Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Enigme
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan > Enigme si Ghicitori
MiRcIoX
Am vazut ca sunt vreo doua topicuri cu subiectul asta... jocul reconstructiei logice. Am si eu o enigma si sper sa colaborati smile.gif .Suna cam asa.
Un tip ajunge prin mijlocul desertului unde gaseste un cadavru de om.Intre degetele de la maini avea o bucata de bat de chibrit. Cum a ajuns acolo cadavrul si dece avea acel bat intre degete. Bafta!
Fausta
pai se aflau in balon sa zicem vreo trei tipi... acesta pierdea altitudine si au aruncat sacii cu nisip... altitudinea tot se pierdea... s-au dezbracat si au aruncat hainele... tot nu a fost bun; dupa cateva secunde au tras la sorti cu bete de chibrit inegale (rupte anterior pentru a se putea face o diferenta)... ei bine, tipul trasese batul de chibrit cel mai scurt!
MiRcIoX
Pai daca stiai raspunsul nu trebuia sa zici nimic sad.gif
Fausta
asa se face acu? daca stii ceva e mai bine sa taci? pune si tu o alta problema?
KodiaK
Si dak tot erau vreo 2-3 te-ai gandit sa mai deschizi si tu unu wink.gif
Incearca aici

Fausta, pun eu alta, care nu se incadreaza in celalalt topic. Este destul de clasica si s-ar putea sa o fi auzit dar uite-o:
Intr-o camera sunt 3 becuri. Afara 3 intrerupatoare. Cum descoperi care intrerupator aprinde care bac neavand voi sa intri in camera decat o singura data. Fara raspunsuri de genu "deschid usa si ma joc cu intrerupatoarele..." sau "sparg peretii sa vad care intrerupator duce unde...."
Andronic
QUOTE (KodiaK @ 18 Nov 2004, 08:43 PM)

Intr-o camera sunt 3 becuri. Afara 3 intrerupatoare. Cum descoperi care intrerupator aprinde care bac neavand voi sa intri in camera decat o singura data. Fara raspunsuri de genu "deschid usa si ma joc cu intrerupatoarele..." sau "sparg peretii sa vad care intrerupator duce unde...."

Buna !

eu gandesc asa :

Comutam primele doua intrerupatoare . Asteptam k minute (k =2,5) . Decomutam al doilea intrerupator. Facem o vizita in odaia cadanelor [...] Becul aprins corespunde primului intrerupator ... becul stins dar cald (a luminat k minute) corespunde intrrupatorului numarul II. Becul stins rece , corespunde celui de al treilea intrerupator ...

Tuturora salut !
Fausta
Kodiac... îmi pare rău că nu am dat eu răspunsul... am cam lipsit de pe aici. mai ai şi altele?
De data asta răspund. tongue.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.