Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cum Te-a Cucerit?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Animale de companie
FM!
Intrebarea topicului "spune" totul ... recte.. intreaba totul smile.gif
Scurt si la obiect ce iti place la micul tau companion fie el peste, caine , pisica, oaie (!) , cal, etc...
Care sunt lucrurile care va atrag cel mai mult.... din puct de vedere fizic, comportamental sau... alte motive.
Afrodita
Hmm...Mai nou am o pisica...Intr-o seara, mai bine zis dimineata, pe la ora 3, am auzit o groza de latraturi in fata blocului...Am zis ca erau cainii vagabonti ce latrau la masini, insa deja latrau de vreo 10 minute si la ora aia nu prea sunt masini pe strada..Am iesit pe balcon si am vazut vreo 5 caini adunati langa bloc , latrand...In scurt timp au mai venit vreo 3...Apoi am vazut o labuta mica ce incerca sa-i zgarie( si, spre bucuria mea a reusit sa zgarie vreo 2-3 caini).Mi-am dat seama ca latrau la o pisica.Atunci am aruncat de pe balcon ce-am gasit la indemana(un suport de naftalina si vreo 3 carlige biggrin.gif ) si i-am speriat...Am mai asteptat vreo 10 minute pana s-au indepartat de locul respectiv si m-am aplecat mai tare peste balcon...Pisicuta era socata, statea locului si nu zicea nimic, nu se misca de acolo.Atunci mi-am luat inima-n dinti si m-am dus dupa ea.Am luat-o in brate si m-a zgariat un pic, de frica si am dus-o in casa.O acum si acum, dupa o luna de la intamplare.E fetita si e frumoasa foc.Mi-a cucerit inima cu blandetea ei si cu felul in care ma alinta.Ma mangaie cu labutele pe fata si e super alintata.Miauna extraordinar de frumos.E cam singura mata al carei mieunat nu ma scoate din sarite.S-a atasat mult de mine.Nu prea ma zgarie decat daca o enervez prea tare.In schimb pe-al meu il mai zgarie si fara motiv laugh.gif E gri tigrat si e foarte desteapta.O iubesc la nebunie.Din pacate a intrat in calduri si nu prea imi vine sa o dau la motan.Iar al meu rade de ea cand o vede ce disperata e dupa motan biggrin.gif Cred ca o duc la mama, ca si motanul celalalt al meu tre sa fie in calduri, sunt cam de aceeasi varsta, un an jumate, probabil 2. biggrin.gif
Mistinguett
Afrodita, sa-ti traiasca!! Cat e de mare? (varsta aprox.)
Ai facut o fapta buna ca ai adunat-o de pe strada, draga de ea.

Eu am 2 "fete", una de 4 ani si una de 3 (asta are 7 kg). Amandoua sunt castrate dar si asa tot avem pretendenti pe la geamuri, ca-s frumoase, deh laugh.gif
Eu le tai unghiutele, nu avem probleme cu zgariatul.

Fetele mele sunt foarte diferite si fizic si ca fire. Cea mare e o printesa alba, foarte independenta (dar si cand te iubeste, te topeste), foarte atletica (una din ascunzatorile ei este pe dulapurile de sus din bucatarie) si foarte desteapta. Seamana cu Hitler (are o pata mica neagra pe nasuc ca o mustata, ochi patrunzatori albastri si un "breton" negru, cu carare pe mijloc), si deci e poreclita "hitleritza". E pupacioasa, ne dam nasuc (ne atingem nasurile si cand vin acasa se urca pe cabinetul de jos din bucatarie si imi da fruntea sa i-o pup).
Cea mica e un ghem pufos, gri cu burta alba, foarte mamoasa si "iedera", rasfatata si dulce foc. Ea ne asteapta la usa de la intrare cand venim acasa, cu burta in sus. E cam bolovan, e un circ cand incearca sa se urce pe pervazul de la geam - curul greu. laugh.gif
Jocul preferat al amandoura este sa le arunci un ghemotoc de hartie sau un pai de baut prin casa, si ele fac aport.

Insa cu regret spun ca m-a innebunit parul care-l lasa prin casa. E singura mea plangere.
DeathQueen
Prima oara cand am vazut`o pe catelusha mea-Lucky o cheama era asha micutza,fragila si jucausha incat m-a cucerit definitiv.
E f frumoasa cu urechiushele ei lungi si cu balnitza ei patata:)
O cockeritza f frumoasa nascuta in aceeashi data ca si mine,curand face 2 anishori!
Ce rpd a trecut timpul...parca acum era un ghemotoc!
