Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Faci Maine De Mancare ?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5
simonsays
O problema.. o dilema chiar... cand mancarea e pe terminate, apare pana de idei ... "maine ce facem de mancare ? " "nu stiu, zii si tu" "pai pe tine te-am intrebat" ...
Deci, ce ai de gand sa faci maine, sau ce faci acum de mancare ? o idee, niciodata nu strica sa vezi ca manaca si ceilalti !



ce va rog: daca meniul vostru e alcatuit din "apa plata cu lamaie", NU postati aici ! biggrin.gif mersic mwah1.gif
simonsays
si, ca sa sparg gheata: aseara am facut o ciorba de porcusor ( biggrin.gif ), iar azi cand ajung acasa.. vreau sa fac o varza calita ! varza noua, ne-acrita.
Dark Angel
E de porc daca ma autoinvit la tine la masa? ohmy.gif

Si te rog sa termini cu discriminarile astea cu...cine "mananca" apa plata cu zeama de lamaie sa nu posteze aici...nu-i frumos...si manechinele e oameni, are si ele sentimente... ohyeah.gif
simonsays
pai .. sa zicem ca fac o exceptie pt tine, si te primesc la masa ! laugh.gif

or avea ele sentimente, dar ceea ce le lipseste este tocmai esenta threadului: MANCAREA ! rofl.gif
Dark Angel
Io zic sa te sacrifici si sa le inviti la masa... (secret.gif manechinele e niste chestii care arata misto)
Mara
Dati-le incolo de manechine laugh.gif Eu as face o ciorba de fasole cu ciolan afumat... sau de cartofi cu ciolan afumat... ma mai gandesc. Insa felul doi... aici n-am nici o idee. unsure.gif
Scarlett
spanac ...ca m-am pus stiu eu cine da' nu-i frumos sa-l pomenesc ( devil.gif ) sa-l iau cu mine la piata ( pe el ) ..si a vazut ..si a poftit ...asa ca azi e musai sa fac
Mara
Dar macar il curata pofticiosul? Sau tot tu? biggrin.gif
Scarlett
l-am curatat amindoi aseara ..." sa castig eu timp ...cica wink.gif "
Mara
Ce-mi plac teoriile astea. Lui ii e pofta, tu-l gatesti (ma rog, asta nu ia deloc timp in cazul spanacului wink.gif ), si te ajuta putin la pregatit si-ti mai si scoate ochii ca vezi-doamne ce mare lucru a facut... si tu trebuie sa-i fii adanc recunoscatoare ca a facut ceva... rofl.gif rofl.gif Barbatii astia hh.gif

Simon, stim, stim, tu nu esti asa! tongue.gif
simonsays
mhm... nu sint, da scoti limba la mine, da ? biineee .... harhar.gif
mai, ca felu' doi.. ai putea sa faci o friptura la cuptor ... ceva mielu, daca ai de unde sa-l iei wink.gif partea buna e ca ai ce garnituri sa alegi, pt friptura cu sos la cuptor smile.gif
simonsays
maine mananc piftie ... drool.gif
Serenity
Sunt off-topic daca-mi fac maine o supa la plic? rofl.gif
cri-cri_d'Amour
scuza-ma ca te intreb, dar ce e aia piftie ? sunt cumva celebrele racituri? probabil ca difera zona.
Serenity
spoton.gif Jazz, eu imi fac o supa de sparanghel rofl.gif E chiar buna, pe cinstea mea! ohyeah.gif
gonen
Maine o sa imi fac un fel de mancare de ciuperci.

Iata si cam care e reteta (cantitatile sunt aproximative)

500 gr ciuperci( preferabil proaspete ), 5-6 oua, 2 cepe, verdeata(patrunjel,marar), sare, piper, condimente.
Se taie ciupercile destul de marunt, se calesc cu ceapa tocata, se adauga condimentele si verdeata tocata, se lasa la racit.
Ouale se bat spuma, si pe toarna pesti amestecul obtinut anterior; totul se toarna in tava tapetata si se lasa la cuptor pana cand capata o culoare rumenie.
Merge destul de bine si cu niste chiftele(fiind lacto-vegetarian mananc chiftele de soia).
simonsays
o faina reteta de .. omleta cu ciuperci la cuptor thumb_yello.gif

ai putea adauga branza rasa (daca tot zici de lactovegetarian), sau ... cartofi cruzi, rasi pe razatoarea mare; desi ar fi ceva mai indicat sa ii faci la foc deschis ... merg si la cuptor

