Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Afaceri Ciudate !
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Afaceri si economie
ilie
Exista multe Produse si Servicii Ciudate sau Rare si inca nu au aparut in Romania. Hai sa le descriem si sa vedem daca pot intra pe piata aici. Putem face si o istorie a acestora prin prisma lansarii lor in alte tari. Poate invatam sau ne molipsim.
contraste
Nu ar fi rea ideea, dar pentru aceasta trebuie sa ai cunostinta de serviciile oferite atat in Romania cat si intr-o alta tara !
Aici pot posta cei care sunt acum pe alte meleaguri...
Tembo
Te rog frunos, da cateva exemple de asemenea raritati si ciudatenii. Zau daca-mi vine in minte vre-una!
ilie
Exemple care au inceput sa apara si in Romania:
-Hotel pentru caini si pisici;
-bautura : lapte amestecat cu suc (sic! sau yak!) (dannone)
-in Ungaria s-a facut avere mare cu pastile energizantele in anii '90, se vindeau ca guma de mestecat, peste tot.

Astept sa continuati.
Tembo
Daca la "hotel pentru caini si pisici" te referi la un loc unde pot sa merg impreuna cu nevasta si aratarea patrupeda, atunci nu mi se pare deloc ciudat, chiar zic "aleluia!". Daca e "pensiune" unde sa las patrupeda pentru ca la hotel nu ma lasa cu necuvantatoarea - nu nici nou, nici ciudat. A! Servicii matrimoniale pentru caini? Maybe. laugh.gif

Pastilele energizante sunt pe aici de ani de zile. (O tampenie dupa propria parere).
Crisse
O idee de firma ...mai neobisnuita am intalnit-o cu 2 ani in urma. Un tip si-a deschis o firma care are la baza inventarea problemelor ptr firme biggrin.gif . Deci daca nu ai probleme, cumpara-ti tongue.gif

Aparent banala, insa stiti care este efectul serviciilor acestei firme?
ilie
Care e efectul?

Cineva si-a deschis Arhiva pentru actele scrise ale firmei. Saptamanal cineva trece ti le ia si ti le stocheaza. In felul asta nu le pierzi.

Hotel de caini insemna ca lasi animalele acolo cand pleci de acasa.
Despre acele pastile eu am aceeasi parere, dar ce conteshte! vorba chinezului.
Crisse
Deci firma se ocupa cu: Vinderea de probleme tongue.gif . Cine are nevoie de probleme la o firma?? Nimeni desigur. Uite aici e tocmai nevoia de serviciile acestei firme, ptr ca iti descopera problemele care pot aparea in afacerea ta.

Analizeaza toata afacerea si-ti vinde problema si rezolvarea ei. Mai precis ce sa faca ca sa nu ajunga la acea problema. smile.gif

actionmedia
QUOTE (Crisse @ 15 Sep 2004, 02:04 PM)
Analizeaza toata afacerea si-ti vinde problema si rezolvarea ei. Mai precis ce sa faca ca sa nu ajunga la acea problema. smile.gif

Asta suna mai mult a consultanţa. Si probabil pentru ca sunt enşpe mii de firme de consultanta, gasirea unor clienti a devenit o problema. Prin urmare ceea ce descrii tu este de fapt o tehnica ingenioasa de marketing a unei banale firme de consultanţă.
Crisse
Esti pe aproape, insa nu-i chiar o banala firma de consultanta. Ei chiar vand probleme rofl.gif


Nu se compara cu firmele de consultanta.

E ca atunci cand mergi la doctor si-l rogi sa-ti faca rost de-o boala si ptr asta il platesti wink.gif

ilie
Am inteles si e minteresant tare. In Romania era?
sorin666
QUOTE (Crisse @ 15 Sep 2004, 01:04 PM)
Deci firma se ocupa cu: Vinderea de probleme tongue.gif . Cine are nevoie de probleme la o firma?? Nimeni desigur. Uite aici e tocmai nevoia de serviciile acestei firme, ptr ca iti descopera problemele care pot aparea in afacerea ta.

