Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Transportul Cainilor Cu Avionul
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Animale de companie
anastasia
Va rog sa-mi spuneti si mie daca cineva dintre voi a-ti calatorit cu cainele in avion.Eu sunt castigatoare a loteriei si daca e sa iau interviul nu concep sa plec fara Stasi, un minunat shitzu..Ma intereseaza ce acte sunt necesare, care sunt cnditiile pentru catel de zbor, cam cat ar costa avinul?
Multumesc anticipat si toate cele bune tuturor
contraste
Bine ai venit la han !
Contra unei taxe de magazinaj - atentie ! nu transport suflet, se poate ! Dat ai grija mare ca au fost cazuri cand la sosire s-a livrat animalul congelat ! Sa te asiguri ca are protectie frig.
Bafta ! Si sa imi scrii cand ajungeti !
Jazz
Felicitari! Oriunde te-ai duce sper sa gasesti macar o parte din ce ti-ai dorit. spoton.gif
S-ar putea sa iti trebuiasca niste hartii de la doctorul veterinar cu vaccinari la zi, sa te interesezi bine ca nu cumva tara in care te duci sa aiba niste cerinte speciale in legatura cu vaccinarile sau mai stiu eu ce hartii. Sa ceri sfatul veterinarului, poate el/ea e de parere ca Stasi ar trebui sa doarma pe tot parcursul calatoriei.
Contraste are dreptate, sa te asiguri ca animalutul tau calatoreste in cele mai bune conditii, cred ca depinde si de compania cu care pleci. Eu am citit pe undeva o povestire trista in care la Otopeni, cineva cu suflet rau a deschis cutia unui catel si acesta s-a pierdut sau.... nu se stie ce s-a intamplat cu el dar nu a mai ajuns la destinatie impreuna cu stapanii.

Multa bafta si sa ajungeti cu bine! smile.gif
bdl
Io l-am legat de roata avionului la plecare, n-a fost nic o problema, la sosire funia era absolut in conditie perfecta.... spoton.gif ... si zgarda idem...
Tembo
Intereseaza-te la ambasada (banuiesc) care sunt conditiile la venire. Din cate stiu exista o perioada de carantina, insa nu stiu cat dureaza si nici unde se tine cainele in carantina, daca e cazul. Ma refer la faptul ca nu cumva (de exemplu) tu sa vii pe JFK si sa trabuiasca sa pleci mai departe nu stiu unde si cainele sa fie nevoit sa ramana la NY. De asemenea, stii unde stai in State? F.f. multi proprietari nu dau voie chiriasilor sa aibe animale, mai ales caini, chiar daca sunt de talie mica. Asa ca te poti trezi ca trebuie sa tii cainele la pensiune pana gasesti un loc in care sa puteti sta impreuna. trebuie sa stii toate astea inainte sa pleci. Si eu am lasat un caine acasa (cu ai mei) si mi-ar fi placut sa=l am cu mine, insa privind inapoi imi dau seama ca ar fi fost un chin pentru toata lumea. Asa ca ai mare grija si cantareste bine, nu e chiar asa simplu din cauza factorului uman.
anastasia
Multumesc pentru postari, trebuie sa mentionez ca eu plec in Florida, Miami, si oricate greutati a-s avea la inceput, voi trece peste toate avand-o pe Stasi alaturi.
Ma intereseaza daca cineva s-a confruntat clar cu problema asta, vreau daca se poate ceva concret, chestiile gen" am legat-o de avion" sau a "ajuns congelata", parerea mea sunt mai degraba desprinse dintr-un film S.F.
Mai am putin timp, si astept parerea avizatilor
Multumesc pentru intelegere
bdl
Anastasia,
Scuze pt raspunsul dinainte.... dar un telefon la ambasada america crezi ca ajuta? Probabil ei sint cei mai in masura sa raspunda.. si unul la agentia companiei cu care vei zbura....
Tembo
Daca e catel de talie mica, intereseaza-te daca poti sa-l iei in cabina. Iti trebuie o "sacosa" de transportat caini. Din cate stiu eu, cainii pana in 15 lbs (aprox. 7 kg) se pot transporta in cabina, sub scaunul din fata ta. Da telefon la linia aeriana cu care zbori, insa mai intai vezi ce alte acte trebuie.
Despre linii aeriene si calatorii cu catelul in Sua: www.pettravel.com
De asemenea, repet: ar fi bine sa stii unde vei sta si daca locul respectiv iti permite sa ai catelul cu tine. Iti spun asta ca sa eviti eventuale situatii f. neplacute si pt. tine si pt. catel.
(monique)
Yo stiam ca-i trebuie pasaport, plus carnet de sanatate... smile.gif
Bafta multa pe unde te duci!