a, si pentru aroma suplimentara, surprinzator de buna (dar.. la primavara): frunze de ceapa verde, tocate mare; sau frunze de tzelina; sau tarhon.
simonsays
cred ca o sa fac o ciorba de perisoare... si niste copane de pui la cuptor ...
Georgia
Miine fac de mincare un puisor de la tara cu sosulet si putin usturoi biggrin.gif
simonsays
am facut o saramura de carasi ... care mi-a iesit iuteee... a cerut o graamada de bere biggrin.gif
mandra mea a facut sarmalute-n foi de vitza ! yummy .... licklips.gif
moonlight
Azi la pranz le preg. mamaligutza cu branza shi smantana . Apoi clatite cu dulceata .
simonsays
aia e MANCARE ? rofl.gif

bun, maine prepar niste seminte prajite, sau, daca gasesc soiu' al' bun, floricele; si probabil niste paine cu unt cu miere.... rofl.gif
ramona
Se pare ca tot romanu' sufera de foame congenitala de vreme ce asta este unul din cele mai active topic-uri. Eu maine nu fac de mancare, ca este randul lu' mama. laugh.gif
simonsays
domle, cu matzu plin, vezi altfel lumea.... spoton.gif

eu maine ma gandesc sa fac un bors de peste.... tre sa iau ceva crap, si niste peste mic, carasel. biban, pt zeama... sau poate gasesc un salau proaspat ... drool.gif

inca nu am terminat saramura, mananc singur din ea, e MUUULT prea picanta pentru restu lumii ! laugh.gif
ramona
Saramura trebuie sa fie picanta. Ca altfel n-ai facut nici o sfaraiala. smile.gif
simonsays
mda, dar nici sa te usture la evacuare ... laugh.gif
anyway, eu ma plac ca bucatar ! rofl.gif mananc cu palcere ceea ce fac ... biggrin.gif
ramona
Sper ca o sa gasesc ceva de mancare acasa macar pentru astazi ca maine "om trai si om vedea ". smile.gif
doice
o sa gatesc ostropel de pui cu piure de cartofi drool.gif
moonlight
simonsays :
QUOTE
bun, maine prepar niste seminte prajite,


Semintze pradjite ohmy.gif licklips.gif licklips.gif ... n-am mai mancat de'asta vara cand am fost p'acasa ,iar p'aici n-ai sa le gasesti decat in paine nonono.gif

Doice zice :
QUOTE
o sa gatesc ostropel de pui cu piure de cartofi  drool.gif


S-a marcat ideea ... sambata asta o sa preg. rolleyes.gif thumb_yello.gif

Un pupic mic de la Andreea ochelarista glases.gif
Zooey
eu vreau sa fac mincare chinezeasca, da' nu stiu daca am timp sa cumpar ingredientele miine
doice
piept de pui la gratar cu salata de legume si cu dressing de maioneza cu usturoi
Zooey
QUOTE (doice @ 9 Nov 2004, 10:32 AM)
piept de pui la gratar cu salata de legume si cu dressing de maioneza cu usturoi

deja imi ploua in gura ohmy.gif
Rikita
königsberger klopse
Diana-Maria
Cred ca o sa fac friptura la cuptor cu garnitura de cartofi.
Era sa uit. Cartofii gratinati.
Si cu muraturi, evident. wink.gif
simonsays
QUOTE (Diana-Maria @ 15 Nov 2004, 01:05 AM)
Si cu muraturi, evident. wink.gif

biensur ca se-n-telege ! laugh.gif

ce muraturi ai pus ?
Diana-Maria
Muraturi mai verzi, mai rozalii, mere... O sa pun si niste gutui la murat, am mincat la niste prieteni ardeleni si au fost delicioase !
Castraveti nu am pus anul asta, doar gogosari.
Si nici varza, dar cred ca nu e inca timpul pierdut. wink.gif
ps: Chit ca mi te fac dusman, ph34r.gif vezi ca ai bagat o cratima care nu-si are rostul:
QUOTE
se-n-telege

... Nu am putut sa ma abtin... devil.gif
simonsays
QUOTE (Diana-Maria @ 16 Nov 2004, 01:35 AM)
ps: Chit ca mi te fac dusman, ph34r.gif vezi ca ai bagat o cratima care nu-si are rostul:
QUOTE
se-n-telege

... Nu am putut sa ma abtin... devil.gif

laugh.gif no problem, ma mai grabesc si eu, ca orisice om; si imi place teribil de mult sa ma supun greselilor... rofl.gif wink.gif

