Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Detestam La Romania
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Pagini: 1, 2
Eclectic
Care sunt lucrurile pe care nu le suportati la Romania ?
Eu urasc coruptia, gropile, nesimtirea, dispretul fata de valori de orice fel... Si cred ca o sa mai adaug.
colectionara
Am editat seria de mesaje off-topic, voi incerca sa le elimin cu totul in curand.

In rest, sper sa vorbiti frumos pe aici, iar topicul sa nu ajunga sa impartaseasca soarta celui cu "rusinea de a fi roman", deschis tot de tine, eclectic. Important este ca toata lumea sa inteleaga ca e o discutie - calma si obiectiva, nu o lupta intre patrioti si non-patrioti. De asemenea faptul ca cineva spune ce ii place/displace la Romania nu implica o opinie despre ce e bine/nu e bine peste hotare. De aceea va rog sa incercati sa faceti in felul urmator:
- incercati sa va precizati pozitia prin ea insasi, nu prin opozitie fata de interlocutori;
- daca detestati ceva, spuneti-ne ce detestati;
- daca nu detestati nimic, spuneti ca nu detestati nimic sau nu spuneti nimic;
- daca aveti ceva de comentat referitor la ce detesta altii, comentati partea in care ei au sau nu dreptate, nu partea in care ei vi se par carcotasi/non-patrioti;
- evitati sa va contraziceti interlocutorii in ceea ce nu au spus, duce la off-topicuri si dispute inutile - care vor fi sterse.

Eu nu detest nimic in mod deosebit. Uneori zgomotul, uneori nesimtirea. Pentru ca simt ca mi s-ar potrivi mai bine o tara cu o atmosfera mai linistita si cu oameni "finuti". Nu imi place ca trebuie sa invat sa ma descurc in fata nesimtirii.
nefertiti-old
Manelele
Prostia
Cainii vagabonzi
Aglomeratia din Bucuresti
Politicienii
Programele tv
Birocratia
Spaga
Indiferenta oamenilor
Praful din orase, nu de la tara
Gri-ul cladirilor, care e deprimant


Mai sunt, dar le las pe mai incolo. laugh.gif
Olaf
Spaga
Nesimtirea
Indiferenta
Cainii vagabonzi
Atat.
sorin666
Sentimentul de superioritate snoaba si nejustificata sad.gif
Jazz
Facem si un clasament inainte de inchiderea topicului? huh.gif

Animalele fara stapan
Poluarea de la orase, in special gazul de esapamentul autobuzelor si a camioanelor
Indiferenta
Bugetul local redus
Pantofii de lac purtati dis-de-dimineata
Spaga si faptul ca se motiveaza necesitatea ei


milimetru
Īmi place să cred că se detestă nerezolvarea problemei cīinilor fără stăpīn şi nu cīinii propriu-zişi. Că dacă iese la sondajul propus de Jazz că forumiştii detestă cel mai mult şi mai tare pe sărăcuţele şi nenorocitele alea de suflete ale nimănui, īmi pare rău şi n-am cuvinte!
colectionara
Acum nu vreau sa fiu eu cea care carcoteste... dar ma intreb - odata ce facem lista (cu clasament sau nu smile.gif), identificand astfel problema, la ce ne va folosi aceasta lista? Simte cineva ca poate/putem face ceva inspre rezolvarea problemei? Sau postam ca sa ne spunem un of si sa ne cunoastem mai bine? Or mai fi si alte variante, poate ne spune eclectic ce l-a motivat.
Eclectic
QUOTE
nu vreau sa fiu eu cea care carcoteste


Pai chiar carcotesti. tongue.gif

QUOTE
odata ce facem lista (cu clasament sau nu ), identificand astfel problema, la ce ne va folosi aceasta lista? Simte cineva ca poate/putem face ceva inspre rezolvarea problemei?


Daca am gandi cu totii asa, nu am mai avea nici un motiv sa postam, nu ? Pe multe thread-uri se dezbat sau se identifica probleme, chiar daca asta nu duce la rezolvarea lor.

QUOTE
Sau postam ca sa ne spunem un of si sa ne cunoastem mai bine?


Tu de ce postezi ?

QUOTE
Or mai fi si alte variante, poate ne spune eclectic ce l-a motivat.