PS: Cel mai bine e sa vorbesti cu cei de la ambasada, ei te vor lamuri cu siguranta! biggrin.gif
anastasia
cred ca mai bine sun la agentia cu care voi zbura,cainele are 4-5 kg, thumb_yello.gif , si probabil o pot lua cu mine in avion..
multumesc, oricum
contraste
Sigur ca o poti lua cu tine in avion, chiar daca are si o tona !
Numai ca va zbura cu tine in brate sau la picioare.
Atentie UNDE ti-o depoziteaza !
anastasia
in brate sau la picioare ar fi mai mult decat O.K.Unde altundeva ar putea sa o "depoziteze"? in cala poate, dar avand in vedere ca are doar 3- 4 kg?! sigur nu..
contraste
Ba da, in cala, sau la coada avionului unde s-a intamplat sa iasa congelati cu brum a la bot, adica m orti alti caini sau pisici transportati astfel.
anastasia
Promit sa o tin in brate! thumb_yello.gif , de altfel in brate sta si acum, este o stare de fapt la ea, wink.gif
contraste
Asta nu cred ca se va putea, deoarece este interzis in timpul zborului transportul animalelor in brate, la picioare sau oriunde altundeva in locuri comune cu oamenii...
Am si eu doua pisicute.....
Tembo
Nu-i adevarat in totalitate ce spui, Contraste. Sunt linii aeriene care permit transportul animalelor sub o anumita greutate (15 lb) in cabina, insa numai in pet carrier sub scaunul din fata ta. Ai dreptate ca nu e permisa scoaterea animalului din carrier.
contraste
Eu nu aveam cunostinta de aceasta limita. Probabil s-a introdus de curand, cand s-au facut multe reclamatii pentru inghetul "pasagerilor"...
Roza
Anastasia, din cate stiu eu, transportul animalelor de companie cu avionul se face obligatoriu in cusca, care poate sa fie a calatorului, sau poate fi procurata contra cost chiar la imbarcare. Din pacate nu stiu cat costa. Apoi, mai trebuie sa achiti greutatea animalului cu tot cu cusca, care se calculeaza la tariful excedentului de bagaj practicat de compania cu care calatoresti. Ti-l cantaresc ei, tot la imbarcare, si trebuie sa platesti asta chiar daca vei lua cusca cu tine in cabina (deci nu la cala ci acolo unde stau pasagerii pe scaune).

Daca este mic cred ca iti vor permite sa il iei cu tine in cabina, dar asta depinde foarte tare de personalul de la imbarcare. Daca insa il vei da la cala, ei iti vor propune sa il sedezi (sa il adormi), ca sa nu se streseze pe perioada calatoriei. Asta ramane la alegerea ta, dar cred ca nu ar fi o idee rea, mai ales ca ai de facut o calatorie lunga.

Cel mai bun sfat este insa SA SUNI LA COMPANIA CU CARE VEI ZBURA, si asta din mai multe motive:
- exista cazuri cand capitanul avionului nu este de acord sa aibe animale laolalta cu calatorii (asta foarte rar, dar exista cazuri), si atunci esti anuntata ca, din pacate, n-ai incotro, si trebuie sa-l trimiti la cala;
- e bine sa anunti din timp ca vei avea un animal cu tine pentru ca numarul de locuri pentru custi in cala este limitat, si nu se suplimenteaza pentru ca primeaza bagajele;
- sa intrebi ce fel de avion este, si unde va sta cusca.

Deci se pare ca, pana la urma, cel mai bine e sa suni la ei wink.gif

Iti urez succes si toate cele bune!
Tembo
Am gasit un link interesant. Anastasia, ai putea sa le dai un mail.
www.jet-a-pet.com
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.