Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Betia
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Blakut
Toata lumea spune ca alcoolicii sunt niste oameni ratati, facuti sa dispara. Este credinta majoritatii ca omul care bea este un om slab, supus viciilor, incapabil sa ia decizii si sa aibe discernamant.

Multi sunt de acord ca actiunile unui om beat nu au valoare: "saracu', era beat, nu il luati in seama". Altii (cei credinciosi) considera ca bautura este o patima, cel ce bea este desfranat, incalcand porunca domnului. Sunt unii care cred ca omul beat nu intelege nimic, este pierdut, mintea sa fiind corupta de alcool, distrusa (alcoolul omoara neuroni).

Aici vin eu, luand apararea betivilor (cred ca Dionysos ar face la fel).

In primul rand, intreb: De ce cultura greaca, considerata de multi una dintre cele mai avansate culturi antice (eu nu o consider cea mai avansata, nici macar nu imi place democratia lor) avea totusi in panteonul sau un zeu inchinat vinului? Vreau sa spun, o societate ce se considera si era avansata, avea totusi un zeu inchinat unui lucru considerat azi viciu si denigrat de multi.

Alcoolul a stat la baza fortei de creatie a multor artisti (sau macar a fost prezent in viata lor), de la Nichita Stanescu la Jim Morrison. Nu credeti oare ca eliminarea acestui lucru din lume ar saraci omenirea? Trebuiesc luate masuri impotriva acestei substante? Societatea viitorului, trebuie ea sa-l interzica? Este alcoolul un viciu? Sau un lucru menit sa ii lumineze si sa ii inalte pe unii si sa ii doboare pe altii? Oare nu sunt toti liberi sa aleaga? Sa devina sclavul alcoolului sau sa profite de el?
carrad
eu sunt de acord cu alcoolul! dar nu cu excesele! chiar si dragostea in exces este un viciu si nimeni nu vrea sa o interzica!
in ceea ce-i priveste pe greci, poate ca aveau un zeu al vinului si pentru ca beau mult vin (indoit cu apa), la orice ora! uneori motivele sunt atat de simple...poate asa se-ntampla si cu grecii
mutulica
cit timp nu folosesti alcoolul ca pe o scuza pentru timpeniile pe care le faci, nu vad care e problema
cit timp profiti de euforie si te simti mai bine e chiar indicat
ca un paharel pe zi... te fereste de unele neplaceri... medicale se stie

dar daca ajungi sa te iei la harta cu toti cei din jur
daca iti creste brusc curajul si mai chinui si pe altii...
mai bine renunta pina mai poti
abis
Vechii romani (aia din Imperiul Roman, nu din Romania) aveau o vorba interesanta: spuneau ca un pahar de vin este medicament, ca doua pahare de vin inseamna aliment, iar trei pahare - otrava. Romanii (de data asta aia din Romania) spun ca dupa un pahar esti leu, dupa doua maimuta, iar dupa trei porc...

Asa cum zice si mutulica mai sus, un pahar pe zi (sau cateva...) nu strica, dimpotriva. Insa o betie pe zi, deja e altceva...
sorin666
Un pahar la masa, din cand in cand, sau o iesire la o bere nu face rau nimanui, excesul, vomitatul si capul greu a doua zi nu sunt insa obligatorii... rolleyes.gif
Cat despre rolul sau in exprimarea artistica a lui Jim Morisson, cred ca era pe locul 2 dupa marijuana, si asta la o distanta respectabila in urma ohyeah.gif O legalizam si pe asta?
Iar Grecia antica era o societate prea diferita de cea actuala... vinul se bea indoit cu MULTA apa, din cauza SI a calitatii mediocre a apei din orase, in orice caz cel care bea vinul "pur" era considerat un betiv...
abis
Si la romani (Imperiul...) era la fel: aristocratii beau vinul indoit cu apa, si numai plebeii vinul "pur"...
Cla
Io credeam ca aici e vorba de betie, nu de "cum sa beau fara sa ma-mbat" huh.gif biggrin.gif

O halba de bere (neindoita) sunt 3 felii de paine... in Bavaria ohyeah.gif
sorin666
Dar si halba e de 2 litri... laugh.gif
cactus
QUOTE (abis @ 20 Oct 2004, 10:10 AM)
Si la romani (Imperiul...) era la fel: aristocratii beau vinul indoit cu apa, si numai plebeii vinul "pur"...

