Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Parere
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
cactus
Preluat de la User-Anonim - topicul---Sugestii-nedreptate-nemultumiri,,,,etc

"Va multumesc tuturor pentru atitudinea luata, va multumesc pentru intelegerea umana de care ati dat dovada in primul rand, lucru de altfel cel mai important dintre toate, OMU-BUN meritandu-si din plin pseudonimul. Eu spun sa ne oprim aici, fiindca stiti prea bine viata e atat de trecatoare, iar Marele Regizor ne trece atat de subit si teatral in culise, neramand din noi decat biata prestatie actoriceasca, uneori atat de nereusita. Cel mai important lucru este de fapt ca in tot ceea ce facem sa ramanem oameni, cu orice pret. Atat ramane dupa noi.

Imi cer cu tot respectul iertare fata de toti colegii de han - inclusiv fata de Mihai - dar, nu credeti ca are dreptate ? Ne-am construit, cultivat si intretinut niste identitati virtuale, care, pot foarte bine sa fie niste personalitati reale ale unei lumi virtuale sau personalitati pe care ni le-am fi dorit reale si care se materializeaza intr-o lume virtuala; sambata se vor intalni unii la Timisoara; altii s-au intalnit in Brasov, Bucuresti si aiurea si niciodata nu s-au auzit cuvinte urate, grele, neplacute sau dezamagiri atunci cand s-au intalnit, fata de imaginea virtuala creata aici, acasa, la Han.
Unii ne-am gasit un camin (refugiu) aici din diferite motive; altii au vrut o schimbare de atmosfera. Cu mici exceptii am reusit sa ne apropiem si sa facem ceva ce cu greu se poate realiza intr-o cumunitate umana reala.
Re-citez ceea ce a spus al nostru - pentru ca este membrul acestei familii a hanului, nu al altora..."Cel mai important lucru este de fapt ca in tot ceea ce facem sa ramanem oameni, cu orice pret. Atat ramane dupa noi."
De ce sa nu ramanem asa. Nimeni nu e perfect; nimeni nu posteaza documentat ca in Larusse sau mai academic decat la Sorbona; unii isi exprima niste simple pareri - poate dau cu bata-n balta sau difera de la topic (????) dar sunt parerile lor, gandurile lor la care, poate, asteapta un raspuns, nu o palma de genul Off Topic dat de cine stie ce teribilist sau, mai rau, de un raspuns mai usturator decat sarea in ochi, data, de cine - tocmai de un membru al acestei familii din care si el face parte... Iertare - chestii de astea dor; dor cu atat mai mult cu cat nu putem sti ce e in sufletul si in mintea colegului (fratelui familiei noastrea) atunci cand intrteaba ceva....Iertare daca am vorbit prostii; dar asta simt in momentul asta...Si NU ma refer la cineva anume....la ceva anume...
carrad
Ma alatur parerii tale, cactus!
Fiecare dintre noi este aici dintr-un motiv sau altul...fiecare il stie pe al lui. Eu, de exemplu, fiind o persoana extrem de sociabila (poate chiar patologic de sociabila, daca o fi existand asa ceva!!!), ma bucur de prezenta unor oameni care imi seamana intr-o masura mai mica sau mai mare.
Cred ca noi toti ii cautam pe cei asmenea noua, cred ca acesta este motivul fundamental pentru care suntem aici...sa ne intalnim cu nenumaratele noastre jumatati intru spirit, pentru ca, oricat de diferiti am fi, sa nu uitam ca "cine se-aseamana, se-aduna".
cactus
hiya.gif flowers.gif mwah1.gif Multam tu draga; dacă mai pun la socoteala ca ai un aspect comercial mai mult decat tulburător, pierd uzul raţiunii si musai sa ma bag sub duş cu apa rece; aşa că, ma duc să fac duş-----Păcat că nu ni-i dat să ne devem la faţă dar, asta are parte benefică pentru tine - te scuteşte de coşmaruri... roflmao.gif roflmao.gif
cactus
PeiSei - ca NU se contorizeaza - nu ţi-o zis nimeni până acuma că io mi-s ficior fain... cu lipsiru, da' faiiin de tot... devil.gif spoton.gif
carrad
cactusule, io am vazut ca esti ficior fain!
da' tie ti-o zis cineva ca io mi-s maniaco depresiva? yikes.gif
cactus
QUOTE (carrad @ 18 Oct 2004, 11:12 PM)
cactusule, io am vazut ca esti ficior fain!
da' tie ti-o zis cineva ca io mi-s maniaco depresiva? yikes.gif

Si care-i problema ? Io nu ma sperii nici macar cand ma uit in oglinda - o data la trei zile, cand ma rad pe ****...Ceea ce zici tu nu-ţi schimba de nici o culoare aspectul comercial... Aşa ca tot la duş raman....(de ăla rece) rofl.gif


