Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Orient Express
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
Mihai
«Orient Express», cea mai noua productie a lui Sergiu Nicolaescu, de astazi pe marile ecrane
Maia Morgenstern, favorita la Oscar, joaca si film romanesc

Astazi, la cinema Patria, va avea loc premiera oficiala a celui mai recent film realizat de Sergiu Nicolaescu, "Orient Express". Din nou genericul este ocupat de acesta in locurile importante: regizor, scenarist si rol principal. Numai ca de data asta a avut nevoie si de un actor care sa-i joace personajul in tinerete, Nicolaescu fiind totusi "trecut". Acesta a fost Dan Bittman, asemanarea dintre ei, desi izbitoare, este o noutate pentru multi.

Descris de Nicolaescu la conferinta de presa ca fiind un film "liric", "Orient Express" este o dovada in plus a faptului ca unii oameni nu ar mai trebui sa faca filme, sau macar nu din banii contribuabililor. Cu un scenariu siropos pana la gretos, cu o imagine exagerat de statica, cu prea multe prim-planuri pe cearcanele lui Nicolaescu si cu roluri principale jucate prost, "Orient Express" este inca o capodopera a prostului-gust in cinematografia romaneasca. Sergiu Nicolaescu si Dan Bittman chiar seamana si, mai mult, ei joaca la fel. Fiecare replica este spusa de parca ar fi sloganul de final al unei reclame la detergenti sau biscuiti. Replici care oricum nu sunt deloc inspirate, incercarea de redare a limbajului anilor ’30 fiind complet ratata. Cateva exemple graitoare: "Traim intr-o lume neurastenizanta", "Asa ca vom privi aceasta lume cu acelasi dispret olimpian", "Doamnelor, domnilor, duduita" etc.

Scenariu de categoria «surorile Bronté»

Firul actiunii este undeva intre usurel si adormitor, regizorul fiind mandru de aceasta realizare, comparandu-si lirismul cu cel al filmelor franceze al anilor ’60 (!). Printul Morudzi, ajuns la batranete, traieste retras in castelul sau, unde primeste din cand in cand oaspeti din oraselul vecin. Are astfel ocazia de a-si demonstra superioritatea aristocrata. O cunoaste pe Ana (Imola Kezdi), o tanara care se indragosteste de el, pentru ca, in final, sa se sinucida din cauza lui. Aceasta intalnire ii aminteste de dragostea sa pentru Isabel (Ioana Moldovan), o sarmana din Paris pe care o parasise. Si ea s-a sinucis. Maia joaca rolul unei foste amante, care ar vrea sa-l aiba de sot, scenele in care aceasta ii face declaratii printului fiind de-a dreptul discreditante pentru actrita care ar putea fi anul acesta nominalizata la Oscar pentru rol secundar feminin. Daniela Nane este amanta din prezent, o precupeata needucata care, ca de obicei pentru frumusetea sa, nu trebuie sa dea dovezi de actorie. Alina Chivulescu este o alta relatie din tinerete care provoaca sinuciderea sotului acesteia. Marina Procopie este mama Anei, sotie de sef de gara, care-l priveste cu jind pe Morudzi de fiecare data cand se intalnesc.

Diana Dumbrava este sotia preotului din sat, o alta femeie care il doreste. Evident, la final, printul Morudzi moare.

Note proaste, note bune

Pe scurt: regie - prost, imagine - prost, actori - prost (in afara de Gheorghe Dinica), scenariu - prost, muzica - prost, costume - prost (Doina Levintza). Ca si la multe alte filme proaste, latura pozitiva o constituie prezentele feminine: Imola Kezdi este minunata, Maia are prestanta obisnuita, Daniela Nane e in continuare "buna", iar Ioana Moldovan ar trebui sa aiba parul cret tot timpul.

Sursa: Gardianul.ro
milimetru
Pīnă ce vedem filmu', o mică bīrfă nu strică! ohyeah.gif

Cică (de la TVmania citire) i s-a oferit şi Andreei Marin o invitaţie de a juca un rol īn film. Dar a cerut prea mulţi bani şi Nicolaescu a renunţat...
March
Regizorul,actorul,producatorul,senatorul,revolutionarul,etc,etc. Sergiu Nicolaescu nu realizeaza ca s-au dus timpurile filmelor gen : " Nu trage domn' Semaca ". Alea erau bune pentru timpurile cand televiziunea romana avea numai 3 ore program pe zi si cand dadea numai "serialul" : Cea mai facut Cizmarul genial si a sa Savanta analfabeta 6.gif mad.gif

Am citit si eu cronici in care filmul e " desfiintat" . Un purcoi de bani pentru satisfacerea orgoliului lui Nicolaescu ! tongue.gif
abis
QUOTE (milimetru @ 28 Sep 2004, 10:44 AM)
Pīnă ce vedem filmu', o mică bīrfă nu strică!

Decat la asa un film, mai bine la o bere cu prietenii... Sau la un must, ca tot e sezonul...
Zooey
QUOTE (March @ 28 Sep 2004, 10:58 AM)
Regizorul,actorul,producatorul,senatorul,revolutionarul,etc,etc. Sergiu Nicolaescu nu realizeaza ca s-au dus timpurile filmelor gen : " Nu trage domn' Semaca ".

