Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Turnee De Sah La Hanuancutei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Sport > Sah
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
skysurfer
Multumesc de felicitari, Barrie. Acum chiar am capatat o mare incredere in mine, pot sa spun ca ma simt in forma. Am avut cateva meciuri grele, inainte de semifinale mi-a fost ceva teama, dar pt ca il studiasem pe Catalin, mi-am dat seama ca pot sa il bat. Iar finala... Il studiasem si pe Ypsi insa pot sa spun ca m-a ajutat enorm faptul ca am jucat cu negrele. Faptul ca am putut sa imi adaptez apararea pe atacul lui. Dc jucam cu albele cred ca o dadeam in bara. Ori am eu ceva in bibilica de cred ca joc mai bine cu negrele ori chiar joc.
ciuboda
QUOTE (skysurfer @ 6 Jan 2005, 01:04 PM)
Multumesc de felicitari, Barrie. Acum chiar am capatat o mare incredere in mine, pot sa spun ca ma simt in forma. Am avut cateva meciuri grele, inainte de semifinale mi-a fost ceva teama, dar pt ca il studiasem pe Catalin, mi-am dat seama ca pot sa il bat. Iar finala... Il studiasem si pe Ypsi insa pot sa spun ca m-a ajutat enorm faptul ca am jucat cu negrele. Faptul ca am putut sa imi adaptez apararea pe atacul lui. Dc jucam cu albele cred ca o dadeam in bara. Ori am eu ceva in bibilica de cred ca joc mai bine cu negrele ori chiar joc.

Tu chiar ai studiat! hh.gif ...Bravo!
skysurfer
Pai nu are si Marcus asa ceva in semnatura? De fapt nu toti marii conducatori de osti isi studiau adversarii?Cel mai greu mi-a fost la inceput cu tine si cu flu cand nu stiam cum jucati... Drept dovada cu voi am patit-o. Apoi cu Petru care are un stil care nu prea imi convine. Dar dupa 2 maxim 3 jocuri pe care le vad la cineva ii descopar greseli si am timp sa ma gandesc la o strategie. A vazut cineva filmul The Luzhin Defense? Si el isi facea strategii. Oricum ca sa nu imi iau din merite, castig de multe ori si fara sa imi studiez adversarul. Apropo ciuboda, felicitari pentru victoria in semifinale!
Marcus
Neah... semnatura mea e "imprumutata" dintr-o reclama pe care am gasit-o intr-un ziar "Prosport". tongue.gif
Hey, skysurfer, iti amintesti ca am scris candva pe aici ca invingatorul turneului are dreptul de a juca o partida bonus cu organizatorul acestui turneu? Tocmai vroiam sa calculez ratingurile voastre, dar mi-am amintit de partida asta care are miza pentru ca, daca ma invingi, vei avea un rating mai barosan. biggrin.gif
In caz contrar, daca te inving, iti scade ratingul. Ai curaj sa risti? (Cunosti destul de bine stilul meu de joc).
Ce zici? smile.gif

P.S.
QUOTE
Apropo ciuboda, felicitari pentru victoria in semifinale

ciuboda a castigat finala mica, caci in semifinale a fost invins de ypsilonalpha.
Marcus
In seara asta la orele 19,30 se va disputa partida dintre invingatorul turneului, skysurfer, si mine insumi. biggrin.gif
Clopotel
Pe ce site o sa jucati? Poate o sa vin si eu... sa mai prind cate ceva smile.gif

Bafta maxima la amandoi! spoton.gif
flu
Probabil pe Yahoo, ca de obicei - Begginer's Lounge 4 (?) smile.gif ... sorry sky, dar n-am reusit ieri seara sa ajung...

Dupa ce se termina oficial turneul, poate reusim sa ne adunam mai multi pentru editia 2, ce ziceti? smile.gif
skysurfer
Eu si Marcus vom juca pe doizece o partida ca de la castigator la organizator. Doritorii ne gasesc asadar pe doizece.ro in sectiunea sah biggrin.gif
Clopotel
Am fost si eu pe acolo, si m-am uitat si eu la cateva partide. Buni baietii... nu prea am inteles eu totul dar ce e la baza eu cu optimism cred ca am priceput.
Prin urmare indraznesc sa invit pe cineva sa joace cu mine... cine vrea ... la valoarea mea imi e teama doar sa nu se plictiseasca... dar promit ca o sa-l rasplatesc in bere smile.gif