Cynthia`
Am o vecina pe strada care imi este prietena foarte buna de cand eram mici. Si intr-o zi m-a chemat pe la ea sa-mi arate ce primise cadou de la niste prieteni. Era o catelusha (pe-atunci) neagra (cocker spaniol) frumoasa foc si in acelasi timp foarte speriata. Avea 10 luni si deja avusese probleme la fostii ei stapani, fiind operata de cezariana. A venit la mine cum am intrat in curte si mi-a pus botul in maini. M-am indragostit de ea pe loc si i-am spus prietenelei mele ca o sa vin des pe la ea ca sa stau cu catelusha (imi placea enorm!). Peste doua zile am primit o veste care mi-a schimbat definitiv viata: prietena mea nu putea s-o tina pe Roxy, nu aveau timp de ea si aveau deja un caine in spate de care trebuiau sa aiba grija. Nici nu mi-a mai pasat daca parintii erau de acord sau nu, pur si simplu am luat-o de acolo si am dus-o la mine acasa. Cand a vazut-o mama s-a apucat sa-mi spuna ca nu putem s-o tinem, ca deja e prea mare si tata n-o sa fie de acord. Nici n-o auzeam cand imi vorbea, tot ce faceam era sa ma uit la Roxy si la acomodarea ei. Binenteles ca si mamei i-a placut mult din start si deja eram 2 impotriva unuia (tata). Roxy nu era obisnuita la curte (stau la casa) si era f fascinata de gradina (si pt tatal meu reprezenta un posibil pericol, cu toate culturile de rosii sau ceapa , ce avea el plantat atunci in curte, nu mai stiu exact). Dar l-am convins si pe el si de atunci fecare clipa petecuta langa ea pare mai frumoasa si pe zi ce trece ma bucur mai mult ca am avut norocul sa am parte de un caine asa deosebit care a adaugat si adauga putina culoare in viata mea zi de zi. smile.gif
Cynthia`
Am uitat sa adaug: Roxy are acum 5 ani si este extrem de fericita. Eu o ador in continuare si o consider cel mai frumos catel din lume. tongue.gif
Vegas2002
Sora mea in Italia a "adoptat" de pe strada 2 catei.Pe primul(si ADORATUL meu)il cheama Rex si are acum cam 3 ani.Cind l-a gasit pe strada,era mic,avea doar doua luni de zile.Si o mai are si pe Sunny,care era mai maricica cind a gasit-o,cam 1 an.Amindoi sint niste frumosi,curati si super ingrijiti.Pe Sunny nu o cunosc inca,dar abea astept sa o vad anul viitor.Rex insa ramine dragostea vietii mele,dupa sotul meu,bineinteles biggrin.gif biggrin.gif.
fani
Hm... a venit tata cu catelusa in brate, tinuta la piept ( avea cam 2 saptamani ), in haina. Tata doar m-a intrebat intr-o zi daca vreau catel si i-am zis ca da, vreau. Asa ca a sunat la usa cu cutu in haina in ziua de 19 octombrie. Si m-a cucerit imediat. O mogaldeata neagra si care a plans 2 nopti la rand de a zis mama ca ne da afara cu tot cu ea. Mai tarziu normal ca s-au schimbat lucrurile, ca mama ii gatea si o chema la masa si daca spune-ai ceva de ea, atat iti trebuia.
medit
ajung acasa dupa o zi teribil de banala de serviciu si doar urc primele trepte ca incepe freamatul, plansetul bucuros si cateodata trompete de urlete de bucurie ca eu sunt acasa!
si totul a inceput doar de la o catelusa gasita pe strada de sotul meu!
Cynthia`
Eu de fiecare data cand plec de acasa o las pe Roxy la usa si cand ma intorc incepe sa sara pe mine si sa dea din tot corpul (are un ciot de coditza si nu-i ajunge sa-mi arate fericirea ca ma vede). S-a obisnuit cand ii spun ca "Ma intorc, stai linistita ca ma intorc!" si se aseaza in fundulet si ma asteapta linistita. Cand ii cresc gherutele se aude cand merge si e asa amuzanta... tongue.gif
Tomy
wub.gif Sa va spun cum ma cucerit iubirea mea wub.gif inainte sa se nasca il iubeam ,avea un nume si pregatit cosuletul,motanelul meu mi-a furat inima cu ochisori lui albastri ca cerul,cu blanita lui pufoasasi cu cumintenia lui exemplara ,intr-un cuvant il ador wub.gif
clara
Pe mine m-a cucerit de prima oara cand l-am vazut in cutia aia de carton, obosit si necajit ca trebuia sa se desparta de mamica si surioara lui...L-am luat in brate si i-am spus ca pisic mai rasfatat si mai alintat ca el nu va mai fi:)
Il las pe el sa va scrie cate ceva, poate va cucereste si pe voi:)
Meet Sylvester:
Let me tell you a little about myself. I am charming, oh yes, charming.
