Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Dex Revers
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Jocurile Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37
Socratel
Cineva posteaza definitia unui cuvant (nu neaparat ca in DEX) iar membrii hanului incearca sa descopere cuvantul sursa. Cine ghiceste cuvantul posteaza urmatoarea definitie.
Regula: Nu se admit mai mult de 2 postari consecutive ale aceluiasi utilizator.

Prima definitie : Erectie continua a penisului, fara legatura cu excitarea sexuala.
Cla
Sparanghel biggrin.gif
Socratel
Mai incearca....
Cla
Priapism.
Socratel
You got it now ! Te invit sa postezi noua definitie.
Cla
yeah.gif ok, deci: Popor din familia de limba bosimana, raspandit odinioara in estul si in sudul Africii (dar si in Namibia), iar azi in cateva regiuni din Republica Africa de Sud.
carrad
san, khoisan, basarwa, gana, gwi...sunt o gramada de denumiri!
dar stiu sigur ca te referi la hotentoti!!!! rofl.gif

in rest, ramane cum am stabilit, sper biggrin.gif
sa nu mai zici la nimeni thumb_yello.gif
Cla
QUOTE (carrad @ 8 Oct 2004, 09:58 AM)
in rest, ramane cum am stabilit, sper biggrin.gif

Pai cum iti convine tie, nunta catolica sau ortodoxa, mie mi-e tot aia wink.gif biggrin.gif

Da, hotentotii clapping.gif pune urmatoarea definitie.
carrad
cred ca asta cu nunta nu-mi convine...parca as dori o ceremonie obisnuita pe undeva prin asia...lasa ca o sa cadem la invoiala pana la urma! biggrin.gif

Definitie: familie de limbi din nordul şi din centrul Europei şi din nordul Asiei, din care fac parte finlandeza, maghiara, cateva limbi vorbite in nord-vestul Rusiei...
icarus
(Limbi) fino-ugrice.

Sistem prin care se realizează împrăştierea mecanică în aer sau într-un gaz a unor particule solide sau lichide şi care este folosit în medicină în tratamentul unor boli, în agricultură la combaterea dăunătorilor etc.
Blakut
spray? stropire?
icarus
N'eah tongue.gif

Dar esti pe aproape. smile.gif
Socratel
Irigare ?
Cla
Pulverizare
icarus
Sa fie definitia din DEX de vina? sad.gif

1. Suspensie gazoasa de particule fine ale unui solid sau lichid.
2. O substanta (de ex. vopsea, detergent, insecticid) stocata intr-un recipient sub presiune cu un propulsor gazos, pentru imprastierea sub forma de particule fine.
(dictionary.com, traducere aproximativa)
Cla
Acuma cum, esti de acord cu pulverizarea, sau ai cerut alt termen? unsure.gif
icarus
Nu, e acelasi manca-l-ar tata de termen, sa-l manance. mad.gif

Inca o definitie, din dictionar citire:
...mai ales la pl. Particule medicamentoase dispersate în aer, care se folosesc la tratarea unor afectiuni ale cailor respiratorii sau la combaterea daunatorilor în agricultura.

(am dat mai multe definitii, mai mult sau mai putin alternative, pentru acelasi cuvant)
Cla
Da, tocmai ma gandesc la spray-ul ala pt astmatici...

OK: Miscare periodica a unui corp sau a particulelor unui mediu, efectuata în jurul unei pozitii de echilibru, cu frecventa relativ înalta.
icarus

Cuvantul era aerosol. Si zau ca nu pot sa imi explic de ce a fost primul cuvant care mi-a trecut prin minte atunci smile.gif
Socratel
Clarence....oscilatie ?
Cla
Arde, Socratel, arde... alt termen smile.gif
Socratel
Lol...stai ca nu m-ai lamurit.....alt termen sa aleg eu ? sau alt termen e cel la care te-ai gandit tu ? smile.gif
Cla
biggrin.gif da, m-am gandit la o oscilatie cu alt nume wink.gif
Mrs. Rogers
pendulare
Cla
Niet, altcumva wink.gif
ypsilonalpha
Vibratie rolleyes.gif ca sa nu-i zic tremurici de-a binelea biggrin.gif
Cla
Exact, ypsi thumb_yello.gif e randul tau smile.gif
ypsilonalpha
Distantza dintre shinele paralele de cale ferata si, prin extensie, distantza dintre doua roti (de pe aceeasi osie) ale unui vagon de tren.

actionmedia
ecartament
ypsilonalpha
thumb_yello.gif Da, ecartament este.

actionmedia, e rindul tau.
actionmedia
Procentul dintr-o populatie data care urmareste o anumita emisiune sau un anumit post TV sau de radio pe o perioada de timp determinata.
Socratel
Cota de piata ?
ypsilonalpha
Rating?
actionmedia
QUOTE (ypsilonalpha @ 13 Oct 2004, 03:22 PM)
Rating?

corect

E randul tau
ypsilonalpha
Numarul minim de membri ai unei adunari legislative, congres, intruniri etc. necesar sa fie prezenti la respectiva intrunire pentru ca legile, hotaririle, deciziile etc. adoptate sa fie valabile.
actionmedia
plen?
icarus
cvorum.
ypsilonalpha
thumb_yello.gif Da, cvorum.

icarus, ai cuvintul.
icarus
Preoteasa a zeului Bachus.
carrad
bacanta
carrad
sau menada, daca vrei...
icarus
Da. Da. smile.gif
carrad
celula "fundamentala" a organismului uman, care are capacitate de diferentiere in toate celelalte tipuri celulare
folosita, experimental deocamdata, in tratamentul unor boli degenerative, diabet, boli cardio-vasculare etc.
folosita in transplanturi autologe si alogene, cu rezultate promitatoare.
doice
celule stem, sau ceva de genul asta.

edit:
Parca am vazut ceva de Discovery despre chestia asta. huh.gif
carrad
asa este! celula stem!
doice
ce bine ca am ghicit laugh.gif


imagine care se compune din sine in miniatura (nu e ca la DEX dar nu am Dexul cu mine la birou)
ypsilonalpha
O fi holograma ?!? n-as crede totusi ...
Mrs. Rogers
thumbnail ?
doice
Nu, definitia conform DEX nu reusesc s-o gasesc blink.gif
Am auzit cuvantul si cineva mi-a explicat ce inseamna dar sad.gif
era FRACTAL yikes.gif
exemplu: frunza de feriga (daca va uitati foarte atent la o frunza de feriga o sa vedeti ca este un model de fractal)
Mrs. Rogers
ok, acum zic eu...

Care intervine in timpul desfasurarii altui proces.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.