Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Compozitori
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Muzica
Nightwind
Indiferent daca clasici sau moderni, compozitorii sunt cei care isi imagineaza sunetele inainte ca interpretii sau formatiile sau orchestrele sa le dea glas. Care va plac? Care va plac mai putin?

Am sa incep eu prin a sari peste cei clasici. Majoritatea imi plac si isi gasesc un loc in playlisturile mele, in functie de starea mea de spirit. Cei pe care-i ascult in mod special: Vivaldi. Brahms, Bizet, Beethoven, Bach, Handel, Strauss, Chopin si mai putin Tchaikovsky si Haydn la care se adauga Korsakov (de la care ascult doar Seherezada).

Dintre cei moderni (care se regasesc ceva mai des prin playlisturi):

Tan Dun (cu superbele coloane sonore marcate de vioara din Wo Hu Cang Long si Ying xiong)
Brian Tyler (iarasi pentru coloanele sonore din Children of Dune si Timeline, desi mai are niste aranjamente orchestrale sintetizate foarte frumoase)
Enio Morricone (no comment)
Edward Shearmur (pentru coloana sonora din K-Pax, aranjamente sintetizate superbe)
Ronan Hardiman (celebrele spectacole Feet of Flames, Riverdance si Lord of the Dance)
Aramis
Dintre compozitorii clasici ii apreciez pe cei enumerati de tine, la care se adauga Tomaso Albinoni (chiar acum ascult Adagio), Dvorak, Listz si Debussy. In ceea ce il priveste pe ultimul, Clair de Lune fron suite Bergamasque (am scris in engleza pentru ca nu stiu cum se traduce exact in romana) este absolut minunata, cei care vor sa o asculte o sa o gaseasca pe coloaa sonora de la Ocean's Eleven. Respectiva buna muzicala "apare" cand omuletii sunt in fata fantanii arteziene si admira hotelul Belagio.
milimetru
... şi cum te simţi după Adagio-ul lui Albinoni? Că pentru mine nu există ceva mai sfîşietor (de trist, cred, nu sînt sigur...) în muzica pe care am ascultat-o...

Enio Morricone, da! spoton.gif

La mine baza "interesului" se află în "triunghiul" Bach-Beethoven-Mozart...
Aramis
Dupa Adagio ma simt incredibil de trista, dar si parca purificata de tot ceea ce e rau in jur... Senzatia este destul de ciudata si tocmai de aceea imi place atat de mult Albinoni, este singurul care imi induce asemenea sentimente.
sbal
Ma limitez la cei noi...
Williams, Nyman, Elfman...
NoMemory
ce lume culta.!
atomixa
am ascultat de curand "anii de pelerinaj"-list-sunt 3 "volume".....cant una dintre ele-valee d'obermann(sper ca am scris corect) shi e...nu shtiu.....chiar te face sa te desprinzi de tot din jur....shi adagio al lui albinoni e extraordinar...dar ar mai fi....concertul nr 1 de ceaikovski pt pian shi orchestra...compozitori preferati??nu ash putea zice ca am unul deoarece k sa zic un compozitor preferat ar insemna sa imi placa ABSOLUT toate piesele lui...ceea ce ..nush..exista cineva caruia sa ii placa toata creatia unui anumit compozitor??m-ash mira..... jamie.gif
ausländer
Clasici - Rachmaninov cu ale sale concerte ptr pian, Chopin - idem, Mendelssohn-Bartholdy, Mussorgsky, Schubert, Schumann, si ar mai fi cativa...

exergy33
Imi plac compozitorii rusi pentru ca melodiile lor au o verva latenta , uneori greu sesizabila la prima auditie. Ceva ascuns care face ca singele sa-si dea peste cap ritmul ... Ceaikovski, Rachmaninoff, Stravinski , Glinka , Borodin, Prokofiev, Shostakovich ...
Ii ascult cu placere si pe Gershwin, Enescu, Toru Takemitsu , Othmar Liebert, Albeniz, Hans Zimmer sau Aram Khachaturian .
Insa cel mai mult dintre toti imi place Nicolo Paganini, si imi place felul in care il interpreteaza Vanessa Mae. smile.gif
cocosel
Simplu Maurice Ravel.... smile.gif
exergy33
QUOTE(exergy33 @ 26 Apr 2007, 04:53 PM) *
Imi plac compozitorii rusi pentru ca melodiile lor au o verva latenta , uneori greu sesizabila la prima auditie. Ceva ascuns care face ca singele sa-si dea peste cap ritmul ... Ceaikovski, Rachmaninoff, Stravinski , Glinka , Borodin, Prokofiev, Shostakovich ...
Ii ascult cu placere si pe Gershwin, Enescu, Toru Takemitsu , Othmar Liebert, Albeniz, Hans Zimmer sau Aram Khachaturian .
Insa cel mai mult dintre toti imi place Nicolo Paganini, si imi place felul in care il interpreteaza Vanessa Mae. smile.gif


corectez un nume pe care l-am tastat gresit smile.gif
Ottmar Liebert
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.