Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:SF.Gheorghe
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei
FM!
Peste doua milioane dintre romani poarta numele Sfantului Gheorghe sau derivate ale acestuia, rezulta dintr-o statistica a Directiei generale de evidenta informatizata a persoanei din cadrul Ministerului de Interne.


In tara exista circa 800.000 de persoane cu un singur prenume, care poarta numele de Gheorghe sau derivate ale acestuia. Cel mai popular nume este Gheorghe: 555.335 de persoane numindu-se astfel, dintre care aproape 50.000 numai in Bucuresti. Pe locul imediat urmator se afla prenumele Georgeta, cu un total de 101.973, dintre care peste 16.000 in Bucuresti. Dintre persoanele care au mai multe nume, peste 1.200.000 se numesc Gheorghe, Gheorghita, Gheorghita, George, Georgeta, Geta, Getuta sau Gherghina. In fiecare an, la 23 aprilie, atat Biserica Ortodoxa cat si cea Catolica il sarbatoresc pe Sfantul Mare Mucenic Gheorghe, care e si patronul Angliei.

Libertatea.
Mihai
Well, "La Multi Ani" tuturor celor care isi serbeaza ziua de nastere astazi!
black ice
Chiar port numele asta, George, that is.
Mersi tuturor. smile.gif
Gabriel
La multzi ani cu intarziere , sarbatoritzilor de ieri. ( atrecut de miezul noptzii)

Mah. Uite ce vreau eu sa va spun :

Eu nu am nici un prieten care sa poarte acest nume. Este un nume foarte rar la tinerii din ziua de astazi. La fel si Vasile sau Dumitru. Sau Maria la fete. Nu mai sunt la moda aceste nume. Cine isi mai boteaza copilul in ziua de astazi...Gheorghe ? Cel mult George.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.