in fiece seara adormeam beat cui .. laugh.gif

bogho.. nu mai imi zice "simion" ca te strang de gat ... :harhar.gif

Onix.. eu mai intru pe net de acasica .. o sa incerc sa va ajutorez cat poci .. dati cu PM-u sau cu yahoo mesengeru... si vedem cum facem .. scuze inca odata ca nu mai pot decat sa ma agit p'aici... sad.gif
gonen
QUOTE (simonsays @ 14 Dec 2004, 05:45 PM)
bogho.. nu mai imi zice "simion" ca te strang de gat ... :harhar.gif

de abia acum vazui ca nickul tau e SIMON si nu SIMION yikes.gif . "mea culpa"
Nico
Chiar imi pare rau Simon ca situatia cu raceala s-a inrautatit, cred ca si pentru faptul ca sambata ai stat in frig si ai alergat de la un magazin la altul. Sper sa te faci bine cat mai repede.

Apropo de fericire
QUOTE
Cel mai bine se observa fericirea pe fata copilului din dreapta. Foarte frumos!
de care spune Genicon, cel mai mult copiii s-au bucurat de prezenta noastra acolo si cred ca trustbyte si icarus pot confirma. Au stat cateva minute si s-au jucat cu ei si s-au bucurat si unii si altii din cate am vazut eu.
Onix
Simon, tu ai grija sa te faci bine si stai linistit ca ne descurcam. O sa iau legatura cu Solipso, ca sa vedem ce si cum wink.gif

P.S.:
QUOTE (simonsays)
(si ca sa ma vindec, imi sugeram eu laugh.gif ), ma tratam cu palinca.. in fiece seara adormeam beat cui .. laugh.gif

rofl.gif
simonsays
hac .. ups, scuze.. hac hac !!! laugh.gif

deci: sun-o pe doamna din adresa postata de Solipso, si vezi ce varste au oamenii aia.. si scrie aici

va rog, CINE MAI ARE CEVA DE DONAT, orice, pentru adapostul "Ioana", bani, haine, sau alte obiecte, va rog postati aici. multumesc

QUOTE
Chiar imi pare rau Simon ca situatia cu raceala s-a inrautatit, cred ca si pentru faptul ca sambata ai stat in frig si ai alergat de la un magazin la altul. Sper sa te faci bine cat mai repede.


si zici ca esti maritata ... ? sorry.gif mwah1.gif

Onix, nu rade, sa stii ca beam.. asa.. de sacrificiu, nu de placere !! adica.. stii .. nu tre sa crezi chiar tot ce spun ! laugh.gif mwah1.gif si tie, ca esti fata faina mwah1.gif
Diana-Maria
Multumesc de poze,Nico ! mwah1.gif
Simone, insanatosire grabnica! smile.gif
Onix
Buna dimineata, acum am facut si eu ochi smile.gif
Am sunat la numerele din postul lui Solipso si lucrurile stau in felul urmator: la "Casa Ioana" sunt de la copii cu varsta de 10 ani pana la adulti de 60, dar se pot aduce si hainute pentru varste mai mici. Se pare ca cei care se ocupa de aceasta colecta (ex: d-na Adela) colaboreaza si cu alte centre si lucrurile donate in cadrul acestei actiuni vor ajunge acolo unde trebuie.
Asadar, hainele pentru copii mai mici de 10 ani sunt binevenite si vor fi duse la alte case unde este nevoie de ele.

Tocmai i-am dat un PM lui Solipso; asteptam sa ne anunte ce au stabilit la ei la facultate cu privire la ora si locul in care se vor efectua donatiile (centrul care face colecta sau direct "Casa Ioana").
solipso
Am primit mesajul lui onix dar nu am avut timp sa raspund. Eu propun sa ducem tot ceea ce strangem la centrul unde se face colecta (mai ales ca la noi s-au strans in principal jucarii). Din motive de partial, hai sa ne intalnim sambata pe la 13:00 la McDonald's din Bucur Obor (sediul unde ar trebui sa ducem ce strangem se afla pe undeva pe langa Calea Mosilor) sau la Foisor.
Cucu Mucu
Saimoane, mi-ai ramas dator cu un raspuns. Cui dau, nene, produsele alea? Azi am vre-o trei ore libere, dadeam o fuga la Bucuresti!
simonsays
bai, nu se poate, cata lene aveti sa urmariti un topic, si sa luati legatura intre voi .. laugh.gif

