Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Recomandare Placa Video !
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Software, Hardware si Programare > Hardware
Pagini: 1, 2
necromanc
Vad ca in aria asta ( Hard ) nu prea sunt subiect discutate smile.gif Aiwa domina.E grea atmosfera ? sau de ce nu prea vorbeste lumea pe aici smile.gif hihi in fine dar acum sa trecem la ceea ce ma intereseaza.

necromanc vrea sa se joace mai mult , dar a constatat ca nu ii permite sistemul.

Am cautat si eu pe la ciorap si am constatat ca am 27$.Cineva pe bani astia mi-a oferit 2 placi, eu zic ca nu is bune de aceea intreb si aici.Placile sunt Riva TNT 2 16 Mb si o alta S3 Savage 4 32 MB parca ..
Dupa nume nu prea imi surad.

As vrea niste sugestii ce as putea sa iau de putini bani pe care ii am in fond, iar daca nu sunt solutii care dintre cele 2 ar fi mai buna ( pentru jocuri ).
Mihai
O recomandare: MSI Ti4200 8X 128DDR - stiu ca nu este foarte scumpa si ca este performanta.
necromanc
Nu am auzit de ea.

De ce firma e produsa ?
Mihai
Well...acum am vazut ca nu este asa ieftina cum imi inchipuiam 44.gif
Oricum, mai caut.
http://www.computerhq.com/hardware/partinf...fo-id-5627.html
AIWA
QUOTE (necromanc @ Apr 18 2003, 10:57 PM)
Nu am auzit de ea.

De ce firma e produsa ?

Loooool...pai primele 3 litere ce te fac sa crezi ? smile.gif MSI ...incearca la ei...
necromanc
Gainward ULTR750 8X XP GEFORCE 4 TI4800SE 8X AGP 128DDR w / TV Out

Placa asta imi este aratata din linkul lui Mihai smile.gif pai eu as vrea-o dar nu la un astfel de pret !
black ice
Sa vad daca am inteles bine: tu vrei sa-ti cumperi o placa video cu 27 (doua'sh'sapte) $?

Eu acum ceva timp am dat un GeForce 2 Pro 32MB cu 50$ produs de Leadteak.

Poti incerca sa te uiti prin oferte la Best, FLamingo sau DC si sa cauti undeva prin zona GeForce 2 MX 200 sau 400.
necromanc
Nu are rost sa ma duc la Magazine pentru ca tot ce o sa gasesc o sa fie scump.

Intre timp incerc sa mai adun macar 10$.
Mihai
Well, iata care sunt cele mai ieftine placi video:

La Best Computers: GeForce 2MX (45$), STLab Mx400-64M (41$), 32M (34$), M64 (32.5$)

La Deck: TNT2 M64 - 32MB - 23$

La Ultra PRO: GeForce 2MX 400 - 47$

La Twister: AG32S - 30$

Sper sa te ajute.
necromanc
Mersi !
Cain
Coane, eu te-as sfatui sa iei un GForce la mana a doua. Macar un 400 MX
vlad_pat
Eu mi-am cumparat astazi de la Ultra Pro un TNT2 M64 cu 32 Mb cu 1000000 de lei. Zic ca se merita la banii astia. Dintre cele doua variante propuse, eu as alege TNT2-ul....
ypsilonalpha
Pai pe Savage nici nu poti sa-l numesti cu inima impacata accelerator video wink.gif
vlad_pat
Intr-adevar, Savage4 nu e o alegere deloc fericita pentru jocuri....
sorin666
QUOTE (necromanc @ Apr 16 2003, 09:59 PM)
Vad ca in aria asta ( Hard ) nu prea sunt subiect discutate smile.gif Aiwa domina.E grea atmosfera ? sau de ce nu prea vorbeste lumea pe aici smile.gif hihi in fine dar acum sa trecem la ceea ce ma intereseaza.

necromanc vrea sa se joace mai mult , dar a constatat ca nu ii permite sistemul.

Am cautat si eu pe la ciorap si am constatat ca am 27$.Cineva pe bani astia mi-a oferit 2 placi, eu zic ca nu is bune de aceea intreb si aici.Placile sunt Riva TNT 2 16 Mb si o alta S3 Savage 4 32 MB parca ..
Dupa nume nu prea imi surad.

As vrea niste sugestii ce as putea sa iau de putini bani pe care ii am in fond, iar daca nu sunt solutii care dintre cele 2 ar fi mai buna ( pentru jocuri ).

