Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Vacanta Mea Romania Spania
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Natura si Turism
Pagini: 1, 2, 3
LigiaB
Mi-a placut f mult topicul bagat de Mutulica dupa vacanta lui din Asia. Roxana a facut la fel, asa ca, voi incerca sa fac ceva similar. rolleyes.gif

Impresiile mele vor fi subiective. rolleyes.gif Normal, nu??

De la inceput trebuie sa adaug ca sint plecata din tara de 16 ani. Am fost in RO de citeva ori, ultima data in '99. De data asta, m-am dus singura si nu am vizitat neamurile deloc! rofl.gif Familia mea este aici, si sincer sa va spun, nici nu mi-a fost deloc dor de rudele care, nu numai ca sint prea multe la numar... ci si care abia le cunosc. laugh.gif Mda...16 ani...

In Romania, m-am dus sa ma intilnesc cu prietena mea Anca. O tipa deosebita, o prietena din copilarie la care tin f mult si care e stabilita in Madrid-Spania. Am stabilit sa stam in Brasov.

In Brasov, m-am intilnit cu unul din forumisti. Tipul chiar a terminat facultatea si deci a avut timp sa petreaca cu noi 2 sapt. Ne-a prins f bine.
In total, m-am intilnit cu 3 forumisti. Cu doi dintre ei in Bv si cu celalalt in B. Planuisem sa vad inca 3 dar nu ne-am corelat, faptul ca eu am stat numai 2 zile juma in B nu a ajutat. Ramine ptr anul viitor. smile.gif

***

Mi-a placut f mult Brasovul. FF mult. Planuiesc sa imi iau un apartament acolo.
Multe lucruri m-au uimit... faptul ca autobusele si troleibusele care le-am lasat..erau inca folosite... capsatoarele de bilete erau ruginite si nu functionau. Wow! O caldura in autobuze de nedescris. Nu se deschideau geamurile sa nu se faca curent. blink.gif
Lumea mirosea a transpiratie. rolleyes.gif Dar nu din asta "proaspata", ci din aia statuta, veche.
In magazine nu era aer conditionat, nici in restaurante, numai in cele luxoase.
Un lucru care pur si simplu m-a socat dea dreptul: un nr foarte mare de oameni au dintii stricati sau lipsa. Era f evident. Jumatate din populatie fumeaza. Au dintii cariati dar le atirna tigara din gura.
Tineretul fumeaza f mult. sad.gif

So spun si pe-asta...La blocul unde mergeam sa accesez internetul, (ca era la parter) tipul care era in charge, era de o frumusete rara. F inalt, ochi albastri, par ondulat, lungut... stia sa se imbrace sa se pieptene...Daca eram agent de ceva agentie de modeling, l-as fi luat pe loc si s-ar fi lansat imediat, asa frumos era... Acum, imaginati-va socul meu cind i-am vazut dintii dupa ce am intrat odata cu el in vorba.... yikes.gif asa am facut ochii, NU imi venea a crede cit sint de cariati (la dintii din fata ma refer). Wow!

Ma tot gindesc care este factorul determinant legat de acesta? Sa fie oare dieta? Lipsa de calciu, vit D? Nu stiu... poate imi spune-ti voi...

***

In continuare voi pune poze. Am facut peste 200.

LigiaB
In Brasov am mers zilnic peste 15-20 km pe jos. Am urcat pe Timpa, am mers la Poiana, pe jos. rolleyes.gif
Un aer deosebit de curat. M-am minutat de frumusetea acelor locuri...frumoasa tara avem...mai jos puteti vedea o vedere a BV facuta din teleferic.
LigiaB
Am prins sarbatoarea Cerbului de Aur, am fost 2 seri. A fost superb! Cerbul a fost cistigat de cintareata din Malta, exact cea care am spus eu ca va cistiga. rolleyes.gif

Mai jos puteti vedea o poza cu scena unde a avut loc concursul.
LigiaB
Ce imi place f mult este mincarea romaneasca. Supele, ciorbele, prajiturile romanesti sint de neegalat. Carnea are alt gust. Totul gusta mai bine. Recunosc ca in RO m-am ingrasat 2,5 kg in ciuda faptului ca am mers asa mult pe jos.