PS... sa nu ma puneti sa aleg culorile ... e deja prea complicat pentru mine ....
gonen
la urmatoarea editie de campionat o sa particip si eu, daca se poate. spoton.gif
Marcus
Pai cred ca aici e locul perfect ca sa discutam organizarea unei a doua editii. Am vazut ca deja sunt doritori.
Propun sa inceapa inscrierile. Trimiteti, deci, un astfel de mesaj aici daca doriti sa participati si facem o lista. Eu nu mai am nici o putere acum asupra turneului, deci putem veni fiecare cu propuneri pentru regulament si speram ca vom ajunge la un numitor comun.
skysurfer
Pai dc se mai organizeaza inca o sesiune m-as baga si eu. Hai sa va spun si eu in opinia mea cam care ar fi ceva modificari de facut: cu riscul de a se intinde desfasurarea pe mai multe luni de zile, ar trebui sa fie partidele ceva mai lungi si mai multe. Adica 5 partide si minim 15 minute de fiecare concurent. Apoi rezultatele , dc cineva cunoaste vreun profesor pe la Cluburile de sah, sa fie interpretate de acesta si eventual si comentate. Nu imi iau angajamentul, insa am un vecin care imi e amic si care a fost profesor la fostul Club al Pionierilor si e atat de pasionat incat ar putea sa dea o mana de ajutor. Vorbesc inainte de a-l fi consultat, dar tinand cont ca e la pensie, ar putea sa faca ceva de placere. Mie unul, desi la inceput mi se parea ca e prea putin o partida de 10 sau 13 minute de concurent, am ajuns sa mi se para mai mult decat plictisitoare una de 25 de minute, asa ca ar trebui votat cumva. Blitz-ul nu da sanse prea mari unuia care e foarte creativ insa in mod sigur ii confera avantaj unuia care joaca 5-6 partide pe zi, pentru ca e obisnuit cu automatismele si mai mult ca sigur e avantajat intr-un joc de maxim 10 minute de concurent. Chiar, pentru cine e mai nerabdator, cam ca mine, s-ar putea poate organiza un turneu in care fiecare partida sa fie de maxim 10 minute (5 min de fiecare concurent). Pentru cei care joaca sah de ceva timp pe net (de cativa ani de zile) mai ales ca nu suntem fata in fata e mai confortant si mai sigur. Sigur ca implica si o conexiune beton... Asta ar fi dezavantajul si mai ales ca nu arata exact valoarea jucatorului ci mai degraba cel care e mai experimentat si a invatat cat mai multe deschideri. Astept si propunerile voastre.
gonen
Poate se vor organiza si meciuri live, intre jucatorii ce sunt din acelasi oras! spoton.gif
Clopotel
Draga Marcus,
QUOTE
Eu nu mai am nici o putere acum asupra turneului,

De ce nu mai ai nici o putere?! Mie mi s-a parut ca te-ai descurcat excelent la cel care tocmai s-a inceiat...

Daca nu deranjeaza pe nimeni, o sa ma inscriu si eu pentru urmatorul concurs.
Ca propunere eu as zice ca 30 minute pentru fiecare jucator e ok. Daca punem 5 min sau 15 min, atunci este posibil sa nu avem partide de calitate, iar sahul din cate am vazut eu, este un joc de gandire, si eu zic ca e bine sa ai timp sa te uiti de doua ori pe tabla inainte de a juca. Apoi am intrat si eu de curand pe siteul acela doizece.ro si mi s-a parut ok. De asemenea si pe yahoo games este ok... ideea este ca sa stabilim dinainte unde se va tine concursul.
gio19ro
QUOTE (skysurfer @ 18 Jan 2005, 03:06 PM)
cu riscul de a se intinde desfasurarea pe mai multe luni de zile, ar trebui sa fie partidele ceva mai lungi si mai multe. Adica 5 partide si minim 15 minute de fiecare concurent.

12 min si 2 sec increment time e mai mult decat suficient.
flu
Ma inscriu si eu... Marcus sper ca nu mai stai pe tusa in turneul asta...smile.gif

Eu as zice sa fie tot un numar par de partide (sa nu existe avantaje pt cei care se pricep mai bine cu una dintre culori wink.gif ) si daca credeti ca 2 nu ajung atunci 4 ar fi suficiente. Iar timpul 15 sau 20 de min... ar fi si destul de lungi cat sa nu mai fie chiar atat de blitz dar si destul de scurte cat sa reuseasca si oamenii mai ocupati sa-si faca timp de ele...

Ar fi bine ca toti care doresc sa participe sa-si dea cu parerea referitor la nr de partide si durata lor si facem o medie dupa aceea...
ciuboda
Ma abonez si eu la turneu...

