Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Piramidele Egiptene
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Cronica Timpului
Pagini: 1, 2, 3, 4
nefertiti-old
Una dintre cele mai stranii si mai frumoase maxime pe care le-am auzit suna astfel: "Totul pe lume se teme de Timp, numai Timpul se teme de piramide"... Nici o alta infaptuire a geniului uman nu a fost in stare sa infrunte mileniile asa cum au facut-o piramidele egiptene!...

Monumente funerare ale atotputernicilor faraoni, temple sacre, depozitare pentru eternitate ale intelepciunii si stiintei - nu vom sti cu siguranta niciodata ce gind a dominat mintea celor ce au hotarit destinatia acestor extraordinare constructii. Pentru explicarea functiilor piramidelor n-au lipsit, fireste, nici ipoteze hazardate, mai mult sau mai putin fanteziste: silozuri pentru grine, temple pentru cultul Soarelui, diguri pentru oprirea... furtunilor de nisip ce veneau dinspre desert. Pliniu cel Batrin, in a sa "Istorie Naturala", afirma ca motivul care i-a facut sa ridice aceste monumente a fost fie "frica de a lasa comorile lor pe miinile urmasilor sau dusmanilor", fie "teama de a nu lasa poporul fara ocupatie". Cit adevar, cit pret putem pune pe multe din relatarile surselor antice referitoare la destinatia acestor monumente - e greu de stiut. Sintem insa indreptatiti sa credem ca piramidele, asa cum si cit le cunoastem noi azi, par a fi deopotriva monumente funerare, temple sacre si depozitare ale cunostintelor. Ele sint amplasate pe malul sting al Nilului, la marginea estica a platoului libian care se intinde intre fertila cimpie a fluviului si desert. Pe o distanta de circa 30 km, de la nord la sud, piramidele se inalta grupate in sase zone - Abu Roach, Gizeh, Zaniet-el-Arian, Abusir, Sakkarah si Dahsur.

Denumirea de "piramida" pare sa provina din cuvintul caldeean "urimmiddin" (tr. literara, "luminile-masurile"). In ebraica veche, "urim" inseamna "revelatie". Vechii greci, privind piramida lui Kheops, probabil in lumina rosiatica a asfintitului, aveau impresia ca aceasta e invaluita in flacari, motiv pentru care au numit acest gen de constructie "piramida", adica "rug" - ne-am ingaduit sa folosim aceasta constructie cu iz metaforic in titlu (de altminteri, expresia greceasca e inrudita, ca semnificatie, cu piramidonul nostru cel de toate zilele!). In sfirsit, in limba copta cuvintul "pirimit" sau "piremit" inseamna "a zecea parte". (...)

Adrian Hoaja, Magazin.

Haideti sa vorbim despre piramide, despre misterul constructiei lor, despre ceea ce inseamna ele samd.
actionmedia
In sfarsit nefertiti s-a hotarat sa-si dezvaluie secretele. rolleyes.gif
Asteptam cu nerabdare sa ne luminezi. Ai avut sau nu ai avut pirmaida? Se zice ca ai avut dar ti-au daramat-o oamenii rai, asa e?
nefertiti-old
Eu nu am piramida decat aici la Han. Si e publica, nu are secrete. tongue.gif

P.S. Mai bine ai spune ce crezi tu despre piramidele alea adevarate, nu despre a mea. tongue.gif
actionmedia
QUOTE (nefertiti @ 29 Oct 2004, 05:25 PM)
P.S. Mai bine ai spune ce crezi tu despre piramidele alea adevarate, nu despre a mea. tongue.gif

sorry.gif Pai cand m-am referit eu la piramida ta?
Ca sa nu existe dubii, nu am vazut niciodata piramida lui Nefe.
hh.gif rofl.gif
nefertiti-old
harhar.gif
bdl
Mai,
Ce piramida mea se discuta aici?
Piramidele nu au niste chestii intunecoase in ele, asa ca niste tuneluri? Si strimte? Si umede?
Aaaaa, confund eu cu altceva, scuze....
Da-da, am citit de piramide... au forma piramidala si sufera de efectul de piramida... efect care e folosit in medicina... asa a aparut ...piramidonul....
Nefe, te-am pupat pe piramida... hh.gif
IO
Offtopic
Cand va hotarati sa discutati si serios despre piramide, va rog sa ma anuntati si pe mine.
/Offtopic