In centru am gasit o cofetarie care am vizitat-o zilnic. Nu se putea altfel. Vinzatoarele deja ma cunosteau laugh.gif stiau ce vreau..."placinta cu brinza dulce" licklips.gif incredibil de buna, calda... drool.gif

Mai jos puteti vedea pe prietena mea Anca in acea cofetarie...
LigiaB
Si apoi exista McDonalds! laugh.gif Ce loc popular peste tot in lume!!! F rar maninc la McDonalds..in Ro insa mergeam ca ei aveau cafea la filtru...

Un lucru care mi-a placut f mult, a fost faptul ca am vazut atit de mult tineret care are un loc de munca...Ptr mine a fost o surpriza sa vad aceasta... La McDonalds lucrau numai copii tineri... spoton.gif 16-17 ani and up...

Anyway, poza de mai jos am facut-o ca mi s-a parut haioasa de tot. Am ris cu hohote cind am citit ce creativ a putut fi cineva... Cele scrise erau chiar pe containerul sau mai bine zis tobleronul in care se arunca gunoiul...
LigiaB
Cam atit din Ro. Am plecat cu un gust dulce in gura. Mi-a placut fff mult. M-am relaxat total si mi-am dat seama ca de fapt sint foarte romanca si intotdeauna voi fi. smile.gif Abia astept sa merg din nou la anul... spoton.gif

***

Mai departe am calatorit spre Barcelona. Acolo am alta prietena din copilarie, Maria. La ea ma duc deja al 3-lea an consecutiv. In Spania am fost de 4 sau 5 ori pina acum. O tara frumoasa care se bucura de cel mai mare nr de turisti din lume, si pe drept.
Nu am ajuns bine in Barca, ca am si zburat in Insula Ibisa, una din insulele Baleare din Mediterana.
Am inchiriat un apartament nou nout cu vedere la mare...75 euros/noapte. Chilipir..m-am gindit...tinind cont ca hotelul de linga noi, cerea 150 euro pe o camera...
Ma jos puteti vedea "the view" care il aveam eu din apartament... nu mi-a venit a crede pe unde am ajuns... smile.gif
LigiaB
Zilnic vedeam fete la piscina, una dintre ele, iti sarea in ochi laugh.gif pur si simplu a trebuit sa o fotografiez... Poza am facut-o din apartament, (eram la et 2) puteti vedea tipa f f insarcinata dezbracata... ohmy.gif Daca mariti poza se va vedea mult mai clar.

Edit: am uitat poza.. laugh.gif
LigiaB
Zilnic vedeam zburind pe sus parasute. Mi-am dat seama ca e un punct de atractie ptr turisti, am intrebat prin jur si am fost directionata spre "Take off". Imi zic ca o mica aventura din aceasta nu imi strica. Platesc 40 euros si ma duc impreuna cu 5 englezi. Eram singura fata. rolleyes.gif
Mai jos puteti vedea barca care ne ducea in larg...
LigiaB
Ridicarea cu parasuta se proceda astfel: barca mergea in larg, se oprea si apoi ne atasau parasuta de centura care o aveam in jurul mijlocului si picioarelor. In timp ce eram ridicati, barca mergea. Mai jos puteti vedea 3 dintre englezi cum se ridicau in sus...
LigiaB
Next am urmat eu. Mi s-a facut un favor si am fost lasata singura. In citeva minute m-am trezit la aproape 200m inaltime. Barca din care plecasem parea ca o nuca. Eram atit de sus... privelistea uimitoare...puteam vedea toata insula plus celelalte 2. Am stat sus 15 minute...la un moment dat mi s-a facut rau de la stomac, cam am rau de inaltime...
Cind am fost coborita jos, tipul care manevra parasuta, s-a facut ca ma scapa in apa laugh.gif Maria a prins faza si m-a pozat...