Dorinta de a vedea ce nu le place romanilor la tara lor. Daca te vei uita, vei vedea ca am fost printre primii care au postat la subiectul referitor la ce ne place la Romania. Acolo de ce nu ai intrebat care e scopul thread-ului ? hh.gif
bubu
1.prostia cumulata cu o totala lipsa de respect a majoritatii oamenilor , fata de tot ceea ce ne inconjoara.
2.lipsa de respect cumulata cu prostia.
....sa mai invatam sa spunem si nu stiu, nu ma bag sau nu e treaba mea...ca nu le stim noi pe toate, ca altfel.....
Romania este o tara de judecatori.
flori
QUOTE (bubu @ 22 Sep 2004, 06:39 PM)
1.prostia cumulata cu o totala lipsa de respect a majoritatii oamenilor , fata de tot ceea ce ne inconjoara.
2.lipsa de respect cumulata cu prostia.
....sa mai invatam sa spunem si nu stiu, nu ma bag sau nu e treaba mea...ca nu le stim noi pe toate, ca altfel.....
Romania este o tara de judecatori.

Felicitari ai atins exact unde trebuia ,thumb_yello.gif ,dar partea a doua nu prea o intzeleg adica sa fim indiferenti? Din pacate poporul judeca dar e indiferent in timp ce partidul devil.gif aplica primele doua legi si se foloseste de ignorantza si nepasarea oamenilor. spoton.gif
Roza
Cred ca unul dintre cele mai mari neajunsuri In Romania este acela ca acel "sistem" menit sa fie in slujba oamenilor, este putred si nu functioneaza. Si cand zic sistem ma gandesc la tot angrenajul sistemului de sanatate publica, sistemului juridic, sistemului de invatamant, si toate celelalte care ar trebui sa serveasca cetateanul pastrandu-i intreaga demnitatea.

Nimic nu e asa cum trebuie atata vreme cat imi platesc impozitele si taxele, dar atunci cand am nevoie de un serviciu medical trebuie "sa apelez" la o cunostinta pentru care, evident, voi mai scoate niste bani din buzunar, sau cata vreme copilul meu are nevoie de meditatii pentru ca profesorul la clasa nu are nici un interes sa predea asa cum se cuvine intr-un protest nerostit fata de traiul mizer pe care il duce...

Sunt multe, anormal de multe, de zis pe aceasta tema, si este trist ca de fiecare data cand am nevoie de un serviciu (asistentza) din partea acestui stat ma simt abandonat, umilit si uit instantaneu de "partea luminoasa" (the bright side)

Cam atat...
NoMemory
mie nu imi plac pasarile emorr - sunt multe, mananca metale si fac multa galagie la nunti.
NoMemory
am uitat . nu imi place ca tara mea este un desert (de oameni).
colectionara
@eclectic:
Ba chiar nu carcotesc tongue.gif.
Imi doresc ca subiectele din "Dezbateri" sa fie cat mai civilizate si cat mai productive. Am postat o data din dorinta de a il mentine civilizat, iar a doua oara pentru ca m-am gandit ca poate lumea ar fi mai interesata daca nu s-ar face numai o lista, ci s-ar si discuta ceva pe langa (si nu certuri si off-topicuri). Dar nu stiam exact incotro s-ar indrepta o discutie pe langa, si atunci am intrebat. Probabil se poate discuta despre ce parere avem despre acest sondaj, ce ne mira, ce credem ca se poate schimba, ce credem ca (nu) se va schimba, in ce masura suntem responsabili... sau putem sa nu discutam despre nimic din toate astea. Dar fiind totusi la "Dezbateri", poate incercam ceva smile.gif.

[off-topic]
Eu postez din diverse motive:
- imi place interactiunea cu oamenii, imi place sa ii cunosc si sa le vad ideile, sa imi placa de unii si sa ma pot delimita de altii, sa gasesc eventuali prieteni
- exhibitionism - imi place sa imi expun personalitatea, ideile, stilul
- imi place sa invat din ce spun altii si din discutiile cu ei
- imi place sa imi slefuiesc ideile si capacitatea de a sintetiza/gandi limpede/utiliza logica
- imi place sa sustin ceea ce consider adevarat
- imi plac disputele si antrenamentul oferit de ele
- imi place sa fac literatura uneori - e domeniul in care simtul meu artistic e cel mai capabil
- cred ca am si pareri care merita luate in seama si de care vor beneficia poate si altii
- sa imi fac treaba de moderatoare
[/off-topic]

Nu imi place cand oamenii pleaca de la premisa ca vrei sa ii critici/contrazici. O pot spune chiar on-topic. Nu imi place ca romanii sunt mai suspiciosi decat alte natii. Si mai grabiti sa judece.
Jazz
QUOTE (milimetru @ 22 Sep 2004, 06:52 PM)
Īmi place să cred că se detestă nerezolvarea problemei cīinilor fără stăpīn şi nu cīinii propriu-zişi. Că dacă iese la sondajul propus de Jazz că forumiştii detestă cel mai mult şi mai tare pe sărăcuţele şi nenorocitele alea de suflete ale nimănui, īmi pare rău şi n-am cuvinte!

