Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Spune-mi Ceva Interesant
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Psihologie - Teorii si Aplicatii. Dezvoltare personala
necromanc
In discutiile de zi cu zi pentru a fi perceput ca o persoana valoroasa trebuie sa vorbesti despre lucruri interesante, si amuzante.

Asa ca repet inca odata ce am mai spus in titlul acestui topic : "Spune-mi ceva interesant !"

Multumesc !
carrad
Bar=Thermopolium
Bikini=Vesticula balnearis bikiniana smile.gif
Blue-Jeans=Bracae lintae caeruleae
Caricaturist=Ridicularum inaginum pictor
Discoteca=Orbium phonographicorum
Echipa de fotbal=Pedofoli ludentium turma (!)
Gol=Retis violatio ...
Hot-dog=Pastilium butello fartum (hah!)
Video-game=Instrumentum lusibus tele-visice exhibendis
Latin Lover=Mulierarius Latinus
On-line=Directe collegatus
Parasuta=Umbrella descensoria (asta e latina sau italiana??)
P.C.=Personale instrumentum computatorium
Rock and Roll=Saltatio "nula et volvere"
Slip=Parvum subligaculum
Snob=Novissimorum morum affectator
Topless=Strophio carens
VIP=Amplissimus vir (politically incorrect!!!)
W.C.=Cella intima biggrin.gif
Western=Fabula Americae Occidentalis (!)
Xenofobie=Externarum gentium odium

e destul de interesant?
carpatic
Pentru a fi perceput ca o persoana valoroasa trebuie sa fii valoros.
"A fi valoros" este la o distanta foarte mare de "a fi interesant" dar desigur pot merge in tandem, atata timp cat nu incerci sa faci pe interesantul fara a avea o baza in valoare.
"Discutiile de zi cu zi" sunt toate discutiile, nu mi se pare normal sa cataloghezi discutiile in Importante si Obisnuite, si e o greseala sa cataloghezi interlocutorii (oricare ar fi, prieten cu care iesi la bere sau mare director) in Importanti si Obisnuiti.
Daca vrei sa faci o clasificare insa, poti sa o faci in discutii cu urmari importante si celelalte, dar si asta e de multe ori o capcana.

Asa ca daca vrei sa vorbesti despre lucruri interesante, trebuie:
1. sa stii sa Vorbesti, sa stii cand e momentul sa ridici un subiect in discutie si cand ar fi o greseala s-o faci
2. sa ai despre ce vorbi

Mai vrei sa-ti spun ceva interesant ? biggrin.gif
cactus
QUOTE (necromanc @ 3 Nov 2004, 08:24 PM)
In discutiile de zi cu zi pentru a fi perceput ca o persoana valoroasa trebuie sa vorbesti despre lucruri interesante, si amuzante.

Asa ca repet inca odata ce am mai spus in titlul acestui topic : "Spune-mi ceva interesant !"

Multumesc !

Quote...
": Zi-ne Ce Ai In Cap (Pagini 1 2 3 ...1815 )"

CE vrei mai interesant ???? ohyeah.gif ...care este... spoton.gif
necromanc
Atunci Subiecte interesante cool.gif biggrin.gif
rescriptibil
Pai interesantul e o notiune relativa. Ce te intereseaza pe tine? Poti sa-ti spun ca eu acum gasesc foarte interesant motivul pentru care ai propus topicul. Ce aveai, erai plictisit? Te durea burta? Intrebarile de genul asta sunt fara raspuns. Spune-mi sa-ti spun.
Corydalis
Salut! Eu as vrea sa-ti spun ceva ca mi s-a parut interesant; poate ti se va parea si tie- asta daca nu stii despre ce e vorba.
Subiectul ar avea ca titlu "Asimetria functionala acreierului" - pare nitel pompos, dar nu e. Se refera la faptul ca cele doua emisfere cerebrale ale unui om, desi au aproape aceeasi structura interna, cu foarte mici diferente, indeplinesc functii diferite. Pentru om emisfera stanga este emisfera dominanta, aici se gasesc centrii scrisului [majoritatea oamenilor, cam 85-90% sunt dreptaci si cred ca iti amintesti de la anatomie ca la nivelultrunchiului cerebral caile nervoase se incruciseaza] si ai cititului. Emisfera dreapta este responsabila pentru latura artistica si cea intuitiva a individului. Se gasesc multe articole pe internet in lgatura cu subiectul acesta (cele mai bune sunt in limba engleza, desigur).
Tot legat de acest subiect mai apare si tema diferentei functionale (si anatomice) intre creierul unui barbat si cel al unei femei, si mai departe, diferentele intre preferinte, abililitati, modul de a aborda o problema,idealuri.Cam aste e pe scurt ce am vrut sa spun.
mogaldeatza
QUOTE (carpatic @ 4 Nov 2004, 01:23 PM)

Asa ca daca vrei sa vorbesti despre lucruri interesante, trebuie:
1. sa stii sa Vorbesti, sa stii cand e momentul sa ridici un subiect in discutie si cand ar fi o greseala s-o faci
2. sa ai despre ce vorbi


As adauga, si pc 3 sa ai cu cine vorbi. Ceea ce unuia i se pare interesant , pe celalalt il poate
lasa rece. Intervin aici si : sistemul de valori, sfera de interese, hobby-uri, etc. Poti afla ceva interesant,
intelegand prin asta nou, util, provocator, din majoritatea discutiilor pe care le ai cu cei din jur, asta daca
nu se reduce totul la bascalie. wink.gif
Ovidius
Singura persoana extraordinara este aceea care nu doreste sa fie extraordinara si se simte foarte bine in mediocritatea sa.(Osho Rajneesh)
Cla
mogaldeatza are dreptate. Incearca sa discuti cu mine despre fotbal sau masini hh.gif sau telenovele rofl.gif
Risti sa nu fii bagat in seama... nonono.gif
necromanc
Incercam sa gasesc subiecte generale care sa starneasca interesul in cat mai multe persoane.
necromanc
Plimbandu-ma astazi pe net am dat peste un raspuns.

