Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Arta= Frumusete, Stiinta = Adevar?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odaia Filosofilor
something
In multe carti am intalnit ideea conform careia stiinta si arta reprezinta drumuri diferite: stiinta reprezinta adevar iar arta exprima frumusete. Chiar e asa?! sau exista un numitor comun? putem sa fim ... "artisti rationali"? sau una din caracteristici ne conduce in viata? Ce credeti? arta si stiinta difera complet sau se mai intersecteaza?
bdl
Pe scurt... stiinta e o arta iar arta e o stiinta..... wink.gif
mememe
ATAT!!!! spoton.gif
Catalin
Stiinta nu e adevar, ci model. Iar arta e si ea tot un model in esenta. Iata numitorul comun: modelarea realitatii.

Evident, metodele sunt diferite, nu se discuta.
carrad
stiinta are frumusetea ei (si nu gaseste intotdeauna adevarul!), iar arta nu este intotdeauna frumoasa: sa nu uitam de estetica uratului.
numitorul comun mi se pare a fi trairea pe care o provoaca ambele!
si, asa cum observa catalin, modelarea realitatii: fiecare dintre ele proiecteaza anumite imagini ale realitatii. dar, mai mult decat arta si stiinta (notiuni abstracte), artistul si omul de stiinta sunt cei care modeleaza adevarul; fiind oameni amandoi, cred ca intervine un grad de subiectivitate in creatia fiecaruia dintre ei.
contraste
Ce urat e sa nu stii !
Ce frumos e sa visezi sa stii !
Sa faci este mult mai greu decat orice pe lume. Si ceea ce faci sa fie bun, frumos, util....
Kyklos
Arta conserva prin culoare stiinta din acele vremuri , este o comuniune dintre arta si stiinta ,dar noi analizam totul superficial .
Erwin
Sunt, printre altele, doua feluri de oameni mari: oamenii de stiinta si artistii. Oameni de stiinta: Newton, Einstein. Artisti: Michelangelo, Shakespeare. Dar exista oameni care au imbinat in mod extraordinar arta cu stiinta: Leonardo da Vinci.

Matematicienii intuiesc ca demonstratiile sunt corecte daca sunt frumoase, exista frumusete si intuitie si in matematica.
Arta pentru a fi exprimata se foloseste adesea de tehnologie si exista mai multe arte in care stiinta isi spune cuvantul din plin, fara noile cuceriri stiintifice aceste arte ar avea de suferit: cinematografia, fotografia...

Lumea, in orice directie am privi, este plina de frumusete si adevar. A deschide ochii spre stiinta si spre arta in acelasi timp nu poate fi decat benefic. Nu poti desprinde nici arta de frumusete si nici stiinta de adevar, dar exista locuri in care ele se intrepatrund si impreuna creaza opere extraordinare.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.