Vai de sufletelul meu!
Eu nu am vrut sa spun (e greseala mea ca nu m-am explicat mai bine blink.gif ) ca urasc bietele suflete ci faptul ca problema se ignora, ca nimeni nu face nimic pentru ea, ca unii primari prefera sa ii otraveasca sau sa ii omoare intr-un stil foarte creativ rolleyes.gif nu sa mai cheltuiasca un leu in plus (aici probabil ca altii vor spune ca avem probleme mult mai grave de rezolvat... sad.gif ) si sa ii castreze sau sa li se gaseasca un stapan. Asta am vrut sa spun. Ete ca m-am explicat. wink.gif
Mrs. Rogers
Detest snobismul romanilor , aerele, fitele, nepotismul, atitudinea indulgenta fata de coruptie ...
Eclectic
Jazz, tu il citezi pe milimetru si ii raspunzi colectionarei ? blink.gif
mogaldeatza

Indolenta, tendinta de a privi prea mult "in ograda vecinului" si a considera ca acolo
e mai bine( netrecand insa de impresiile de suprafata), lipsa de respect pentru mediul
incojurator si, asa cum s-a mai spus incurajarea coruptiei.
Ovidius
Aroganta, superioritatea, snobismul.
Crisse
Nu urasc nimic. Mi-e dor de tara
Antont
manelele/manelistii
mahalagismele
tiganii ridicati la rang de "vedeta"
majoritatea taximetristilor
gropile de pe carosabil
carutele de pe sosele... ( plimbati-va dreaq pe cimp unde va e locul 50.gif )
nesimtirea
mizeria
ca sa rezum, toata mentalitatea asta balcanica de kko
Jazz
@Eclectic
Asa am facut? rofl.gif Se vede ca eram la munca... rofl.gif
Scuze.

@Mogaldeatza
Da... lipsa de respect pentru mediul inconjurator sad.gif
bubu
QUOTE (flori @ 22 Sep 2004, 06:52 PM)
QUOTE (bubu @ 22 Sep 2004, 06:39 PM)
1.prostia cumulata cu o totala lipsa de respect a majoritatii oamenilor , fata de tot ceea ce ne inconjoara.
2.lipsa de respect cumulata cu prostia.
....sa mai invatam sa spunem si nu stiu, nu ma bag sau nu e treaba mea...ca nu le stim noi pe toate, ca altfel.....
Romania este o tara de judecatori.

Felicitari ai atins exact unde trebuia ,thumb_yello.gif ,dar partea a doua nu prea o intzeleg adica sa fim indiferenti? Din pacate poporul judeca dar e indiferent in timp ce partidul devil.gif aplica primele doua legi si se foloseste de ignorantza si nepasarea oamenilor. spoton.gif

Cu partea a doua am vrut sa spun ca toti credem ca le stim pe toate si ne permitem sa judecam lumea si nu numai, din jurul nostru prin prisma la niste canionane pe care le-am format tot noi in mintea noastra.
Fiecare si-a format propiul sau mod de viata si gindire si pleaca de la acest mod tiparit in mintea lui formind grupuri de oameni cu idei diferite.
Eu zic ca toti trebuie sa plecam de la ideea respectului a tot ceea ce ne inconjoara indiferent ca sintem deacord sau nu.
Mergem pe strada zimbim la trecatori dar in sufletul nostru ii judecam...
red
Incapatanarea romanilor de a nu schimba nimic chiar daca sunt atatea de schimbat si ei insisi le recunosc...
mutulica
reformele sociale!
oamenii pot sa nu isi plateasca taxele si datoriile fara frica de a fi aruncati in strada... iar daca sunt totusi aruncati in strada, toate televiziunile ii prezinta dreptvictime inocente

din asta deriva nepasarea la locul de munca, romanilor nu le e frica de ziua de maine. de aia lucreaza prost si nu isi fac probleme ca isi pierd jobul... asa ca pina la urma afacerile migreaza spre altii, mai responsabili, si pina la urma isi pierd toti locul de munca

