Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Nebuni Liberi
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Vornicum
Ieri am vazut pe strada un nebun in halat de spital. Intr-o mana avea un colt de paine si cu cealalta manca seminte.
Vorbea singur si nu era barbierit.
Nu inteleg de ce-i lasa asa sa bantuie pe strazi ca si fantomele.
Inteleg ca sunt in stare latenta ca si vulcanul Etna dar strica aspectul urban.
Mi-e si mila pe de-o parte de ei, dar nici pe strada trebuie sa-i lase. Parerea mea.


________
Mai, tu esti cam verde la fata... esti bine?
bunicu'Gilbert
QUOTE (Vornicum @ 14 Oct 2004, 12:47 PM)
Mi-e si mila pe de-o parte de ei, dar nici pe strada trebuie sa-i lase. Parerea mea.


Sunt perfect de acord cu tine. Intr-o societate civilizata locul bolnavului este la spital, sub stricta ingrijire medicala. De aceea platim din propriile castiguri sume astronomice care contribuie la bugetul Caselor de asigurari de sanatate si nu numai la acestea...
In prezent se poate constata o inrautatire a starii de sanatate mentala a populatiei, pe care mai marii nostri nu vor s-o recunoasca, deoarece ar recunoaste implicit starea de saracie in care se zbate aceasta. Exemplele prezentate de mass-media noastra privind calitatea actului medical ne ajuta sa intelegem de ce si nebunii au ajuns sa se plimbe nestingheriti pe strazi. Iar calitatea e strans legata de recompensa (salariul) acordat unor asemenea lucratori din domeniu. Chiar daca ministrii nostri ai sanatatii s-au laudat cu caracterul social al acestei asa zise reforme din domeniul sanatatii (invocandu-se chiar numele lui Bismarck), rezultatele sunt deplorabile.
Singura noastra modalitate de sanctionare a rezultatelor din domeniul sanatatii si asistentei sociale este una democratica, prin exprimarea libera, o data la patru ani, a votului fiecaruia.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.