Analizeaza toata afacerea si-ti vinde problema si rezolvarea ei. Mai precis ce sa faca ca sa nu ajunga la acea problema. smile.gif

Imi imaginez si reclama la asa o firma... wink.gif
"Daca nu aveti nici o problema, ati batut la usa potrivita, contra unei sume modice va putem creea noi cate probleme doriti" rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Crisse
Sorine spoton.gif .

ilie
eu cred ca inteleg despre ce e vorba si ideea m i se pare buna.

Cine si-ar fi inchipuit ca din dot com-uri se va scoate atat? vezi google, amazon, yahoo, ebay...
ilie
Dragi forumisti

Cu ocazia lui 2005 va doresc un An Nou interesant.
Sa incercati!

FM
Blakut
Serviciul de mutat mobile prin casa. (exclusiv pentru asta)

Fabrica de dopuri cu sfoara. Dopurile se prind de sticla de vin/sampanie si cu o sfoara, asa ca nu cad pe jos si/sau nu ocupa inca o mana cand bei.
Endgegner
Leasing de plante ohyeah.gif
La cate sedii de banci si asigurari sint in RO ar iesi bani grupa mare biggrin.gif
ilie
Pacala eu te sprijin. cand incepi?
Endgegner
Asap Freeman, asap...mai sunt de colectat ceva plante, hranite bine si gata! Dam drumu'

Sa ne fie bine!

Pacala

ohyeah.gif
ilie
Sa auzim numai de bine.
FM
ilie
Celor ce sarbatoresc in aceste zile le doresc Paste Fericit!

Freemann
ilie
Ma gandeam la o chestie...Iluzii Virtuale.
dead-cat
deja exista asa ceva. se numeste "site de matrimoniale".
ilie
E acelasi lucru cu forumurile...
ilie
Karting pe acoperisul unei cladiri (chiar am fost in asa ceva).
Ai avantajele costurilor reduse ale chiriei si al locatiei centrale.
Kyklos
As indica fes tanga pentru vara , manusi tanga iar pentru barbatii in sandala ciorapii tanga .
Daca exista chilotii tanga de ce sa nu existe si haine tanga ...
ilie
Celor interesati de afaceri le urez 3 cuvinte:
Hai La Multi Ani pentru 2006! , bucurii si proiecte implinite, sanatate si virtute!
Sa aveti parte de libertate!
Cucu Mucu
La multi ani si la multi bani pe 2006. Sper sa fie un an mai bun decat 2005.
Blakut
Hotline cu injuraturi:

Te simti deprimat? Vrei sa te simti mai bine in modul tau ciudat ? Sau poate cauti expresii inedite pentru cei dragi? Suna si noi te injuram in cel mai original mod.
ilie
Export de caini maidanezi.
Cucu Mucu
QUOTE (Quantum @ 14 Apr 2006, 12:10 PM)
Export de caini maidanezi.

Salutare. Cam scump la vedere! tongue.gif
ilie
Incep o noua afacere, am fost prins tare.

Apropo, am gasit sa export toti cainii vagabonzi din Romania, ce zici vor dori cetatenii si statul sa ramana fara maidanezi? smile.gif
alexei
birou de consiliere pentru barbatii care au neveste urate(in colaborare cu un centru de chirurgie plastica).O reclama ar suna cam asa:[COLOR=red][SIZE=7]nevasta-ta e urata?amanta e costisitoare?i-ti bate vantu-n buzunare?noi te putem ajuta(cu bani putini si ceva silicoane)
Cucu Mucu
QUOTE (Quantum @ 14 Apr 2006, 01:49 PM)
Incep o noua afacere, am fost prins tare.

Apropo, am gasit sa export toti cainii vagabonzi din Romania, ce zici vor dori cetatenii si statul sa ramana fara maidanezi? smile.gif

Nu cred ca te vor lasa romanii sa ii lasi fara frumusete de simbol national. laugh.gif
black ice
Referitor la afaceri ciudate, chiar mă gāndeam zilele trecute la un cimitir privat şi chiar cred că n-ar fi o afacere proastă... spoton.gif
alexei
ehe,ce bani se fac in afara cu astfel de cimitire
ilie
mariusc2: asa m-am gandit si eu, d'aia m-am apucat de altceva.
cactus
Vānd fīn shi iarba verde de akasa... user posted image
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.