Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Sensurile (pierdute) Ale Cuvintelor
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
carrad
Ideea mi-a venit dintr-un mesaj al cactusului mwah1.gif
Spunea el ca se va barbieri pentru o intalnire forumistica etc...si a folosit un cuvant anume, care incepe cu "m" si se sfarseste cu "ie" (are 4 litere...puneti voi litera lipsa!). Nu vad de ce nu am putea scrie sau rosti cuvantul acesta atunci cand il folosim cu sensul lui prim, nu cu cel legat de o anumita practica sexuala?! ohmy.gif pentru ca, domnilor moderatori si forumisti, acest cuvant inseamna "fata, chip".
si daca tot am ajuns la fata, stiti care este sensul vechi al acestui cuvant? fata=culoare, iar sensul acesta prim, vechi si uitat s-a pastrat in expresia "a face fete-fete"
de aceea, va invit sa ne amintim aici limba romana veche!!!
Antont
Io stiu o groaza de cuvinte din limba romana veche, da' nu le pot spune pe forum, ca iau o banare de cel putin o luna rofl.gif
carrad
multam! trimite-mi un PM sau un e-mail, ca io nu te voi bana! spoton.gif
Antont
Pai ar fi culmea sa ma banezi ca-ti trimit e-mail sau PM rofl.gif
carrad
hai sa spun toata fraza: trimite-mi cuvintele alea intr-un mail sau PM. ca eu nu sunt asa de pudica!!! in plus, tine cont ca "ma uit" la cuvinte ca un filolog, adica nu ma scandalizez cand cineva foloseste acele cuvinte interzise de pudoarea prost inteleasa!
capisci? mad.gif
Antont
Ho cu tata, ca io ma distram numa' asa, la katerinka tongue.gif ...Cuvintele alea la care ma refeream sint alea de le stie toata lumea, anyway rofl.gif
carrad
ho cu mama! ne distram amandoi, de fapt! rofl.gif
Antont
harhar.gif rofl.gif
carrad
rofl.gif rofl.gif rofl.gif
mwah1.gif
astept sa bem la timisoara!!!
Cla
Ex-nevestei mele i-a placut foarte mult p**a smile.gif

Ce tampenie dom'le, de parca orasul ala croat s-ar scrie cu stelute... din cauza asta nu se vede nici poza... cenzurat din start 50.gif ranting.gif

Antont
Io daca vin tre' sa beau apa plata cu lamiie ca vin motorizat rofl.gif
carrad
intr-adevar tampenie, clarence!
haideti sa va povestesc o conversatie pe care am avut-o acum multi ani cu bunica mea sarboaica (fie iertata!).
eu ii spuneam ceva de genul: ce nesimtire, sa numesti orasul p**a (ce prostuta eram pe-atunci! rofl.gif, imi imaginam ca sarbii ar sti ce insemana cuvantul). iar bunica mea, femeie simpla, dar foarte agera la minte, mi-a replicat: pai romanii nu sunt nesimtiti cand spun "curatz cartofi"? pentru ca, dragilor, kuratz=p**a
carrad
QUOTE (Ghost @ 19 Oct 2004, 01:43 PM)
Io daca vin tre' sa beau apa plata cu lamiie ca vin motorizat rofl.gif

si io vin motorizata, dar ma bazez pe faptul ca politaii isi imagineaza, total eronat, ca as fi o doamna care nu bea cand conduce masina rofl.gif
Antont
In schimb io nu ma risc sa ma sui pe motocicleta beat chiar daca nu sint politzai in zona rofl.gif ...Plus ca la mine ajunge sa ma vada "organele" sa-si inchipuie ce-i mai rau rofl.gif . O idee ar fi sa ma maschez intr-una din fetele din clubul manechinelor care beau doar apa plata, da' atunci apar alte pericole la adresa persoanei mele care este rofl.gif ....
PESE:
Gata, am taiat-o, ca discutia asta mi-a facut pofta evil.gif .......sa ma plimb cu motocicleta, oPsedatilor rofl.gif
Cla
I-am zis odata la maica-mea ca ma duc sa joc fotzi (fotbal). M-a mustrat si a zis ca nu mai vrea sa auda cuvantul asta... blink.gif

rofl.gif
carrad
ok!
sa ne intoarcem la subiect.

"apa chioara" este tema pe care o propun. stie cineva cum a ajuns la forma asta? ca, initial, cuvantul al doilea era altfel!!!
abis
Din cate stiu era, in latina, ceva de genul aqua chiara, adica "apa limpede"... E corect?
carrad
aqua clara>apa chiara, care, din pricina pierderii cuvantului al doilea, se transforma in apa chioara (adica un cuvant apropiat ca fonetism, un paronim). iar "chiar" este singurul cuvant in care il mai pastram pe "clarus" (daca nu ma-nsel)


asadar, CORECT, abis thumb_yello.gif
Carmi
Cuvantul fistichiu..insemna la inceput de culoarea fisticuluiadica verdele acela crud...a devent mai apoi ceva diferit si in final ceva foarte deosebit chiar de prost gust.

QUOTE
iar "chiar" este singurul cuvant in care il mai pastram pe "clarus" (daca nu ma-nsel)

si atunci clar de unde ar proveni?

Clarence daca stai in germania acu stii ce e fotzi tongue.gif rofl.gif
carrad
QUOTE (Carmi @ 19 Oct 2004, 09:12 PM)
[/QUOTE]
si atunci clar de unde ar proveni?


"clar" provine tot din "clarus", dar pe calea imprumutului neologic.
fenomenul se cheama "dublet etimologic" si exista cateva exemple in limba romana, dintre care cel mai mult imi place "salutare":
1. imprumutat a devenit "a saluta", insa
2. mostenit a devnit "a saruta".

Nu m-am gandit niciodata la cuvantul pe care l-ai propus, dar ma bucur ca l-ai explicat! thumb_yello.gif mwah1.gif
Cla
QUOTE (Carmi @ 19 Oct 2004, 08:12 PM)
Clarence daca stai in germania acu stii ce e fotzi  tongue.gif  rofl.gif

Iti dai seama... ii stiu pana si gustul licklips.gif spoton.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.