Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Atac La " Romania Libera" Sau Cum Si Unii...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Show-biz > Mass-media
Pagini: 1, 2
Superunknown
QUOTE
Vad ca ori nu ai urmarit miezul/substratul conflictului R.L. - WAZ , ori il ignori , asa ca nu mai ma obosesc sa comentez nimic.


Nu stiu de unde ai tras concluzia asta, dar te asigur ca te inseli. Am urmarit intregul conflict, asa ca te rog sa te "obosesti" sa comentezi, altfel o sa cred ca nu ai argumente.

QUOTE
Schimbare chiar in momentul in care a inceput campania electorala ...


Escaladarea conflictului chiar inaintea campaniei electorale a fost planuita nu de nemti, ci chiar de Bacanu, ca sa ii accentueze imaginea de "persecutat politic". Chiar si admitind ca echipa de la RL ar fi supusa unor presiuni din partea patronatului, ce ii impiedica sa plece de-acolo si sa-si fondeze un nou ziar?
March
Da mai , Bacanu l-a chemat pe Overbeck-ul ala, ca sa-l dea afara si apoi sa poata face scandal . Adanca gandire rofl.gif

Si citeste intelegerea aia dintre consiliul director al ziarului si WAZ cu privire la impartirea responsabilitatilor in politica economica si cea editoriala . Dupa care , intreaba-ma si am sa-ti spun substratul scandalului vizavi de aceste chestiuni.
Superunknown
QUOTE
Da mai , Bacanu l-a chemat pe Overbeck-ul ala, ca sa-l dea afara si apoi sa poata face scandal .


Pe 6 septembrie a fost publicata scrisoarea celor 48 de ziaristi de la Evenimentul Zilei, in care acestia protestau fata de "nerespectarea independentei editoriale" de catre patronii de la Ringier. Pe 13 septembrie, PM Bacanu publica in Romania Libera editorialul "Ziua cea mai neagra", in care acuza si el ingerinte ale patronilor straini in activitatea editoriala a ziarului. Principala acuzatie era ca patronii au indraznit sa dea redactorilor "sugestii" despre cum sa scrie. Dar aceste "sugestii" au fost lansate cu mai multe luni in urma, pe 14 mai 2004. De ce n-a protestat Bacanu atunci, mai ales ca si atunci putea sa dea vina pe apropiata campanie electorala (a localelor)? De ce a inceput sa protesteze exact dupa protestul celor de la Evenimentul Zilei? O fi doar o coincidenta? Eu zic ca nu, si ca mai degraba PM Bacanu a detonat petarda acum, inaintea campaniei electorale si la citeva zile dupa izbucnirea scandalului Ev. Zilei, ca sa poata poza si el in "persecutat politic", sa cistige simpatia publicului si sa-si puna "adversarii" de la WAZ intr-o pozitie dificila.

Daca ai argumente, poti sa ma contrazici. Si astept in continuare "substratul scandalului" pe care ni-l tot promiti de citeva zile.

March
Mai, inseamna ca nu ai citit prima mea postare, la lansarea acestui topic ! Mai incearca odata. Substratul scandalului il vezi acolo. Dar daca o tot tii pe a pesedeilor nu sa vezi nimic. tongue.gif Si apoi nu cunosti istoria post-decembrista a acestui ziar . Ca sa realizezi de ce inca ii sta in gat lui Cotrocelu si acolitilor lui.
Superunknown
March, imi pare rau ca nu se poate discuta cu tine mai sus de nivelul asta. Majoritatea postarilor tale reprezinta copy/paste din ziare. Restul sint replici aproape infantile de genul "daca nu'i injuri pe teutoni, esti pesedist". Asta denota ca ti-e greu sa-ti articulezi propriile opinii si preferi sa te lasi manipulat de altii ("formatori de opinie", nu-i asa?), in care ai incredere oarba.
actionmedia
QUOTE (March @ 1 Nov 2004, 01:56 PM)
Ca sa realizezi de ce inca ii sta in gat lui Cotrocelu si acolitilor lui.

Era un ziar incomod dar mai mult ca un ghimpe nu neaparat ca o buturuga care sa rastoarne carul. Afirmatia mea se bazeaza pe faptul ca multe din articolele anti-Nelu, anti-PSD si tot ce tine asta, erau fabricate si cusute cu ata alba. Unele se duceau aproape de paranormal si fictiune. Cred ca nici un copil de clasa a II-a nu credea tot ce scria in R.L. Daca se vrea intradevar un ziar combativ trebuie sa foloseasca metode profesioniste de investigatie, sa verifice in cel putin 3 surse informatia si acolo unde e in ceata sa spuna clar ca este opinia ziarului. Asta este eroarea lui Bacanu si a echipei sale, a sacrificast deontologia jurnalistica de dragul combaterii lui Ilici & Company.
Raman la parerea ca patronii R.L. nu sunt vanduti lui PSD. Interesele lor sunt altele. Este o pura coincidenta faptul ca s-a intamplat inaintea alegerilor.
March
QUOTE (Superunknown @ 1 Nov 2004, 03:25 PM)
March, imi pare rau ca nu se poate discuta cu tine mai sus de nivelul asta. Majoritatea postarilor tale reprezinta copy/paste din ziare. Restul sint replici aproape infantile de genul "daca nu'i injuri pe teutoni, esti pesedist". Asta denota ca ti-e greu sa-ti articulezi propriile opinii si preferi sa te lasi manipulat de altii ("formatori de opinie", nu-i asa?), in care ai incredere oarba.

Eu nu fac nici un comentariu la copy/paste pe care-l dau, daca sunt de acord cu cele scrie acolo. Iar tu bati campii la subiectul asta. Nu stiu care-i mai infantil atata vreme cat nu ai venit cu argumente credibile care sa demonstreze ca WAZ nu a incercat/incearca sa intervina in politica editoriala a R.L.
Si te-as pofti sa-ti masori limbajul alta data ! mad.gif
March
QUOTE (actionmedia @ 1 Nov 2004, 02:14 PM)
Daca se vrea intradevar un ziar combativ trebuie sa foloseasca metode profesioniste de investigatie, sa verifice in cel putin 3 surse informatia si acolo unde e in ceata sa spuna clar ca este opinia ziarului.

Care ar fi ziarul ala din Romania care a facut vreo ancheta serioasa , bazata pe trei surse de informatii , ref. la matrapazlicurile varfurilor puterii ?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.