Initial, am crezut ca va fi diferit, imi imaginam ca un profesionist merge cu tine si nu e nevoie de sfoara... oricum a fost o experienta unica.. rolleyes.gif
LigiaB
Dupa ce am coborit jos in barca, ne-am plimbat putin prin imprejurimi... Asa am vazut acest yaht care mi-a taiat respiratia. Tipul care conducea barca, ne-a spus ca e a unui englez si ca ,,,costa peste 10 milioane euros. yikes.gif Are ceva motor puternic si e super luxoasa... mda... smile.gif
LigiaB
Deodata observ pe mal citeva mii de oameni si multa muzica...intreb ce se intimpla si mi se spune ca din acel loc se vad cele mai superbe apusuri de soare. Am facut o poza sa vedeti cit tineret adunat la un loc...

Trebuie sa adaug un detaliu f important. Insula asta este cunoscuta ca un loc unde vine lumea sa se destrabaleze. laugh.gif Mi-a spus un localnic, un tip care s-a nascut pe insula, era de fapt taximentristul care ne-a dus la aeroport... El ne-a spus ca Englezii fac circ si se drogheaza. Drogurile care se poarta acolo sint cocaina si pilulele de extraz.
Insula Ibiza este o insula de noapte, toata noaptea restaurantele, barurile, terasele, magazinele sint deschise. E o circulatie pe strazi cum nu am mai vazut...Ziua ptr ei incepe la 13-14:00.

Uitati-va mai jos cita lume strinsa la un loc...
LigiaB
Am reusit sa pozez apusul de soare... In zare se vede o mica parasuta...
LigiaB
De jur imprejurul insulei sint amenajate plaje. Aceste plaje ei le numesc Calas-Cala la singular. Ca sa ajungi dintr-o parte in cealalta a insulei la aceste cale, trebuia sa iei barca. Mai jos puteti vedea pe prietena mea Maria in "statie" rolleyes.gif Ne costa 2 euro de persoana.
LigiaB
Ni s-a spus sa mergem la Cala Compta. Cind am ajuns si am vazut privelistea, am crezut ca am ajuns in Paradis...

Edit: inlocuiesc poza dupa ce am modificat-o putin, sper sa fie mai clara, multe din poze nu arata bine dupa ce le micsorez ca sa fie acceptate de Han. rolleyes.gif
LigiaB
Tot Cala Compta...
Apa era f limpede, inotai printre pesti de 20-30cm, nu mi-a venit a crede...
LigiaB
Pe plaja aceasta cautam un loc si gasim, minunea face sa ne asezam exact linga un roman. ohmy.gif
Era un baiat tinar care era in luna de miere. Se casatorise cu o spaniola. Am stat toata ziua cu ei, daca nu mi-ar fi spus ca erau in luna de miere, nici nu as fi stiut, nu pareau deloc indragostiti si nu aveau nici chimie. Mie si Mariei ne-a fost clar ca a facut-o ptr acte...Baiatul cistiga 1000 euros pe luna dar nu avea acte, prin ea, a reusit...
LigiaB
La plecare... in drum spre "statie" ma uit in apa si vad o gagica, decid sa o fotografiez ptr baietii de la han. tongue.gif
mutulica
Asta ultima m-a terminat de tot smile.gif
Clar ca tre sa ajung si eu acolo
Super pozele mai ales ca sunt insotite de comentarii thumb_yello.gif
Antont
Esti o sadica Ligia tongue.gif ...De ce ai postat ultima poza sad.gif ....Auzi, cica pt baietii de la han cry.gif ....
rofl.gif Poze cu motociclete n-ai facut tongue.gif?