De aia s-a dus dracului imperiul roman si-au ramas plebeii, incl. aia mioritici. Prostu de Burebista si-o imaginat ca a distrus chiar TOTI butucii de vie ??? Fraieru. Si uite asa au aparut statele...fiindca aristocratia romana s-a dus cu pluta de atata apa...Si de aia nimeni nu vrea sa invetze lb. latina spoton.gif 6.gif
Cla
Asta a fost adica apa sambetei... tongue.gif
QUOTE (sorin666)
Dar si halba e de 2 litri... laugh.gif

biggrin.gif pai nu chiar, ca atunci s-ar numi "Doppelmaß" spoton.gif
actionmedia
Cand eram student, aveam obiceiul sa ma imbat pe la chefuri. Daca aveam ceva la bord prindeam curaj (eram mai timid pe vremea aia) si agatam gagici, mai greu era sa le pastrez, ca de cine sa stea cu un betiv.
Dupa ce am terminat facultatea am mai rarit betiile dar cand ma imbatam o faceam lata. De vreo 4 ani jumate nu m-am mai imbatat foarte tare desi am mai baut din cand in cand. Am baut mai mult in anturaj ca doar toata lumea bea dar pot sa spun ca am intrat in era moderatiei, am uitat sa spun ca de 4 ani si jumatate am o relatie stabila.
Prin urmare, la mine cel putin relatia stabila si bautura sunt incompatibile. laugh.gif
Vreau sa mai spun ca nu duc lipsa betiilor de alta data, probabil si varsta si preocuparilor pe care le am acum mi-au mutat sfera de interes din zona alccolului. Alcoolul nu lipseste cu desavarsire dar il consum la un nivel moderat spre soft.
Nu mi-a placut niciodata sa beau tarie, dar am mai baut. Gustul vinului l-am prins in studentie, pana atunci eram fan bere.
Uneori betia este buna, daca reusesti sa te faci muci cel mult de 2 ori pe an nu cred ca e nici o problema. Dar daca esti muci tot timpul atunci nu mai este bine.
Beutura cu moderatie, la modul un paharel de vin la masa sau o bere inainte de culcare zic eu ca e benefica, daca bei ca sa te imbeti atunci ai grija sa nu o faci prea des pentru ca altfel te paste ciroza devil.gif .
Cam atat despre betie
Ovidius
QUOTE (Blakut)
Toata lumea spune ca alcoolicii sunt niste oameni ratati, facuti sa dispara. Este credinta majoritatii ca omul care bea este un om slab, supus viciilor, incapabil sa ia decizii si sa aibe discernamant.

Pai cum sa aiba un om beat discernamant cand el nu se poate tine pe propriile picioare?
QUOTE (Blakut)
In primul rand, intreb: De ce cultura greaca, considerata de multi una dintre cele mai avansate culturi antice (eu nu o consider cea mai avansata, nici macar nu imi place democratia lor) avea totusi in panteonul sau un zeu inchinat vinului? Vreau sa spun, o societate ce se considera si era avansata, avea totusi un zeu inchinat unui lucru considerat azi viciu si denigrat de multi.

In primul rand nu putem sa comparam cultura de azi cu una de acum 2000 de ani, dar cred ca nu atat alcoolul este denigrat cat cei care-l consuma peste masura. La fel ca si ceilalti consider ca o betie pe luna este ok. La fel de ok este sa bei vin, bere sau tarie in fiecare zi atata timp cat il consumi cu masura si nu te imbeti. Dar asta depinde de cat poate sa duca fiecare. Eu de exemplu pot sa beau doua pahare de vin mediu (ca tarie) si in afara de niste zambete in plus nu se simte pe mine. Am insa un prieten care poate sa bea un litru de vin si nu se simte pe el.
carrad
QUOTE (cactus @ 20 Oct 2004, 11:09 AM)
[QUOTE=abis,20 Oct 2004, 10:10 AM] Si de aia nimeni nu vrea sa invetze lb. latina spoton.gif 6.gif

cactusule, m-ai atins! unsure.gif
io am invatat limba latina si chiar si elina. am mai facut si facultate pe tema asta si...la ce mi-a folosit? lucrez printre medici! rofl.gif
contraste
Da, Dionisos zeul vinului...
Dar intre apollinic si dionisiac, a fost intotdeauna controversa, sau, mai dulce, contrast...