As prefera partide de 10 minute/jucator.
Catalin
M-am inscris!
Marcus
Eu zic ca daca dorim cu adevarat sa vedem cine e mai bun dintre toti si ca sa nu mai existe nemultumiri precum aceea ca grupele nu sunt echilibrate, sa jucam fiecare cu fiecare cate doua partide sau, daca tineti neaparat, chiar patru. Avantajul este acela ca, daca cineva va dori sa se retraga din turneu, asa cum am vazut ca s-a intamplat in fosta editie, ceilalti concurenti vor primi punctajul maxim din partidele cu acesta. Nimeni nu spune ca cea de-a doua editie trebuie sa se desfasoare in aceeasi structura (sferturi, semifinale, finale) ca si prima. wink.gif In plus, eu chiar mi-as dori sa am ocazia sa joc cu toti concurentii. smile.gif Voi, nu?

Cat despre durata unei partide, cred ca vor decide voturile majoritare. Eu inca nu m-am decis in privinta asta, oscilez intre 10 minute si 15 minute de caciula. unsure.gif

QUOTE
("flu")
Marcus sper ca nu mai stai pe tusa in turneul asta

Ma inscriu si eu. smile.gif

QUOTE
("Clopotel")
De ce nu mai ai nici o putere?! Mie mi s-a parut ca te-ai descurcat excelent la cel care tocmai s-a inceiat...

Multumesc pentru apreciere, Clopotel, dar vroiam sa spun ca de data asta eu nu mai sunt arbitru/organizator/observcator, etc... ci sunt un simplu concurent care vine cu propuneri. Am retrogradat! laugh.gif

Interesanta e si propunerea lui skysurfer. Daca profesorul de sah isi da acordul, ar fi o idee geniala sa ne asiste!

[edit]Bine ai venit, Catalin! Am postat in acelasi timp.
gio19ro
QUOTE (Marcus @ 19 Jan 2005, 09:32 AM)
Cat despre durata unei partide, cred ca vor decide voturile majoritare. Eu inca nu m-am decis in privinta asta, oscilez intre 10 minute si 15 minute de caciula. unsure.gif


Eu zic 15 min. daca se joaca pe situri ce nu permit increment time si 10 min. si 2 sec. increment time daca se joaca pe situri ce au aceasta facilitate,
skysurfer
Am discutat aseara cu el si mi-a zis ca daca numarul de partide nu o sa fie prea mare, o sa incerce sa ne ajute, problema e ca nu vrea sa fie impartial si sa comenteze doar anumite partide. Daca va exista structura turneului trecut l-am putea implica de la optimi in sus, dar totul depinde de nr de jucatori. El deja cunoaste anumiti jucatori de aici. sorry.gif el este un fel de mentor de-al meu. (ce vrei sa ii faci, cu un vecin care bate tot parcul de mosi la sah tongue.gif e mai simplu sa elaborezi ceva strategii biggrin.gif). De asistat ar putea cumva sa ne asiste ca e in retea cu fratele meu, dar nu pot juca de la acel calculator decat in weekend. I-am aratat aseara si alte cateva partide i-au placut cateva dar si el e de parere ca multe mutari spre sfarsitul partidei sunt blitz si ca pierdem din vedere creativitatea sahului. Cam aici m-am recunoscut eu. sorry.gif A si a fost uimit sa vada cum ciuboda a pierdut cu mine in 5 mutari si a castigat finala mica si inca ce frumos a jucat in general. Oricum faptul ca jucam la distanta are inconveniente o gramada. Si-a cam dat cu parerea referitor la meciuri. Insa si el a spus ca mult mai bine ar fi sa jucam fiecare cu fiecare pentru a evita un traseu usor si mult mai echitabil ar fi genul de campionat, cu rating.
P.S. Cred ca nu mai conteaza culoarea, ca am vazut ca pierd si cu negrele o gramada. tongue.gif Pe yahoo games deja am streak -5 toate cu negrele. Cred ca ramane totusi cum zicea flu un numar par de meciuri ca sa nu fie probleme de avantaj. Dezavantajul pt mine e timpul, caci m-am obisnuit cu partide de maxim 8 minute de fiecare. Ma obliga sa gandesc mai repede si sa anticipez mutarile mai din timp. Dar si mutarile mele sunt insa in mare parte previzibile pentru ca nu am timp prea mult sa calculez mutarea optima.
Cred ca ar trebui sa votam totusi durata medie a unei partide.
Eclectic
Ma inscriu si eu si as prefera partide de 20 de minute.
Mentosana in corpore sano
Ma bag si eu, m-a luat asa o pasa creatoare, desi ma indoiesc ca am sanse sa trec de grupe smile.gif Simt din plin lipsa experientei, dar asta va veni cu timpul. Momentan studiez din greu deschideri asa ca pe mine in etapa asta ma motiveaza partidele cat mai scurte, sa zicem maxim 10 minute de om.