Pese:
Welcome back smile.gif
LigiaB
Mutulica si Ghost multam fain. smile.gif

Ghost, am poze si ptr tine rolleyes.gif hold on to your horses now !! laugh.gif
Eu le pun in ordine cronologica ca altfel ma incurc... laugh.gif Le atasez imediat. smile.gif

Ok sa continuam... rolleyes.gif

Ibisa noaptea e mai frumoasa ca ziua, am facut 5 poze ca sa va arat zecile de mii de lumini care se vad de-a lungul tarmului si nici o poza nu mi-a iesit bine. sad.gif Aparatul lui Mutulica clar e mai bun, laugh.gif pozele lui facute noaptea sint f clare, Mutulica care e secretul?? tongue.gif
Atasez totusi o poza, e neclara dar veti avea totusi o idee...
LigiaB
Nu departe de apartamentul nostru, linga apa, un polonez (baiat tinar) construia figurine din nisip. ohmy.gif Asa facea el bani, lumea se minuna si ii dadea.
Mai jos puteti vedea un crocodil din nisip, a doua zi cind am trecut, am vazut pe Shrek din nisip, era exact ca si caracterul din film, incredibil...
LigiaB
Reusim cu chiu cu vai sa gasim o masina ptr inchiriat. Rezervarile trebuiau facute 2 luni inainte, cine a stiut? huh.gif

Ne ducem in Ibisa, in Capitala...wow!
Mai jos, puteti vedea orasul Ibisa care e situat pe un deal stincos. O imagine renumita intilnita pe toate felicitarile si suvenirurile... Superb dea dreptul!
LigiaB
Capitala Ibisa noaptea, m-a lasat fara cuvinte... Printre cladirile care le vedeti mai sus, se plimbau zeci de mii de turisti. Imi era frica ca se scufunda insula... laugh.gif Restaurantele erau ticsite de oameni...Shopurile toate deschise, muzica de vuia toata insula...pe strada principala, cu ocazia unei fieste, localnicii au organizat o parada, fanfara cinta de te surzea... Erau atit de multe lumini, ziceai ca e ziua...
Mai jos o poza in care puteti vedea una din strazi...
LigiaB
Imi cumpar citeva suveniruri si apoi ne indraptam spre apa. Ramin din nou socata! In fata noastra erau aliniate cele mai superbe si elegante yahturi care le-am vazut in viata mea, apoi...nici in filmele americane nu am vazut asa ceva! laugh.gif
Erau atit de lucioase ca sclipeau. Care mai de care mai super-modern si dotat. Proprietarii serveau cina pe deck...mda..noi ne plimbam si incercam sa ne imaginam cum e sa traiesti in acel lux. rolleyes.gif

Intr-unul din yahturi, era un party. La un moment dat, proprietarul apare pe deck si servitorii lui, vreo 5-6 la numar, fete si baieti, toti imbracati in camasa alba apretata si pantaloni negrii la dunga, fug si se aliniaza ...fiecare la locul lui. ohmy.gif Wow!

Fiecare din yahturi avea bucatar propriu, servitori la masa, cintaret si entertainers... wow! nu imi trece cum traiesc unii... cool.gif
LigiaB
Unul din yahturi fotografiat de-aproape.
LigiaB
In fata unui yaht, era parcata o motocicleta normal, nu? laugh.gif ). Ma gindesc imediat la Ghost, (unul din moderatorii mei favoriti) smile.gif si o fotografiez special ptr el. rolleyes.gif

Ghost, poza e facuta la 12 noaptea, nu stiu cit e de clara, a trebuit sa o micsorez considerabil si si-a pierdut mult din calitate, sorry... sorry.gif
LigiaB
Putin mai incolo, imi cade fata cind vad citeva zeci de harleys si tot felul de motociclete, care mai de care mai unice...lucioase si stralucitoare...decid sa mai fac o poza, tot ptr Ghost. laugh.gif

Dar...intre timp, aflu ca si Mutulica e pe urmele lui Ghost... rolleyes.gif asa ca, this bike is for him. tongue.gif
Ceaaaaaau Mutulica! mwah1.gif
Ghost, stai ca ptr tine am alta... rofl.gif
LigiaB
Gasesc niste suveniruri superbe si nu rezist sa nu le cumpar. Niste motociclete "hand made". Imi cumpar 2.

