Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Telenovelele
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
Mihai
Multi considera ca telenovelele pe planul filmului echivaleaza cu manelele pe plan muzical.
Dumneavoastra ce parere aveti de telenovele si de soap-opera? Urmariti / ati urmarit?
black ice
N-am urmarit si nici nu cred ca voi urmari....voluntar, asa ceva smile.gif
De obicei cand ma uit la un film, fie el serial sau nu, vreau sa se termine inainte sa mor.
Iar parerea mea este aceeasi cu cea referitoare la manele.
ypsilonalpha
Hm ... eu ma mai uit din cind in cind la telenovela aia romaneasca de pe Prima, macar personajelor astora le inteleg motivatiile ca-s de-ai nostri din popor (scenaristul de fapt e de-al nostru din popor ...).
Afrodita
Hmm...Am urmarit si eu cateva telenovele cand eram mai "tinerica", in special pe cele in care juca Thalia si Natalia Oreiro(imi plac amandoua fetele)...Insa incet incet m-am convins ca toate telenovelele abordeaza acelasi subiect si aceeasi tema, doar intrigile sunt mai multe sau mai putine.Si ma plictisesc sa vad de 100 ori acelasi subiect , chiar daca-s alti actori.La fel si cu manelele, toate zic de dor, de jale , iar unele chiar nu au nici un sens, nici un mesaj...Insa cand esti un pic baut merge sa le asculti, doar pt ca se poate face caterinca pe baza lor si poti dansa din buric laugh.gif Oricum la telenovele nu ma pot uita nici beata nici fumata...Mai degraba vad stirile de la ora 5 de pe pro tv laugh.gif
genicon
Cum, dom'le??? Nu zice nimeni nimic de "Clona"??????!!!??? Ca pe mine unul m-au innebunit colegele si fetele cu ha telenovea... 50.gif
Daphne
Am auzit si eu de "Clona", as putea spune ca este un fenomen, multi dintre prieteni urmaresc acest serial, Eu m-am uitat printe picaturi mi se pare ok, muzica este superba...

In principiu nu ma uit la telenovele pentru ca ma plictisesc, acelasi subiect, acelasi sfarsit cool.gif , tras de par, ca sa spun asa wink.gif
loky
Telenovelele,le urasc!!
Cind eram mai mic ma uitam cu parintii la telenovele, erau niste telenovele pe tvr sau antena1, cind am mai crescut m-am mai desteptat biggrin.gif si m-am apucat de privit alte telenovele gen Iarta-ma, Surprize surprize, Din dragoste, etc dupa aia am
mai crescut "intr-o zi cit altii intr-un an" tongue.gif si m-am lasat si de astea cool.gif si m-am apucat de soapuri americane dar acum m-am plictisit de toate prefer filme artistice si seriale de desene animate cool.gif
cameron
Si totusi telenovele de difuzeaza.
Nu-i chip sa butonezi telecomanda si sa nu vezi pe 2-3 posturi de televiziune la aceiasi ora ..telenovele..
Cand ai chef sa te uiti la TV,..lacrimi,..farduri, iar lacrimi,..iar copii pierduti,.aparuti, disparuti..
Un anumit segment de public continua si va continua sa urmareasca telenovelele..
Pana la urma ..e doar un simplu divertisment..
Pentru multi oameni..reprezinta modul de evadare din cotidianul cenusiu,..
vermeer
modul de evadare din cotidianul cenusiu,.. si trecerea intr-un univers paralel ridicol si plin de moloz cultural.
cameron
Vermeer..tata are 74 de ani,..nu merge de cinema,..teatru,..filmele cu prea multa violenta il obosesc...,..
Dupa o operatie suportata in vara asta,..l-am luat direct de la spital la mine.
Ei afla,..ca la ora la care era nu stiu ce telenovela..nu era chip sa ma apropii de telecomanda.
Sa-i explic despre ...
QUOTE
modul de evadare din cotidianul cenusiu,.. si trecerea intr-un univers paralel ridicol si plin de moloz cultural
.
Ei bine nu i-am explicat nimic.
Sa-i filozofez despre cultura si subcultura?
Ii placea. Se amuza ca un copil..
Are vreun rost sa impunem standardele noastre doar pentru ca le consideram superlative?
Chiar daca ochii sunt la fel la toti oamenii,..ceea ce privim cu ei nu seamana..oricat am vrea..
Sagitarius
Am urmarit si eu cateva telenovele printre care si CLONA care mi-a placut in mod deosebit! wink.gif
cameron
Eu nu am nici rabdarea, nici timpul, nici..nimic adecvat pentru a urmari o telenovela. Pentru mine reprezinta doar pierdere de timp.
Reprezinta insa o masina de facut bani..tocmai pentru ca sunt urmarite.
De ce totusi unii prefera sa urmareasca o telenovela in locul unui film de arta?
Sau macar "Discovery"..
andreea159
Eu nu ma mai uit la telenovele dintr-un motiv foarte obiectiv: cand ma uitam parca ma schimbau, deveneam mai idioata decat am fost vreodata. Asa ca, dupa 3 episoade de Salome si vreo 5 de Tanar si nelinistit, am abandonat sportul asta si prefer sa merg la teatru, la opera sau sa inchiriez un film bun.
Petru
QUOTE (Mihai @ Apr 22 2003, 04:56 PM)
Multi considera ca telenovelele pe planul filmului echivaleaza cu manelele pe plan muzical.
Dumneavoastra ce parere aveti de telenovele si de soap-opera? Urmariti / ati urmarit?

Telenovelele: filme de prost gust, pline experinte penibile unde cineva in mod inevitabil va suferi din dragoste sau este inselat! Nu de putine ori se intampla sa vedem ca toate personajele marseaza pe aceasi atitudine stereotipa a femeii barbatului sedus(a) si parasit(a)...
De asemenea nu inteleg cum de sunt asa de urmarite. Un psiholog spunea odata despre telenovele ca sunt un substitut pentru viata sentimentala a fiecaruia dintre noi si ca cei care prefera sa urmareasca aceste filme nu fac decat sa se autocondamne la o viata sentimentala sterila si lipsita de ponderabilitate.
OaltaDiana
"Spune-mi tu iubita mea ce-a facut ieri Marimar..."
Soarele
Telenovelele???
Eu una le urasc, sau mai degraba imi fac greata...Cred ca cei care urmaresc astfel de lucruri hh.gif (sau cum le-as putea numi) vor sa scape de lumea cotidiana si sa refugieze intru-na virtuala SAU vor sa traiasca tragediile si bucuriile altora, poate ma insel
Cat despre "Clona"...am auzit ca a fost ca un fel de documentar, altii zic ca a fost ca un film indian...nu stiu parerile sunt impartite, oricum eu nu imi pierd timpul cu asa ceva rofl.gif
Kyklos
Telenovelele unsure.gif un fel de basme cu final fericit in care binele invinge raul...sunt kitsch-uri care au intoxicat piata media din ROMANIA ,din pacate au mare succes la public .
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.