PS: va rog sa-mi recomandati cateva carti de sah beginner-intermediate level care sa trateze problema obtinerii avantajului pozitional. Deschideri, strategii si meciuri celebre am destule pe calculator dar duc lipsa de literatura de specialitate bazata pe explicatii si analiza, nu doar pe reactii predefinite.
skysurfer
Pentru ca esti nou in turneu iti dau un sfat: studiaza si deschiderile celorlalti si apoi pune pe o tabla si gaseste pentru fiecare antidotul. Sunt si site-uri specializate care te sfatuiesc cam ce deschideri sa adopti. Eu asa am facut. Petru are mai multe deschideri. Cu el mi-a fost greu. Marcus are si el mai multe dar are 2 preferate cu albele (poti sa ii urmaresti si partidele pe care le joaca cu ceilalti jamie.gif), eu am tot 2 deschideri cu negrele dar e o deschidere cu albele care ma da cu totul peste cap in desfasurare, Catalin are tot doua deschideri preferate... Si asa mai departe. Ar fi fost bine daca ai fi asistat la partide in direct cand le jucam ca sa vezi si viteza de reactie si automatismele. Eu unul mi le-am vazut pe ale mele, ciudat insa ca nici unul nu a mai observat. Am un amic cu care joc mai des si stie ca atunci cand joaca cu mine are tot timpul o alta deschidere. Si asta me streseaza la culme. Poti folosi si tu aceasta tactica. In schimb insa o sa observi partide foarte stranse intre cei care se cunosc. Am vazut partide intre Marcus si Petru care au ajuns pana la mutarea 60, in schimb o sa vezi si partide ciudate in care se fac greseli elementare si asta pentru ca atunci cand joci pe net se mai deschide un messenger, te mai streseaza parintii, mai mananci ceva, ba te ascunzi de sefu' si toate astea se reflecta in joc. Oricum un lucru e sigur: fara ceva experienta si mai ales un pic de antrenament e greu sa faci fata intr-un meci mai scurt de o ora.
Site-uri recomandate pt toata lumea:
http://homepage.ntlworld.com/adam.bozon/stats.htm
http://www.chessgames.com
http://www.kasparovchess.com care insa vad ca de ceva vreme nu prea merge. E un site excelent.
http://www.ex.ac.uk/~dregis/DR/ECC/ecc.html

Si cam asta ar fi pt inceput.
Mentosana in corpore sano
Eu de vreo saptamana invat deschideri la sah in loc sa tocesc pentru sesiune, deci din privinta asta sunt sigur ca voi reusi sa variez destul de mult inceputul jocurilor ca sa nu devin foarte previzibil. Ce urmeaza dupa primele cateva mutari ma cam inspaimanta pe mine ohyeah.gif
Marcus
Deschiderile mele sunt pur statistice. Am observat ca marea majoritate a victoriilor le-am obtinut cu anumite deschideri. Evident ca asta nu inseamna ca nu sunt receptiv si la alte deschideri. Oricum, se vede ca skysurfer a luat in serios turneul de sah.
skysurfer... lasa-i si pe ei sa-si omoare timpul studiindu-ne jocul, nu ne mai da de gol! laugh.gif Acum na, le-ai dat idee, toti o sa ne studieze stilul de joc! laugh.gif

Mai asteptam concurenti... dintre cei "vechi" dar mai ales dintre cei "noi". smile.gif Cred ca o sa trimit niste PM-uri, am impresia ca si Minerval a spus mai demult ca doreste sa joace.

Bine ni te-ai alaturat, Mentosana in corpore sano! welcome.gif
skysurfer
Da Marcus lasa ca asa e mai interesant. Si stii si de ce? Pt ca altfel nu ne-am putea descoperi greselile. Apropo de greseli: regina trebuie scoasa cat mai tarziu la atac si in desfasurare caii inaintea nebunilor, iar schimbul de piese ar fi cam asa: nebunul e mai valoros la inceput caci acopera un culoar mai mare decat calul, acesta din urma fiind mai valoros spre sfarsitul partidei. Depinde insa de la caz la caz. Si cine vrea sa capete ceva mai multa experienta poate incerca partide unrated pe yahoo games cu adversari de rating mai mare de 1500. Acolo da experienta.
Clopotel
Mentosana in corpore sano,
QUOTE
PS: va rog sa-mi recomandati cateva carti de sah beginner-intermediate level

Eu ma gandesc ca mai bine ma inscriu intr-un club de sah. Exista asa ceva la noi in tara? Altfel nu stiu cum o sa fac fata...

Draga Skysurfer,
QUOTE
nebunul e mai valoros la inceput caci acopera un culoar mai mare decat calul, acesta din urma fiind mai valoros spre sfarsitul partidei.

... de aceea alerg eu ca disperatu cu nebunii mei dupa caii adversarului... chiar ma intrebam de ce.... ai vazut ce instinct am...