Cum ziceai singur, mai stringe 10 $ (sau mai curind 20) si ia-ti un ATI 9200 "no name" dar care respecta designul de referinta "furnizat" de catre ATI la toti OEM-ii. Atentie la memorie, sa fie din aia de 4 ns. Evita 9200 SE (memorie pe 64 biti)
1,618033
la flamingo gasesti un 3d tech GeForce MX 440 t8x cu doar 1900000. dar cum asta inseamna cam 55$...

la R9200 nici sa nu te gandesti, decat daca dispui de peste 3.500.000 lei

nu stiu ce sistem ai, insa sincer este mai bine sa iei o componenta mai buna, mai performanta, chiar daca strangi bani inca doua luni, decat sa iei ceva deja depasit moral... (evident, la pretul asta, toate sunt demult depasite moral... 6.gif )

oricum, daca vrei sa poti juca jocurile ultimilor ani, e bine ca placa sa suporte OpenGL (atentie la Savage - unele nu suporta asta), si DirectX 8.0/8.1 daca nu e cazul, NU MERITA sa dai banii pe ea.

ca ultima solutie, in jurul a 30-40$ gasesti TNT2-ul, neaparat cu 64Mb (ca sa semene a placa video). iti va fi de ajuns cam ... eh, un an jumate...


eu unul mi-am luat o placa mai putin performanta, un MSI GeForce MX 440 tbx, la 2,3 bulioane, dar sunt ff multumit de ea. dar daca ma intreaba cineva ce as face cu 4 milioane de lei ==> ati radeon 9200, fara indoiala!
sorin666
Nu stiu cum sint birurile pe la voi prin Ro, eu am luat recent pt un "client" (ma rog, un prieten care a apelat la mine) o ATI 9200 64 MO cu 52 de E, cu TVA 19.6% inclusa.
Cain
Iar eu nu stiu unde a vazut nenea Pi placa aia TNT2 cu 64 mega ram ... ohmy.gif
1,618033
flamingo.

3D Tech Riva TNT2 M64
Procesor grafic: GeForce2 MX 400
Memorie: 64 MB SDRAM
Interfata memorie 128 biti
RAMDAC: 350 Mhz
Interfata AGP 2X / 4x

pret: 995.000
e in catalogul lor printat pentru august.

oricum e o fosila, dar pentru cine nu are nici atat, isi va face treaba. smile.gif

ps. 1,61 nu e pi, si puteti sa ma alintati "1,61". multam tongue.gif
sorin666
Pai... daca e TNT2 nu e GForce, e o greseala de tipar biggrin.gif
Daca e M64, memoria e pe 64 de biti, iti bagi melcul in casa rolleyes.gif
1,618033
biggrin.gif tongue.gif

mi se parea mie ceva ciudat.
dar pot sta cu catalogul lor drept marturie ca asta au tiparit, oricui intreaba...
si RAMDAC-ul ala mi se pare sarit rau de tot.

anyway, in jurul unui milion, si din magazin, e cam singura accesibila pentru cine intreba...
ypsilonalpha
Mai sa fie, e ceva dubios cu placa aia, adeka eu stiam ca pentru GeForce2 MX 400 licitatia incepe de pe la 1.500.000 ... iar Riva TNT2 M64 (cu 32 MB de memorie totusi) se invirte pe la 1.000.000. Flamingii aia au facut varza catalogul, bag de seama.
1,618033
am incercat sa intru acum pe situl lor, dar se pare ca e cazut...
sunt chiar curios. tongue.gif
sorin666
De exemplu (magazinul exista si "fizic", e la 2 km de la mine de la lucru)

http://www.gmmontgallet.com/

Daca trece cineva pe aici, merg cu el (in general si cu rare exceptii, preturile sint corecte si marfa disponibila)

De ex ATI 7000 e cam pe la 30 si ceva de E, e mai buna decit o M64
black ice
M64 am avut eu pana acum un an si ceva si va spun cu mana pe inima ca avea doar 32MB SDRAM.
sorin666
QUOTE (ypsilonalpha @ Sep 3 2003, 04:49 PM)
Mai sa fie, e ceva dubios cu placa aia, adeka eu stiam ca pentru GeForce2 MX 400 licitatia incepe de pe la 1.500.000 ... iar Riva TNT2 M64 (cu 32 MB de memorie totusi) se invirte pe la 1.000.000. Flamingii aia au facut varza catalogul, bag de seama.

Cit face un milion de "tigri" in $ sau E ?
ypsilonalpha
Cursul de ieri al BNR era
1 euro = 37 304 lei
1 dolar = 34 486 lei
care va sa zica TNT2-ul ar fi vreo 40 euro (inclusiv TVA) iar MX-ul vreo 60 de euro.
Ma rog, firmele de calc. de la noi folosesc un curs leu-dolar usor mai mare decit al BNR, dar pina la urma pretul tot pe-acolo se invirte (35-40 de euro, respectiv 55-60 de euro). Asta dupa cite stiu eu, posibil sa ma insel rau de tot.
Valheru
Placa video recomandata: GF4Ti - 4200 , Leadtek Winfast
1,618033
ai cumva si rezultatele checkmark 2001 pe ea? m-ar interesa sa vad daca placa asta isi merita banii...
Valheru
nope nu le am
o sa incerc sa le obtin
dar avand in veder ca se invarte pe la 100$ cu 128 mb as zice ca merita
ypsilonalpha
GeForce 4 Ti 4200 - numai 100$ ? ohmy.gif Pai asta ar fi o super-afacere, eu stiam ca se invirte pe la 150$ sad.gif (fara TVA).
Valheru
unul facut de asus ajunge si pana la 97 $
1,618033
blink.gif 97$????

