Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cuvinte Cu Vibratie
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
Pagini: 1, 2
Crisse
Intr-o zi mi-am vizitat un unchi pictor pe care nu l-am mai vazut de cativa ani. Am inceput sa discutam despre picturile lui. Mi le-a arata pe cele de pe hol, apoi am intrat in sufragerie samd. Cunosc domeniul insa dupa ce am vazut 50 tablouri cuvintele mi s-au terminat. Cand am intrat in atelierul lui mi-a arata cateva portrete si mi-a cerut parerea. I-am spus una alta si incantat mi-a scos o cutie mare de lemn unde avea peste 150 de autoportrete. Atunci am simtit ca nu mai am indeajuns de multe cuvinte (adjective).

Deseori folosim aceeasi expresie ptr un copil, ptr un tablou, ptr o masina, ptr orice. Copil frumos, masina frumoasa, tablou frumos. Cuvintele au vibratie. Fiecare cuvant are putere singur sau impreuna cu altele. Cuvintele au putere asupra noastra.

Scrieti aici cuvinte care va plac, cuvinte care va atrag, cuvinte care va trezesc anumite sentimente, emotii, cuvinte care v-au insotit de-a lungul vietii, cuvinte, cuvinte.Pot fi si expresii dar nu mai mult de doua randuri.

somptuos
nefertiti-old
Cred ca ideea ta ar trebui completata sau schimbata, pentru ca e ceva ce scapa. Toate cuvintele trezesc anumite sentimente, cuvintele ne insotesc si ne-au insotit mereu in viata, pentru ca altfel nu se poate. Deci, ar trebui punctat ce fel de cuvinte sa postam aici: unele care ne-au marcat dintr-un anumit motiv, intr-un anumit moment, unele pe care le detestam samd. Si poate ar fi interesant sa adaugam si de ce ne-au marcat, ne displac etc. Parerea mea. smile.gif
milimetru
farmec smile.gif
Crisse
superb
milimetru
nuanţă
Ovidius
magnific
Crisse
imaculat
Crisse
QUOTE (nefertiti @ 14 Oct 2004, 02:24 PM)
ce fel de cuvinte sa postam aici: unele care ne-au marcat dintr-un anumit motiv, intr-un anumit moment, unele pe care le detestam samd.

Sorry Nefertiti ca nu ti-am raspuns inca. M-am gandit doar la cuvinte cu vibratie pozitiva, la cuvinte placute, cuvinte care ne inalta si starnesc emotii placute in noi smile.gif
Eclectic
Femeie
milimetru
Sentiment
Cafe Del Mar
liniste
milimetru
discret
gheorghe dinica
[COLOR=red] -Pretuit - undefined Am sa introduc acest cuvant si intr-un context.In urma cu 3-4 ani discutam cu tatal unui prieten drag.Persoana despre care va vorbesc este un intelectual rafinat,un om care s-a desavarsit citind enorm.Felul sau de a introduce cuvintele in propozitii ma ducea cu gandul la un scriitor ce scrie in timp ce vorbeste.In timp ce vorbeam cu el,constatam lipsa oricarui efort in compunerea,inlantuirea ,unor fraze de o frumusete lingvistica naucitoare.Marturisesc o invidie pe care nu reuseam sa o ascund,omul acela imi producea un disconfort psihic-lingvistic pe care il resimt si in prezent.Eu incercam sa 'fuck' fata discutiei incercand un ton entuziast de invatacel burete ce absoarbe informatiile prin toti porii.Intr-un moment al discutii omul acesta imi spune : Dinica stii cat de mult pretuiesc opinia ta. Am ramas masca de carnaval ,aveam expresia idioata a unui om aruncat intr-un bordel a carui singura dorinta era sa bea o cafea.uf!
gheorghe dinica
Se pare ca am si o problema cu introducerea fonturilor,culorilor,etc. in postare. uf!
milimetru
QUOTE (gheorghe dinica @ 15 Oct 2004, 10:41 AM)
Felul sau de a introduce cuvintele in propozitii ma ducea cu gandul la un scriitor ce scrie in timp ce vorbeste.

Cred că este rodul unor lecturi īndelungate... Nu recomand invidia. Imită-l! smile.gif

Bun. Deci am enumerat cuvintele: farmec, nuanţă, sentiment şi discret. Să īncerc acum o grupare a lor:

Farmecul discret al nuanţelor de sentiment rolleyes.gif
gheorghe dinica
QUOTE (milimetru @ 15 Oct 2004, 10:59 AM)
QUOTE (gheorghe dinica @ 15 Oct 2004, 10:41 AM)
Felul sau de a introduce cuvintele in propozitii ma ducea cu gandul la un scriitor ce scrie in timp ce vorbeste.