Piramide exista in foarte multe alte locuri, nu doar in Egipt (daca vreti sa discutam doar de cele egiptene in aces topic, no problemo). Insa primele piramide construite pe Terra se pare ca au fost cele construite de daci. Conf. Dr. Ioan Ticleanu, de la Facultatea de geologie a Universitatii din Bucuresti spune ca varful muntelui Toaca (1900 m), care are o forma piramidala, cu baza absolut patrata, cu latura de 296 m, īnaltimea de 107 m, iar panta dinspre partea de nord este de 52ŗ, identica cu binecunoscuta piramida a lui Keops. Asemanarile dintre vārful Toaca si piramida lui Keops sunt tulburatoare, astfel raportul dintre laturile bazei si īnaltime are aceleasi valori, dar piramida Toaca are o vechime de cel putin 10 mii de ani, pe cānd piramida lui Keops este datata de 2500 ani ī. de Hr., ceea ce duc la ipoteza ca piramidele egiptene īsi au arhetipul īn Ceahlau. Din cercetarile facute se crede ca vārful muntelui Toaca a fost modelat īn forma de piramida. "Egiptenii au construit mai īntāi piramida īn trepte, apoi asa numitele piramide strāmbe, apoi cele drepte. Toate trei modelele se regasesc la Toaca", spune dl Ticleanu. Lānga Toaca se afla vārful Panaghia (un alt nume pentru Maica Domnului) si Piatra Ciobanului, toate trei asezate pe aceiasi axa. Piatra Ciobanului se afla la vest de Toaca, la fel ca si mormāntul lui Osiris, divinitate suprema a egiptenilor, care era cioban, fata de templul aflat īn apropierea sa.
milimetru
Insa primele piramide construite pe Terra se pare ca au fost cele construite de daci

IO, dar dacii au construit īnaintea egiptenilor? Sau cum? blink.gif
IO
Da, asta rezulta si din pasajul pe care l-am postat. Cu 7.500 de ani inaintea egiptenilor, dacii construiau piramide. As aminti cele 9 piramide de pamant de la Sona, piramidele de lemn (mai micI dar mult mai eficiente decat cele de piatra) si cultul solar, comun atat dacilor cat si egiptenilor. Cuvantul RAZA semnifica RA ZEUL, o posibila legatura intre RA si RAM/RAMA. Fireste, sunt doar ipoteze... rolleyes.gif Dar, asa cum spunea si dr. Ticleanu, atat timp cat argumentele care le sustin sunt mai puternice decat cele care le infirma, putem tine linistiti cont de ele.
dead-cat
si de unde se stie ca erau daci? sau ca erau piramide? blink.gif

facind abstractie ca panta se exprima in procente, daca unghiul de inclinare a laturii catre nord e 52grade la dimensiunile postate mai sus, piramida n-are cum sa fie dreapta. altfel ca la cele egiptene. ma gindesc ca or mai fi "pante" pe lumea asta de 52 de grade. si Toaca nu-i "decit" un munte.
IO
QUOTE
si de unde se stie ca erau daci? sau ca erau piramide?

Ai un fir al Ariadnei la dispozitie: Conf. Dr. Ioan Ticleanu, de la Facultatea de Geologie a Universitatii din Bucuresti.
Stai de vorba cu el, cred ca e persoana cea mai potrivita pentru a te lamuri care-i diferenta dintre un munte si o piramida.

dead-cat
spre deosebire de numitul geolog, eu par sa discern intre o piramida si un con.
sau un simplu munte.
insirarea poate continua.

daca-si imagineaza ca un munte e o piramida dacica, de pe vremea cind dacii nici nu existau, din partea mea, mai sunt si altii, ca alde Napoleon Savescu.
dar daca muntele are unghiul de panta 52 de grade la nord asta-i singurul lucru care-l are in comun cu piramidele egiptene.

poza cu virful Toaca. care piramida? blink.gif
bdl
Mda, nu prea arata a piramida.....cine stie....
nefertiti-old
QUOTE (IO @ 29 Oct 2004, 10:48 PM)

varful muntelui Toaca (1900 m), care are o forma piramidala

Din cercetarile facute se crede ca vārful muntelui Toaca a fost modelat īn forma de piramida.

Forma piramidala nu echivaleaza cu o piramida.