QUOTE
Am vazut partide intre Marcus si Petru care au ajuns pana la mutarea 60, in schimb o sa vezi si partide ciudate in care se fac greseli elementare si asta pentru ca atunci cand joci pe net se mai deschide un messenger, te mai streseaza parintii, mai mananci ceva, ba te ascunzi de sefu' si toate astea se reflecta in joc.

De aceea insist eu cu durata la 30 min., ca doar ascunsu de sefu dureaza 29 min. deci mai ramane 1 min de jucat... please dati-mi macar un minut de joc pls.gif
Petru
QUOTE (Marcus @ 18 Jan 2005, 01:46 PM)
Pai cred ca aici e locul perfect ca sa discutam organizarea unei a doua editii. Am vazut ca deja sunt doritori.
Propun sa inceapa inscrierile. Trimiteti, deci, un astfel de mesaj aici daca doriti sa participati si facem o lista. Eu nu mai am nici o putere acum asupra turneului, deci putem veni fiecare cu propuneri pentru regulament si speram ca vom ajunge la un numitor comun.

Nu stiu daca sunt singurul care a observat ca inca nu au aparut initiative clare in privinta organizarii turneului(campionatului!), pana acum.
Probabil cea mai importanta "chestiune" este cea a "manager-ului", a celui care se ocupa de desfasurea propriu-zisa a concursului.

Cat despre Regulament, ideea de a face propuneri este oarecum inutila. Spun asta pentru ca vor exista opinii si opinii, probabil chiar mici neintelegeri, de unde in final nu se va alege nimic. Cred ca cea mai buna solutie e a aceea a unui Regulament deja intocmit si propus concurentilor. In cazul in care vor exista dezacorduri fata de unele puncte ale Regulamentului, modificarea(in cazul in care exista o majoritate a celor care o sustin!) decurge de la sine.

Skysurfer, probabil ca ideea profesorului de sah de a fi asistent ar trebui completata cu cea a organizatorului turneului, desigur, numai si numai daca este de acord.
Marcus
Sunt de acord ca avem nevoie de un arbitru, altfel putem ajunge sa ne "impungem" unul pe celalalt. Insa ideea de a asculta propunerile fiecaruia este, cred eu, foarte inspirata si nicidecum "oarecum" inutila. Mai intai de toate, cred ca ar trebui sa invatam si din greselile trecutului, adica a fostei editii de sah.

QUOTE
Spun asta pentru ca vor exista opinii si opinii, probabil chiar mici neintelegeri, de unde in final nu se va alege nimic.

Scopul sondajelor care deja au fost initiate este acela de a ajunge la un numitor comun. Rezultatele au inceput deja sa se vada: pana acum, concurentii au ales in unanimitate ca turneul sa se desfasoare sub forma de campionat, adica sa jucam fiecare cu fiecare, ceea ce implica din start o enorma simplificare a regulamentului decat atunci cand s-ar fi organizat sub forma de cupa. In privinta timpului de joc exista mai multe divergente, asa ca mai asteptam un timp sa voteze toata lumea si apoi vedem ce a decis majoritatea si asa sa ramana.

Dupa ce vor fi ascultate toate propunerile si vom ajunge la un punct comun (ceea ce ar trebui sa se intample pentru ca majoritatea decide), singura dificultate va ramane doar gasirea unui arbitru, care sa se ocupe cu afisarea rezultatelor si cu respectarea regulamentului. Deocamdata insa, mai asteptam concurenti sa se inscrie in concurs. smile.gif
ciuboda
QUOTE (skysurfer @ 19 Jan 2005, 11:30 AM)
A si a fost uimit sa vada cum ciuboda a pierdut cu mine in 5 mutari si a castigat finala mica si inca ce frumos a jucat in general.

Multumesc pentru aprecieri! rolleyes.gif
Nici acum nu-mi explic cum de am luat mat in 5 mutari?!! rofl.gif
Macar am dat culoare turneului...si am intrat in istorie cu cel mai rapid mat...din pacat luat nu dat.

Legat de turneu as propune crearea unei pagini web separate eventual ca subdomeniu la hanuancutei: sah.hanuancutei.com. Aici nu stiu care si cum sunt administratorii.
Avantajele ar fi o promovare mai buna pe net plus o crearea unei prezentari mai detaliate a turneului.

