Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Pe Timp De Iarna
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Eclectic
Eu prefer whisky. Un carcotas zice ca vin fiert. Sa vedem.
gonen
ceea ce uita Barrie sa spuna e ca se refera doar la perioada iernii, mai precis in luna Ianuarie

eu votez vin fiert
Eclectic
bogho, n-am uitat nimic. Ia citeste tu titlul. tongue.gif
Vexx
Un Jack incalzeste, oricand, o inima inghetata. Votat whiskey!

Sa vina carcotasul! devil.gif
Eclectic
Dar, vorba lu' cine a zis, cel mai bine e sa le ai pe amandoua la indemana. ohyeah.gif
gonen
sorry.gif
acum vazui titlu

insa e posibil ca si altii sa nu fie atenti la titlu, si ar fi trebuit precizat

rofl.gif
abis
Sunt carcotas! Deci vin si eu.
trustbyte
merg pe un vin fiert. thumb_yello.gif

nu mai vreau tarie de aia grozava, imi da dureri de cap a doua zi. infernale! hh.gif
contraste
Nu refuz o cana de vin fiert cu scortisoara la o vreme de frig !

Dar de o tuica meremetisita ca la mama ei ce ziceti ? (UNA, de incalzire, nu de altele...)???
Rikita
trebuie sa ma decid? nu merge si "all of the above"?
carrad
eu prefer whisky (mai degraba palinca!)...asta ca sa fiu pregatita pentru vinul de dupa rofl.gif
Serenity
Vin fiert cu mirodenii din comert si jumatate de portocala.. licklips.gif
Diana-Maria
Vin rosu, fiert cu piper, zahar, scortisoara si coaja de portocala ori lamiie.
icarus
Whiskey nu beau, nu e batura pentru studenti. smile.gif
Aleg deci vinul fiert, de preferinta la o cabana undeva la munte...
Bine ca nu ai pus si tuica fiarta pentru ca atunci ar fi fost chiar greu de ales. Dar tot vin as fi votat! spoton.gif
gonen
QUOTE (Diana-Maria @ 15 Nov 2004, 12:07 AM)
Vin rosu, fiert cu piper, zahar, scortisoara si coaja de portocala ori lamiie.

cineva mi-a recomandat ca in loc de portocala sa pun mar.
nu am incercat inca, insa va fi sigur cel putin un test.
nici varianta lu lamaie nu am incercat-o, deci un alt test.


P.S.
barrie q.e.d
Jazz
Eu sunt unul dintre carcotasi: am votat vin fiert. tongue.gif Cu scortisoara si cu oameni buni in jur oalei cu vin rosu fiert. rolleyes.gif
secunda
mai puneti o varianta: ce se nimereste din cele doua!
si atunci votez si eu rofl.gif
cactus
Deci - lantul constructiei logice a acestui fenomen hibernal este care este adicatelea whisky (pfui) / tuica de min. 48 grade cu piper dupa aia asa scurt de tot ceva jumari si alte chestii de astea - da nu exagerat de mult - cantit. aprox. jumatate din cantitatea de tuica beuta (numa sa fie fiarta) si dupa aia, a treia veriga ar fi vinu fiert - se bea cu oala NU cu cana maaaa (scortisoare + cuisoare + poti sa razi putina nuca de muscat ; sa vie vin bun nu lătură; personal prefer alb sau roze dar merge si rosu...Ultima veriga ar fi o saltea cu tot dichisul...
simonsays
vin rosu 1 litru, 2 linguri de miere, scortisoara, un praf subtiire de piper, juma' de gutuie, un mar (taiate cubulete), si o feliuta de portocala. daca sinteti cuminti, va mai zic laugh.gif
Mara
drool.gif drool.gif drool.gif Simon, si pe cand o demonstratie practica a retetei? jamie.gif Nu de alta, dar unii nu-s asa talentati in ale bucatariei... laugh.gif
simonsays
TU nu esti talentata in bucatarie ???? pai e simplu, draga mea, tre sa stii numai sa gasesti lucruri solide, care sa va sustina greutatea amandorura;in rest, decurge de la sine... rofl.gif