24.gif si eu care am dat banii pe un GF 440 !!

unde gasesc eu placa asta!!!!?

(de fapt intreb degeaba, ca pana la anul nu mai bag bani in computer)
ypsilonalpha
@1,618033: Am o curiozitate in organism: ce producator a facut GF MX440 tau? ABIT, cumva?
Valheru
Am avut contact cu gf-uri facute de abit si am ramas dezamagit; au performantze bune dar sunt pline de buguri si incompatiilitati.
Un mx440 cu 64 , tvo si dvi este 1.9 aprox la ultrapro in magazin; jetway , asus sau abit, diferentele sunt de maxim 200.000 intre placi, in functie de firma.
Valheru
un mx440 cu 64 , tvo si dvi este 1.9 aprox la ultrapro in magazin
jetway , asus sau abit
diferentele sunt de maxim 200.000 intre placi , in functie de firma
ypsilonalpha
Ideea e ca pe site-ul tape.ro GF4 Ti4200 e cotat (inca) la 150 $, si e produs de ABIT.
Valheru
in regie , undeva la un etaj de cladire
exista o firma perfect respectabila de unde am luat gf4ti4200 abit siluro acum vreo 6 luni la 125 fara tva ...
luna trecuta era 97.8
dar abit e varza la placi video
mai ales la implementarea nvidia
AIWA
Ma distrez de 2 zile cu un 9600Pro
Merita fiecare banut!
Valheru
e ca si kestie aia cu amd si intel ...
oricum
sunt sigur ca ambele placi isi merita banii
chiar mi se pare ca in 2 D radeon e mult mai smecher
bt : de la 9000 pana la 9??? e radeon?
vlad_pat
Momentan, Radeonurile exista pana la 9800 PRO.
AdriaN
Ce ziceti de un Ati Radeon 9000 pro la 64M?
La pret ajunge cam pe la 70 Euro.
Isi merita banii sau nu? yikes.gif
Cain
coane, depinde de fabricant, de viteza memoriilor... in principiu, daca tot vrei sa iei ceva de top, ia cu 128 RAM; nu e cu mult in plus... sau ma rog, nu cu foarte mult biggrin.gif
Tudy
70 de euro? Pai de banii aia iti iei un GeFORCE FX 5200, 128Mb DDRAM, AGP 8X (128bit), TV-OUT, S-VHS, DVI, Dual display. Sau, daca tii neaparat la ATI, gasesti si Radeon 9200, tot cu 128 RAM, la banii aia... Trebuie doar sa cauti... wink.gif
Cain
Tudy... 5200 e SLAB rau de tot... in multe privinte e mai slab ca un Titanium ...
L3D_Z3PP
Am un AMD Thunderbird la 900Mz, 512Mb SDRam si un GF2 MX 400. Se merita sa schimb GF-ul cu un GF 5200 FX? sau nu se simte? ce-mi recomandati, la un pret decent insa?
AdriaN
QUOTE (Tudy @ Nov 17 2003, 03:30 PM)
Sau, daca tii neaparat la ATI, gasesti si Radeon 9200, tot cu 128 RAM, la banii aia... Trebuie doar sa cauti... wink.gif

Pai e mai buna o placa 9200 decat una 9000pro chiar numai cu 64Mb?
Nu ma prea pricep eu asa bine... dar parca diferenta dintre 9200 si 9000 este ca prima merge pe AGP 8x, si oricum seriile pro am auzit ca au ceva performate mai bune etc.
sorin666
Ambele sint placi directX 8.1 9000 pro e mai pêrformant (si ceva mai scump) 9200 este e adevarat AGP 8x, dar cred ca are mai putine pipelines, deci ar trebui sa fie ceva mai putin performant. Cred ca in practica nu este nici o diferenta. Eu am un Gigabyte Maya 9000 Pro 64 Mo si sint multumit, in curind o sa-mi iau un 9600 XP
Cain
Si atentie la producator si la viteza memoriilor... wink.gif
AdriaN
Un exemplu concret:
- doua placi SAPPHIRE : 9000PRO la 64MB si 9100 la 128MB
- amandoua au acelasi pret
- la producator pe site specificatiile sunt:
9000PRO -> 275/275 (procesor/memorie)
9100 -> 250/200

Care ar fi cea mai buna alegere? huh.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.