\ Clarence - vad ca eşti printr-un butoi cu ceva; nul problemo; te dezburd eu mâine de dimineaţă... Acuma ma duc la duş cu apă rece - Carrad e de vina...
cactus
am vrut sa edit...alea stelutze in seamna cand ma rad pe "****" adica pe moaca...dau tzepii jos....adica dau pe obraji cu pamatufcu pasta de ras si dupa aia cu Gilette II (ca altele mai bune nu am) se numeste sa terazi (sa te barberesti).... nu altceva Asa ca moderatorul poate inlocui stelele u ce am scris; oricum e referea la mine...
cactus
Salve popor ca la 5 am musai sa fac ochi. Clarence - ne conversam maine....
secunda
din partea mea ai primit iertarea... rolleyes.gif
Vornicum
Cactus ma surprinde prin profunzimea gandurilor sale. Nu ma intelege gresit, omule, am afirmat sus si tare ca esti simpatic si foarte sociabil pe undeva pe aici.
Insa aspectul prezentat de tine aici denota suflet si arata ca iti pasa.
Dar , iti dau un sfat pe care e bine sa il iei ca si atare. Aici la Han sunt persoane care o sa te vaneze daca iti pasa, te implici si nimeresti pe un teren care e rezervat doar unora. Noi trebuie doar sa postam, radem si sa NU ne punem intrebari care deranjeaza.

Cu respect
Al tau Vornicum
halcyon_lll
Above the mountains
Beyond the seas
Near the heavens
Through the trees
Above the ground
Below the sun
Around the clouds
Having fun
Outside the house
Inside the hand
By the cactus
Over the land
Past the desert
Near a friend
From my bed
I hear the wind.
Vornicum
Problema atinsa aici de cactus e complexa.
Si nu inteleg poezia de mai sus de nici o culoare.
O fi vreun poet filosofic, ca de astia mai sunt pe aici.
LigiaB
QUOTE (cactus @ 18 Oct 2004, 10:45 PM)
Cu mici exceptii am reusit sa ne apropiem si sa facem ceva ce cu greu se poate realiza intr-o cumunitate umana reala.

@ Cactus

Am inteles exact ce ai spus, agreez. Interesant ca ai scris toate acestea, ca eu ma gindeam zilele astea la ceva similar...

Eu am venit la Han pe 3 Ianuarie si imediat mi-am dat seama, ca aici erau prietenii inchegate, forumistii se cunosteau f bine si discutau "la alt nivel" sa spun asa. Eu am apreciat asta la ei, sa reusesti sa iti faci prieteni intr-o lume virtuala, e ceva grozav (am spus prieteni, nu amici). spoton.gif

Citeam cum ei se mirau de numarul de noi forumisti, unii spuneau ca se pierde din intimitatea hanului, si asa era. Se discuta apoi despre partide pe han, pe mine nu ma deranja, mie mi s-a parut natural, omeneste sa fie si partide, in real live, nu e la fel? De ce ar fi diferit intr-o lume virtuala?

E greu sa intrii intr-un grup gata format, nu poti intra cu forta, la fel de greu e sa fi singur, sa vorbesti singur sau mai rau...sa fi ridiculizat de cineva sau de vreun grup, stiu!

E greu sa fii si cuminte si sa iti vezi de treaba ta, sa astepti o vreme...iti vine sa strigi, sa iti scoti tepii, dar oare ajuta? Nu cred! Timpul intotdeauna a rezolvat orice, orice...ori in favoarea noastra or in defavoarea noastra, noi putem alege! rolleyes.gif

Acum observ ca multi din vechii forumisti au plecat, nu dau nume, n-are rost...mie imi pare rau, chiar f rau...oare de ce au plecat??

Schimbarile sint greu de asimilat ptr unii, altii nu au probleme, se acomodeaza imediat...

Un lucru e evident si tot timpul il rezolva, pina la urma se vede clar, cine e om si cine nu, se vede cine creaza discordii, cine face pace, cine nu se cearta, cine e om! Se vede! Eu una vad clar. smile.gif

@Vornicum

Poezia lui Halcy, vrea sa ilustreze ca oriunde ai fi, poti avea fun, in orice imprejurare, mai ales daca esti linga un prieten... smile.gif Cam asa inteleg eu, fiecare poate intelege ce vrea, eu mereu caut ceva pozitiv. smile.gif
punctt
wink.gif Suntem unici prin felul nostru de a fi. Avem si calitati si defecte. Eu nu-mi schimb insa parerea despre oameni: toti avem CEVA BUN IN NOI. Indiferent ce-am zis ori facut la un moment dat, samanta buna... dar si cea rea, tot exista in noi. Nimeni nu e perfect, daca am inteles acest lucru, nu-i greu sa-i acceptam pe cei din jurul nostru. Toti gresim, mai devreme ori mai tarziu. Dar oare cati invata din greselile lor sau a celor din jurul lor? Oare cati dintre noi raman OAMENI, orice ar fi...?
RAUL SE RUPE DE LA RADACINA! (daca ne dorim acest lucru...)

mwah1.gif
Vornicum
Trebuie sa fi constient ca lumea nu se termina atunci cand ti se intampla ceva rau tie. Ea va continua si trebuie sa gasesti o modalitate sa continui si tu.
cactus
QUOTE (Vornicum @ 23 Nov 2004, 08:42 AM)
Trebuie sa fi constient ca lumea nu se termina atunci cand ti se intampla ceva rau tie. Ea va continua si trebuie sa gasesti o modalitate sa continui si tu.

Cam greu, Vornice; uneori tare, tare greu...
Vornicum
Pufoshila, nu e greu atat timp cat ai langa tine oameni care te ajuta.
Nu mi-e jena sa recunosc ca eu sunt dependent de familia mea : fratele meu si parintii.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.