Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Mercenarii
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Olaf
Am deschis topicul asta aici, pentru ca eu cred ca este o problema de politica. Este vorba si de economie, si de multe altele.

In revista Paris Match de saptamana asta este un rticol lung si foarte interesant despre mercenari. Termenul clasic se refera la soldati care isi ofera serviciile armatelor diferitor tari, contra cost. Practic, despre asta este vorba, dar cu cateva diferente fata de ceea ce se intelege prin "mercenar". Este vorba, in cazul asta, nu de soldati, ci de firme "militare private". Unul din numele mentionate in articol (dar nu singurul) era Sandline International. Este vorba de firme care ofera consultanta militara, dar nu numai. Ofera soldati, generali, genisti, strategii, lovituri de stat, protectie personala, antrenament pentru diverse militii, etc.
Se estimeaza ca in Irak, in afara de trupele regulate, exista cam 20000 de mercenari.
Profesionisti ai razboiului, acesti oameni pot sa castige si cateva mii de dolari pe zi. Avantajele celor care ii angajeaza sunt imense. Unul dintre ele ar fi ca un stat care apeleaza la astfel de firme nu trebuie sa-si justifice pierderile de razboi. Si mai sunt multe avantaje.
O alta estimatie este aceea ca, in America, piata pentru astfel de firme este cam de 100 de miliarde de dolari.

S-a constatat o crestere uriasa a raportului numar de mercenari / numar de soldati din armata regulata de la razboiul din Golf (cam 1 la 50) pana acum (cam 1 la 5 sau chiar mai mult)

De fapt, ce vreau eu sa subliniez, este o schimbare a fetei razboiului. Pe de o parte, au castig de cauza cei care isi pot permite sa plateasca asa ceva, deci razboaiele tind sa devina razboaie intre companii si nu intre tari. Pe de alta parte, aceste firme fiind firme cu acte in regula, sunt supuse legilor statelor respective. Sunt cunoscute cateva cazuri in care astfel de firme au renuntat la un contract deoarece "contravenea politicii statului american" sau, la modul general, a statului in care este inregistrata firma.
MIA
QUOTE (Olaf @ 6 Sep 2004, 03:12 PM)
Se estimeaza ca in Irak, in afara de trupele regulate, exista cam 20000 de mercenari.

Si care cam fac si cele mai mari orori ... ph34r.gif

QUOTE

S-a constatat o crestere uriasa a raportului numar de mercenari / numar de soldati din armata regulata de la razboiul din Golf (cam 1 la 50) pana acum (cam 1 la 5 sau chiar mai mult)


Totusi - toti respectivii sunt soldati combatanti ? unsure.gif
Din cite stiam eu majoritatea "contractorilor" folositi sunt mai degraba folositi ca unitati de sprijin in asigurarea logisticii, doar o mica parte din ei fiind "trupe de soc".

QUOTE

De fapt, ce vreau eu sa subliniez, este o schimbare a fetei razboiului.


Fenomenul nu e deloc nou totusi. Fara a ma intinde la aspecte prea "istorice" ( contodierii din Italia ), totusi o sa remarc ca in cursul diverselor razboaie din Africa din ultima jumatate de secol unitatile de mercenari au fost folosite intensiv de diverse parti implicate in conflict ( fie fatis, fie din postura de ... "sustinatori" ) wink.gif
Superunknown
Un articol asemanator (poate acelasi?) a aparut acum vreo doua luni pe Wired.com. Intr-adevar, fenomenul nu e nou, de cind exista razboaie exista si mercenari, dar in ultima vreme ponderea lor a crescut exponential. Se pare ca a profita de pe urma razboiului nu mai e o afacere murdara ci devine o activitate onorabila. Pe cind Murder Inc.?
Olaf
Exact cum zice Superunknown, este vorba de cresterea foarte mare a ponderii mercenarilor.

Daca nu ma insel, in Bosnia (s-ar putea totusi sa ma insel) intreaga logistica a fost asigurata de astfel de firme.
Nu stiu, in Irak, daca cea mai mare parte sunt combatanti sau sunt angajati pentru logistica, dar cert este ca sunt prezente ambele categorii.Oricum, asta da voie trupelor regulate sa se concentreze mai mult pe activitati "de lupta"...

Cei care antreneaza militia locala, la ce categorie intra?

Si ce este si mai interesant, este ca nu sunt platiti numai de statul american, sau de cel britanic, dar si de guvernul(ele) locale.
MIA
QUOTE (Olaf @ 6 Sep 2004, 04:57 PM)
Exact cum zice Superunknown, este vorba de cresterea foarte mare a ponderii mercenarilor.

Cred ca mai degraba e vorba de "oficializarea" lor prin acceptarea ca parteneri/subordonati absolut normali pe linga o armata de prestigiul si forta celei americane. rolleyes.gif

Insa ponderea lor - strict vorbind - e ( inca ) la ora actuala mai mica decit in situatii precum criza katangheza, secesiunea Biafrei, Angola ... s.a.m.d. smile.gif
dead-cat
IMHO mercenar combatant = bandit

eu i-as trata ca pe banditi si nu ca prizonieri de razboi.

iar firmele de mercenari ar trebui inchise ASAP. deoarece razboiul e obiectul muncii, sunt interesati ca acesta sa aibe loc. ca pe timp de pace ar da faliment.

Olaf
Interesant este faptul ca unele tari (vezi Franta) au interzis genul asta de "afaceri".

Este foarte probabil sa ai un procent mai mare de mercenari in conflicte mai putin mediatizate... Ca dup-aia se intreaba lumea "unde a disparut cutare?". Asa, ai mercenari, nu te intreaba nimeni de sanatate. Erau platiti pentru o munca periculoasa, shit happens...
dead-cat
ma intreb citi din legionarii "lasati la vatra" isi continua "cariera professionala" ca mercenari?

ca ce altceva ar face?
sorin666
QUOTE (dead-cat @ 6 Sep 2004, 04:11 PM)
ma intreb citi din legionarii "lasati la vatra" isi continua "cariera professionala" ca mercenari?

ca ce altceva ar face?

Odata lasati la vatra sunt in general cooptati la "Brink's" (transport de fonduri cu masini blindate, paza obiective civile "sebsibile" ca aeroporturi si banci) dar, cum sunt cetateni liberi si fara obligatii iar salariile propuse sunt modeste, cine stie ce le mai poate trece prin cap...
MIA
Oricum - tot e mai bine decāt la ruşi, unde "veteranii din Afganistan" au fost cooptaţi īn ... reţelele crimei organizate ... ph34r.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.