Am citit si eu cronici in care filmul e " desfiintat" . Un purcoi de bani pentru satisfacerea orgoliului lui Nicolaescu ! tongue.gif

pai tocmai asta e ideea. ca nicolaescu a trecut la un alt gen de conflicte [interioare], si ca filmul e de o cu totul alta factura decit cele de pina acum. la cite productii autohtone avem, eu zic sa-i dam o sansa...
moni
L-am vazut.Parerea mea? Jenant si infantil...am iesit de la film ca nu mai puteam rezista sa ascult replicile acelea ciudate si false de parca actorii aia nu erau umani ci roboti. Cum e posibil sa nu-si dea seama un regizor incontestabil mare si valoros al Romaniei ce gunoi de scenariu are in fata? Dar de ce mai intreb cand si lui nu-i lipseau decat niste sfori ca sa-si miste picioarele si gura. Si ce e cu alegerea retetei hollywodiene de casting de vedete... Adica ce credea ca o sa faca Bittman, ca o sa asigure lesinul femeilor in sala de film ?? rofl.gif

Tyra
Superb filmul, excelent scenariul. Nu ma intereseaza parerile negative si uneori atat de vehemente (vezi deasupra postului meu). Mi-a placut la nebunie. Replici inteligente, cu substrat pe care poate ca nu oricine il intelege. Mare impact psihologic.

Am de gand sa-l revad peste ceva timp.
Bravo! Nota 10. De mult n-am mai vazut un film care sa ma impresioneze atat de tare.


Poate ca ar fi fost mai bine ca "Gardianul" (criticii) sa nu dezvaluie pana si finalul filmului. Si Mihai, trebuie sa te cert putin. Mai bine mai taie din articol daca vrei neaparat ca el sa ramana, astfel incat cei care nu au vazut filmul sa-si pastreze totusi curiozitatea.
Te rog.
N.V.
Moni si March, sunt complet de acord cu voi. Filmul a fost sub orice critica. Subiectul scenariului a fost desuet: omul e in conflict cu sinele mai tanar, se pune astfel in conflict societatea romaneasca cu cea franceza de la inceputul secolului(conflicte sugerat cu un simt metaforic 'desavarsit': Nicolaesc fata in fata cu Bittman la o mica cearta), ca personajul sa ajunga in final la concluzia ca e batran si ca si ca nu se mai poate bucura de viata asa cum a facut-o oadata si se-arunca intr-un mod prea teatral in fata Orient Expressului. Si sfarsitul binecunoscut tuturor din lacrimogenul Titanic: ajuns in lumea de dincolo, printului i se deschide usa compartimentului si revede in Orient Expres cum toti prietenii tineretii sunt pregatiti sa inchine un pahar in cinstea lui. Sa fim seriosi!!! Cat despre actori...(mai putin Morgenstern si tipa care interpreta rolul cocotei)...trebuie sa absolvi o facultate ca sa joci atat de fals??? De la reactii intarziate la scene exagerat meditative se vede in film o intreaga pleiada de exemple de nonvalori.
@Zooey. Recunosc si eu ca stam prost cu productiile autohtone, dar decat sa ne 'mandrim' cu asemenea productii ca Orient Express, mai bine sa uitam gafele regizorale, scenografice, actoricesti etc etc etc ale lui Nicolaescu si sa nu avem deloc productii autohtone.
Mickydutza
am vazut si eu filmul destul de recent si trebuie sa spun ca m-a impresionat. nu am mai vazut de mult un film romanesc bun. si orice ar spune altii mie mi s-a parut extraordinar. degeaba au icnercat altii sa imite productiile din occident..nu se prea potrivesc mediului romanesc. eu cel putin sunt fana filmelor care te pun pe ganduri, care iti pun in miscare rotitele creierului...
orice om ajuns la batranete icnepe sa isi analizeze trecuttul..desi nu cred ca e nevoie sa fii batran pentru a face asta...si in momentul in care te napadesc amintirile nu se poate sa nu apara si niste regrete...
consider ca fiecare dintre noi se poate identifica intr-o oarecare masura cu personajul interpretat de Nicolaescu

huh.gif
Melcucu
Si mie mi-a placut filmul (nu-l pot pune cap de lista intre favoritele mele dar l-as revedea cu prima ocazie)

Sunt de acord ca exista destul de multe replici care sunt date cu intarziere si pe deasupra mai suna si fals (dar asta zic eu ca e o problema care apare in foarte multe din filmele romanesti) insa filmul atinge cateva teme pe care cred ca fiecare om si le ridica la un moment dat, a avea sau nu regrete, a alege cum vrei sa traiesti viata (dupa regulile tale sau ale celorlalti) si a suporta consecintele si decizia societatii care te judeca si hotaraste daca ti-ai trait bine sau nu viata.

Filmul are si bune si rele dar ce mi-a placut cel mai mult este ca m-a facut sa meditez la anumite probleme si mi-a adus aminte (mai am nevoie din cand in cand de asta) ca viata mea o construiesc dupa propriile mele reguli.

Gata
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.