Si cine a modelat varful asta, mama natura?
abis
Cine altcineva?! Eu nu vad in fotografie nici o urma a interventiei umane.
nefertiti-old
Pai il intrebam pe IO. wink.gif
dead-cat
pai las' ca i-au dat "dacii" o forma mai...naturala, sa aibe ce scrie trupa lu' Napoleon. rofl.gif
nefertiti-old
Pe bune, majoritatea muntilor au forma aia, ce draq?! laugh.gif
Achernar
Daca ar fi asa cum zice profu ala atunci .... In primul rand, acum 10000 de ani omul nu folosea metale. Bronzul a inceput sa fie folosit acum 6500 de ani. Deci aia care cica au cioplit stancile pe-acolo au facut-o probabil cu unelte din piatra. Nici nu vreau sa-mi inchipui ce s-au chinuit saracii oameni. Probabil 'scluptarea' unui varf de munte doar cu topoare facute din cataroaie ar presupune zeci de ani si sute de insi dispusi sa munceasca zi si noapte pentru treaba asta. Si ce-ar implica asta ? Ceva de-a dreptul incredibil : stramosii romanilor chiar MUNCEAU ! Si nu oricum, ci non-stop ! Si fara bani ! Cred ca de-aia au si murit, fraierii ...
nefertiti-old
rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Si s-au ingropat singuri acolo, ca sa aiba si un rost 'toacele' alea. laugh.gif
IO
Bull's eye! spoton.gif Ce dragut sa faci misto de proprii stramosi (cred ca e o caracteristica unica a poporului roman)... Cand n-ai trecut, n-ai prezent. Si este exclus sa ai vreodata un viitor.
dead-cat
pina si demonstratia ca 'ai de-acu 7500 de ani ar fi stramosii nostrii (oricum ai mei sigur nu) e neclara (ingaduitor formulat). devil.gif

dar tot asa de fara viitor e cind simti nevoia sa-ti fabrici trecutul retro, incercind cu tot dinadins sa cauti glorie unde nu este, indiferent cit de ridicol si nestiintific ar fi (asta apropo de Napoleon si fani). chestia-mi aminteste de Chekov din "Star Trek" pentru care orice inventie de pe planeta a fost de fapt de origine ruseasca.
nefertiti-old
QUOTE (IO @ 2 Nov 2004, 06:23 PM)
Bull's eye! spoton.gif Ce dragut sa faci misto de proprii stramosi (cred ca e o caracteristica unica a poporului roman)... Cand n-ai trecut, n-ai prezent. Si este exclus sa ai vreodata un viitor.

Pai nu ne-ai demonstrat nimic pana acum. Iar daca tot esti fan al minunatilor daci, cred ca este un topic special pe undeva.
milimetru
Mda, una peste alta ne-am īndepărtat de piramidele egiptene destul de mult. De fapt, dacă stau şi mă uit īn urmă văd că mai nimic nu am aflat despre piramidele propriu-zise. Apropo: le-a văzut cineva cu proprii ochi, acolo, la faţa locului?
dead-cat
n-am fost inca in egipt sad.gif
sunt prea zgircit. blink.gif in concediu ma duc in Romania rolleyes.gif
nefertiti-old
Atunci ai putea vizita 'toaca' rofl.gif .
actionmedia
Piramide Egiptene si despre ele am vazut doar pe Discovery. De citit am mai citit pe ici pe colo cate ceva. Nu m-a convins inca nimic sa accept vreo teorie vehiculata despre ele. Ceea ce cred eu deocamdata este ca aceste pirmaide sunt rezultatul unei trufii nemarginite a Faraonilor care le-au construit. L-a inceput mormintele erau niste constructii mici, apoi pe masura trecerii timpului fiecare nou faraona cautat sa-si faca o piramida si mai mare pentru a arata cat de tare si de mare este el si cat de mult il iubesc zeii pe el.
nefertiti-old
Nici eu nu le-am vazut, desi imi doresc. Am doar niste poze, de la cineva care a fost acolo si am vazut diverse documentare. Plus cartile citite despre tot ce inseamna Egipt. Cat despre ceea ce difuzezea Discovery, daca initial emisiunile lor erau despre misterul care inconjoara piramidele si posibila 'mana extraterestra' care le-a construit, mai nou ei merg tot mai mult pe ipoteza ca le-au facut oamenii.
actionmedia
Nu am nici o indoiala ca piramidele au fost facute de oameni. Problema este cu ce tehnologie. Se pare ca s-a gasit o solutie compatibila cu tehnologia vremii.
Probelma principala era cum au fost cocotate acele blocuri de piata la acea inaltime.
Raspunsul este cat se poate de simplu: rampa. Dar nu orice fel de rampa, o rampa in spirala.
Se mai pune problema materialelor. De unde au fost aduse si cum au fost transportate.
Legat de Piramide Egiptene, pentru cine nu a jucat, jocul Cleopatra Pharao este foarte instructiv.
milimetru
Este incredibil ce fascinaţi au fost oamenii din toate timpurile de aceste construcţii (cu mici excepţii, gen actionmedia smile.gif ) Şi, din cīte observ eu (tot la Discovery biggrin.gif ) fascinaţia creşte pe măsură ce se află tot mai multe din secretele lor. Sīnt totuşi primele realizări remarcabile ale omului civilizat. Un om provenit dintr-o societate atīt de stranie, īncīt chiar pare un extraterestru (mă refer la egipteanul din antichitate)!
IO
dead-cat