ne meritam soarta...
jet li
Frica oamenilor de a-si accepta greselile. Spune omule eu am facut asta, da eu am gresit, indrazneste sa-mi faci ceva !
De fapt asta ma supara in general, o vad la romani pentru ca nu traiesc altundeva.
Si toti angajatii statului sunt ca o turma de oi, fiecare se uita in jur la ceilalti, sa nu cumva sa faca ceva altfel decat ceilalti, nici o initiativa personala nu e recomandata, legea e a sefului. Oamenii sunt robii lor insisi.
Ovidius
QUOTE
Frica oamenilor de a-si accepta greselile. Spune omule eu am facut asta, da eu am gresit, indrazneste sa-mi faci ceva !
De fapt asta ma supara in general, o vad la romani pentru ca nu traiesc altundeva.
Si toti angajatii statului sunt ca o turma de oi, fiecare se uita in jur la ceilalti, sa nu cumva sa faca ceva altfel decat ceilalti, nici o initiativa personala nu e recomandata, legea e a sefului. Oamenii sunt robii lor insisi.

Eu as generaliza si as spune ca le e frica de responsabilitati. Responsabilitatile se pun in carca subalternilor si daca treaba iese bine atunci seful e cel mai tare din parcare, daca nu, tot rahatul pica in carca "incompetentilor" care n-au putut sa duca sarcina la capat.
Roza
Jack, cred ca exact acel "indrazneste sa-mi faci ceva!" este problema. Pentru ca asta e atitudinea celui ce stie ca a dat gres dar refuza sa isi asume responsabilitatea, pentru ca stie ca n-are nimeni tupeu (curaj) sa se ia de el. E ca si cand ai spune "da, am gresit, si care-i problema?" care intr-adevar, cred ca e o trasatura forte a unei categorii de romani. sad.gif
Achernar
QUOTE (bubu @ 22 Sep 2004, 06:39 PM)
1.prostia cumulata cu o totala lipsa de respect a majoritatii oamenilor , fata de tot ceea ce ne inconjoara.
2.lipsa de respect cumulata cu prostia.
....sa mai invatam sa spunem si nu stiu, nu ma bag sau nu e treaba mea...ca nu le stim noi pe toate, ca altfel.....
Romania este o tara de judecatori.

rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Esti tare, man ! Deci admiti ca 'suntem o tara de judecatori', dar in acelasi timp detesti 'prostia' din Romania. Nu cumva tu insuti esti tentat sa-i judeci pe altii "prin prisma la niste canionane pe care le-am format tot noi in mintea noastra", dupa cum chiar tu zici ? E si asta o posibilitate, nu ?
nefertiti-old
Canionane??? Ce-or fi alea? unsure.gif biggrin.gif
IO
Nu detest nimic la Romania. Deplang "talentul" fantastic de a ne alege, in istoria recenta, liderii formali cei mai nepotriviti pozitiei de lider - de la presedinte de stat si pana la administratoru' blocului. Cred ca e un talent inegalabil... huh.gif
nefertiti-old
Avem conducatorii pe care ii meritam. rolleyes.gif
Achernar
Dar daca te-as alege in vreo functie ar mai fi valabila axioma asta ? Hmm ... ce-ar fi sa candidezi pe undeva ?

devil.gif
nefertiti-old
Crezi ca e suficient sa ma alegi tu? rofl.gif Da, ar fi valabila, ai avea conducatorul pe care il meriti. laugh.gif
bubu
QUOTE (Achernar @ 1 Oct 2004, 02:04 PM)
QUOTE (bubu @ 22 Sep 2004, 06:39 PM)
1.prostia cumulata cu o totala lipsa de respect a majoritatii oamenilor , fata de tot ceea ce ne inconjoara.
2.lipsa de respect cumulata cu prostia.
....sa mai invatam sa spunem si nu stiu, nu ma bag sau nu e treaba mea...ca nu le stim noi pe toate, ca altfel.....
Romania este o tara de judecatori.

rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Esti tare, man ! Deci admiti ca 'suntem o tara de judecatori', dar in acelasi timp detesti 'prostia' din Romania. Nu cumva tu insuti esti tentat sa-i judeci pe altii "prin prisma la niste canionane pe care le-am format tot noi in mintea noastra", dupa cum chiar tu zici ? E si asta o posibilitate, nu ?