demonstratie practica/.... hmm... pai.. cred ca curand wink.gif
Mara
Pai nu vorbeam de o litra de vin fiert?! blink.gif Eu nu mai inteleg nimic... rofl.gif rofl.gif rofl.gif
simonsays
dadadadada !!! spoton.gif
Scarlett
QUOTE (simonsays @ 15 Nov 2004, 03:31 PM)
daca sinteti cuminti, va mai zic laugh.gif

promitem ..... dar nu stiu daca si tie iti convine jamie.gif devil.gif
halcyon_lll
Eu am votat whiskey. Refuz sa dau explicatii ... biggrin.gif
cipdecip
whiskey nu imi place asa ca am votat.... ce a mai ramas
Aramis
Vin fiert cu scortisoara si atat smile.gif Dar cred ca voi incerca si reteta lui Simon...
Georgia
M drool.gif AMA VIN FIERT CU SCORTISOARA SI UN PURCELUS LA PROTAP MIAM
doice
Vin fiert biggrin.gif dar sa fie dulceag ca altfel nu merge rolleyes.gif

O portie de sarmalute si apoi iar vin fiert laugh.gif
mutulica
vinul fiert e ok, chiar super la cabana cu trupa...
dar preferatele sunt totusi tariile, votca mai ales, iar in lipsa bun si un scotch
xti
uischi ... vin fiert ... de semineu cu foc de lemne si o femeie fierbinte ati auzit? hmmmmmmm nu cred ca se compara cele doua betii ... de la prima mai poti avea si dureri de cap a doua zi laugh.gif
mutulica
xti - fii bun! suntem la bucataria si barul hanului...
ce sugerezi tu inseamna canibalism... auzi femeie fierbinte... cum naiba vrei s-o prepari? o fierbi sau o frigi?
ca in al doilea caz mai bine te duci la dragoste si sex

pina una alta, apuca-te de uischi sau de vin... poate iti vine chef de facut altceva cu femeia aia
Cucu Mucu
Si eu vin fiert. Adica nu eu , vinul!
gabitza ^
taria nu imi place.....whisky il beau doar cu red bull si doar vara.
iarna merge o cana mare de vin fiert dupa retea lui Simonsays. tongue.gif
G.
Olaf
Mie-mi place si uischiu', da' nu se potriveste cu frigu' de afara (presupunand ca ar fi), asa ca muuuult mai bine un vin fiert cu zahar, o felie de mar si muuuulta scortisoara (si vorba lui cactus, sa fie bun vinu' - asa un fel de zaibar ar merge tongue.gif - si sa fie la oala de pamant, nu la cana)
cri-cri_d'Amour
eu prefer un ceai cu rom, lamaie, scortisoara si fructe de padure.
Eclectic
Stau si ma intreb... Oare o merge sa bei o cana de in fiert si, apoi, un whisky ? rofl.gif
icarus
in fiert?! Asta chiar trebuie incercat! rofl.gif

Cred ca merge, da' dupa aia trebuie musai incercat si invers... whisky apoi vin fiert. smile.gif
Rikita
si whisky fiert?
iniya
eu am ales vinul fiert; biggrin.gif

si as mai adauga niste gogosi;eu asa-l beau(iarna) blink.gif
Olaf
QUOTE (Rikita @ 10 Feb 2005, 06:45 PM)
si whisky fiert?

Asta ar fi ca o tuica fiarta, da' cu gust de plosnita laugh.gif
Chiar, uitasem de tuica fiarta! drool.gif
Rikita
tuica fierta niciodata n-am baut. acum vreau.
Eclectic
QUOTE
in fiert?! Asta chiar trebuie incercat!


Bai, ce carcotasi mai sunt unii ! tongue.gif

Si whisky fiert ? Doamne, cu cine construim noi economia de piata... rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Rikita
am o ideee. luam un pahar, si punem toate bauturile care exist in acest pahar. asa nu trebuie sa decidem ce sa bem.
Olaf
Si putem face un concurs asa: cine... da mai repede pe afara 6.gif laugh.gif Punctam si impresia artistica...
Rikita
eu sunt foarte bun la asta...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.