QUOTE
pina si demonstratia ca 'ai de-acu 7500 de ani ar fi stramosii nostrii (oricum ai mei sigur nu) e neclara (ingaduitor formulat).

Aia nu se dorea o demonstratie a continuitatii unui neam pe aceste pamanturi. Ai inteles aiurea.

QUOTE
dar tot asa de fara viitor e cind simti nevoia sa-ti fabrici trecutul retro, incercind cu tot dinadins sa cauti glorie unde nu este, indiferent cit de ridicol si nestiintific ar fi (asta apropo de Napoleon si fani).

De unde stii tu unde este gloria si unde nu este? Zici ca Napoleon Savescu e ridicol? Adu argumente care sa-i contrazica argumentele. Formuleaza tu ipoteze care sa explice mai bine ceea ce explica ipotezele lui. Pana atunci, esti un neica-nimeni pe net care arunca cu noroi in cineva. Poti observa ridicolul situatiei tale? yikes.gif

nefertiti

QUOTE
Pai nu ne-ai demonstrat nimic pana acum.

Eu n-am facut vreo afirmatie, am dat un citat. Cand o sa afirm ceva, atunci sa-mi ceri demonstratii. Dar nu uita: ca sa primesti ceva, trebuie intai sa meriti. ohyeah.gif Poate ca acum meriti o informatie simpla, de ex. tot ceea ce sustine Napoleon Savescu este corect. Ca sa primesti insa si argumente irefutabile (pe care bietul dr. Savescu poate doar le viseaza) trebuie sa meriti. Dovedeste ca meriti (nu mie, tie) si argumentele vor veni la tine (singure).

QUOTE
Iar daca tot esti fan al minunatilor daci, cred ca este un topic special pe undeva.

E ca si cum ai spune ca "esti un fan al minunatilor tai parinti". Da, bineinteles ca sunt, la tine in familie sunteti dusmani? ohmy.gif Iar daca informatia ca dacii au construit piramide inaintea egiptenilor a trecut pe langa tine ca apa pe langa gasca, hai sa discutam strict de piramidele egiptene. Nickname-ul ales de tine pare sa indice oarece cunostinte in domeniu. Poti sa enumeri 7 functii ale Marii Piramide?

dead-cat
slightly offtopic (dar ma va ierta faraoana laugh.gif):

acu 2 ani cind au trimis pyramide explorer-ul sa gaureasca acea placa, se stabilise cu o zi inainte pe un forum un top ten cu ce se va gasi dincolo de acea placa.

nu-mi mai amintesc toate punctele, dar printre ele era: osama bin laden, gilbert goffrey, inscriptia "Kilroy was here" iar pe locul 1 parca a fost John Cleese (Monthy Pythons) care spunea "getlemen, i belive it's a bit dark in here." laugh.gif
abis
QUOTE (IO @ 2 Nov 2004, 06:00 PM)
Poate ca acum meriti o informatie simpla, de ex. tot ceea ce sustine Napoleon Savescu este corect.

Asta nu-i informatie, ci opinie.
dead-cat
QUOTE

Aia nu se dorea o demonstratie a continuitatii unui neam pe aceste pamanturi. Ai inteles aiurea.

tocmai aceasta demonstratie n-a reusit s-o faca inca nimeni, numarind de la 7500 BC incoace.
QUOTE

De unde stii tu unde este gloria si unde nu este? Zici ca Napoleon Savescu e ridicol? Adu argumente care sa-i contrazica argumentele. Formuleaza tu ipoteze care sa explice mai bine ceea ce explica ipotezele lui. Pana atunci, esti un neica-nimeni pe net care arunca cu noroi in cineva. Poti observa ridicolul situatiei tale?