Ghost si Mutulica, daca erati mai aproape, va lasam sa va alegeti cite una. Serios! smile.gif
Poza asta am facut-o acum dimineata. rolleyes.gif
LigiaB
A doua zi o luam iar la drum...ajung la alta cala, cala Llonga si vad niste apartamente f frumoase pe un deal. Wow!
Toate aveau vedere la mare, ff scumpe, in jur de 1 milion de euros bucata...
LigiaB
Ajung si in Santa Eularia, unul din orasele mai mari ai insulei. Acolo, Maria imi arata niste banana trees, si imi explica cum cresc, de fapt, bananele. rolleyes.gif Habar n-am avut.... Sa va explic si voua ca e interesant. smile.gif (The weather is very humid here, 80% humidity, perfect for bananas.)

Copacul de banana, intii face o floare mare mov-violet. Sub fiecare petala se dezvolta viitoarele banane. Cum cresc si se maturizeaza, petala cade si ramin bananele care in timp se coc. In poza se vede clar cum o petala se ridica ca sa faca loc micilor banane sa primeasca lumina.
LigiaB
In urmatoare poza, puteti vedea mai clar cum petala s-a ridicat si mai sus sa faca loc viitoarelor banane.
SORIN
Ligia clapping.gif clapping.gif

user posted image
Sorin.
LigiaB
In alta zi, ne-am intilnit pe terasa unde serveam cafeaua, cu o pereche de romani. Erau 2 tineri casatoriti. Am intrat in vorba cu ei imediat si am povestit un pic. Erau din Bucuresti si venisera in Insula acum 4 ani. Lucrau ca ospatari si erau multumiti. Stateau la un apartament unde plateau 500 euros/luna chiria. Stateau singuri, spre deosebire de alti romani care stau la gramada ca sa economiseasca bani.
Mi-a placut de ei ca pareau fericiti impreuna, (comparind cu cel care era in luna de miere), vorbeau cu grija unul cu celalalt, nu se intrerupeau, imi placea cum se uitau unul la celalalt, clar se iubeau. smile.gif Nu se aveau decit unul pe celalat. Ptr ei era indeajuns. Planuiau sa isi cumpere un apartament in insula. Le-am dorit numai bine. smile.gif

Nu pot sa ma abtin si sa nu spun, ca am ramas uimita, ca tipa cind cind a ris, avea dintii din fata cariati tare si unul din canini lipsa... blink.gif Pe bune ca nu inteleg...

Cam atit din insula Ibisa. rolleyes.gif

***

In continuare, voi atasa citeva poze din Barcelona, oras in care am stat alte 2 saptamini. rolleyes.gif Maria m-a convins sa imi prelungesc inca 8 zile. M-am bucurat ca am ascultat. laugh.gif
LigiaB
Maria, prietena mea, cea cu care am fost si in insula, e stabilita in Barcelona de 9ani. Ea m-a dus peste tot si ..cu toate ca am vazut si in alti ani locurile acelea, am retrait cu intensitate revederea lor...