De bune ce au fost produsele viilor in exces, chiar un conducator de-al nostru, dac de-al nostru le-a distrus - Burebista
Indiferent ce teorii ar face altii asupra actiunii acestuia, cei treji nu ar face, tot betivii !
Realitatea este ca in Romania se bea mult. Iar omul la betie se vede foarte important, macrocefal, mega-potent, totul la absolut.
Singurul lucru mare la cei cazuti in betie este comportamentul deviant.

Detest betia si betivii. Daca sunt calcati de o masina, ma bucur. Cei pe care ii teroriza nu vor mai fi terorizati. Au scapat de unul.
Am si eu in bloc un astfel de specimen, degeaba vine politia, degeaba o coase pe nevasta-sa spintecata, degeaba sar vecinii cu gura pe el cand este treaz. Sunt nopti cand toata scara unde locuieste, si acolo locuiesc si eu doua etaje mai jos, si tot blocul de vis-a-vis tremura de spaima ca nu se stie ce catastrofa s-a intamplat la o ora mica din noapte. Urlete, geamuri sparte, obiecte aruncate de la etaj, politie, salvare. Zeci de oameni terorizati in timp de pace de cine ? de un BETIV !
Cla
QUOTE (contraste)
Detest betia si betivii. Daca sunt calcati de o masina, ma bucur.

Marita-te cu tihomir. Puteti omori impreuna cu satisfacere un homosexual betiv. Bafta! mad.gif
contraste
Sa se dea o lege de port arma sau alta posibilitate de starpirea acestor specimene rusinoase pentru omenire, si nu am nevoie sa ma marit.
O fac singura ! Cu sange rece ! Si premeditat !
Blakut
Hei, nu bautura este de vina, omul este de vina, el insusi, betiv sau nebetiv, tot ar face rau in cazul tau.

Vinul grecesc antic era indoit cu apa pentru ca era scarbos la gust si foarte tare in stare pura.
abis
Eu aveam impresia ca vinurile grecesti erau de calitate, insa poate ca m-am inselat. Oricum, vinul il strici daca pui apa in el. Nu toate obiceiurile nobililor merita copiate...
Blakut
Vinul de azi da, vinul de pe atunci era insa diferit: mult mai gros si mai tare. Si mult mai rau la gust.
actionmedia
QUOTE (abis @ 20 Oct 2004, 04:25 PM)
Eu aveam impresia ca vinurile grecesti erau de calitate, insa poate ca m-am inselat. Oricum, vinul il strici daca pui apa in el. Nu toate obiceiurile nobililor merita copiate...

Ba vreau sa zic ca mie imi place mai mult spritz decat sec.
mutulica
daca nu e cu votca... nu prea e betie...
Afrodita
Si io "militam" pt betii in "tineretea" mea...Se pare ca de ceva vreme mi-a mai venit mintea la cap, cel putin in domeniul asta...Nu-mi mai place sa beau de sa am greturi si arsita a doua zi, imi place sa servesc un pahar de vin la masa sau o bere seara , inainte de culcare...Si nici astea nu le beau zilnic, dar saptamanal tot am ceva alcool pe langa cina si tare bine imi e biggrin.gif
Da, tine de om ce face cu bautura, insa consdider ca un om destept , chiar daca mai trage cate o betie din an in pasti, stie a se comporta ok si nu il conduce alcoolul pe el, ci stie sa foloseasca el alcoolul in favoarea lui....
YOo
QUOTE (afrodita @ 20 Oct 2004, 09:57 PM)
(...) ci stie sa foloseasca el alcoolul in favoarea lui....

hmm.gif ... unde asta? rolleyes.gif
carrad
QUOTE (actionmedia @ 20 Oct 2004, 05:46 PM)
QUOTE (abis @ 20 Oct 2004, 04:25 PM)
Eu aveam impresia ca vinurile grecesti erau de calitate, insa poate ca m-am inselat. Oricum, vinul il strici daca pui apa in el. Nu toate obiceiurile nobililor merita copiate...

Ba vreau sa zic ca mie imi place mai mult spritz decat sec.