"Muraturi mai verzi, mai rozalii, mere..." > ih, ai pus MERE la murat ??? blink.gif cum ies ??

am pus (cu mandra laugh.gif ) castraveti si varza la murat; iar in otzet am pus gogosari, gogogsari cu conopida, cu struguri (a citit mandra o reteta, si a zis sa o incercam; ince nu i-am desfacut....); imi pare eextrem de rau ca nu am gasit pepeni d'aia mici, de murat... sad.gif sint o nebunie...
Diana-Maria
Si mie imi plac pepenii murati, dar aici, in Oltenia nu sint ,,la moda" . blink.gif
Merele murate sint grozave,la fel si gutuile.
Merita sa-ncerci. wink.gif
rofl.gif Bine ca nu te-ai suparat. sorry.gif
simonsays
mai, se pare ca nici in bucuresti nu sint la moda, altufel nu imi explic dece nu i-am mai gasit in piata... sad.gif
Diana-Maria
ohmy.gif Cred ca habar n-au cit sint de buni murati... laugh.gif
Nici la Craiova nu-s... hh.gif
In ce priveste meniul de miine... ma gindeam la un pastizio... drool.gif
mutulica
o sa imi fac o chinezarie... ma puca dorul de orez smile.gif
cri-cri_d'Amour
O tocanita cu soia, posibil si cu mazare, multe legume si niste clatite cu dulceata de macese
doice
chiftelute biggrin.gif
gabitza ^
QUOTE
Jazz, eu imi fac o supa de sparanghel  E chiar buna, pe cinstea mea! 


serenity: nu ne lasa in bezna nestiintei. spune si la noi cum se face...e una din marile curiozitati ale vietii mele...nu am mancat niciodata sparanghel dar tare sunt curioasa. da si la noi retzeta... mwah1.gif
G.
Rikita
am un rest de kous kous acasa, daca nu e rau inca, il voi manca maine
iniya
biggrin.gif nu stiu numele salatei; dar pe cat e de simpla atat e de buna
oua fierte+cartofi fietzi+masline+ceapa+maioneza




Serenity
Gabitza, impartasesc cu cea mai mare placere biggrin.gif Se pune o oala cu apa la fiert (cam 1 l) iar cand incepe sa fiarba se toarna continutul plicului si se amesteca energic. O mai lasi cam 5 minute la fiert, astepti sa se raceasca putin si o papi cu pofta mare laugh.gif

Ete aici o reteta adevarata pentru supa crema de sparanghel:

Ingrediente : 500 g sparanghel, 200 g smantana, 3 galbenusuri, sare.

Se curata sparanghelul si se taie varfurile cam de 2 cm. Se fierb tijele si varfurile intr-un litru de apa clocotita cu sare. Dupa ce au fiert, se trec prin sita tijele, iar varfurile se lasa deoparte. Piureul obtinut se amesteca cu galbenusurile si cu smantana si la urma se adauga varfurile.

Pofta! mwah1.gif




Jazz
Serenity,
Cum arata sparanghelul? unsure.gif
Tre' sa-mi zici ca reteta asta a ta mi-a provocat o furtuna in gura!
Saru-mana.

mwah1.gif
Kitty
Spaghete cu sos...

Se ia o ceapa se toaca marunt si se caleste in putin ulei, apoi se pune un carnat taiat bucatele, la prajit si niste ceafa sau ce va place, oricum ceva semipreparat... Se poate inlocui carnatul si ceafa cu Ton si ciuperci...Se amesteca treaba, apoi se pune bulion, la vara merge mai bine o rosie, doua, se amesteca iar ca sa nu se lipeasca, apoi se adauga usturoi, mujdei, fara apa, se pune si un ardei din otet sau cruzi daca ne place mai picant, apoi se adauga 100-200g smantana, piper, in loc de sare putemsa punem un cub de Knor cu ce arome vrem, daca avem se pune si oregano, ceva boia, si ce condimente mai credeti de cuvinta...

Se pune o oala cu apa in care punem un pic de sare si o lingura de ulei, se adauga spaghetele doar cand apa fierbe...Dupa ce s-au umflat act de cat, se strecoara, se pun intrun vas mai mare, se amesteca cu putina margarina si cu cascaval ras cat cuprinde, merge si branza, apoi se pune sosul si se amesteca totul...Se serveste cald....Pofta buna!
Serenity
Pentru Jazz:

user posted image

mwah1.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.