eu nu confund munti cu piramide si nu vad daci in america de sud, nici macar la luna plina. e diferenta dintre a te baza pe o argumentatie demonstrata (sau demonstrabila) si afirmatiile unui grup de luncatici. exact asta-i motivul pentru care nici un cercetator cu un minim de respect pentru o procedura de research stiintifica nu-si pierde vremea cu asemenea aiureli.
QUOTE

Poate ca acum meriti o informatie simpla, de ex. tot ceea ce sustine Napoleon Savescu este corect.

si documentatia pentru acest fapt este adusa de purcei cu aripi.
QUOTE

Dovedeste ca meriti (nu mie, tie) si argumentele vor veni la tine (singure).

sigur ca da. asa functioneaza cercetarea. crede si raspunsurile vin de la sine. rofl.gif
QUOTE

daca informatia ca dacii au construit piramide inaintea egiptenilor a trecut pe langa tine ca apa pe langa gasca, hai sa discutam strict de piramidele egiptene.

dacii n-au construit piramide, iar tu confunzi intentionat un munte cu o piramida. dupa cum am mai zis, poti sa-i zici la un munte piramida si poti sa-i zici si carburator de elicopter, dar pentru restul lumii e tot un simplu munte. chiar daca are panta (sic) de 52 de grade.
IO
QUOTE
tocmai aceasta demonstratie n-a reusit s-o faca inca nimeni, numarind de la 7500 BC incoace.

De unde stii? Esti expert in dacologie? Istorie? Arheologie?

QUOTE
e diferenta dintre a te baza pe o argumentatie demonstrata (sau demonstrabila) si afirmatiile unui grup de luncatici. exact asta-i motivul pentru care nici un cercetator cu un minim de respect pentru o procedura de research stiintifica nu-si pierde vremea cu asemenea aiureli.

Care-i argumentatia demonstrata (sau demonstrabila) care contrazice afirmatiile lui Savescu? Iti spun eu: nici una. E o mare lipsa in cunostintele pe care le avem despre daci. Daca-ti spun si ca este intretinuta in mod voit, o sa ma acuzi ca-s adeptu' teoriei conspiratiei? OK, ramai la Roessler... rofl.gif

QUOTE
si documentatia pentru acest fapt este adusa de purcei cu aripi.

Am spus informatie "simpla", nu te grabi ca fata mare. Ex. "dead-cat sta prea mult la calculator".

QUOTE
sigur ca da. asa functioneaza cercetarea. crede si raspunsurile vin de la sine.

Nu, cercetarea - si orice demers uman - functioneaza pe principiul ca atunci cand s-au depus eforturile necesare si suficiente pentru atingerea unui tel oarecare, de cele mai multe ori telul respectiv este atins. La fel este si cand faci efortul sa meriti un lucru. Acel lucru vine la tine, dar nu de la sine cu de la tine. jamie.gif

QUOTE
dacii n-au construit piramide[...]

Fals. Du-te la Sona sa vezi cu ochii tau cele 9 piramide de pamant.

QUOTE
iar tu confunzi intentionat un munte cu o piramida.

Nu confund, n-am intentia sa confund, iar dacii isi terasau muntii considerati strategici pentru apararea anumitor obiective. Rezultatul era un munte-piramida. Gasesti sute de referinte la acest obicei, nu trebuie sa faci cine stie ce efort.

QUOTE
dupa cum am mai zis, poti sa-i zici la un munte piramida si poti sa-i zici si carburator de elicopter, dar pentru restul lumii e tot un simplu munte.

Dupa cum zic, unui munte-piramida (pe care s-au construit fortificatii care i-au dat forma piramidala) poti sa-i zici doar munte, dar pentru restul lumii e tot un simplu munte-piramida. Intreaga zona a Muntilor Orastiei e asa. Ce atatea discutii sterile? Go and see it for yourself.
dead-cat
QUOTE

De unde stii? Esti expert in dacologie? Istorie? Arheologie?

informatiile sunt publice si accesibile. stiu sa citesc. si din fericire pot citi si in alta limba decit cea romana. daca-ti imaginezi ca studiul perioadei preistorice europene e rezervata exclusiv geologiilor romani, te inseli.
QUOTE

Care-i argumentatia demonstrata (sau demonstrabila) care contrazice afirmatiile lui Savescu?

el trebuie prima data sa demonstreze ca s-a intimplat ceva si nu eu ca nu s-a intimplat. iar el, ca si Dänniken de altfel, pune niste afirmatii pe tabla ca "asa este". de aia nici nu-l ia nimeni in serios.
QUOTE