I am fluffy (not fat, definitely not fat), I am just a big hairball of love.
Does that sound like I'm exaggerating a little?
Nah...
I have mastered the art of napping. I can do napping. Meoouwr, can I do napping! Anywhere, anytime.
I have deadened more purrsons legs by napping on them than any other kitty I know. Mew mew mew!
I'm a very handsome cat (my mom always tells me so).I like to sleep at the head of mom's bed at night. At least that is, till she starts moving around and kick me off in her sleep. During the day, I either lounge on a dining room chair or sprawl out on the coffee table.
I also like to sit and watch mom at the computer. I love to sit right in front of the monitor and watch the animated cat cursor she has. She doesn't like it much though and keeps moving me away from the monitor (gee, and I thought I was invisible).
I sometimes sit for hours and look out the window. Mom can never figure out what I find so interesting to stare at that long.
My mom says I'm a really cute little guy and I tend to get away with things because of this. Whenever I do something wrong, mom always says "but he's sooooooooo cute" My fur is very sleek and silky and everybody loves to pet me, which I don't mind at all. :-)
I'm a furry busy kitty, my purrson just isn't organized enough to get things done without me.
(Don't tell her I said that, she thinks she can do it all)
wub.gif
Valheru
al meu caine - un lup enorm la ora actuala m-a cucerit urcand-se pe picoirul meu si scancind
l-am gasit acasa cand am venit dintr-o excursie si am constatat ca ai mei isi facusera de cap smile.gif
porma dorma numa cu mine in pat ... iar eu prima saptamana nu am inchis un oki de frica sa nu il strivesc cumva
^Anne^
Intotdeauna mi-au placut pisicile si am bininteles!! un pisoi.... Cand mi l-a adus mama acasa era asa mic si slabut si neajutorat.....Dormeam si a inceput sa ma linga pe fata...smile.gif smile.gif Nu stiu cum dar nu am rezistat, ma-am indragostit de le din prima clipa.
Serenity
Mie mi-e drag de nasucul lui foarte roz, de talpitele din spate (imi da senzatia ca e descult), de mirosul de copilas (e parfumat, si dupa 6 luni in care nu i-am facut baie), de portiunile de langa urechi mai "chele".. Spuneti de nu sunt dusa cu sorcova.. wacko.gif
A, si e incredibil de scump cand sughite si cand scanceste in somn.. wub.gif L-as smotoci toata ziua, dar deja imi stie de frica. Cand ma vede ca ma apropii da bir cu fugitii.. blink.gif
P.S: Am uitat sa precizez ca e pisoi tongue.gif
P.S2: Nu-i asa ca sunt mortali catelul si pisoiul din casa BB? I-as lua acasa..
(monique)
Eu am un perus.. am scris despre el si la "Din colivie"... l-a primit fratele meu de ziua lui, dar eu sunt cea care are grija de el... in fiecare dimineata ii pun mancare, apa si verdeata, dupa care ii dau drumul in camera.. pe mine m-a cucerit privirea lui, are niste ochi cat boabele de piper, negri negri, si e un dulce... imi place sa-l vad cand isi face siesta si cum se curata... ca sa nu mai zic ca ii sta atat de bine agatat de perdea.. pacat ca mamei nu-i face o prea mare placere acest lucru... biggrin.gif ohyeah.gif
contraste
QUOTE (monique_ @ 13 May 2004, 09:48 PM)
Eu am un perus.. am scris despre el si la "Din colivie"... l-a primit fratele meu de ziua lui, dar eu sunt cea care are grija de el... in fiecare dimineata ii pun mancare, apa si verdeata, dupa care ii dau drumul in camera.. pe mine m-a cucerit privirea lui, are niste ochi cat boabele de piper, negri negri, si e un dulce... imi place sa-l vad cand isi face siesta si cum se curata... ca sa nu mai zic ca ii sta atat de bine agatat de perdea.. pacat ca mamei nu-i face o prea mare placere acest lucru... biggrin.gif ohyeah.gif

Eram singura in viata si traversam o perioada cuplit de incarcata de greutati. M-am dus in vizita la o doamna sa vad o pisica siameza pe care dorea sa o dea. Fiindca nu a gasit-o, fiul doamnei de 26 ani a cautat-o, si, cand a descoperit-o, cu o mana o tinea de ceafa si cu cealalta facea box cu ea. Atunci am simtit ca lesin, si am cuprins-o in brate printre gheare, ea s-a lasat, si desi miriia a ramas la mine in brate. Era si gravida... Michisor a mea are acum 18 ani.
Tomy
Contraste sa-ti traiasca si sa ai parte de ea multi ani de acum inainte spoton.gif
contraste
multumim frumos matale! Asa si vrem sa respiram impreuna!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.