Eu nu am zis ca nu ma numar printre ei, si am spus doar ce detest.
Judecatori in sensul rau al cuvintului....in loc sa cautam sa facem lucruri bune...ne uitam sa judecam ca ala face ceva....ca ala a spus ceva...lucruri marunte....in loc sa aplanam sa fie bine pt. toti bine....noi agravam situatia.
bubu
QUOTE (nefertiti @ 1 Oct 2004, 02:30 PM)
Canionane??? Ce-or fi alea? unsure.gif biggrin.gif

Scuze, am vrut sa spun camioane...oricum exista o rubrica de perle sau de off topic daca o cauti.
Georgia
Ce detest la Romania pai cred ca marionetele din Guvern prostia romanilor si hotia
milimetru
Bubu, iartă-mă, dar cred că Nefertiti se referea la camioanele altuia, nu la ale tale. wink.gif

Am impresia că aici e un topic la care se răspunde īncrucişat blink.gif īncīt pīn' la urmă nu se mai ştie cine cu care voroveşte. Detest asta!! rofl.gif
nefertiti-old
"Bunavointa" vanzatorilor.
Spiritul de turma.
Muzica proasta, ridicata la rang de arta.
Cafeaua contrafacuta.
Apartamentele.
Nastase.
Transportul in comun.
Praful, din nou.
Tiganii.

biggrin.gif
DaC
Lipsa de bun-simt. Asta sta la baza coruptiei, nepotismului, ambuteiajelor.... "bunavointei" vanzatorilor, cafelei contrafacute si ....
Eve
..........Strazile intr-o interminabila reasfaltare....cu praful, zgomotele si aglomeratia adiacente huh.gif
Tarabele, prostul gust promovat pe toate caile, indolenta, acceptarea statutului de............mamaligari dry.gif
Totusi, ca sa nu ne inversunam prea tare, poate ar trebui sa deschidem un subiect si cu : Ce iubim la Romania si la romani in general smile.gif asta ca sa nu emigram toti care incotro 44.gif
Eclectic
Eve, welcome.gif

Exista deja un asemenea subiect. tongue.gif

http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?act=ST&t=3492&
Eve
tnx.gif O sa incerc acolo atunci smile.gif
Jazz
Pot sa mai adaug ceva?
Atitudinea femeilor educate de la mama lor sa nu divorteze daca nu sunt fericite pentru ca "unde sa ma duc?", "il iert", "vorbeste lumea", etc.
Roza
Jazz, inteleg ce spui, si nici eu nu sunt de acord cu modul asta de gandire al unor femei, insa ma indoiesc ca asta este o trasatura nationala romaneasca smile.gif
Cred ca este mai degraba o mentalitate care tine de educatie, de nivel de cultura, pe care-l poti intalni la femei dependente de sotii lor, sau dependente de reputatia lor in "gura lumii", si pe care o poti intalni la fel de bine si in tari de pe meleaguri mai "insorite"!
Parerea mea! smile.gif
Jazz
@Roza
Asta am vazut la partea mea de Romanie. In alte tari nu prea m-am umblat... smile.gif
Roza
Pai nici eu, dar am vazut in filme ohyeah.gif

Serios acum, cred ca nu e nevoie decat sa ne gandim la cazurile in care un atare divort este interzis de unele religii, si deja ne aflam in fata compromisurilor de care ai pomenit tu. Indiferent daca ne aflam in Romania sau in alta parte! sad.gif

Dar ma tem ca devenim off topic...
Jazz
Roza
Cred ca tot ce "detestam" noi la Romania sunt "trasaturi internationale"... rofl.gif Dar, eh, revenim la topic, e vorba de Romania...
Gata, eu nu mai am nimic de adaugat cred ca s-a cam spus tot. huh.gif
axel
Stand deoparte de romania incepi sa tolerezi multe: aglomeratia, cainii vagabonzi, manelele, indiferenta oamenilor, etc. Pentru ca-ti dai seama nu e suficienta lipsa acestor rele ca sa fii fericit.

Credeam ca ceva n-o sa pot sa iert niciodata: cum n-au deloc minte romanii o data la 4 ani, cu ocazia alegerilor. Incep sa iert si asta: ma uit la americani cum voteaza si-mi dau seama ca nivelul lor de inteligenta cand e vorba de politica nu se ridica deasupra celui al romanilor cand e vorba de alegeri (probabil echivalent cu IQ 5 sau mai putin).
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.