Daca-ti spun si ca este intretinuta in mod voit, o sa ma acuzi ca-s adeptu' teoriei conspiratiei?

da. pentru ca, ce spui tu sunt povesti. oricine care e interesat poate citi. infomatia nu (mai) e exclusiva.
QUOTE

OK, ramai la Roessler...

ce are sula cu prefectura? roessler se referea la complet alta perioada. noi vorbim de 7500AD pina la prima amintire a daciilor.
QUOTE

Am spus informatie "simpla", nu te grabi ca fata mare. Ex. "dead-cat sta prea mult la calculator".

faptul ca-i pui un label "informatie simpla" n-o face un pic mai adevarata.
QUOTE

Nu, cercetarea - si orice demers uman - functioneaza pe principiul ca atunci cand s-au depus eforturile necesare si suficiente pentru atingerea unui tel oarecare, de cele mai multe ori telul respectiv este atins. La fel este si cand faci efortul sa meriti un lucru. Acel lucru vine la tine, dar nu de la sine cu de la tine.

foarte frumos. si n-are absolut nimic de-aface cu procedura stiintifica de a analiza o teorie. cu alte cuvinte, daca eu "merit" ceva sau nu este incomesurabil, chiar fesenistic de irrelevant pentru valoare de adevar a teoriei.
QUOTE

Fals. Du-te la Sona sa vezi cu ochii tau cele 9 piramide de pamant.

movile.
QUOTE

Nu confund, n-am intentia sa confund, iar dacii isi terasau muntii considerati strategici pentru apararea anumitor obiective. Rezultatul era un munte-piramida. Gasesti sute de referinte la acest obicei, nu trebuie sa faci cine stie ce efort.

am postat linkul catre o poza. unde-i piramida?
QUOTE

Dupa cum zic, unui munte-piramida (pe care s-au construit fortificatii care i-au dat forma piramidala) poti sa-i zici doar munte, dar pentru restul lumii e tot un simplu munte-piramida. Intreaga zona a Muntilor Orastiei e asa. Ce atatea discutii sterile? Go and see it for yourself.

poate ai defini ce intelegi printr-o piramida.
Achernar
QUOTE (IO @ 2 Nov 2004, 05:23 PM)
Bull's eye! spoton.gif Ce dragut sa faci misto de proprii stramosi (cred ca e o caracteristica unica a poporului roman)... Cand n-ai trecut, n-ai prezent. Si este exclus sa ai vreodata un viitor.

Se poate, insa interesant e faptul ca trecutul, prezentul si viitorul meu ma privesc personal. Iar dumneata n-ai ce sa comentezi referitor la aceste aspecte. Clar ?
Tot ca opinie personala, nu cred in existenta unei 'piramide dacice' in zona varfului Toaca. Si e dreptul meu sa nu cred. Asa-mi urla mie in urechi logica. Sau asa am eu chef. Nu conteaza. Care-i problema dumitale ?
Si am chef sa-mi clamez aici neancrederea. Aceeasi intrebare : care-i problema dumitale ? In ce calitate iti dai cu parerea in ceea ce priveste opiniile mele personale ?
dead-cat
na si tu smile.gif
daca nu ne discutam reciproc opiniile, despre ce palaria mea ™ © mai discutam apoi? laugh.gif
Cla
QUOTE (dead-cat @ 2 Nov 2004, 04:37 PM)
n-am fost inca in egipt sad.gif
sunt prea zgircit.  blink.gif  in concediu ma duc in Romania  rolleyes.gif

Gimme the five, dead-cat biggrin.gif
Nici n-as avea chef de Egipt, ce-i acolo in afara de piramide? Pustiu, dromaderi, cobre, scorpioni, bombe si the pusheala hh.gif
Mai bine oi, gaste si praf in RO. Si munti-piramida, munti-om, munti-babe... rofl.gif

hmm.gif Or fi furat egiptenii un varf-piramida din RO si asa ne-au lasat Retezatul...?? Problema n-ar fi fost, un pic pe Dunare in jos, dup-aia de traversat 2 baltoace, iacata Nilul, gata. spoton.gif
IO
QUOTE (Achernar)
Se poate, insa interesant e faptul ca trecutul, prezentul si viitorul meu ma privesc personal. Iar dumneata n-ai ce sa comentezi referitor la aceste aspecte. Clar ?
Tot ca opinie personala, nu cred in existenta unei 'piramide dacice' in zona varfului Toaca. Si e dreptul meu sa nu cred. Asa-mi urla mie in urechi logica. Sau asa am eu chef. Nu conteaza. Care-i problema dumitale ?
Si am chef sa-mi clamez aici neancrederea. Aceeasi intrebare : care-i problema dumitale ? In ce calitate iti dai cu parerea in ceea ce priveste opiniile mele personale ?