Oricum a inceput sa creasca in mine un pic de ambitie si sper sa-mi fac timp sa studiez cate ceva. ohyeah.gif
skysurfer
Pai si eu sunt de acord cu Marcus. Cred ca vom ajunge la un numitor comun si in plus s-a simplificat enorm sistemul de joc din momentul in care am acceptat varianta campionat. Cu organizatul si arbitrajul... nu am reusit sa vorbesc cu el despre problema asta insa ar fi cam greu sa urmareasca 100 de partide si in plus e posibil ca multe sa se desfasoare in acelas timp. Oricum dc vrem sa contam pe el nu trebuie sa o intindem pe cativa ani ca dupa cum v-am spus e pensionar si... stiti voi ca guvernul baga ceva in pensie .... smile.gif . O sa ii propun dar nu stiu cat de incantat ar fi sa urmareasca pe internet cum se desfasoara 100 de partide. Ca timp ramane ceea ce doreste majoritatea, si pana la urma s-ar putea sa fie mai bine si pt cei care au probleme de conexiune pt ca desi muta imediat nu le ajunge niciodata timpul. Ideea e ca ne trebuie un manager al turneului. Eu ma ofer ca sponsor adica o sa fiu omul cu premiile. Ma pun de acum sa strang de o parte si chiar o sa va placa ce m-am gandit. Nu vor fi cadouri in bani ci ca si ideea excelenta a lui Marcus din domeniul acestui sport. Hai ca eu mi-am luat un rol in acest turneu, si mai mult ca sigur nu mai apuc sa castig tongue.gif si ca urmare sa imi ofer singur cadou, mai ales ca acum il avem si pe Marcus printre noi si alti jucatori f puternici la atatea partide e chiar dificil. Simt ca o sa fie niste meciuri superbe. De fapt arbitru nu ne trebuie decat pt a media eventualele conflicte, dar cum o sa convenim asupra regulamentului inca de la inceput nu vor aparea prea multe. Cine se ofera ca arbitru? Desi nu pare corect, inclin sa cred ca ar putea fi chiar unul dintre concurenti pt ca totul va fi mult prea transparent pt a isca banuieli,nu?Adica eu zic ca ar trebui sa ramana ideea excelenta a lui Marcus cu postatul rezultatelor pe Han si eventual si un spectator.
Petru
QUOTE (Marcus @ 20 Jan 2005, 09:24 AM)
ideea de a asculta propunerile fiecaruia este, cred eu, foarte inspirata si nicidecum "oarecum" inutila. Mai intai de toate, cred ca ar trebui sa invatam si din greselile trecutului, adica a fostei editii de sah.

Dupa ce vor fi ascultate toate propunerile si vom ajunge la un punct comun (ceea ce ar trebui sa se intample pentru ca majoritatea decide), singura dificultate va ramane doar gasirea unui arbitru, care sa se ocupe cu afisarea rezultatelor si cu respectarea regulamentului.

Sunt perfect de acord ca ar trebui sa cautam punctele slabe ale Regulamentului trecut, dar probabil nu am fost suficient de explicit. In primul rand, cred ca un Regulament dat este mai simplu de analizat, decat daca am incerca sa contorizam tot soiul de propuneri si la sfarsit sa fie aleasa opinia majoritara... e o procedura destul de greoaie.
Sondajul facut in legatura cu modului de desfasurare a concursului este cat se poate de util. Insa de aici pana la a face un Regulament e cale lunga. Nu mi se pare o idee eficienta sa se faca sondaje pentru fiecare punct important al Regulamentului. Sper sa nu ma insel, dar cred ca cele doua sondaje sunt suficiente.
Inca e timp destul pentru dezbateri, insa chestiunea cea mai dificila este asa cum ai remarcat gasirea unui arbitru. Poate se ajunge la o intelegere cu profesorul de sah si accepta sa ne "modereze". smile.gif
Clopotel
Petru,
QUOTE
insa chestiunea cea mai dificila este asa cum ai remarcat gasirea unui arbitru.

Asa este... Nu exista competitie fara arbitru, iar sahul nu face exceptie...
Dar, in conditiile noastre, ale Hanului, eu zic ca este suficient un fel de organizator de joc, un fel de administrator, decat de un arbitru in adevaratul sens al cuvantului. Care ar trebui sa fie atributiunile acelui arbitru? (repet, in conditiile date)
Sa contabilizeze rezultatele, caci eu nu vad ce conflicte ar putea rezolva... de fapt eu nu vad posibila aparitia acestor conflicte. Am in vedere urmatoare:
- partidele vor fi notate automat si rezultatele fiecarei partide vor fi afisate, cu confirmarea ambilor jucatori - deci nu pot exista fraude
- partidele la care mai pot exista discutii (fie pentru neprezentarea adversarului etc) eu zic ca vor trebui judecate prin prisma regulamentului care va fi stabilit de la inceput.