Let me ask you... what are the most INTERESTING
topics to humans in general?

Hint: Think best-selling books and TV shows...

Right - drama, violence, scandal, and comedy that
is painful to one of the parties involved.
calfa
"Interesant" topicul. biggrin.gif

"A fi interesant" e cu siguranta o notiune relativa, arbitrara ... se defineste in raport cu un punct de vedere.

Si totusi, pot fi facute statistici asupra celor mai interesante lucruri pentru oameni in general.

Daca plecam de la ipoteza mai mult sau mai putin buddhista, a vietii ca "suferinta", intr-adevar cele mai interesante lucruri pot avea legatura cu suferinta ... celorlalti. Nu ?

Statistic vorbind, adica pentru persoana "medie", interesul pentru suferinta celorlalti poate insemna ...
... proba ca si altii sufera, ca suferinta proprie nu e singulara
... o compensatie pentru propria suferinta
... o forma de a te indeparta de suferinta ta
...

... paleative, furatul propriei caciuli, ascundere dupa degete, .... biggrin.gif
mogaldeatza
Din pacate ai dreptate wink.gif .As adauga si interesul pentru viata personala a VIP-urilor din diverse
domenii. Si uite asa, multa lume are subiect de conversatie la o cafea sau un pahar de "ceva" tongue.gif

Mrs. Rogers
Ceva interesant?
Imi place sa cumpar lucruri la pret bun. rolleyes.gif Atunci ma bucur cel mai mult de ele daca stiu ca il puteam lua de 2 ori mai scump dar eu am fost asa smechera ca l-am luat la jumate de pret. Si cu toate astea sotul imi spune " cheltuitoare " . Nu e asta interesant ? jamie.gif
mogaldeatza
Mai lasa-i ceva vreme sa observe schimbarea si economiile facute la bugetul familiei wink.gif
iniya
Pt inceput vreau sa-mi cer scuze pentru absenta; am avut o vacantza de vis smile.gif sper ca si voi v-ati simtit bine ;Le urez tuturor un 'la multi ani!'(mai bine mai tarziu decat niciodata:) ) si.......sincer acum mi-a venit in minte actoria ; si anume felul in care poate minti o femeie si bineinteles rafinamentul acesteia (ma refer la cele cat de cat 'intelijente':) si mai putin la cele comune si ieftine).Cum in fiecare femeie exista o actrita eu cred ca este un lucru interesant smile.gif si lansez o intrebare (asta daca nu supara pe nimeni): exista oare barbatzi care sa minta mai frumos decat femeia? mad.gif
Cla
Ai putintica rabdare, o sa dai si peste asa exemplare... spoton.gif

Bine ai revenit! flowers.gif
Blakut
uite un site cu tot felul de chestii interesante (a se citi macar pana la jumate):
Do this now!
YoyoMan
E crunt site-ul asta Blakut... YAAAAAK!!!! 6.gif hh.gif
secunda
e dificil sa gasesti sa vorbesti cu cineva ceva doar de dragul de a nu tacea...
cand vezi prima oara o persoana discutiile sunt despre cine esti si bla bla...insa sunt obositoare...
ultima data cand m-am intalnit cu cineva -de pe net rolleyes.gif - ii mergea gura una-ntruna si cand am ajuns sa fiu si eu intrebata de ce nu zic nimic... i-am zis ca atunci cand mergi sa vizitezi ceva, iti iei ghid, vorbesti mult, faci poze si ajungi inapoi acasa si iti dai seama ca nu ai stat nici macar o clipa sa adimiri peisajul...ei, tocmai asta doream eu, o clipa de tacere, ca sa admir... sa te poti bucura de ceea ce ai in fata...

tacerile intr-un cuplu nu ar trebui sa fie stanjenitoare... decat sa ma apuc sa barfesc pe unul si altul eu prefer sa tac.
imi place sa discut despre drame-filme sa caut invatatura de acolo, sa ma pun pe mine in situatia aia...sa vorbesc despre eu din eu si eu din tine....

in fine...

e interesant cum lumea cautand sa vorbeasca ajunge sa nu isi mai spuna nimic...
YoyoMan
Chiar: e cam aiurea sa zici numa asa - ca sa nu fie liniste...
Eu sunt uneori in situatia de a nu avea nimica de zis - si stau si ma uit la vinovata biggrin.gif
Insa momentele astea nu-s neaparat neplacute. Depinde de persoana cu care ai dialogul - daca isi da sau nu seama de acele momente si daca stie sa se bucure de ele.
cactus
Asta este oare ceva interesant ????????????????
Bah - numa ca sa zic si io ceva..
Iubirea nu e doar un zambet, nu e doar o floare, iubirea e un suflet
ranit si apoi vindecat de altul Iubirea trebuie invatata, incercata si experimentata...
prima atingere nu reprezinta niciodata expresia ei desavarsita...

Cactus rulz, maaaa

Fetele... mwah1.gif flowers.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.