Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Mincare De Bob ?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Diana-Maria
Stie cineva cum se gateste bobul?
Ca eu habar nu am, desi banuiala e ca se face cam in acelasi fel cum se gateste fasolea... cry.gif
simonsays
mai da, cam tot ca fasolea... desi pare-mi-se ca nu se fierbe tot atata... cu ape aruncate, samd; ceea ce difera sint mirodeniile... daca vrei asta. uite, stiu ca aveam pe undeva reteta pt mancarea asta... sa ma uit ...

apropo, unde ai gasit bob ? rolleyes.gif
Jazz
Cum arata bobul? blink.gif Daca imi spui si cum i se zice in engleza tongue.gif poate gasesc si eu cateva retete si le postez... wink.gif
Diana-Maria
La un magazin alimentar... au si linte! smile.gif
Arata ca fasolea, numai ca e maroniu, mare cam cit o curmala...
Cla
Intrebare: Bobul nu e cumva arpacas? unsure.gif
Diana-Maria
Nu... e ruda apropiata cu fasolea, lintea, mazarea...
Nu e arpacas !
Cla
Pai daca e ruda cu mazarea, lintea, fasolea l-as pune peste noapte in apa, la umflat. Si dup-aia un papa cu vreo costita, ceva... n-ar fi o idee? Eu asa as face... l-as fierbe cu ceva ceapa, patrunjel sau pastarnac, un pic de telina... licklips.gif
Jazz
Maroniu si mare cat o curmala... blink.gif Zau ca nu stiu cum arata... Poate totusi stie cineva cum i se spune in engleza.
Da' o poza poti sa pui? M-ai facut curioasa. laugh.gif
Cla
Maroniu si mare cat o curmala... asa stiu eu fasolea Kidney tongue.gif
simonsays
QUOTE (Cla @ 19 Nov 2004, 10:30 PM)
Maroniu si mare cat o curmala... asa stiu eu fasolea Kidney tongue.gif

eu asa stiu curmalele... rofl.gif

linte... de cand n-am mai mancat o supa de linte... licklips.gif cu cimbru si otzet ... drool.gif gata cu joaca !!! la masa !! spoton.gif

diana-maria, ma 'nerveaza magazinu tau alimentar ! laugh.gif
Diana-Maria
Simon,
daca vrei, iti dau adresa! tongue.gif
Serios, cauta la magazinele cu produse naturiste si gasesti linte.
Bobul nu e fasole, oameni buni!
E BOB!
user posted image

Iar asta e planta.
In engleza ii zice... "horse bean".
user posted image

Cel mai bine se vede in pozele de pe Google, cind dai cautare ,,horse beans".
Felina
Eu stiu ca bunica facea iarna bobul in loc de fasole, diferenta era ca dupa ce-l fierbea bine, trebuia sa ia coaja de pe fiecare boaba, ca are o coaja destul de tare si grosuta. Mai stiu ca bobul il tinea de rezerva pentru iarna, in caz ca se termina fasolea unsure.gif .

Noi mancam boabele de bob vara, pana sa se coaca, erau dulci si bune, mai ales ca n-aveam voie tongue.gif .
mutulica
se face planta asta la noi, adica la noi in romania?
pare un fel de fasole mai nervoasa
dascalita
Da,se gaseste si in Ro!Nu am vazut-o in magazine dar se cultiva in satele noastre...
Felina
QUOTE (mutulica @ 8 Jun 2005, 08:48 PM)
se face planta asta la noi, adica la noi in romania?
pare un fel de fasole mai nervoasa

Da, da, e mai nervoasa, cum zici tu biggrin.gif
mutulica
cum asa? pocneste prin oala ca floricelele cind o fierbi?
Felina
QUOTE (mutulica @ 10 Jun 2005, 11:10 PM)
cum asa? pocneste prin oala ca floricelele cind o fierbi?

Nu chiar, doar ii crapa coaja rolleyes.gif .

Am o cutie de bob, identica cu cutiile de fasole. Tot stau si ma gandesc ce anume sa fac cu ea. hmm.gif
Cred ca intr-o zi o sa desfac pur si simplu cutia sa vad ce-i in ea... hh.gif
axyutza
intrebare.... la gust seamana cu ceva (fasole, mazare, sau e unic?)?
Felina
QUOTE (axyutza @ 31 Aug 2005, 10:25 PM)
intrebare.... la gust seamana cu ceva (fasole, mazare, sau e unic?)?

Nu seamana, are gust distinct, dar din pacate nu ma pricep sa descriu gusturi...

Cand e inca crud se consuma ca atare, adica se scot boabele din teci, se separa bobul de cojita mai amaruie si se papa. E dulce si bun!
Tyra
E buna mazarea, dar facuta cu zahar caramelizat in sos si servita cu friganele (paine data prin ou si prajita). Nu mi place mazarea cu carne deloc.

Si subscriu la supa crema de linte. Delicioasa. E un restaurant turcesc pe langa casa mea si merg destul de des , acolo fac o supa de linte f buna.
Fantasee
Imi amintesc de cele comise de bunica-mea la Vrancea: borsul de bob, acrit cu corcoduse verzi, sau mancarea de bob cu felii de mar ionatan si carnati picanti drool.gif si uite asa visez eu la cai verzi pe pereti in miezul noptii rofl.gif.
Nu-mi amintesc, totusi, sa fi depus vreun efort deosebit pentru pregatirea acestor bucate, poate fiindca folosea doar bob proaspat, parca iarna nu facea mancare din asa ceva blink.gif .
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.