Am mers in centru Barcelonei, pe o strada numita Rambla. E plina cu terase si mici shopuri. Turistii, mii si mii se plimba pe aceasta strada care e f lunga si se termina in port. De o parte si de alta, sint f multi amatori care fac tot felul de scamatorii numai sa primeasca un ban.
Mai jos, puteti vedea 2 biciclisti. Cind am trecut pe linga ei, ziceai ca sint statui. Erau nemiscati. Nu faceau nici o miscare numai daca primeau o moneda. In clipa cind o primeau, incepeau sa pedaleze nebuneste si sa faca zgomote, era mai mare risul... laugh.gif o tipa le-a dat un euro ...am prins-o in poza...
LigiaB
Putin mai incolo, un tip si-a scos pianul in strada. rofl.gif Era un pianist de exceptie! thumb_yello.gif Cinta piese f complexe si multimea de aduna de jur imprejurul lui, numaidecit. Primea f multi bani si ori de cite ori primea, clacsona cu ajutorul acelei mici trompete care o vedeti atasata de pian. Era haios de tot sa auzi cum el impletea zgomotul de clacson cu simfoniile ce le cinta la pian. Lumea ridea in hohote. laugh.gif Eu am picat pe jos de ris...
In Spania faci orice sa cistigi un ban... rolleyes.gif
Jubi
Am stricat frumuseste de topic... poate-mi sterge cineva mesajul,va rog sad.gif.
LigiaB
Nu departe de-acolo, iar se aude muzica. Mi se parea stilul cunoscut. rofl.gif Ne apropiem sa vedem. rolleyes.gif Maria se duce si vede numele grupului...ca vindeau cd'uri... vine si abia poate sa imi spuna...(ridea in hohote) "Orchestra Roma" blink.gif rofl.gif
Fratii nostri tigani, cintau din toata inima! laugh.gif Dar...nu primeau nici un ban...(lumea ii stie) cintau bine...am observat ca erau f bine imbracati, pantofi lustruiti, pantalonii la dunga...
De fiecare data cind am trecut pe-acolo in zilele ce-au urmat, ei erau acolo... rolleyes.gif Se pare ca asta era job'ul lor. tongue.gif

Dragi forumisti: Orchestra Roma! jamie.gif
LigiaB
Jubilee relax, smile.gif Nu ai sticat nimic. Bine te-am regasit. hug.gif

Sorine, multam fain de apreciere. hug.gif smile.gif

Uite cind era sa atasez si o poza ptr tine, nu mai pot... mad.gif imi zice ca administratorul imi interzice! laugh.gif Cred ca am depasit nr de fisiere care le pot atasa pe zi, nu? Nu poti sa imi bagi o pila la Mihai? :rolf:
Jazz
QUOTE (LigiaB @ 23 Aug 2004, 08:19 AM)

Un lucru care pur si simplu m-a socat dea dreptul: un nr foarte mare de oameni au dintii stricati sau lipsa. Era f evident. Jumatate din populatie fumeaza. Au dintii cariati dar le atirna tigara din gura.
Tineretul fumeaza f mult.  sad.gif

rofl.gif Iti multumim mult pentru impresii! mwah1.gif Si pentru fotografii! spoton.gif
Ca venisi si eu tot de acolo si am cu ce sa fac o comparatie (inainte nu aveam, nici nu bagasi de seama cariile) cred ca lipsa de educatie pe igiena bucala e de vina... La noi nu se face publicitate la "tooth floss" si nici la "brush your tongue" iar pasta e scumpa a naibii ca e din aia Colgate, n-o mai avem p-aia facuta in Romania. Last but not the least: vizitele la stomatologii buni costa foarte mult si acolo nu ajung decat cei care urla de durere sa nu mai vorbesc de alea o data pe an sau de doua ori pe an pentru "cleaning".... sad.gif Asta e parerea mea... sad.gif

Fumatul il dau pe mana lipsei de informatie si pe mana companiilor de tutun destepte care vand grosul in tarile din estul Europei, America de Sud etc.
Hampu The Great
Totul e extraordinar.....Daca ai stui tu cum calatorim noi cu tine prin posturile astea ? ohmy.gif
Eu as propune ca si ceilalti useri care au avut concedii din astea sa faca la fel.. rolleyes.gif