Nu-mi amintesc sa-ti fi adresat vreun cuvant. De fapt, pana la interventia de mai sus, nici nu ti-am observat prezenta pe Han. Asta probabil datorita faptului ca opiniile "dumitale" personale sunt de o logica tipatoare. Clar?

dead-cat

QUOTE
el trebuie prima data sa demonstreze ca s-a intimplat ceva si nu eu ca nu s-a intimplat. iar el, ca si Dänniken de altfel, pune niste afirmatii pe tabla ca "asa este". de aia nici nu-l ia nimeni in serios.

Nu e chiar atat de simplu. Conform acestei viziuni, ar trebui sa sarim de la un mare niente la legi stiintifice, fapte istorice etc. absolut sigure, demonstrate si paracunoscute. Ei bine, pana la proba finala si recunoasterea unanima, fiecare teorie trece printr-o perioada ingrata in care e blamata, ridiculizata etc. Si, in tot acest timp, strange argumente. Nu ma trasform in avocatul lui Savescu, cu care n-am nimic de impartit, dar nu pot sa nu remarc ca teoria lui este adevarata, prin prisma a tot ceea ce stiu si pot investiga personal despre daci si premergatorii lor. Ergo, pana cand toata lumea va imbratisa aceste "teorii", raman la parerea ca numarul argumentelor pro este mai mare decat al argumentelor contra, fapt prezentat si de prof. Ticleanu.

QUOTE
faptul ca-i pui un label "informatie simpla" n-o face un pic mai adevarata.

Din pacate n-ai inteles ce am vrut sa spun. In prima instanta se face o afirmatie, apoi se sustine cu argumente. In discutia cu nefertiti, m-am oprit la afirmatia initiala (nepresupunand insa prin aceasta ca simpla afirmare tine loc si de demonstratie), spunand ca argumentele in sprijinul acestei afirmatii initiale ii vor parveni cand va depune toate eforturile pentru obtinerea lor.

QUOTE
foarte frumos. si n-are absolut nimic de-aface cu procedura stiintifica de a analiza o teorie. cu alte cuvinte, daca eu "merit" ceva sau nu este incomesurabil, chiar fesenistic de irrelevant pentru valoare de adevar a teoriei.

dead-cat, chiar avem o problema de comunicare. Unde am spus ca eforturile au vreo legatura cu "valoarea de adevar" a unei teorii? Eu vorbeam de simplul fapt ca trebuie sa muncesti ca sa obtii rezultate. Da, se prea poate ca acele rezultate sa nu fie chiar ce te-ai asteptat (si atunci se cheama ca ai muncit de pomana), dar ce-are asta a face cu "procedura stiintifica de a analiza o teorie"? blink.gif

QUOTE
movile.

Piramide. O simpla movila nu presupune interventia omului. "Formele de pamant" (ca sa fim neutri) de la Sona sunt human-made.

QUOTE
am postat linkul catre o poza. unde-i piramida?

In orice caz nu in poza postata de tine. Dar s-ar putea sa fie in varful muntelui Toaca... ohyeah.gif

QUOTE
poate ai defini ce intelegi printr-o piramida.

Dpdv arhitectural, inteleg o constructie avand in general ca baza un patrat si 4 pereti de forma triunghiulara care se intalnesc intr-un varf comun

Dpdv geometric, un poliedru avand o baza poligonala si fete triunghiulare cu un varf comun.

Dpdv cristalin, o forma a carei fiecarei fata ii intersecteaza axa verticala si doua axe laterale (sau o singura axa laterala, in sistemul tetragonal)

Dpdv anatomic, structurile asemanatoare unei piramide ca si corp geometric, cum ar fi: oricare din masele conice proiectate de medula renala in pelvisul renal, cele 2 manunchiuri de fibre motorii din cortex care ajung la medulla oblongata, piramida nazala etc.