Solipso, Onix, mai sint doi donatori: mariusc2 si mogaldeata; puteti sa va vedeti AZI sau maine cu ei ?
Onix
Asa, oameni buni... [Eu am avut astazi examen si acum 10 minute am ajuns acasa.]
Am o veste proasta. In anunt scria ca pentru zilele de sambata trebuie dat un telefon inainte astfel incat sa fie cineva sa primeasca donatiile. Tocmai am vorbit si se pare ca maine nu va putea sa fie nimeni prezent la centru. Am insistat, dar nu au oameni disponibili. Putem, in schimb, sa mergem duminica, numai sa imi spuneti la ce ora va strangeti (si aici ma refer la grupul de la facultatea lui Solipso). Am luat doua numere de telefon de la domnisoara care mi-a raspuns, ambele ale ei si a fost de acord sa vina duminica pentru noi, numai sa o anuntam cand sosim.

Simon, trimit PM.
solipso
Eu pot veni si duminica. Sa zicem ora 13:00 la Foisor? Trec eu maine pe la facultate sa iau cutia... Despre ceilalti doi donatori, ma pot intalni eu cu ei maine pe la 12:00, undeva cat mai central. Astept PM...
KodiaK
Am avut niste probleme saptamana asta si nu prea am mai activat pe aici. Deci duminica la 13:00 am inteles ca se doneaza banii si/sau haine pentru casa ioana (10-60ani).
Nu prea cunosc bine zona asa ca spuneti-mi si mie dak prin Foisor intelegeti Foisorul ala de linga pro tv?
Onix
Ce s-a mai intamplat in ultimele zile: (Jurnal de bord biggrin.gif)
Am incercat sa mergem in weekend, dar nu am avut sorti de izbanda cu cei de la Centru. Am dat telefoane (multe) la numerele indicate...fara sa raspunda cineva la ele. dry.gif Avand in vedere ca Solipso este plecat din Bucuresti astazi, am hotarat sa facem "excursia" maine, cand o sa vina si Kodiak. Numai bine ca astfel putem sa ducem toate pachetele in aceeasi zi.
Maine ma voi intalni si cu mogaldeatza smile.gif

Daca mai sunt persoane care doresc sa contribuie la aceasta actiune, le rog sa ma anunte prin intermediul PM-ului.


edit: Eu trebuie sa mai rezolv problema transportului. O sa fie patru saci cu haine, iar masina este "plecata" din Bucuresti unsure.gif
Nico
Imi pare rau ca nu ati reusit sa ajungeti si nici cu transportul nu va pot ajuta. Sunt destul de ocupata zilele astea. Ar fi fost dragut sa fiu alaturi de voi la inca o actiune.
KodiaK
Am fost si la Casa Ioana (eu cu Onix si Icarus) si am donat sacii de haine santa1.gif
Au fost foarte fericiti sa ne vada atat locatarii cat si conducerea. Din cate am inteles eu este un azil de noapte. Ne-au oferit si o felicitare pe care a luat-o onix si care o s-a vedem in curand pe forum, si un act de donatie care o sa-mi vina miine pe mail si pe care deasemenea o sa-l vedeti pe forum tongue.gif
Ne-au invitat sa mai trecem pe la ei, chiar dak doar pt a sta 30min de vorba cu cei de acolo.
Onix
Asa cum a spus si Kodiak, am reusit sa ajungem astazi la "Casa Ioana". Era o atmosfera grozava acolo si o aglomeratie pe masura. biggrin.gif
Vreau sa le multumesc tuturor celor care au contribuit la aceasta actiune: solipso + colegii, Kodiak + colegii, mogaldeatza, icarus santa.gif thumb_yello.gif

Am primit si o felicitare facuta de copiii de la adapost biggrin.gif
Onix
Si acum interiorul:
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.