Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Nu tot ce zboara se mananca
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
interesat
"...locuitoarea C.I. , din tarani chiaburi, analfabeta, foloseste in alimentatie carne de om. Controlul faptelor a stabilit: C.I. la data de 18 martie 1947, in timpul odihnei cu sotului sau, C.V., l-a lovit cu toporul in cap, l-a decapitat, carnea a fript-o si a mancat-o. Sub arest, la interogatoriu, C.I. a recunoscut ca si-a omorat sotul cu scopul de a manca. Pe langa aceasta, a recunoscut ca in ianuarie 1947 a nascut 2 copii, dintre care unul mort. Impreuna cu sotul l-au mancat pe nou-nascutul mort, apoi l-au taiat sipe cel de-al doilea, folosindu-l in alimetatie. In aceeasi luna au dezgropat,in cimitir, mormintele a 2 copii, de 3 si 5 ani si au mancat cadavrele. Dupa un timp, C.V. a invitat la ei acasa o fetita de 6 ani, orfana, din satul Zaim, r. Causeni, pe numele F., a omorat-o si impreuna cu sotia au mancat-o."

din pacate nu este nici un scenariu dintr-un film de tarantino si nici macar un scenariu de film. este realitatea cruda din Basarabia anilor 1945 - '47 (anii de foamete). pe langa ceea ce am prezentat mai sus exista inca mii de cazuri.

foametea a venit drept urmare a secetei din acei ani. pe camp se usca totul inainte de a incolti. DAR ceea ce i-a fcut pe acesti oameni sa ajunga la acte de canibalism nu a fost mama natura ci insasi tatuca Stalin. un alt citat:

"Au fost cateva "plangeri" din partea organelor locale (alcatuite, in totalitate, din rusi), cerand Moscovei sa diminueze ori sa suprime cotele suprime cotele de cereale impuse "Republicii Moldovenesti", data fiind starea de calamitate naturala si subalimentarea populatiei. Hotararea a venit: nici o reducere - ba chiar suplimentarea cotelor!"

ca urmare a actelor de canibalism, membrii M.A.I (ministerul afacerilor interne) s-au vazut nevoiti sa ia masuri:

"... pentru a... combate canibalismul, necrofagia: este suficient sa-i lamuresti pe oameni ca nu-i frumos sa se manance intre ei - iar pe cei care nu tin seama de avertismente, sa-i pedepsesti cu severitate!"

in acea perioada, mureau cate 10 oameni pe zi. mureau din mers. au fost cel putzin doua cazuri de arest, cu sentinta de 1 an pentru furtul unei paini. lista poate continua. am simtit nevoia sa fac oarecum publice aceste lucruri (nu ca nu ar fi publice). multi oameni nu stiu ce a insemnat (si mai inseamna) Rusia pentru multe tari.

nu am stiut unde (in ce forum) se pot incadra aceste randuri. poate Mihai ii va gasi un loc mai potrivit .........

Citatele au fost extrase din cartea lui Paul Goma "Scrisuri (1972 - 1998)" (care este poate unicul om care nu tace. si bine face) (Nemira 1999)
ComicDiva
duuuude, lucrurile astea sunt chiar infioratoare si sunt de parere ca ar trebui sa stim cat mai multe despre lumea in care traim... INSA
subiectul se potrivea forumului "Dezbaterile Hanului" si din moment ce nu are legatura cu Tarantino (care nu a facut niciodata un film cu canibali... in afara de "From dusk till dawn" poate) nu ar fi trebuit sa aiba titlul asta.
Astea fiind spuse, postul este de-a dreptul shocant. Tocmai cand ma gandesc ca stiu in mare care sunt limitele nebuniei umane dau de ceva de genul asta.
It's a mad world.
contraste
Acestea au fost realitatile vremii... Dar nu se spune mai nimic despre acei care au ales calea sinuciderii, pentru ca nu mai puteau suporta foamea ...
Cafe Del Mar
blink.gif aaaa, acum imi pare rau ca am citit.zau!io vad ca stau prost si cu ficatu'... ohmy.gif
dar ma gandesc astia erau canibali prin '47 cand era foamete dar acum..sa vezi canibalism si in sec.XXI....
oricum e yikes.gif !
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.