Dpdv conceptual, o structura imateriala construita pe o baza-suport si care se ingusteaza gradual catre varf (ex. ierarhiile piramidale, piramida socioeconomica samd)





Achernar
Nu. Nu e clar.
Atat timp cat nu aduci in sprijinul afirmatiilor dumitale fotografii, filme, masuratori topografice, schite, etc, nimic nu e clar.
Ai aceste materiale ? Ma tem ca nu. Pentru ca nici nu ai de unde sa le ai.
abis
QUOTE (IO @ 2 Nov 2004, 10:47 PM)
QUOTE
am postat linkul catre o poza. unde-i piramida?

In orice caz nu in poza postata de tine.

Daca postezi tu o fotografie edificatoare, lamurim problema. Ce zici?
nefertiti-old
Hmmm, IO iti atrag atentia ca ai inceput sa vorbesti pe un ton si intr-un limbaj ce jignesc. Daca altii nu sunt de aceeasi parere cu tine, nu inseamna ca ei gresesc. Respecta opinia celorlalti si incearca sa discuti civilizat. wink.gif

Ca sa nu mai spun ca ideea initiala era a unei discutii despre piramidele EGIPTENE, nu despre muntii din Ro. thumb_yello.gif
IO
QUOTE
Hmmm, IO iti atrag atentia ca ai inceput sa vorbesti pe un ton si intr-un limbaj ce jignesc. Daca altii nu sunt de aceeasi parere cu tine, nu inseamna ca ei gresesc. Respecta opinia celorlalti si incearca sa discuti civilizat.

Fiecare are adevarul propriu - care corespunde intr-o masura mai mare sau mai mica realitatii. Aici ma incadrez si eu, si tu si toti ceilalti. Nu vad de ce n-ar fi asta ceva de respectat.

QUOTE
Ca sa nu mai spun ca ideea initiala era a unei discutii despre piramidele EGIPTENE, nu despre muntii din Ro.

OK, hai sa discutam de piramidele egiptene. Daca au fost construite, or fi avut si un scop, nu? biggrin.gif Oare ce functii or fi avut? Oare ce functii mai au inca? Te-am intrebat si pe tine, acum ii intreb si pe ceilalti: cine poate sa enumere 7 functii ale Marii Piramide? wink.gif
nefertiti-old
Te referi la Piramida lui Keops, nu?

Nu stiu cate sunt PRESUPUSELE ei functii, unii spun ca ar fi fost un soi de observator astronomic, altii ca e un simplu mormant faraonic.
Antont
Care sint de fapt acele 7 functii? Eu personal nu stiu.
IO
1. Loc de initiere
2. Loc de studiu - biblioteca
3. "Far"/jalon terestru
4. "Far"/jalon astral (asta n-o discut, credeti ce vreti... sau nu ohyeah.gif )
5. Mormant faraonic, cum ai spus si tu. Insa nu orice mormant, cercetarile facute recent in "camera regelui" si in culoarele adiacente conduc la concluzia ca sufletul faraonului era ajutat (ghidat) sa plece prin sus-numitele culoare. Nu e concluzia mea, ci a cercetatorilor... cred ca s-a difuzat de cel putin 20 de ori pe Discovery documentarul cu pricina. Daca vrei concluziile si parerile mele personale, let me know.
6. Instrument de influentare energetica a mediului. "Efectul de piramida" nu actioneaza doar la 1/3 de baza si 2/3 de varf in cazul piramidei cu baza patratica dreapta, ci si in exterior... Ma rog, o dam in piramidologie interna/externa si o sa devenim offtopic.
7. Pastrator al unor informatii incastrate in dimensiunile ei. Motiv pentru care Marea Piramida se mai numeste si "Biblia de piatra".

Cam astea, draga nefertiti, ar fi PRESUPUSELE functii ale Marii Piramide. Cu care sunteti de acord , cu care nu sunteti? Let's discuss, people. smile.gif
nefertiti-old
QUOTE (IO @ 3 Nov 2004, 02:22 PM)
Daca vrei concluziile si parerile mele personale, let me know.

Ok, vreau sa stiu.

Si mi-ai ramas dator cu un raspuns vizavi de comentariul la semnatura mea. wink.gif
Antont
Si eu sint curios de cele cu privire la punctul 5.

abis
Eu sunt curios cu toate cele sapte puncte aduse in discutie de IO. Se stie ca piramidele erau morminte faraonice (daca nu ma insel si inaltii demnitari ai Egiptului isi faceau propriile piramide, de dimensiuni mai modeste, deci nu erau exclusiv apanajul faraonilor), asta este incontestabil, insa in privinta celorlalte aspecte sunt extrem de curios.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.