Cred că este rodul unor lecturi īndelungate... Nu recomand invidia. Imită-l!


devil.gif hehehehe! Oare Platon,Aristotel cate mii de tomuri de 'piatra' au cetit inainte sa devina filosofi si lingvisti extraordinar de prolifici ! Nu cred ca este suficient sa cetesti,trebuie ca devenirea ta spirituala sa sufere de mirajul inspiratiei. devil.gif Mai am un cuvant 'DOR' .Cate intelesuri pot ascunde aceste 3 litere. devil.gif
senka
Sunt extrem de entuziasmata de topicul asta.Multumesc!
Arunc un cuvant de care mi-am adus aminte acum ceva timp si care inca ma bucura: tandrete.
gypsyhart
gol
rossi
nimic
Crisse
Gheorghe Dinica, minunat, fantastic, superb, extraordinar, magnific ca ai avut ocazia sa intalnesti asa un om. E adevarat ca este destul de greu de sustinut o conversatie la acelasi nivel, insa ai/avem multe de invatat in timp de la astfel de oameni smile.gif

Senka, merci smile.gif
Tyra
mereu
Crisse
barbat fin
rossi
precious heart
colectionara
taraganare...
bdl
Thunder.....
Daca nici asta n-are vibratie.....macar la cap....
Crisse
Bdl rolleyes.gif


dragoste
iubire
fericire
barbat femeie
gypsyhart
intimitate....
gonen
tinerete
fericire

colectionara
afinitate.
OMU'BUN
Crisse
QUOTE
barbat femeie

Sa fie vorba de o varianta trista a acestei expresii sau de una mai nostima: 69 sa zicem!... hmm.gif

- Mihai
- Hanu Ancutei
- Arta conversatiei
axel
QUOTE (OMU'BUN @ 26 Oct 2004, 02:54 AM)
- Mihai
- Hanu Ancutei
- Arta conversatiei

Sunt lucruri care daca le crezi, le exprimi indirect. Exprimandu-le direct risti sa fi catalogat drept lingusitor.
Mrs. Rogers
-Maramures
-zarzare
-si multe multe regionalisme ardelenesti smile.gif
Catalin
QUOTE

Sunt lucruri care daca le crezi, le exprimi indirect. Exprimandu-le direct risti sa fi catalogat drept lingusitor.


Erau doar niste cuvinte, nu? fara nici o insinuare... tongue.gif

P.S. Acum inteleg eu cum de unii care se cearta si tipa mai tare ca toti ceilalti care au un nivel respectabil de 3/5 - 4/5 reusesc sa ramana curati ca lacrima... la mai mare, omule bun! spoton.gif
gypsyhart
soapte in multime....
Crisse
QUOTE (OMU'BUN @ 26 Oct 2004, 02:54 AM)
Crisse
QUOTE
barbat femeie

Sa fie vorba de o varianta trista a acestei expresii sau de una mai nostima: 69 sa zicem!... hmm.gif


Nu e vorba nici de o varianta trista si nici de una nostima. Am spus exact ceea ce gandesc, ce simt, ce e normal sa se simta.
Cat despre 69, daca nu e vorba de an de nastere, asa cum as putea crede cand intru pe un chat si vad unele nickuri cool.gif , pot sa ma gandesc la ceva mult mai vibrant decat sexul banal, obinuit, decat emotia rapida. Fiecare intelegem lucrurile emotiile in functie de cum traim, de ce am adunat in mintea noastra, de experiente, de tot.
69 privit in foarte multe culturi, e o continuitate, e o completare. Se poate privi si cu gluma, cu mistouri. Cine nu se pricepe la asa ceva? Insa cand emotia depaseste nivelul asta, incepem sa intelegem atat 69 cat si barbat femeie.


Imprumut ideea de la Omu Bun, asa ca urmatorul cuvant cu vibratie:
69
Dark Angel
huh.gif 69 e cuvant? huh.gif

simonsays
si ai "vorbit" atata, si nici nu stiai, nu ? ca domnul Jourdain, care facea proza, si habar n-avea ... rofl.gif
Dark Angel
ai drepate saijnoua e cuvant laugh.gif ohmy.gif
Crisse
Pai vezi flower wink.gif

Dar acum tasteaza repede un alt cuvintel ca sa nu fii off topic laugh.gif
milimetru
Apropo, un cuvānt cu mare vibraţie pe acest forum este off-topic. Īl īntīlnesc la tot pasul. A īnceput să mă obosească vibraţia acestui cuvīnt. Numai de n-aş intra īn rezonanţă de atīta vibraţie... biggrin.gif
Crisse
Milimetru, stiu cum este cand esti off topic. Am fost si eu deseori..si cand conversatia era mai placuta cineva imi aducea aminte de off topic smile.gif.

Ptr rezonanta cuvintelor de genul asta insa, trebuie sa deschidem alt topic. aici le punem pe cele care ne plac mwah1.gif



gand milimetric
milimetru
crisse smile.gif
Crisse
ok, hai sa mergem pe nume Milimetru simpatic tongue.gif

nume de B:

Mihai
Andrei
Victor

PS: Omul bun a avut dreptate cand a spus Mihai. Nu stiu daca este numele lui real, insa e un nume fin. E cineva de alta parere? wink.gif
gypsyhart
odihna...
Dark Angel
Rempp, Felicia, Emil(nume cu vibratie negativa pt. mine sad.gif )
Liviu, Cosmin, Gabi( vibratii pozitive) smile.gif
colectionara
sinestezie.
gypsyhart
invaluit in lumina....
milimetru
stil
Scarlett
speranta
Crisse
QUOTE (gypsyhart @ 28 Oct 2004, 04:36 PM)
invaluit in lumina....

e prea frumoasa ideea, ca sa n-o continui

invaluit in dragoste
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.