Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Este Internetul Un Drog Al Omului Modern ?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Internet - Siteuri Utile, SEO, Promovare, Hosting
Socratel
Eu unul daca stau cateva zile fara internet imediat ma gandesc daca am vreun email, imi e dor sa joc un whist online, sa chatuiesc, sa mai downloadez ceva sau pur si simplu sa colind hai hui prin imensitatea lui. La voi a ajuns internetul sa faca parte din "viata" voastra ?
gio19ro
La mine a fost un drog. Bine ca m-am vindecat insa nimeni nu-mi poate da timpul inapoi si nici indrepta raul care l-am produs mie si altora.
milimetru
QUOTE (Socratel @ 4 Oct 2004, 08:17 PM)
La voi a ajuns internetul sa faca parte din "viata" voastra ?

A ajuns. Din fericire īncă nu e un drog pt mine. E o sursă de informaţii, īn primul rīnd, care trebuie, zic eu, folosită cu discernămīnt. Cred că este necesar şi cred că nu e rău să facă parte din viaţa noastră. Dar, ca şi īn alte multe părţi, se pare că ce este prea mult... strică...
simonsays
proasta intrebare.. este informatia un drog pt tine ?
de fapt nu ai nici o vina... tu vezi in "internet" jocuri online si chat; eu vad, pe langa amuzament, o uriasa sursa de informatii si comunicare.
contraste
Este cel mai complex mijloc de informare si distractie pentru mine.
Daca nu il am, ma teleportez in antichitate, si visez ... sa il inventez !
mememe
Depinde mai mult de utilitatea sa ...sa zicem , ca eu pe net citesc ziarul , de pe net ma uit la filme , pe net aflu raspunsuri la intrebari legate de munca , etc . Tot smile.gif netul daca stii cum sa il folosesti devine surogat pt multe multe alte "vicii"
Socratel
QUOTE (simonsays @ 5 Oct 2004, 09:35 AM)
proasta intrebare.. este informatia un drog pt tine ?
de fapt nu ai nici o vina... tu vezi in "internet" jocuri online si chat; eu vad, pe langa amuzament, o uriasa sursa de informatii si comunicare.

Cred ca nu stii intelesul cuvantului drog. Indiferent ca ce vezi internetul inclusiv ca ce il folosesti tu inseamna ca esti depedent de el cand vine vorba de a afla ceva...asemeni multora de aici dealtfel care prin raspunsurile lor imi dau dreptate: internetul e un drog modern, intelectual.
Cla
Un dependent de droguri (incl. alcool, tutun) devine nervos cand ajunge fara stuff - "de unde fac rost?". Deasemenea cand e undeva unde nu-si poate consuma viciul va fi totdeauna cu gandul la el - "ar fi cazul sa scap de-aici, sa beau ceva".
Daca ti se-ntampla asa cu internetul... wink.gif
Socratel
Drog = dependenta nu nervozitate sau ceva neaparat biologic. Eu l-am folosit cu sensul de a simti nevoia de a fi online, de a-ti lipsi nu la nivelul de boala.
Cla
QUOTE (Socratel @ 5 Oct 2004, 09:53 PM)
Drog  = dependenta

Nu. Drogul nu este, ci produce dependenta. Si asta nu trebuie sa fie fizica, in cazul internet-ului e psihica. O "cerere" starnesc amandoua, deci tot boala poti sa-i spui, pt. ca dependenta este o boala, fie ea fizica ori psihica.
Socratel
QUOTE (Clarence @ 5 Oct 2004, 11:15 PM)
QUOTE (Socratel @ 5 Oct 2004, 09:53 PM)
Drog  = dependenta

Nu. Drogul nu este, ci produce dependenta. Si asta nu trebuie sa fie fizica, in cazul internet-ului e psihica. O "cerere" starnesc amandoua, deci tot boala poti sa-i spui, pt. ca dependenta este o boala, fie ea fizica ori psihica.