Nu e straniu ? huh.gif ....Eu nu am avut anul asta inca concediul meu si iata, deja am fost in Asia cu mutulica, vad Spania cu LigiaB..... Straniu, bizar, si fantastic...dar cat de frumos.. smile.gif

Mai zi...Mai baga.... rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Antont
Super pozele Ligia mwah1.gif
Mara
Excelente pozele si imi plac tare mult si comentariile. thumb_yello.gif Mai ca am auzit si eu Orchestra Roma o data cu voi ...
LigiaB
Guys, guys, smile.gif multumesc f frumos de aprecieri. wub.gif
Ma bucur ca va place. rolleyes.gif
Voi mai atasa citeva imediat, sper sa pot.

@Jazz: Da bine le mai spui. Ai perfecta dreptate, intr-adevar cred ca lipsa igienei bucale e de vina. Eu ma gindeam la dieta, lipsa de calciu, etc. Eu am grija de dinti ca de ochi si naiva fiind la faza asta, am crezut ca si altii gindesc ca mine. tongue.gif

Edit: Nu pot deloc sa mai atasez poze. sad.gif Habar n-am de ce... huh.gif
Sorin ma poti ajuta??
sorin666
Poze inspirate, comentarii excelente (sau invers? smile.gif )
Oricum creezi cititorilor dorinta de a vizita locurile vizitate de tine, asta e rar...
Merci ! rolleyes.gif
Fernando
FF frumoase;pozele & comentariile(povestioarele) ce le insotesc.Multumim si felicitari...dar eu am o mica problema,nu le pot deschide pe cele in care esti si tu ?!?!???? unsure.gif
Mrs. Rogers
Felicitari pt topic Ligia. Mi-a facut placere sa citesc tot.

QUOTE
asa am facut ochii, NU imi venea a crede cit sint de cariati (la dintii din fata ma refer). Wow!

Ma tot gindesc care este factorul determinant legat de acesta? Sa fie oare dieta? Lipsa de calciu, vit D? Nu stiu... poate imi spune-ti voi...


Factorul principal in carii este lipsa FLORULUI. In Ro apa nu e fluoridata asa cum e in USA, Canada , Geramnia. Exiata catteva tari dezvoltate in Europa unde apa nu e fluoridata . Norvegia de exemplu. Norvegienii au foarte multi dinti cariati , comparativ cu alte tari , insa la ei sistemul e atat de bun incat toti dintii sunt tratai.
In Ro mai exista si problema de igiena si de bani. Igiena e deficitara si bineinteles cariile sunt mai mult. Cei care ua dintii " stricati" nu isi permit probabil sa mearga la un dentist.


Jazz
@Toxic
Exista o carte care se numeste "The Fluoride Mith", nu strica sa o rasfoiesti... Si dup-aia mai vorbim despre fluorul din apa... mwah1.gif
mutulica
Lasati dom'le cariile in pace....
Ligia, ia mai pune tu niste poze ca se plictisesc musafirii tongue.gif

Vezi ca ne-ai povestit atit de bine ce ai trait tu acolo, ca dupa ce te-ai oprit au inceput oamenii sa puna de la ei. Mai pune ceva ca sa ne calmezi curiozitatea. Si baga si pozele de le-ai promis oPsedatului cu motor, ca si eu vreau sa le vad
cactus
QUOTE (mutulica @ 25 Aug 2004, 08:33 AM)
Lasati dom'le cariile in pace....
Ligia, ia mai pune tu niste poze ca se plictisesc musafirii tongue.gif

Vezi ca ne-ai povestit atit de bine ce ai trait tu acolo, ca dupa ce te-ai oprit au inceput oamenii sa puna de la ei. Mai pune ceva ca sa ne calmezi curiozitatea. Si baga si pozele de le-ai promis oPsedatului cu motor, ca si eu vreau sa le vad

Si io-s curios; scuze ca ma bag. Mutulica, tati, ti-am dus doru; hai trezeste-te si sa ne conversam; ca am a-ti povesti cu tona...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.