Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Hip Hop
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Muzica
Ciox
Consider "versul" elementul definitoriu al muzicii rap.Vreau sa stiu parerea voastra(a cunoscatorilor doar).Cine este cel mai bun textier?Acest subiect nu-l poate lasa rece pe nici un rapper care se respecta.Vreau sa vad pareri diferite sustinute de argumente sau exemple(daca asculti in timpul liber si fizz 50.gif sau liviu guta 50.gif (a nu se folosi majuscule pentru aceste nume) nu te mai obosi sa mai scrii).Datorita "saraciei" din peisajul autohton propun sa ne rezumam la americani.Acestea fiind spuse iata topul meu:
1.Nas
2. 2 Pac
3.Eminem
4.Jay z
5.Notorios B.I.G
6.Ludacris
7.Black Thought (the roots)
8.Ice cube
9.Redman
10.Guru(gangstarr)
A fost extrem de dificil de realizat acest top,mai ales ca rapperi foarte valorosi nu au mai avut loc(Rakim,Talib Kweli,Common,MethodMan,Scarface,Chuck D etc.),dar am luat in considerare inventivitatea,flow-ul,mesajul etc.Nu introduceti in topurile voastre artisti precum Dr.Dre,P.Diddy,Timbaland(ei se folosesc de asa numitii"Ghostwritters")
mememe
Din cei pe care i-ai pus tu e 2pac dar DMX cum de nu l-ai pus. Cui ii place 2pac sa imi spuna am absolut orice ( 18 albume ). Si jay-z e bun doar ca ... he's a player
NoMemory
mai de ce bine ii stii pe astia. artisti nu gluma.
Jubi

Mi-e greu sa fac un top... cu atat mai mult un top ten, dar cred ca mai mult aleatoriu,decat in ordinea data de cifre am sa incerc sa-mi expun preferintele.

1. si la mine e Nas. E printre putinii rapperi carora le inteleg limpede si clar versurile.
2. Mos Def
3. Guru
4. (mai nou) Talib Kweli
5.Atmopshere
6. Rakim
7. Common
8.Krs 1
9. MethodMan
10.RZA

spoton.gif
Cla
Hai sa-ntindem hora mare... drunk.gif dance.gif Mai oameni buni, eu il stiu pe Wolpertinger-ul bavarez, dar are careva dintre voi o poza cu un socate, de-ala cu bibistrocelul crocobastrugat?? blink.gif wink.gif biggrin.gif Ce misto e piesa rofl.gif
georgeones
Cam asta ar fi topul meu :

1.2pac
2.Krs-One
3.Nas
4.Canibus
5.Rza
6.Guru
7.Ill Bill
8.B-real
9.Snoop Dogg
10.Chino Xl

genicon
In primul rand, eu stiam de Timbaland ca e producator in principal... blink.gif Ma rog... topul:

Nas, KRs, M-man, Redman, Ludacris, DMX, Eminem, Ken Kaniff (doar de caterinca laugh.gif), Obie Trice (in perioada sa undergroud de underground), Rza.

Totusi, consider ca si romanii s-au ridicat promitator, prin nume puternice din underground, cum ar fi Raku, Vlad Dobrescu, VeritaSaga... Vexxatu (de ce nu?). Si probabil ca ar mai fi...
Vexx
QUOTE (Ciox @ 3 Sep 2004, 01:06 AM)
Datorita "saraciei" din peisajul autohton propun sa ne rezumam la americani.

Mdea...esti penibil, dar ca sa raspund la subiect (pentru ca nu ma poate lasa rece) Rimaru si Vexxatu' Vexx.

Later edit: de cinci ori fiecare, ca sa fie top 10!
YOo
[off] ... auzi Ciox? ... BAU!

[on] versuri? ... Pac, Eminem, DMX, Not. BIG, Rakim, MethodMan, Redman, Nas, Snoop, Eazy E
la noi? Raku, Ombladon, Cheloo, Vexxatu, Deceneu, Rimaru
genicon
Observ mica samanta de flame... Oricum, probabil ca Ciox nu va mai intra pe forum, dar pentru a evita un eventual scandal, voi inchide acest subiect, discutia putand continua in mod decent la "Hip hop".

Pese: Mdeah... il uitasem pe Rimaru... sad.gif

SUBIECT INCHIS
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.