Ideal ar fi ca la fiecare partida sa existe cel putin un martor dintre concurenti (eventual nominalizati dinaninte, pe baza de voluntariat).
Acel organizator poate sa fie si unul dintre concurenti, why not, daca toti sunt de buna credinta....
La urma urmei.. ce frauda ar putea sa faca? Sa treaca castigata o partida pierduta de cineva? Hmmm... ar fi prea de tot...

PS. Cum se vor stabili culorile de joc ale fiecarui jucator?
PS.Eu zic sa ne straduim sa gasim eventualele probleme care pot aparea, (cei care au jucat data trecuta stiu mai bine) si sa stipulam rezolvarea lor direct in regulament astfel incat sa nu fie nevoie atunci de alta judecata....
Eclectic
QUOTE
Cum se vor stabili culorile de joc ale fiecarui jucator?


Pai se va juca tur-retur, deci nu va fi o problema.
Clopotel
Draga Barrie,
QUOTE
Pai se va juca tur-retur, deci nu va fi o problema.

Adica fiecare va juca cu fiecare de doua ori, odata cu albele, odata cu negrele.... hmmm... nu sunt cam multe jocuri in acest caz?
Eu sunt de acord ca fiecare sa joace cu fiecare, dar doar o singura data, altfel...o sa avem foarte multe partide, si nu e relevant sa joci de doua ori cu acelasi adversar...
Eu propun sa ne gandim de pe acum serioas la asta...la modalitatea de a alege ordinea jocurilor si culorile...
Eclectic
QUOTE
si nu e relevant sa joci de doua ori cu acelasi adversar...


Ba e foarte relevant. E cel mai corect. Poate ca doi jucatori prefera aceeasi culoare. E normal ca fiecare sa aiba ocazia de a juca cu acea culoare in meciul direct.
Marcus
Nici eu nu am nimic impotriva ca arbitrul sa fie ales din randul concurentilor. Referitor la ce spune Petru, poate ca cel mai bine ar fi ca acest (viitor) arbitru sa intocmeze noul regulament, pe baza a ceea ce s-a discutat pana acum si, daca este nevoie, vom face unele modificari astfel incat sa fie macar majoritatea (daca nu chiar toata lumea) multumita.

QUOTE
("Clopotel")
PS.Eu zic sa ne straduim sa gasim eventualele probleme care pot aparea, (cei care au jucat data trecuta stiu mai bine) si sa stipulam rezolvarea lor direct in regulament astfel incat sa nu fie nevoie atunci de alta judecata....

Despre asta am putea sa ne inspiram din vechiul regulament (mai ales din rubrica "Alte precizari"), intrucat eu am incercat atunci sa iau in calcul fiecare posibilitate (oricat de mica) de frauda, chiar daca unele erau absurde. Tocmai din cauza asta fostul regulament a fost atat de elaborat, din grija pentru fiecare detaliu. smile.gif

Clopotel, nu mi se pare corect sa jucam fiecare cu fiecare o singura data. Nici nu am vazut / participat vreodata la un turneu de sah care procedeaza astfel. Eu propun, alaturi de Barrie (si probabil si altii) sa jucam partide tur-retur.
Clopotel
Draga Marcus,
QUOTE
Eu propun, alaturi de Barrie (si probabil si altii) sa jucam partide tur-retur.

Ei...nu e vorba de a porni o dezbatere pe tema asta..... sau a nu fi de acord... daca voi ziceti ca e mai bine asa, eu sunt de acord cu voi, si asa nu prea stiu eu multe...
Deci daca se inscriu 40 de jucatori fiecare o sa joace 78 de partide. 78 de partide X 40 jucatori o sa avem 3120 de partide in tot concursul.... waw .... intram in cartea recordurilor... spoton.gif
flu
Poate ar fi mai bine sa vedem intai cati suntem inscrisi si apoi sa stabilim sistemul de joc... smile.gif

Daca suntem 10 - 12 (am luat niste numere care mi se par mie rezonabile) putem juca sistem campionat... daca suntem mai multi (sper sa fim tongue.gif ) atunci putem face grupe si apoi cei mai buni 4 (sau 6, sau 8) sa joace fiecare cu fiecare...
iniya
pot sa intru si eu in joc ?????
pls.gif pls.gif pls.gif pls.gif