Ok sefu' am inteles deci suntem cu totii niste bolnavi pt. ca depindem de oxigen, de caldura soarelui, de banii care-i castigam ca sa ne platim facturile etc...
cactus
Deci, lume buna, n-am vrut sa deschid un topic nou; m-am bagat aici fiindca am nevoie de HELP si sfat.
La mine acasa, aveam o retea - eram 5 bagati in chestia asta; din motive "stranii", reteaua nu mai merge; doi s-au retras, unul se muta, etc. Acuma, problema mea este ca eu am nevoie de internet inclusiv ptr. chestii de serviciu. In cazul in care nu sunt alti candidati, la ce ma sfatuiti sa apelez...cu modem la telefonia fix, prin cablu ? (da“singur costa enorm; sau, daca stiti voi, cat ar putea sa coste ?) sau aveti voi vreo solutie cat de cat convenabila ptr. o situatie de asta in care as fi singur...fara alti "asociati". Plz - ca pe mine nu ma duce mintea...
Cla
QUOTE (Socratel @ 6 Oct 2004, 03:14 AM)
Ok sefu' am inteles deci suntem cu totii niste bolnavi pt. ca depindem de oxigen, de caldura soarelui, de banii care-i castigam ca sa ne platim facturile etc...

Socratel, daca nu-mi iei posting-urile in serios, ma retrag de-aici. Misto facem la Poiana nonono.gif
cactus
Internetul produce dependenta..cam ca si duhanu“ - si asta nu-i banc si nici nu-i bine si nici sanatos...Au fost si studii pe tema asta si am vazut un reportaj pe Astra pe tema asta, destul de scary...
icarus
Pentru un om care are predispozitia psihica necesara orice poate deveni un "drog". Desi cred ca termenul manie este mai potrivit. smile.gif Nu cu mult timp in urma se punea aceeasi intrebare in legatura cu TV-ul. Mai stiti? Este vorba despe cutia aia care te tinea ore intregi preocupat ohmy.gif, fara a face de fapt nimic... Internetul macar solicita intelectul ceva mai mult. laugh.gif Poate ar trebui sa vorbim de fapt despre nevoia de uitare de sine a "omului modern"...
cactus
Dependenta de Internet, atestata de studii
In cadrul unui experiment, 28 de americani, mari "consumatori" de Internet, au acceptat sa fie deconectati de la retea timp de 15 zile. "Cobaii" si-au notat experienta intr-un jurnal "de bord". Toti participantii au recunoscut ca au fost complet dezorientati. "A renunta la Internet e ca si cum ti-ai pierde graiul, caci e vorba de o cale de comunicare", analizeaza Steve Jones, profesor la Universitatea Chicago.

http://www.libertatea.ro/index.jsp?page=ma...ticle&aid=89221

Stiu ei ce stiu...
Cla
...o cale de comunicare spoton.gif

user posted image

rofl.gif
cactus
Cool de tot; ce ti-e si cu lumea virtuala; sau or fi mai multe ? devil.gif rofl.gif
cactus
EDGE in premiera in Romania, in Sud Estul Europei si in cadrul Grupului Orange
Lansarea tehnologiei EDGE (Enhanced Data rates for GSM Evolution) care aduce o crestere semnificativa a vitezei de transmisie pentru serviciile de date mobile este o tripla premiera: in Romania, in Sud Estul Europei si in cadrul Grupului Orange. Incepand din 18 octombrie clientii Orange Romania pot urmari programe TV pe telefonul mobil, pot viziona video clip-uri sau pot naviga pe Internet cu o viteza de 3 ori mai mare decat prin GPRS.

http://www.ziare.ro/articol.php/1098101534

Ei zic ca deocamdata numai in cateva orase. Timisorenii-s fericiti. Oare cat o sa coste distractia asta. O fi mai ieftin decat prin cablu ? Stie cineva ?
bazac
Center for Online Addiction
bazac
Gaming, the dark side (New York Daily News)

"When Shawn discovered the game a year earlier, he relapsed into epileptic seizures, lost his job and was evicted from his apartment."

"Soon, Shawn had isolated himself from the outside world again. He stopped taking his medication and missed his appointments at the center."

"Liz Woolley blames EverQuest for sending her 21-year-old son, Shawn, on a downward spiral that ended when he shot himself in front of a computer screen on Thanksgiving 2001."
bazac
Webaholics Anonymous
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.