Eu sunt impotriva spritz-ului!!! De ce sa strici bunatate de licoare cu apa? mad.gif
actionmedia
QUOTE (carrad @ 21 Oct 2004, 12:35 PM)
Eu sunt impotriva spritz-ului!!! De ce sa strici bunatate de licoare cu apa? mad.gif

Gusturile nu se discuta spoton.gif
carrad
QUOTE (actionmedia @ 21 Oct 2004, 12:57 PM)
QUOTE (carrad @ 21 Oct 2004, 12:35 PM)
Eu sunt impotriva spritz-ului!!! De ce sa strici bunatate de licoare cu apa?  mad.gif

Gusturile nu se discuta spoton.gif

corekt! sunt impotriva spritz-ului in ceea ce ma priveste! ceilalti pot bea ce vor si cum vor! thumb_yello.gif
gypsyhart
Mai intai despre experienta mea legata de alcool/ betie
Prima data cand m'am ametit mai serios a fost la majorat. Cu vin....Am baut ca sa ma simt bine....si a fost fain:)
Odata am baut niste Garrone si am avut parte de prima boratura....si ultima:D...
In general beau cat sa ma simt bine....DE betie in care sa sa uit pe ce lume sunt nu am avut parte...motivul de baza este ca nu am gasit motive suficiente care sa ma faca sa beau asa mult.....

Pe de alta parte alcoolul mi se pare o scuza pentru f multi oameni.....inclusiv pentru Jim Morrison a fost o scuza....alaturi de marijuana, peyote si ce o mai ingerat....este o amanare a intalnirii cu nemultumirile din viata ta.....
Insa adevarul este ca nu avem nici o scuza....Parerea mea.
cociuba
marijuana , alcool........... ce placere.... laugh.gif

sau un citat extraordinar: stii sentimentul ala cum ca ceea ce te inconjoara pare a nu fi real?
Da , se numeste ecstasy si te face sa zbori...........( un citat aproximativ din matrix)


o relaxare cu bautura sau chiar cu marihuana nu e ceva chiar atat de rau smile.gif


cat de vin indoit cu apa sa fim seriosi cum sa strici bunatate de vin vechi de cel putin 5 ani cu apa, erezie laugh.gif
mutulica
cica nu esti beat daca poti sa stai intins pe jos fara sa te sprijini...
rolleyes.gif
cociuba
daca acesta este noul test atunci totul e thumb_yello.gif
milimetru
Beţia este, după părerea mea ceva rău. Dacă este premeditată ("hai nene s-o facem lată") este ceva f rău. Dacă este repetată des e o pacoste.

A bea alcool nu e rău. Beţia, īnsă, nu īnseamnă a bea alcool. Beţia īnseamnă a ridica alcoolul dincolo de statutul de furnizor de plăcere pe care īl are īn mod obişnuit. Beţia repetată īnseamnă viciu iar īn acel caz alcoolul devine drog. El - stăpīn iar beţivul - sclav.
mutulica
adica... sunt un fel de sclav asa... blink.gif
parca se abolise sclavia
milimetru
Pt cei care se īmbată des nu s-a abolit smile.gif Pt ei se face o derogare...

Īn ceea ce te priveşte... nu ai aerul că bei īntr-un hal fără de hal... Ia suflă un pic să vedem (pardon: să mirosim!) biggrin.gif
cactus
QUOTE (milimetru @ 11 Nov 2004, 09:39 AM)

Īn ceea ce te priveşte... nu ai aerul că bei īntr-un hal fără de hal... Ia suflă un pic să vedem (pardon: să mirosim!)  biggrin.gif

Pai tu chiar l-ai crezut ? Asta-i o lume virtuala. Ceva imi zice ca in afara de limonada nu baga-n el zemuri faine si sfintite de atmosfera de catedrala a carciumilor...Asta e...
Io nu l-am crezut da“m-am facut ca-l cred ca-i betiv; da de unde, tu draga... roflmao.gif
Normal ca beutura-i mare spurcaciune; mi-o repet zilnic, mai ales cand nu mai am decat vazduh in poznare..

Pa, tu draga.

PS - @ oricare moderator: chestia asta "Nivel: < 0 ( ) 5 > se refera la IQ ????? 5 nu-i cam mult ?
"
Cla
Pai nu, ai 5 drinks la liber si n-ai cerut inca niciunul wink.gif da-i PM lui Mihai si cere spoton.gif
mutulica
inteleg ca trebe totusi sa definim betia...
dupa codul rutier ... odata ce ai pus in gura... te-ai ars...
dupa codul meu, intra pina la 0.4-0.6 la mie lejer si des, iar vinerea sarim de 1... ca de aia e wkend

pina unde e
QUOTE
A bea alcool nu e rău
si de unde incepe
QUOTE
Beţia īnseamnă a ridica alcoolul dincolo de statutul de furnizor de plăcere pe care īl are īn mod obişnuit

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.