mi-e dor rolleyes.gif yeah.gif
Eclectic
sweetsmile, http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?act=ST&t=5317&
skysurfer
Ok cred ca inca nu ne-am inteles. Avem nevoie de un arbitru. Eu ma ofer ca producator al turneului biggrin.gif dar nu cred ca as avea suficient timp sa arbitrez meciurile. Dc totusi treaba arbitrului e aceea de a posta rezultatele pe Han si a contoriza rezulatele poate (numai in cazul in care nu mai vrea altcineva si aici ma gandesc la Marcus care dupa parerea mea a organizat excelent primul turneu, tinand cont ca nimeni nu avea prea mult timp, sau Catalin, Petru, ypsi care ar putea face si ei fata excelent organizarii unui asemenea turneu) as f eu arbitru ca doar nu ma doare mana sa stau cu regulamentul in fata si sa fac un tabel in Excel unde sa ii pun pe toti, eventual cu link-uri la partidele fiecaruia. Ar fi frumos, eu nu ma pricep, sa putem face o chestie in flash sau java care sa redeau automat fiecare mutare. Asa cum puteti observa aici.
Ce ziceti se pricepe cineva?Ar arata super sa putem urmari si restul partidele in acest mod ar fi si mai usor de comentat.
Apropo, va recomand calduros acest site. Iar partida in cauza a fost cea a secolului, cel putin asa am inteles eu ca ar fi fost votata.
gio19ro
Baieti, antrenati-va, antrenati-va, vorba tovarasului Itzic ce si-a luat numele de Ilici. rofl.gif
Azi Sky a intrat sa se antreneze pe yahoo dar ma prins "suparat" si l-am executat rapid 23.gif rofl.gif
ypsilonalpha
QUOTE (Barrie @ 21 Jan 2005, 11:46 AM)
sweetsmile, http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?act=ST&t=5317&

Da, acolo e locul unde va puteti inscrie in editia a doua a turneului. Pina acum avem 11 concurenti, si anume (in ordinea inversa a inscrierii):

sweetsmile
gio19ro
flu
ciuboda
bogho
Barrie
Clopotel
Mentosana in corpore sano
skysurfer
Catalin
ypsilonalpha


P.S. Pentru cei curiosi (se stiu ei care devil.gif ): nu, dom'le, n-am de gind sa folosesc nici un script sau alte minuni d-astea. Pur si simplu vreau un topic in care sa se vada clar cine se inscrie si (eventual) cine se retrage. fara discutii colaterale si alte alea. ohyeah.gif

O sa las deschis topicul destinat inscrierii pina la o data oarecare (eu ma gindeam 31 ianuarie ora 23:59 rolleyes.gif ) ... daca avewti alte propuneri, ziceti-le in topicul de fatza.
skysurfer
Da gio are dreptate. M-am antrenat prea mult si am facut febra musculara. laugh.gif Cert e ca m-a batut. Un alt sfat nu va mai antrenati cu jucatori de la han ca va invata stilul. Si in plus s-ar putea sa nu mai aveti curaj sa mai jucati cu el. Eu unul mi-am facut un complex gio, desi am castigat o data impotriva lui. ohyeah.gif Din 3 meciuri doar o victorie... sad.gif
Lucifer
Bine v-am gasit ! smile.gif
Pe site-ul doizece.ro acum se joaca in fiecare zi turnee. Numarul participantilor este nelimitat. Se joaca dupa sistemul elvetian, sistemul de disputare al turneelor oficiale cu multi participanti ( open-uri )
gonen
in legatura cu doiezce.ro, niciodata nu am reusit sa termin o partida de sah de acolo. dupa vreo cateva minute, primesc un raspuns de genul "ati fost deconectat de server" (sau ceva de genul asta, nu mai stiu sigur)
skysurfer
Eu pe doizece am patit aseara doua faze: am jucat cu unul caruia nu i se termina deloc timpul si din cate stiu si Marcus a patit la fel cu cineva oricum e un bug ceva, apoi am dat cuiva mat clar dar appletul nu a scris mat asa ca a trebuit sa cedeze partida, insa de departe cea mai tare faza e ca am jucat doi insi cu aceeasi culoare de aceeasi parte a tablei. Mutam cand eu cand el doar albele ca nimeni nu era cu negrele si asta la schimbarea culorilor. Asa ca doizece are o gramada de lipsuri.
Marcus
Asta nu inseamna ca doizece e de lepadat. Din cate am simtit pe pielea mea, si yahoo are "ciudateniile" sale. wink.gif
Oricum, daca in urma cu cateva luni jucam sah doar pe yahoo, apoi jucam alternativ pe yahoo si doizece, de cateva saptamani incoace joc doar pe doizece.ro.

Lucifer, din cate stiu, acele turnee pe doizece au niste reguli foarte stricte. De exemplu, daca dupa ce termini o partida, te duci la bucatarie sa bei un pahar cu apa, cand te intorci constati cu surprindere si apoi te enervezi ca ai pierdut urmatoarea partida pentru ca nu te-ai prezentat in timp util. wink.gif
In plus, din cate stiu, ora la care incep turneele pe doizece este ora 22,00 si asta nu e prea confortabil pentru majoritatea sahistilor, unii dintre ei vin dupa o zi grea "petrecuta" la serviciu. wink.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.